{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Dle kterých norem revidovat el. zařízení místnosti s plynovým kotlem do 50kW?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Dle kterých norem revidovat el. zařízení místnosti s plynovým kotlem do 50kW?  (Přečteno 5307 krát)
Petr Tobolík
*

revize E2A

« kdy: 24.09.2014, 09:23 »

Norma ČSN 07 0703 a vyhl. 91/1993 řeší kotelny nad 50kW respekt. 100kW (součet).
Které normy řeší kotelny pod 50kW?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #1 kdy: 24.09.2014, 10:55 »

Pod 50kW to není kotelna.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Petr Mužík
*

« Odpověď #2 kdy: 24.09.2014, 12:12 »

do revize píšu místnost s plynovým zařízením - ve většině případů - termíny 5 let - školy, školky- 3 roky
Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Petr Tobolík
*

revize E2A

« Odpověď #3 kdy: 24.09.2014, 12:41 »

Není tedy třeba pož. čidlo, Total stop....atd?
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*

Podbořany - projekční a revizní činnost E2/A

« Odpověď #4 kdy: 24.09.2014, 12:56 »

Co říká protokol vnějších vlivů? Bez něj bych kotelnu nerevidoval.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2/A
Člen Unie soudních znalců oboru elektro
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
Petr Tobolík
*

revize E2A

« Odpověď #5 kdy: 24.09.2014, 13:05 »

Neříká nic...protože není...ale revize a RT přede mnou vesele hlásili Bez Závad.
Píšete ...kotelnu.... je to tedy kotelna??
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*

« Odpověď #6 kdy: 24.09.2014, 13:15 »

Tak např.......... .........

Městečko kousek od Podbořan. Kulturní dům. V přízemí velká místnost, kde byl kotel na tuhá paliva, vedle místnost kde se skladovalo uhlí.
Minulý rok vše předěláno na plyn. Nyní kotel cca 30-40kW.

Vedeno jako kotelna.

Jak je uvedený prostor kolaudován? Jako kotelna nebo jako technická místnost?

Nechte vypracovat protokol VV. Bez něj bych se do revize opravdu nepouštěl. Žádné peníze nestojí za to, co tím vezmete na sebe.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Petr Tobolík
*

revize E2A

« Odpověď #7 kdy: 24.09.2014, 13:20 »

Nechci shodit předcházejícíh o RT...to je celej problém.

Jestli je to kotelna...tak budu muset něco podniknout...

Jestli to není kotelna...mohu to zahrát do autu.

Kotelna je to, jak jsem psal, s min. 50kW (100kW).

Pokud je watáž nižší...jde o kotelnu?
Jak to potom nazvat? Prostor s plynovým kotlem?
A dle čeho se reviduje prostor s plynovým kotlem...

Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*

« Odpověď #8 kdy: 24.09.2014, 13:23 »

...
Žádné peníze nestojí za to, co tím vezmete na sebe.
Tohle si občas někdo neuvědomuje...
Dokud se nic nestane, můžeme se optimisticky usmívat jaký to byl kšeft...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*

« Odpověď #9 kdy: 24.09.2014, 13:50 »

To Tobolík:

V ČSN 33 1500 je v článku 5 uveden postup k provádění revize. Není tam nic uvedeno o tom, že bychom se měli řídit závěry předcházející revize. Máme ale prohlídkou, měřením a zkoušením zajistit ověření stavu elektrických zařízení z hlediska bezpečnosti.
A nakonec revizní zprávu podpisujete svým jménem.

Pokud nejsou "náležitosti" dokumentace, tak je třeba posuzovat tu horší variantu. Pokud je to veřejný, nebo podnikatelský sektor, tak většinou se jedna o kotelnu  a přitom je kotlík jen 25 kW. Ale je k tomu dokumentace, včetně PVV. Pak to posuzuji jako kotelnu podle dokumentace.

Ve Vašem případě se v  revizní zprávě  pak objeví závady typu: vypracovat PVV, vypracovat scházející dokumentaci, vypracovat MPBP a mnohé další technické závady. Možná i závěr PRZ bude nevyhovující.. ..
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Palička
*

« Odpověď #10 kdy: 24.09.2014, 14:21 »

Jestli je to kotelna...tak budu muset něco podniknout...
Jestli to není kotelna...mohu to zahrát do autu.
Kotelna je to, jak jsem psal, s min. 50kW (100kW).
Pokud je watáž nižší...jde o kotelnu?
Jak to potom nazvat? Prostor s plynovým kotlem?
A dle čeho se reviduje prostor s plynovým kotlem...
Tak jsem volal našemu firemnímu provozovateli plynových kotelen a tlumočím: kotelna je podle stavebního zákona i místnost s kotly pod 50 kW, je-li jako kotelna kolaudována. Nicméně pokud není jmenovitý tepelný výkon alespoň jednoho kotle 50 kW a větší nebo  součet jmenovitých tepelných výkonů kotlů není větší než 100 kW, nejedná se o kotelnu ve smyslu ČSN 070703 a vyhlášky ČÚBP ze dne 12. února 1993 k zajištění bezpečnosti práce v nízkotlakých kotelnách a není třeba při provozu a revizích k místnosti jako ke kotelně přistupovat. Provozní řád tvoří dokumentace (návod k použití) dodaná výrobcem kotle.
Zaznamenáno
Radim Strycharski
*

« Odpověď #11 kdy: 24.09.2014, 21:53 »

Co říká protokol vnějších vlivů? Bez něj bych kotelnu nerevidoval.
Jaké pochybnosti mohou vzniknout v plynové kotelně o tom, že vnější vlivy nejsou normální?
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*

« Odpověď #12 kdy: 25.09.2014, 07:02 »

Nejde přece o nějaké pochybnosti. Protokol je prostě třeba, není na tom nic k dalšímu rozvíjení diskuse, to je prostě bez debat. Nerad bych tu trávil spoustu času diskutováním o protokolu VV, na to opravdu nemám čas.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Jiří Buben
*

Revize a údržba elektrických zařízení a strojů

« Odpověď #13 kdy: 25.09.2014, 19:18 »

Řešíte-li takové dilema, tak si v budoucnu můžete na problém zadělat vy sám. Tohle totiž není váš problém.
Jestliže mám provést revizi, tak je mým cílem ji provést objektivně a předat zadavateli revizní zprávu popisující skutečný stav zařízení jaký je v době provádění revize. Nějaké zahrávání do autu a podobné adrenalinové sporty a kaskadérské kousky neprovozuji.  
Pokud předešlý RT provedl revizi a ta byla bez závad a já při revizi závady objektivně zjistím ,a i takové které tam být musely již při předešlé revizi, tak neřeším že tím shodím kolegu. Mě to nezajímá. Za svoji práci si každý odpovídá sám a nese na trh svoji kůži. V případě lámání chleba si pak nebudu muset říkat: Sice jsem v prd...i, ale neshodil jsem kolegu.

Ano, naděláte si takovým přístupem spoustu nepřátel a nepříjemných jednání se zákazníky atp.. Ale také si naděláte celkem dost vděčných zákazníků, kteří se k vám budou vracet, protože budou vědět, že jste záruka nestranného posouzení třeba nově budovaných zařízení a to jim pomůže při přebírání díla a případné reklamaci. Zkrátka budou vědět, že díky vašemu přístupu budou přebírat stavbu bez nedodělků a průšvihů a že za své peníze dostanou zařízení v pořádku.

K tématu:
Jak psali kolegové. Vycházet je třeba ze všech dostupných podkladů a zejména protokolu o určení vnějších vlivů.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jan Bocek
*

« Odpověď #14 kdy: 25.09.2014, 21:44 »

Pan Jiří Buben to napsal daleko lépe, než jsem se dotkl tohoto tématu.
Uvedu příklad.
Děláme revize ve firmě, která vznikla "na zelené louce" před sedmi léty.
Je to kategorie strojírenské výroby se spoustou strojního zařízení. Na většině zařízení proběhly VR a také i dvě PR, které provedli revizní technici před námi. Většina RZ je bez závad.
Naše RZ vykazuji obvykle desítky závad. Nejdříve bylo z toho zděšení. Přitom dělali výběrovky na revize každý měsíc. Byly to "těžké" rozpravy s technickým ředitelem, až pochopil. Nakonec ale s námi uzavřel rámcovou smlouvu o revizích a "poradenské" činnosti. Dnes provádíme VR u každé instalace a dodávky. Dávají to i do smlouvy s dodavatelem.
Někteří dodavatelé se diví, nejsou zvykli dodržovat Standarty. Někteří RT, kteří tam dříve působili, tak jsou u této firmy na černé listině. V jednom případě jsem přišel o letitého kamaráda. Ale já jsem jej "neshazoval", jen jsem prováděl svoji práci důsledněji. Na příklad mají rozvod pomocí BUS, kde je zkratový výkon cca 80 kA. Připojené rozvaděče pro stroje kabely 5x6 až 5x35 a přímo na jističe, které mají Icu jen 6 kA.  VR a PR bez závad. A najednou zkrat v rozvaděči, který nepřežila ani sběrnice BUS. A tak projektant i RT dostali svoji odměnu. Při revizi jsem to uvedl jako závadu s návrhem řešení jak to má být. Hrubé podcenění jištění proti zkratu a selektivity tam, kde jsou rozvody pomocí BUS a trafa 1000 a 1600 kVA se nemusí vyplatit.

Když vidím u velkých firem VRZ, kde je uvedeno: dokumentace v archivu, PVV v archivu a v RZ nemohu vyčíst ani o co se vlastně pořádně jedna,  tak jsem více na pozoru.

Revizní technik je odborníkem se státní zkouškou a Oprávněním. Svojí práce má dělat ve stylu STK. To znamená prohlédnout, proměřit a zhodnotit shodu podle dokumentace. Musí znát mnoho Standartů a podle toho vše posuzovat. Často se musí i radit s jinými odborníky. A proto si diskusi na Elektrice považují za dobrý zdroj poznání. Někdy je to i trochu úsměvné, ale jsou zde opravdoví znalci a odborníci, kteří to často uvedou na správnou cestu. Proto všem děkuji i těm, kteří jsou "za bukem".
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.275 sekund, 23 dotazů.