{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Naozaj má istič iC60L vypínaciu schopnosť 100kA pri 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Naozaj má istič iC60L vypínaciu schopnosť 100kA pri 230V?  (Přečteno 4035 krát)
Juraj Hámorský
*

« kdy: 20.10.2014, 14:59 »

V katalógu výrobcu schneider-electric sú uvedené dve tabuľky pre ističe iC60L a to podľa normy EN 60947-2 a EN 60898-1 pre vypínaciu schopnosť. prvá tabuľky hovorí že pri napatí 230V (1P) alebo 400V (3P) maju ističe do 4A vypínaciu schopnosť 100kA. Ale podľa druhej tabuľky len 15kA.
Mam tomu tak rozumieť, že druhá norma sa s tým nehrá a nerozčleňuje vypin. sch. podla prúdov a rovno napíše najmenší a druhá norma je prepracovanejš ia?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*

« Odpověď #1 kdy: 20.10.2014, 22:11 »

Ono by tam mohlo hrát roli, že EN 60898 definuje požadavky na jističe pro "domácí použití" a tam se předpokládá, že s jističem bude manipulovat i "hlupák" a tak jističe pro domovní využití musí  vydržet minimálně 3x bezprostředně vypnout zkrat na hranici zkratové odolnosti, bez času na vychladnutí, odvětrání zhášecí komory...
U jističů pro použití v nějakém technologickém zařízení se s tím nepočítá. Tam se předpokládá, že když jistič vypadne, nějakou dobu trvá, než k němu někdo dojde a zkusí ho nahodit a pokud vypadne, "nehraje" si s tím, ale volá servisáka.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #2 kdy: 20.10.2014, 22:21 »

Jen tak z hlavy mě napadá, jestli těch 100kA není podmíněná zkratová odolnost.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jaroslav Hasala
OSVČ
*

Znojmo (JM)

« Odpověď #3 kdy: 21.10.2014, 07:43 »

Obecnně platí, že čím je menší jmenovitý proud jističe, tím může být větší zkratová odolnost. Souvisí to kromě jiné i s vnitřní impedancí jističe.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Tomáš Žabka
*

« Odpověď #4 kdy: 21.10.2014, 11:57 »

Výrobce to uvádí takže to platí, ale pouze do hodnoty 4A navíc nevím jaké vodiče by jste chtěl použít na připojení, aby vám přenesli proud 100kA po dobu 0,01s než vypne. Podle výpočtu to je 70mm2 takže při smyčce je to 35mm2 a to tam opravdu nezapojíte. Teď jsem v projektu řešil něco podobného. :-)

* iC60L.jpg (271.24 KB, 1186x816 - prohlédnuto 315 krát.)
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.

Projektant a revizní technik E2B.
Jan Hlavatý.
*

« Odpověď #5 kdy: 21.10.2014, 12:53 »

Výrobce to uvádí takže to platí, ale pouze do hodnoty 4A ...
Taky jsem na to nedávno koukal, potřeboval jsem jistit ovládací obvody v trafostanici, a hle ... Ecodial mi vyhodil tendle typ jističe. Garantuje-li to výrobce, proč ne ...
Zaznamenáno

Projekce elektro silnoproud vn a nn, s primárním zaměřením na elektroinstala ce v průmyslu, trafostanice, technologické a zdravotnické instalace. ePLAN Electric P8 + BIM
Více info viz www.EEProjekt. cz
www.JanHlavaty .cz
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #6 kdy: 21.10.2014, 14:25 »

Nejspíš to souvisí s tím, že má vnitřní odpor tak velký, že ani při tvrdém zkratu přes něj nepoteče víc, než těch 15kA, co je schopný vypnout normálně. Tak si mohou dovolit napsat maximum 100kA - nikdy tam totiž nepoteče.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Bocek
*

« Odpověď #7 kdy: 21.10.2014, 16:02 »

Doporučuji stáhnou Technický průvodce Schneider, Koordinace jistících přístrojů nn.
Jak již popsal kolega Jiří Schwarz jsou jmenovité vypínací schopnosti Icu určené pro technologická zařízení normou 60947-2 a hodnotou Icn pro domácnost normou 60898-1.
Proto jsou značné rozdíly.

Zkratové proudy jsou charakterizova né v ČSN 60900.......a je nutno rozlišovat  nárazový, ustálený, souměrný, případně oteplovací zkratový proud. Pak také zapínací a vypínací schopnost a aby toho nebylo málo tak ještě jmenovitý provozní vypínací schopnost Ics a jmenovitý krátkodobý přídržný proud Icw. A máme o zábavu s koordinací prvků a jejich selektivitou a sekvenci postaráno.

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavlíček P
Neverifikovaný uživatel @1

« Odpověď #8 kdy: 21.10.2014, 18:03 »

No, vezmeme-li to čistě fyzikálně, tak pro průměrnou ETP (měď) při průchodu100kA po 10ms skrz průřez 35mm2  se vodič oteplí o 408K ..... (c=3,85E2; "ró hm"=8,89E3; "ró el"=1,71E-8)
Je to za předpokladu, že veškerá dodaná energie se ohřeje vodič a neunikne do okolí, což je při tak rychlém ději téměř pravda.
I pro vodič bez izolace 35mm2  je to dost.... jenže, aby vůbec dosáhl tohoto proudu, musela by impedance smyčky být menší než 2,3 mohm! Myslím, že výrobce implicitně využívá toho, že proud je limitován impedancí smyčky a také předpoládám, že vypnutým stavem lze považovat až stav po přerušení oblouku, tedy rozpínání kontaktů musí začít daleko dříve než na konci tohoto časového limitu. Navíc, vlastní hořící oblouk má také významnou impedanci.
Nelze tedy vycházet z předpokladu, že po 10ms tam prochází 100kA
Zaznamenáno
Milan Illek
*

« Odpověď #9 kdy: 21.10.2014, 22:20 »

Taky jsem na to nedávno koukal, potřeboval jsem jistit ovládací obvody v trafostanici, a hle ... Ecodial mi vyhodil tendle typ jističe. Garantuje-li to výrobce, proč ne ...
Dal bych tam "obyčejný" jistič a před něho poj. odpínač (120 kA). A ušetřím náklady.  Úsměv
Zaznamenáno
Jan Hlavatý.
*

« Odpověď #10 kdy: 21.10.2014, 22:45 »

No jo, když já nerad tohle řetězení ...
Jinak já tam použil (resp. Ecodial mi navrhnul) typ iC60N, který je "jen" 50 kA a ve 4 A stojí cca stovku. Čili se obávám, že řetězením s pojistkou nic neušetřím.
Zaznamenáno

Projekce elektro silnoproud vn a nn, s primárním zaměřením na elektroinstala ce v průmyslu, trafostanice, technologické a zdravotnické instalace. ePLAN Electric P8 + BIM
Více info viz www.EEProjekt. cz
www.JanHlavaty .cz
Milan Illek
*

« Odpověď #11 kdy: 21.10.2014, 23:00 »

Čili se obávám, že řetězením s pojistkou nic neušetřím.
Jj, asi se změnily ceny od doby kdy jsem musel použít jistič s vyšší zkratovou vypínací schopností, protože tam nesměly být pojistky, jinak do cen nedělám. Smutek
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #12 kdy: 21.10.2014, 23:10 »

Jinak já tam použil (resp. Ecodial mi navrhnul) typ iC60N, který je "jen" 50 kA a ve 4 A stojí cca stovku. Čili se obávám, že řetězením s pojistkou nic neušetřím.

Nedávno jsem revidoval v rozvodně trafo 1600 kVA, kde se v PD uvádělo na sběrnách Ip 70 kA a před jističem ovládání byla zapojená válcová pojistka s Icu 120 kA. Jistič měl Icm 17 kA.

Pokud by se tam dal jistič iC60L, pak je pojistka zbytečná.

Vzpomínám před mnoha léty, kdy se před černé jističe J1K zapojovaly pojistky E27 právě pro zkratovou odolnost. Ty jističe měly myslím jen 6 kA a na sběrny s trafy 1000/1600 kVA se to nesmělo zapojovat. Ale nebyly takové jističe s Icu 100 kA a také jsem to netušil......
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Tomáš Žabka
*

« Odpověď #13 kdy: 22.10.2014, 07:44 »

V mém případě zákazník trvá na zkratové odolnosti 35kA. Naštěstí si vybral SCHNEIDERa, takže jsem vlezl do tabulek kaskádování (viz příloha) dal na vstup do rozvaděče NSX a zbytek osadil klasicky jističema iC60N a nebo pro obvody 63A NG125. NSX160 se spouští TM125D vyjde tuším na cca 4000-6000kč podle příslušenství, navíc je to limitor takže podle tabulek (viz příloha) by měl udělat z 35kA, 19kA.

Bohužel zákazník chtěl ve výkresech uvádět zkrat 35kA 1s i přesto, že vím, že výzbrojí nikdy tento zkrat neprojde, přívody jsem dělal 70mm2, 35kA na 70mm2 vyhoví po dobu 0,08s, a nejmenší vnitřní propoje jsou smyčky z 10mm2 (jistič je připojen ze dvou stran), 2x10mm2, na zkrat 19kA vyhoví po dobu 0,023s. Takže z hlediska čísel je to v pořádku, ale je to úplně zbytečné. Navíc takové vodiče připojovat do malých jističů je hrozný.

Bohužel zahraniční zákazník má zcela zbytečný požadavek, 35kA se do toho rozvaděče nikdy dostat nemůže, ale co člověk nadělá, aspoň jsem to snad dobře spočítal  Úsměv.

* kaskadovani Schneider.pdf (245.89 KB - staženo 143 krát.)

* limited peak current NSX160.jpg (228.68 KB, 709x732 - prohlédnuto 226 krát.)

* triping NSX160 TM125D.jpg (210.94 KB, 710x902 - prohlédnuto 258 krát.)
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.

Projektant a revizní technik E2B.
Milan Illek
*

« Odpověď #14 kdy: 22.10.2014, 11:06 »

Výrobce to uvádí takže to platí, ale pouze do hodnoty 4A navíc nevím jaké vodiče by jste chtěl použít na připojení, aby vám přenesly proud 100kA po dobu 0,01s než vypne.
Celkem zbytečná obava, protože ten proud přes jistič nikdy nepoteče. Je to hodnota v obvodu před jističem. Proud přes jistič bude omezen jeho vnitřní impedancí. (viz #3].
Proto se na tyto hodnoty ani nemusí dimenzovat připojovací vodiče. Ne proto, že by vyšly velké průřezy.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.19 sekund, 22 dotazů.