{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak předejít vypálení zdroje PC přepětím?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak předejít vypálení zdroje PC přepětím?  (Přečteno 5525 krát)
MARBEN
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 16.09.2014, 08:38 »Kamarád má problém.
Má pc zapojené v klasické zásuvce 230V.
Jednoho dne měl krátkodobý výpadek proudu v celém domě a po naběhnutí proudu, se mu vypálil zdroj, deska a procesor v PC.
Koupil si tedy tyto komponenty nové a zapnul to zase do stejné zásuvky. Nyní se mu to stalo znovu, ale paradoxně nezaznamenal viditelný výpadek. Pravděpodobně je to jenom zdroj, uvidí až ho vymění. Poradíte jak se tomuto bránit?

Mě napadá:

1) Proměřit napětí na zásuvce multimetrem jestli tam není stálé přepětí, popřípadě řešit s elektrikářem.
2) Pořídit B,C,D soustavu přepěťové ochrany, bohužel cena je cca 10 tisíc.
3) Nebo pořídit UPS line-interaktivní - ovšem vzhledem k většímu příkonu herního PC by to mohla býti cena kolem 8mi tisíc.
4) Co oddělovací trafo, pomohlo by na toto? Vložit ho mezi zásuvku a zdroj PC? Cena by mohla býti přijatelnější.

Je nějaké lepší řešení, cenově přijatelné cca do 5ti tisíc?

Bohužel výpadky doma má docela často a nepředvídateln ě, cca 1x -2x do měsíce.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
novy2
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 16.09.2014, 09:52 »

Koupil si tedy tyto komponenty nové a zapnul to zase do stejné zásuvky. Nyní se mu to stalo znovu, ale paradoxně nezaznamenal viditelný výpadek. Pravděpodobně je to jenom zdroj, uvidí až ho vymění. Poradíte jak se tomuto bránit?
Zkontrolovať zásuvku, či nemá poškodené kontakty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 16.09.2014, 10:15 »

Co je to za instalaci? Panelák? Starší bytovka z rozvody v Al?
 - na trvalé přepětí bych to moc neviděl. Spíše než multimetr, by to chtělo návštěvu buď solidně vybaveného elektrikáře s měřákem na impedance, případně RT - proměřit impedace v zásuvce/zásuvkách, v rozvaděči, zkontrolovat spoje atd. atd....
- UPS by asi pomohla
- oddělovací trafo je taky dobrý nápad, ale bude to další topení pod stůl, stejně jako UPS
- jak jsou pozapojovány komponenty? Dokážu si představit, že je pod stolem hejno pětipsů a kilometry kabelů - to by taky mohlo způsobovat problémy
- nejlepší řešení by bylo asi osazení koordinované ochrany před bleskovým proudem a přepětím, což by asi vyšlo jako nejdražší řešení (v pořizovacích nákladech), ale byla nějakým způsobem chráněna celá instalace v bytě, což ve finále může přinést nemalé úspory na dalších spotřebičích.

A teď je na vašem kamarádovi, jak se k tomu postaví. Jsem si jistý, že by se i tu na fóru našel člověk, který by byl schopen poradit na místě - což by asi bylo nejlepší. Protože takhle na dálku se porucha diagnostikuje dost blbě Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik začátečník  :-)
Kdybych někdy psal bez diakritiky tak se omlouvám. Píšu z HUAWEI Ascend Y300 a diakritika se tam píše blbě :-)
René Damek
*
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 16.09.2014, 10:56 »

Ten první prů.ser bych viděl na stáří zdroje. Dokud jede, tak ok, ale při vypnutí zapnutí jde do kytek.
Ten druhý, bych viděl na nákup toho nejlevnějšího zdroje a jejich kvalita je čím dál tím horší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vratislav Fugl1
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 16.09.2014, 12:22 »

K tomu odpálení zdroje. Na chalupě byl na jednom okruhu ve "spánku" PC a ntb. Přišel pán, že mu v radiu jaksi škrká, chrastí a pod. No, proč chodit do dílny přes dvůr, že ano. Radio šlo do volné zásuvky ( ještě hliník,z roku 1988,ochrana nulováním...), následovala šupa jak z kanónu, vypadl jistič a já na strejdu spustil hóóódně zhurta. Nakonec přiznal, že se na to "mladej zeťák díval", no, udělal tam pacholek zkrat za vypínačem jako hrom. Jak v PC(26 měsíců) tak v ntb (6 let+) odešly zdroje naráz, bez ohledu zda ntb má napáječ mimo, napájení uvnitř je v limbu. Jen pro úplnost, radio byl univerzál, tedy bez připojení na kolík v zásuvce. Zatím nikdo nedokázal přesně říci proč, jaká souhra náhod a pod. Ale já vím, těch 50m tam a zpátky mne vyšlo na 1bm docela draho. Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Cesty Páně a elektrického proudu jsou nevyzpytatelné!
Jiří Schwarz
*
Online Online
« Odpověď #5 kdy: 16.09.2014, 19:30 »

1) Je třeba si uvědomit, že běžné přepěťové ochrany (B, C, D, resp. SPD1 - 3) jsou dělané na krátké špičky vyššího napětí. Pokud by se na jedné fázi objevilo z důvodu nějaké poruchy sdružené napětí místo fázového, přepěťovku to "neotevře" a pokud by se otevřela, spolehlivé jí ti zničí, protože není dělaná na tak dlouhou dobu trvání špičky.
2) dobrý zdroj by neměl na výstupu zvýšit napětí tak, aby poškodil napájené zařízení. Ale pokud bude PC spojen s jiným "uzemněným" zařízením, závada na PEN vodiči může způsobit, že pracovní proud středního vodiče projde přes GND PC a tam může napáchat dost škody.

Ale to by chtělo znát podrobnosti, takhle je to jen takové "věštění z kávové sedliny"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #6 kdy: 16.09.2014, 20:13 »

Celkem běžná závada u zdrojů. Ve zdroji ztratí kondenzátory kapacitu a pak stačí jeden výpadek a zdroj se už neprobere. Běžná životnost několik let.
Přikláním se k názoru pana Damka. Letos na jaře jsem měnil zdroj třikrát, pokaždé od jiného výrobce, než se počítač začal chovat korektně.
Jinak pravidelnou kontrolou instalace revizním technikem nic nezkazíte, ale pokud byl problém jen u PC, příčina bude pravděpodobně jinde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Martin Novák
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 16.09.2014, 23:12 »

Stejna zkusenost.

Stacil vypadek site na nekolik hodin kvuli vichrici a uz se neprobral zdroj k PC, satelitni set-top-box, jedna nabijecka k mobilu, nekolik chytrych krabicek v rozvadeci, napajecka k ISDN telefonu a televize od OVP...  Nastesti jsem "od fachu", takze naprava byla dilem par hodin...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #8 kdy: 23.09.2014, 00:58 »

Vážený pane Marbene,
nic lepšího, než UPS pro tyto účely nebylo vynalezeno a škoda, kterou přechodové jevy při vypínání a zapínání sítě již kamarádovi vznikly  by i dražší UPS již dávno zaplatily. Nehledě na komfort a ztráty dat.
Není co řešit, žádný bastl to nezachrání tak lacino a např. oddělovací trafo bude jistě stejně drahé, jako čínská UPS. Nemluvě o tom, že oddělovací trafo bez kondenzátoru na kompenzaci kapacity vinutí může způsobit větší přepětí, než prostý drát.
 
On line UPS na tuto ochranu ani potřeba není, to vyklíčuje i offline UPS.
Online UPS je výborná při dlouhodobém mírném přepětí, nebo podpětí, kdy autotrafo v Line-interactive UPS vyskáče po odbočkách a dorovná rozumné dlouhodobé podpětí, nebo přepětí bez přepnutí na baterii.
Takže laciná offline UPS v rozvodně, kde je prakticky pořád mírné přepětí, se ani pořádně nestačí dobít, protože třeba v noci (kdy je přepětí v odlehčené rozvodně značné) jede lacinou UPS zálohovaná technologie hodiny a hodiny jen na baterku z UPS (a mnohdy technologii odstaví a laciná UPS přijde pěkně draho).
Naopak na chatě či ve vsi na konci sítě, je mírné podpětí dlouhodobé a offline UPS často spíná na čtvrthodinky na baterku.
V těchto dvou případech však na rozdíl od trpící a kvákající a bzučící off-line Line UPS  Line-interactive UPS přepíná odbočky a jede stále na síť a jen klape. A má zde své opodstatnění.
 
Ovšem při přechodových jevech v síti, kdy při vichřici tančí hořící větve po vedení vysokého napětí, blesky spínají bleskojistky a motory a trafa pouští do sítě zpětně špičky, rozbíhající se kompresory a motory způsobují nevyváženost trojfázového napětí, tehdy je jediná pomoc se včas odpojit a zpožděně připojit až divoké přechodové jevy ustanou.
A to umí i ta nejblbější off-line UPS. A ta slušněji udělaná "nečínská" má v sobě povětšinou jakous-takous "čtyřkovou"  přepěťovku.  Takže ta neslušněji udělaná vyklíčuje obrovské a mrňavé brambory co jdou sítí místo sinusovky a ta slušnější vyklíčuje i ta občasná košťata a možná i nějaké ty střepy. Na více střepů musí být před UPS slušná přepěťovka trojková, externí, nejlépe s VF filtrem, něco jako PI-k16 od Hakela. A na břidlici jediné dvojková externí v podružném rozvaděč.
Ale to je věc instalace, stejně jako přizemnění rozvaděče.
Jinak mimochodem, pokud jde do PC jediný drát, který nejde přes přepěťovku, jako by tam žádná přepěťovka nebyla. Takže počítačová síť, modem, telefonní přípojka, repráky, monitor, tiskárna, vše přes společný PE kolík jediné zásuvky a vše přes přepěťovky.
Z tohoto pohledu nejsou připojovací psi s přepěťovkou jak na datovou síť, tak na zásuvky vůbec špatné a je dobré od nich začít.
A slušnější UPS mají přepěťovku na datovou síť či telefon v sobě a nezálohované, ale chráněné napájecí zásuvky pro nezálohované periferie mají na sobě též.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 23.09.2014, 08:52 »

Při obnovení napájení po výpadku se v síti mohou dít dost nepříjemné věci.
Hodně spotřebičů "odejde" právě v okamžiku obnovení napájení.
Nejlepší je, při výpadku napájení vypnout určité spotřebiče a zapnout je až po nějaké době po obnovení napájení.

Řešil jsem něco podobného u napájení pro wifi, v podstatě to bylo tak, že téměř po každé bouřce "odešel" zdroj. Pomohlo malé relé pro zpožděný rozběh - od té doby to bez problémů funguje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Milan Illek
*
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 23.09.2014, 09:39 »

Pokud by se na jedné fázi objevilo z důvodu nějaké poruchy sdružené napětí místo fázového, přepěťovku to "neotevře" a pokud by se otevřela, spolehlivé jí ti zničí, protože není dělaná na tak dlouhou dobu trvání špičky.
Je zde určitý nedostatek terminologie. Zatímco u proudu rozlišujeme přetížení a zkrat, u napětí pouze přepětí. I když jsou zde termíny nadpětí a impulzní přepětí, nějak se nevyužívají. Pak to neinformované svádí k domněnce, že 400 V na fázi by měly chránit přepěťové ochrany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prý musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťovka?
 Co vše potřebuji k instalaci přepěťových ochran?
 Jaký svodič přepětí zvolit do bytové rozvodnice v panelovém domě?
 Může být místo třífázové přepěťové ochrany chráněn každý vodič samostatně?
 Postačuje štandardná ochrana proti prepätiu aj v blízkosti zvodu ?
 Nepřehnal to OTTO se superlativy u přepěťové ochrany obyčejné zásuvkové lišty?
 Jakou přepěťovou ochranu zvolit u 4podlažního panel. domu při rekonstrukci?
 Ktorý spôsob signalizácie poruchy prepäťovej ochrany v zásuvke mi odporúčate?
 Aku prepetovu ochranu zvolit pre PC a TV ?
 Je dobré zvolit kombinovanou přepěťovou ochranu třídy B + C ?
 Které el.spotřebiče v domácnosti chránit přepěťovou ochranou třídy D?
 Jakou zvolit prodlužovačku s přepěťovou ochranou?
 Ako spravne pripojit hlavny svodic prepetia?
 Je nutnost použít svodiče typu D, když mám v rozvaděči DEHNVentil?
 Jaký je rozdíl mezi přepětovou ochranou v síti TN-S a TN-C ?
 Jak ochránit pc před elektromagnetickými vlnami?
 Ako odporúčate riešiť prepäťovú ochranu na tel. linke pri vstupe do domu?
 Jak se zapojuje svodič přepětí?
 Lze požadovat od EONu montáž prvního stupně přepěťové ochrany?
 Lze vyřešit protibleskovou ochranu obyčejnou pojistkou?
 Existuje plnohodnotná mobilní přepěťová ochrana?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu pro rodinný domek?
 Jak zapojit Dehn ochranu na starý rozvod?
 Staci mit jen prepetove zasuvky nebo staci pouze prepetova ochrana?
 Je povinné mít v bytě svodič přepětí?
 Mám pro rodinný dům použít hromosvod a přepěťové ochrany?
 Je instalace přepěťových ochran povinná?
 Mám správně vybranou přepěťovou ochranu?
 Je rozumne dat pred prepatovku v RD poistkovy odpinac?
 Kam umístit svodič přepětí?
 Je v bytovce účelná dvoustupňová přepěťová ochrana za 1800Kč?
 Co se děje při úderu blesku, pokud je spojené uzemnění rozvaděče a hromosvodu?
 Co mohlo způsobit vyhoření přepěťové ochrany stupně D?
 Jak ochránit televizi před úderem blesku do střechy? Bleskojistka pomůže?
 Lze u dvoupatrového rodinného domu svodič přepětí kombi-T1,T2?
 Existuje levnější náhrada za svodič přepětí SALTEK 3xFLP-B+C, 1 a 2 stupeň?
 Jak odstranit potíže s předpěťovou ochranou z Alzy?
 Jak zapojit svodič přepětí v bytě?
 Kdy je přepěťová ochrana povinná?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Jaký svodič přepětí zvolit dočasně do bytové rozvodnice?
 Lze ještě opravit přepěťovou ochranu?
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů přepěťových ochran?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Jak bývají v praxi skutečně zapojené přepěťové ochrany typu 3?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.