Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Opravdu existuje nějaká inteligentní instalace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk
Anketa
Otázka: Jsou označované inteligentní systémy opravdu inteligentní?
Ano, jsou když to o sobě uvádí
Ano, ale nejsou u nás dostupné
Ne nejsou, jsou to jen stroje řízené algoritmem
Ne nejsou, jde pouze o marketingový klam

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Opravdu existuje nějaká inteligentní instalace?  (Přečteno 32018 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 06.09.2014, 21:08 »


Jednou se nějaký marketingový úředník rozhodl nazvat výrobek inteligentním. Po té se spustila lavina všech, kteří vyrábí podobné produkty a nazývají je také inteligentními . Po té se přidali obchodníci, to proto aby byli Googlem dohledatelní. A tak máme inteligentní produkty. Doposud jsem měl za to, že poslední inteligentní stroje měl Karel Čapek a také to byli TI robotI! Dnes je robot po vzoru hrad. Tedy ty roboty a tudiž neživotné stroje. Copak je v takovém stroji inteligentního? Potažmo v elektroinstala ci?

Kdo nezná definici, může se inspirovat Wikipedií ...
Inteligence je rozumová schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace, učit se ze zkušeností či se přizpůsobit novým okolnostem. Je podmíněna schopností správného určení podstatných souvislostí a vztahů, pomocí nichž řešíme nové problémy a orientujeme se v nastalých situacích. ...

A tak pokud se přesuneme k PLC které naučíme algoritmus, který lze ověřit simulací stavů, pak to ještě není projev inteligence. Schopnost opakování je projev paměti ... PLC samo nevyřeší problém, pokud nemá zadaný proces. Pokud by bylo inteligentní, vyhodnotí novou situaci a napíše si proces sám. To bohužel ani jedna ze systémových instalací, co používáme, neumí. Vždy k tomu potřebuje inteligentního člověka.

Pokud se ovšem mýlím, pak mi napište co je špatně. Jde o neúplnou definici mých slovníků nebo PLC opravdu není inteligentní?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.09.2014, 21:44 »

Zrovna čtu reklamu: ovládej svůj dům pomocí chytrého systému foxtrot, systém inteligentního ovládání domu foxtrot vám umožní atd......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.09.2014, 21:51 »

Mirku, souhlasím... Bytostně se mě to slovo ve spojení s jakýmkoliv strojem příčí. Sám ho nepoužívám, ale přesvědčovat investory o tom, že žádnou inteligentní instalaci nemají je  marný boj......

Děsím se toho, až jednou někdo napíše SW, který bude inteligentní.. .. Tuším, že v tomto směru existuje několik filmů, či sérií, ze kterých mě vždy jako první napadne Terminátor...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 06.09.2014, 22:01 »

Tuším, že v tomto směru existuje několik filmů, či sérií, ze kterých mě vždy jako první napadne Terminátor...

 tanecek
Tak to raději "Terminátorova instalace",  než inteligentní.

Jinak to je typická ukázka toho, jak dav změní význam slova. Víte jak to bylo s Velkou říjnovou revolucí v září, Leninem a Uljanovem ... Dav se naučí překlep a hned říkáme čverečku kolečko aby nás strýček Google našel, že?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.09.2014, 00:34 »

Mirku, v podstatě je toto vlákno ve filozofické rovině.
Inteligence bývá u lidí zpravidla vrozená. U strojů, neboli PLC bývá "inteligence" nahraná, neboli přesunuta ze software programátora do stroje.
Tak jak u lidí se někdy stane, že se inteligence nedostaví, tak i stroj někdy při přesunu napíše EROR. Jak podobné, že?

Nějak podobně teču zase já, když slyším LED žárovka. Za to bych zpřerážel hnáty. Přesto si opakuji "přizpůsob se okolnímu světu, nebo tě ten svět zahubí".
Můžeme si zde postesknout, to je tak vše co nám zbývá a když mi zavolá zákazník, že chce inteligentní instalaci, ohnu hřbet, zavrtím mu jazykem v ři*i, nechám ho do toho zamilovat, rozvinu jeho myšlenku aby uvěřil, že se bez toho nedá žít a pak mu pošlu nabídku. V podstatě jsem asi prostitut  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.09.2014, 07:17 »

Ja neviem co tu riesite... Investori chapu o co ide, elektrikari tiez...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.09.2014, 09:22 »

Ja neviem co tu riesite... Investori chapu o co ide, elektrikari tiez...
Řešíme tu typický příklad slovní evoluce, kdy se nazve něco zcela jiný výrazem, než by byl správně. Etymologie, vývoj slova. A ve slovníku se objeví, že na začátku 21. století se objevuje inteligentní hardware, který sice není inteligentní ale obchodně se to vžilo velice rychle.

Mě nejde o to, že se tomu říká jinak. Ale spotřebitelé často pod pojmem "inteligentní instalace" vidí inteligentní "krabici hardware",  přičemž tu logiku musí nastavit inteligentní člověk. Pokud tu stejnou "krabici hardware" nastaví méně inteligentní člověk, je chytrý dům chytrý jako jeho stvořitel.

A protože opravdu instalace neumí myslet jde o robota opakovače. Tedy o automat, resp. robotickou instalaci.

Závěr vidím tak,  že spotřebitel potřebuje koupit krabici s hardware a vybrat si správného dodavatele s inteligencí. Přičemž z toho je patrné, že čím méně inteligentní dodavatel, tím nižší cena a méně inteligentní dům. Kdo tuší, co tím myslím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.09.2014, 10:22 »

Už jsem zažil při oživování jednoho zařízení ten pocit, že to celé má svoji "inteligenci",  že si to žije svým vlastním životem. Stačí, aby tam autor SW vložil nějaký univerzální program, který jen přizpůsobí danému využití a zůstaly tam funkce, které jsem nečekal a nějak náhodou je "probudil k životu"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 07.09.2014, 11:04 »

ten pocit, že to celé má svoji "inteligenci",

Rozdíl mezi robotem Karla Čapka, tedy živým robotem a dnešním strojem je v tom, že roboti byli samoučící se ale dnešní roboty mají vložené algoritmy, které provádějí podle jiných algoritmů. Chybí jim tam subjektivní rozhodování, emoce, soucit, což je součástí inteligence.

Možná si to neuvědomujeme ale to nás od strojů odlišuje. Připustíme tedy, že stroje a instalace jsou inteligentní a že možná budou chytřejší, než my a nás třeba nebude. Cítím, že dochází na R.U.R.,  kdy se člověk sám a dobrovolně odsouvá na robotickou kolej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 07.09.2014, 15:17 »

Řešíme tu typický příklad slovní evoluce, kdy se nazve něco zcela jiný výrazem, než by byl správně. Etymologie, vývoj slova. A ve slovníku se objeví, že na začátku 21. století se objevuje inteligentní hardware, který sice není inteligentní ale obchodně se to vžilo velice rychle.

Mě nejde o to, že se tomu říká jinak. Ale spotřebitelé často pod pojmem "inteligentní instalace" vidí inteligentní "krabici hardware",  přičemž tu logiku musí nastavit inteligentní člověk. Pokud tu stejnou "krabici hardware" nastaví méně inteligentní člověk, je chytrý dům chytrý jako jeho stvořitel.

A protože opravdu instalace neumí myslet jde o robota opakovače. Tedy o automat, resp. robotickou instalaci.

Závěr vidím tak,  že spotřebitel potřebuje koupit krabici s hardware a vybrat si správného dodavatele s inteligencí. Přičemž z toho je patrné, že čím méně inteligentní dodavatel, tím nižší cena a méně inteligentní dům. Kdo tuší, co tím myslím?

A právě proto mě nadzvedne ze židle, když neustále spamují různé firmy, nehodlám je jmenovat, které nabízejí hotové rozvaděče s "inteligentním systémem",  vyrobené podle nějaké pseudošablony a investor by se měl přizpůsobit instalací obsahu této bedny  zle
Právě proto jsem se vydal na tuto cestu, kde se ta bedna ladí požadavkům a představám investora, kde nejsou žádné limity a je volná ruka.
Nemám rád uzavřené systémy, systémy s limitem a systémy, kterým se musí přizpůsobit koncák. A o to vetší drzost je toto nazvat inteligentním, či chytrým rozvaděčem  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 07.09.2014, 16:25 »

... Chybí jim tam subjektivní rozhodování, emoce, soucit, což je součástí inteligence.
...
Ještě bys mohl chtít aby tam byl jistý stupeň fantazie... To je pro "stroj pracující podle programu" asi to nejhorší, protože fantazie by se dala označit za "rozhodování proti logice"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 07.09.2014, 16:46 »

No, nevím. Nedávno jsem se pral s jedním alarmen tak dlouho, až jsem si začal myslet, že mi to dělá naschvál. Tedy myslí a umí být i pěkně tvrdohlavej. Nakonec pomohlo tovární nastavení a za chvilku bylo hotovo.
Je tohle projev inteligence systému, nebo není? Zabil jsem ho, nebo šlo o chybu, které jsem si nevšiml?  Škleb Škleb Škleb  MOžná se mi pokoušel nějaký eMZák něco vzkázat a já s vým přístupem, odsoudil lidstvo, být dalších 100 let osamocené, než to opět zkusí.

Beru toto téma dost s nadhledem. Chápu a sám s tím mám občas problém, že by se měli věci pojmenovávat správně. ALe pokud zákazník požaduje inteligentní dům, rád mu s tím pomohu, ať si pod tím představuje cokoliv.  Jsem taky prodejnej. Za peníze jsem ochoten dokonce i pracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.09.2014, 18:37 »

ALe pokud zákazník požaduje inteligentní dům, rád mu s tím pomohu, ať si pod tím představuje cokoliv.

Z obchodního pohledu bych klientovi přesně definoval co dostane. Ne, že si představuje inteligenci a dostane "sčot". Obchodníků, spíš živnostníků, kteří naslibují "horydoly" a nakonec to nemá žádné vlastnosti z uvedeného pojmenování jsou hromady.

Proto bych byl opatrný se slibováním "inteligence". V USA vysoudíte peníze i na chybějící informaci "že kočka nepatří do mikrovlnky" a u nás budeme tvrdit, že je PLC inteligentní?

To je otázka jen dokud se nějaký bohatý investor bude "nudit" a někoho zažaluje za klamání spotřebitele.

Ještě bys mohl chtít aby tam byl jistý stupeň fantazie... To je pro "stroj pracující podle programu" asi to nejhorší, protože fantazie by se dala označit za "rozhodování proti logice"...

Pravda ještě fantazie. A pak ještě vědomá lež. To vše patří k inteligenci. A viděli jste vědomě lživé PLC?
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 07.09.2014, 19:18 »

Čiste z teoretického pohľadu je to zaujímavá diskusia.
Položme si však otázku:čo to je "inteligentná"inštalácia: Pre niekoho môže stačiť,  že ak slnko vyjde, spustia sa žalúzie, pomyslí si, aké je to múdre inteligentné. Vie ,  že mi svieti do očí a preto zatemní. Znalejší má iné kritériá. V podstate však na100%inteligentná inštalácia by bola možno taká,  ktorá by pri nesprávnej manipulácii dala užívateľovi zaucho, bez toho, aby tam nejaká ruka bola vopred naprogramovaná a namontovaná.Totiž všetky veci, čo sú naprogramované sú len dielom programu a schopnosti programátora.Pokiaľ uvažujeme aj o tom, že by sa ten program sám niektoré veci "naučil"sám, je to len zase vec programu, ktorý si pamätá často sa opakujúce javy a potom ích podľa programu využíva. Nechcel by som sa dožiť toho, aby sa v skutočnosti vytvorila"zrodila" umelá inteligencia v pravom slova zmyslu. Asi by Nás ovládli roboti. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Tomáš Jančo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.09.2014, 21:05 »

Osobne si myslím, že názov "inteligentná inštalácia" je len skratkou od "inštalácia s umelou inteligenciou".

Definícia umelej inteligencie podľa encyklopédie DIDEROT (1999)
Citace
Modelování intelektuální činnosti člověka počítačem při
řešení složitých úloh, kde postup vyžaduje schopnost
výběru z mnoha nebo z nezřetelně popsaných variant;
též samočinné rozpoznávání tvarů nebo předmětů,
usuzování z jednoho výroku na jiný, vytváření analogií
mezi jednotlivými úsudky, generování a ověřování
hypotéz, tvorba a uplatnění znalostí na základě přijatých
vstupních dat a informací, schopnost eliminovat
nepříznivé reakce na podněty z okolí a usměrňovat
činnost systému v probíhajících procesech s ohledem na
měnící se a často nezřetelné vnější podmínky.

Citace
Umělá inteligence - Věda o tom, jak konstruovat stroje, jejichž činnost,
kdyby ji vykonávali lidé, bychom považovali za projev jejich inteligence
--- Marvin Minsky, 1967

Nejde teda o hypermoderný posun významu (umelej) inteligencie, čo by výdobytok marketingu posledných 2, 5 alebo 10 rokov.

Samozrejme, že systém ktorý ovláda 5 relátok pomocou pokynov z mobilu nie je (umelo) inteligentný, ale napríklad pri termostate, ktorý sa učí návyky obyvateľov domu a tepelnú charakteristik u budovy/miestnosti, vie predvídať a spraviť predhrev - tu už môžeme hovoriť o (umelej) inteligencií a nevidím dôvod prečo by toto označenie nebolo správne.

Nedokážem však povedať, či toto ospevovaný Foxtrot (a jeho programátor) - či konkurenčné riešenia - dokáže. Potom by bolo na mieste sa rozčuľovať nad označením "inteligentný".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 07.09.2014, 21:24 »

...  pri termostate, ktorý sa učí návyky obyvateľov domu a tepelnú charakteristik u budovy/miestnosti, vie predvídať a spraviť predhrev - tu už môžeme hovoriť o (umelej) inteligencií a nevidím dôvod prečo by toto označenie nebolo správne.
To není nic jiného, než trošku složitější algoritmus, ovšem většina funkcí systémových instalací je rovna inteligenci "cvičené opice".

Svítí slunce a je v místnosti víc než 24°C? Stahni žaluzie na 50%.
Fouká vítr? Vytáhni žaluzie.
Není v budově pohyb a je po 17:00? Sniž teplotu.

To je zmiňovaná robotika. K umělé inteligenci je to hodně daleko. Až si PLC navrhne program samo a pošle jej ke schválení, to bude jiná káva!

S podobným chováním se občas setkáme na úřadech. Tam, když posadíme robota, možná bychom hodně ušetřili.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 07.09.2014, 21:55 »

Proto bych byl opatrný se slibováním "inteligence". V USA vysoudíte peníze i na chybějící informaci "že kočka nepatří do mikrovlnky" a u nás budeme tvrdit, že je PLC inteligentní?

To je otázka jen dokud se nějaký bohatý investor bude "nudit" a někoho zažaluje za klamání spotřebitele.

Tak toho bych se nebál. Každá podobná systémová instalace, prochází dlouhou přípravou, kdy si postupně s investorem upřesňujeme jednotlivé funkce a další podrobnosti instalace v jeho objektu.
Jediné co by mohl opravdu napadnout, je to pojmenování "inteligence" ,  i když několikrát upozorňuji, že přesnější termín je systémová. Vlastně to mám tak už dlouho napsané i u svého profilu.

Jak jsem psal. Je to pro mě spíš úsměvné téma. Koukněte na pár reklam. Inteligentní pračky, parkovací systémy, pečící trouby a já nevím co ještě. Pojdme tedy na výrobcích vysoudit nějaké peníze za jejich lživé reklamy. Myslím, že by to nebylo dvakrát úspěšné. Tedy alespoň u nás v ČR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 07.09.2014, 22:13 »

Ono by stačilo název Inteligentní instalace zaregistrovat jako ochrannou známku, obdobně jako Zverimex, nechat to ještě tak pět let hnít a pak začít kasírovat  Škleb

Možná by to hodilo ve finále i víc než neustálá osvěta, tvorba nabídek a vymýšlení algoritmů  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Absolvovali jste školení KNX v Jablonci? Existuje něco, co vám uniklo?
 Pozvánka na založení české asociace KNX
 Kde seženu náhradní díly na systémovou instalaci po delší době?
 Co když majitel rodinného domu projeví zájem o chytrou elektroinstalaci?
 KNXfaq# Víte, co jste chtěli vědět o systému KNX?
 V čem je inteligence inteligentních instalací?
 Jak vidíte budoucnost inteligentních domů ?
 Máte někdo zkušenost s montáží systému"Inteligentní dům" od Inels nebo ABB?
 Setkali jste se u rodiného domu se stop tlačítkem i pro zásuvkové obvody?
 Kde najít historii systémových elektroinstalací?
 Vyšel nový ETS4! Budete investovat tímto směrem?
 Chtěli byste více živých přenosů v reálném čase jako byl například KNX?
 Jak si stojí tebis v ČR ve srovnání s konkurencí?
 ABB: Novinky v oblasti přístrojů KNX určených pro montáž do rozváděčů
 Viděli jste ukázku chytrého domu ovládaného Ipadem?
 ### SYSTÉMOVÉ INSTALACE LIVE!
 ABB: Vzdělávání v oblasti inteligentních elektroinstalací KNX
 ABB EPJ: Co nového u inteligentní elektroinstalace Ego-n?
 Proč WAGO asi neoslovuje svou novinkou flexROOM elektroinstalatéry?
 ABB Elektro Praga slaví již 145 let!
 Co myslíte, může i chytrá elektroinstalace zhloupnout?
 Znáte rozdíly mezi spínáním světelného obvodu v KNX a klasické instalaci?
 Stmívání (1.)
 Znáte nový Comfortpanel KNX od ABB?
 Light+Building 2014: Automatizační technika slibuje velké úspory energie v budovách
 Co je vlastně na inteligentní instalaci inteligentního?
 Co si myslíte o užitku systémových elektroinstalací?
 Kladení vedení v KNX systémových instalacích
 Nový software ETS5 znamená více možností pro KNX
 Exkluzivní ŽIVÝ přenos 25. výročí KNX 20. října již od 9:30!
 KNX: Rozhraní enOcean, DALI
 Domácí automatizace není doménou bohatých
 Výuka systémových instalací na FEKT VUT v Brně
 KURZ: Základy KNX a práce s ETS 5
 KNX zahajuje prodej licencí nového softwaru ETS 2017
 Zajímají vás nejčastěji používané přístroje ABB v systému KNX v roce 2017?
 HDL: Automation přístroje pro KNX
 KNX: O systému vzdělávání a školení
 O značce a asociaci KNX v ČR
 Členové EIBA
 O čem se diskutuje ve Frankfurtu v asociaci KNX v roce 2018
 SCHRACK: Technologie budov Plošné spínače VISIO&KNX
 Programování systému easy link
 ETS a možnosti školení KNX na jaře 2019
 KNXfaq#2: Pokud si zřídím uživatelský účet MyKNX, budu za něj něco platit?
 KNXfaq#4: Existuje nižší cena ETS pro vzdělávací instituce, pokud potřebují více licencí?
 KNXfaq#6: Lze přístroje z ETS5 převést zpětně do ETS4, pokud chci projekt rozšířit?
 KNXfaq#7: Pokud není ETS5 zpětně kompatibilní s ETS4, proč není zdarma?
 Motivační funkce a návaznosti chytrého domu ...
 O historii systémových instalací z historie
 Jak připravit kabeláž pro inteligentní instalaci RD?
 Pozná niekto automatizačné moduly Loxone ?
 Kdo z vás vítá ETS v češtině?
 ABB: Inteligentní elektroinstalace KNX v českých domech
 Systém KNX - o výhodách, školeních a národní asociaci
 Pro jaké jiné námitky kromě ceny se odmítá použití chytrých instalací?
 Systémové instalace KNX jsou vůdčím komunikačním protokolem
 Jak se zabezpečuje sběrnice KNX proti hackerům?
 Budete sledovat LIVE První kroky k Foxtrotu? Vysíláme 13.10 ve 20:00
 První kroky k FOXTROTu (#1a)
 První kroky k FOXTROTu (#1b)
 FOXTROT v monitoringu experimentů ve štole Josef!
 TECO: Řízení instalací Foxtrotem #1
 Dají se připojit k Foxtrotu i jiné sytémy s vlastním řízením?
 Jak to vypadá s hlasovým modulem pro Foxtrot?
 Jak nastavit modul C-RI-0401S?
 Jak přístupovat k souborům z prohlížeče?
 Musí být HW klíč pro Mosaic v PC?
 Je možné připojit kameru k web stránkám Foxtrotu?
 Jak na nastavení offsetu teploty na vstupech C-RI-0401S?
 Bude někdy možné připojení periferních modulů FOXTROT k TC700?
 Jakým přiřazovacím příkazem mohu nastavit konkrétní bit v proměnné typu byte?
 Jaká je interoperabilita systémů Foxtrot a Inels přes CIB?
 VIDEO: Víte co je nového ve Foxtrotu na jaře 2012?
 Jak ochránit reléové kontakty na jednotce Foxtrot CP-1004?
 TECO: Jaromír Klaban a Pavel Smílek o prvcích chytrých budov na AMPERu 2012
 Které prvky mohou reagovat na čidlo CO2?
 Existují nějaká funkční propojení Foxtrot <=> VOIP?
 Jak připojit stmívač s otočným ovládání pro regulaci jasu světla?
 Foxtrot - jak zjistit čas jednotlivých programů, popřípadě procesů?
 Jak lze připojit k Foxtrotu přístroje určené na sběrnici KNX/EIB?
 TECO: Školení o systémech Foxtrot v Brně
 Ake vylepsenia dorobit do FoxTool?
 Kde ziskavat meteodata do systému regulace domu?
 Jak měřit Foxtrotem zda je silový okruh zapnutý?
 Jaká je dostupnost C-DM-0006M ILED?
 Jak je to s podporou uživatelského kódu ve webmakeru?
 Je nekde priklad komunikace Open Therm UC-1204 s elektronikou Siememens?
 Termoregulátory pro Cfox v deasignu LOGUS90 nebo EATON INTENSE?
 Co může být příčinou nefunkčního spojení s PLC přes VPN?
 K čemu všemu lze nápaditě využít systém Tecomat Foxtrot?
 Jaké máte zkušenosti se spolehlivostí přenosu mezi jednotkami RFox?
 Novinka! Foxtrot podporuje propojení se světem instalací KNX
 Pamatují Online změny na aktualizaci pointerů?
 FOXPART# jedinečný technický kurs
 TECO získává ocenění!
 Čo to znamená u Foxtrotu hlásenie na displeji ID-18 "no XMZ file!"?
 Fóry foxtrotího fóra?
 Lze nastavit Foxtrot Datalogger přes interní webovou stránku?
 TECO: Změna u centrálních jednotek FOXTROT
 Může být klasický vypínač jako bezpotenciálový vstup Foxtrotu?
 Jakými relé je osazen modul C-OR-0008M ?
 Jak zprovoznit předpověď počasí na Foxtrotu?
 TECO: Inteligentní byty se stávají běžným standardem moderního bydlení
 Jak hlídat přítomnost osob v místnosti aby se po odchodu poslední aktivoval EZS?
 SIN#4 První kroky k FOXTROTu (#1b)
 FOXPART#1 Srdce sytému Foxtrot CP 1000
 FOXPART#2 Rozšíření CP1000
 Jaké komponenty TECO použít pro stmívání osvětlení?
 Vyhlášení výsledků soutěže Ovládej svůj dům přes webové stránky Foxtrotu
 FOXPART #3, modul COR008M
 Chtěli byste na hraní svůj VLASTNÍ Foxtrot doma?
 TECO: FOXPART#5, bezdrátové jednotky
 Kdo uhodne co je to a k čemu?
 FOX part#4, jednotky vstupů/výstupů IB1301 a IR1501
 Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
 FOXPART #7: Modul C-HM-1113M
 AMPER 2013: O novinkách společnosti TECO
 Jake jsou moznosti pripojeni kotlu Buderus?
 Víte, čemu se u Foxtrotu říká "bužírka"?
 Novinky systému Foxtrot v říjnu 2013
 Pomohl by mi tu někdo naprogramovat panel ID- 17 od firmy TECO?
 Jak řešit komunikace mezi instalací INELS a FOXTROT?
 Jak propojit Foxtrot s Jablotronem 100?
 Mohou být bezdrátové ovladače RFox Tecomat ve venkovním prostředí?
 Umí Foxtrot komunikovat po DeviceNetu?
 Jak komunikovat pomocí UDP?
 Jak zabránit ztrátě dat z RETAIN proměnných?
 Víte, že právě startuje od TECO nová služba TECO Route?
 Jde s Foxtrotem komunikovat přes sériové sběrnice 1-Wire, I2C či SPI?
 Jak budete trávit Vánoce s Foxtrotem vy?
 TECO: Foxtrot rozšiřuje možnosti komunikace s FV měniči od tří desítek výrobců
 Máte zkušenosti s integrací pohonů žaluzií sofy do systému foxtrot ?
 Chce po vás klient ovládání elektroinstalace i mobilem?
 Jak spravne updatovat system Foxtrot?
 Jak připojit DHT22 k Foxtrotu?
 Řídicí systém Tecomat Foxtrot oceněn na AMPERu 2014
 Existuje nějaká komunikace mezi tepelným čerpadlem od Vailant a FOXTROTem?
 TECO: Služba TecoRoute přechází do placeného režimu
 Mate někdo zkušenosti s iridium mobile a foxtrotem?
 Proč nefunguje zobrazení web stránek Foxtrotu na Windows Phone 8.1 ?
 TECO: Novinky řídicího systému Tecomat Foxtrot
 Jaký software používáte pro tvorbu a správu projektů se systémem Foxtrot?
 Která tepelná čerpadla jsou integrovatelná do Foxtrotu?
 Jakým způsobem se snaží jednotka získat adresy z DHCP serveru?
 Jaký je login/heslo pro přístup k foxtrotu přes prohlížeč?
 ENIKA: Katalog Komponenty pro automatizaci
 Jde canvas užít i pro panel ID-18 ?
 TECO: Čidlo solární radiace na sběrnici CIB
 Jak pracovat s jednotkou SOPHY2L?
 Jak vyřešit chybu komunikace EZS s PLC CP-1000?
 Jak propojit a donutit komunikovat dvě PLC CP-1000?
 Nemate prosim nekdo nejake schema na testovaci panel od Foxtrotu?
 Nemá někdo zkušenost se stmíváním pomocí jednotek od TECO C-DM-0006M ILED/ULED?
 Víte o novinkách Foxtrotu na jaře 2015?
 Komu doporučíte chytrou žárovku LED Bluetooth Playbulb?
 TECO: Nový showroom vybavený systémem Tecomat Foxtrot
 Prečo od 24.3.2016 nefunguje komunikácia so serverom YahooWeather?
 Jak pripojit k Foxtrotu prutokomer s vystupem 12...202 Hz/TTL?
 V jakém stádiu je iFoxtrot pro Android?
 Lze binární vstupy dvou C-JC-0201B připojit na jedno dvojtlačítko?
 Jak připojit zařízení ke sběrnici CIB?
 Je možné integrivať do systému Foxtrot vnútorné ovládače od Niko?
 Lze komunikačně propojit Foxtrot a EZS Satel?
 Jak ovládat screensaver u panelu ID-31?
 Nové TECO #1 V kanceláři obchodního ředitele
 Vyšlo nové TecoInfo 39 v pdf!
 Lze přímo na vstup k Tecomat TC700 připojit inkrementální snímač?
 Řešil někdo komunikaci Tecomat - Arduino přes 485?
 Je nějaký důvod, proč Foxtrot nekomunikoval s jednotkami Inels?
 Co znamená na panelu ID-28 chybové hlášení No XMZ file?
 TECO představuje Foxtrot 2!
 Co s nefunkčními tlačítky pro manuální ovládání výstupů u CFOx modulů?
 Jaké jsou možné příčiny chyby 9380 u Foxtrot CP-1001?
 Jak efektivně stáhnout PDF dokumentaci k CP-2xxx ?
 Existuje firma / programátor u koho lze objednat programování TECO?
 Jak připojit aplikaci iFoxtrot (Android) k CP-1004?
 Jak řešit komunikaci mezi Foxtrot a TČ Stiebel Eltron řady wpf?
 Jaké jsou dostupné bezdrátové prvky pro Foxtrot?
 Nemáte někdo krátký příklad RS-232 komunikace Foxtrotu?
 TECO LIVE: Jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou ...
 Proč CP-1001 nerozpozná C-IR-0303M?
 Nový konfigurátor iCOOL 4 pro Tecomat Foxtrot zítra živě!
 Jde stmívání DALI komunikaci převodníku nějakým způsobem obejít?
 Proč při spojení s CP-2973 přes USB nejde otevřít komunikační kanál?
 Jak kdysi Pavel Smílek popisoval Foxtrot v praxi
 Nový TECOMAT pokřtěn u barmanů v Brně! Jedinečný záznam zde!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (4)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.12 sekund, 27 dotazů.