Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak pospojovat CYKY 6mm pro 24V DC?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak pospojovat CYKY 6mm pro 24V DC?  (Přečteno 9908 krát)
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 20.08.2014, 19:28 »

Řeším tažení SS proudu v zemi, napájecí napětí je 24 V, délka vedení cca 30 metrů, proud někde okolo 8 A (možná trochu časem víc). Tak jsem si spočítal, že by byl ideální vodič 6 mm průřez, tam by v mědi byl ztrátový výkon do 1,5 procenta, takže by nepřekročil povolená 2 procenta.

Cca v polovině trasy potřebuji tento kabel rozdělit, možná hned u zdroje, zatím nevím. A začal jsem přemýšlet, v čem a čím a jak to vlastně udělat (myšleno vlastně do ypsilonu nebo elka spojit tři kabely). Nejprve jsem se zhrozil s tím, že spoj zhorší odpor natolik, že budu s tolerancí vysoko přes 2 procenta. Pak jsem si ale uvědomil, že jde vlastně o sériové zapojení rezistorů (konce Y jsou využívány samostatně pro samostatná zařízení) a řeklo se, že ke zhoršení vlastně dojít nemůže, protože na tom spoji sice může být odpor větší, než na samotném vodiči, ale zase je to jen opravdu kousínek.

Pak jsem si uvědomil, že tam chci dát pojistky. A má úvaha procházela více méně stejným vývojem. Nejprve jsem se zděsil, vždyť nemám kde vzít pojistku (chci tam dát malé 20x5 mm tavné),  která by měla nožku či cokoli jiného k napojení na vodič s průřezem 6 mm. A pak mi došlo, že by to mělo být stejné, jako s tou spojkou. Je důležité, aby pojistka zvládla daný proud a u výkonovou ztrátu na pojistkách zanedbám, protože úbytek je tam minimální a celkovou výkonovou ztrátu celého vodiče mi to neovlivní.

Pletu se nebo je to přesně tak jak píšu?
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.08.2014, 20:30 »

Tomu se říká T-spojka. Má to ale nevýhodu, pro ktrou od nich energetiky upustily a sice při případné poruše je tma až do vykopání. Odbočení v půlce trasy s vlastním odjištěním vy bylo lepší v malém "pilířku" či vodotěsné šachtě. Bez požadavku odjištění odbočky v místě odbočení bych se dobře provedené T-spojky taky nebál ani co do spolehlivosti či úbytků.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 20.08.2014, 20:41 »

Na tohle je krásné zajít na nějakou akci jako např. AMPER, ElfetexFest,...
Podívat se, poptat se,...
Spojení vodičů - tak je více možností, i WAGA jsou na tokové průřezy, jen je podmínkou, aby to v zemi zůstalo vodotěsné.
Spojení plášťů, vodotěsnost - možností je několik, v minulosti jsme měli dobré zkušenosti např. se spojkami RAYCHEM, dnes pokud je nějaká možnost mechanického "zpevnění" se jeví jako velmi dobré spojky plněné "namodralým" gelem.
Trubičková pojistka 5x20 na 8A asi nebude optimální řešení, asi bych přemýšlel o nějakém malém pojistkovém odpojovači (OEZ ?)
U DC rozvodu mnohem více než u AC působí poškození spojů i minimální vlhkost. Elektrochemick á koroze je svinstvo. Pokud se spojují 2 kovy, které nejsou "úplně stejné",  stačí i něco málo, co se vysráží ze vzduchu po ochlazení. Proto někteří "kabeláři" používají silikagel, jiní preferují co nejnižší teplotu při "zavírání spojky"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.08.2014, 21:28 »

dík, na t-spojku kouknu. a ta úvaha směrem k sériovému zapojení je OK?
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 20.08.2014, 21:58 »

Nebylo by výhodnější použít 2 samostatné kabely s jištěním už z rozvaděče (od zdroje)? Nebyla by cena za rozbočení srovnatelná s cenou navýšení délky kabelu? Získáte vyšší provozní spolehlivost. Kam chcete dávat u odbočení pojistky?
Zaznamenáno
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.08.2014, 22:05 »

jo, klidně to tak udělám, s tím problém nemám, ostatně připouštím to jako jednu z možných variant. ale i tak tam dojde k nějakému spojení - a bude-li odpor větší, než u zbytku vodiče, bude nebo nebude to mít vliv na celkové výkonové ztráty, tj. je třeba to uvažovat nebo ne?
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.08.2014, 22:28 »

Pokud povedete dva samostatné kabely, tak budou ztráty menší, než pokud uděláte někde uprostřed T spojku (protože kabelem před T spojkou by tekl součet obou proudů a tudíž by tam ztráty byly vyšší...)
Na začátek bych dal třeba malou rozvodničku s DIN lištou, do ní pojistkové odpojovače, odpojovače bych třeba spojil k tomu určeným "hřebenem" (ten má poměrně velký průřez i velké styčné plochy),  příp. bych pro rozdvojení použil řadové svorky propojené můstkem. Pokud to bude kvalitně provedeno a budou použity kvalitní prvky s dobrými svorkami tak budou ztráty na těchto přechodech zanedbatelné.
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.08.2014, 22:55 »

Málo informací na provedení a za jakým ůčelem....  Pláč
Zde se vyskytuje otázka: Nebylo by jiné elegantní řešení?  Mrknutí
Třeba by to šlo vyřešit úplně jinak.
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 20.08.2014, 23:29 »

účel - dotáhnout na vzdálené místo v otevřeném prostoru (na dvě místa) cca 24 V. Původně jsem začínal s 5 a 12, ale to se ukázalo jako nerealizovatel né kvůli výkonovým ztrátám, které při běžných průřezech byly větší, než 2 procenta. No tak jsem se dopočítal postupně k 6 mm2, kde již ztráty nejsou tak velké (a chápu tedy, že třeba kabel nevyhoří).

Chápu, že je to trochu zašmodrchané, i u mne je to myšlenkový vývoj a přemýšlení, jak to a to udělat. Viz třeba ty pojistky nebo spojení. Jsem z toho trochu mimo, dejme tomu, že vodič bude mít tři sériové segmenty:
A - 6 mm2 2 metry (smyšlený odpor třeba 1 Ohm/m)
B - 0.4 mm2 1 cm (smyšlený odpor třeba 30 Ohm/m)
C - 6 mm2 4 metry (smyšlený odpor třeba 2 Ohm/m)

Pro výpočet ztrátového výkonu vedení (tedy onoho povoleného procenta) tedy mohu B zanedbat? Protože úbytek napětí na B je nula nula nic? Kruciš, teď už se do toho nějak zamotávám:( Místo B si vlastně mohu představit spoj nebo pojistku, viz původní dotaz.

Na odpojovače kouknu.
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #9 kdy: 20.08.2014, 23:31 »

Pro úbytek napětí do 5% při 24V a 8A na vzdálenost 30m, bych zvolil průřez alespoň 10mm2 v mědi.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 20.08.2014, 23:32 »

Nešlo by natáhnout 230V a trasformovat na místě požadované napětí?  A  vegeeet
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
IM
« Odpověď #11 kdy: 20.08.2014, 23:45 »

... tam by v mědi byl ztrátový výkon do 1,5 procenta, takže by nepřekročil povolená 2 procenta.
Kde je to stanoveno?  Šok
Zaznamenáno
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 20.08.2014, 23:53 »

poprvé jsem to viděl zde - http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
pak třeba zde - http://elektronika-me-hobby.michal-kolesa.cz/dimenzovani-prurezu-elektrickeho-vodice-a-urceni-typu-elektrickeho-kabelu.php

ad natažení 230 V - ano, i to je jedna z cest, kterou zvažuji.

ad A, B a C - prosím, je schopen mi někdo vysvětlit, zda to tak je nebo ne? Pořád si tak nějak laicky říkám, že jde o to, aby úsek B to proudově zvládal, ale ztrátový výkon to de facto neovlivní.

ad 6 vs 10 - asi jo, 10 vypadá bezpečněji. Jen abych to vůbec připojil do svorky zdroje:)
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.08.2014, 00:35 »

To je marný... To je marný...  Pláč
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 21.08.2014, 00:44 »

Natiahnite si tam 230V  a transformujte na konci a nemate co riesit...necha pem zmysel vasho riesenia (pokial to nie je telefonna ustredna alebo nieco podobne)
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 21.08.2014, 01:59 »

ad A, B a C - prosím, je schopen mi někdo vysvětlit, zda to tak je nebo ne? Pořád si tak nějak laicky říkám, že jde o to, aby úsek B to proudově zvládal, ale ztrátový výkon to de facto neovlivní.

Pokud vás správně chápu, tak ano, je to tak jak píšete. Prostě zapomeňte na úbytky na pojistkách a spojích. (Pokud jsou tedy realizovány alespoň trochu normálně.)

ad 6 vs 10 - asi jo, 10 vypadá bezpečněji. Jen abych to vůbec připojil do svorky zdroje:)

Tady přece vůbec nejde o bezpečnost. Bezpečné to bude, i když použijete kabel s průřezem vodičů 1mm2. (Tedy ve smyslu, že vám to neshoří.) Jde pouze o to, že na konci vedení budete mít menší napětí než je napětí zdroje a zda toto napětí bude stačit připojenému spotřebiči. Některé zdroje umožňují napětí v určitých mezích regulovat, tak si to případně můžete vykompenzovat. A pak jde také o nějaké menší ekonomické ztráty, ale ty se zase dají kompenzovat dobrým pocitem z toho, že pomáháte vytápět žížalkám chodbičky.

PS Stránky Michala Kolesy berte poněkud s rezervou...
Zaznamenáno
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 21.08.2014, 13:15 »

aha, tak to se na to fakt dívám špatně - celou dobu si myslím, že ta 2 procenta nebo 5 procent jsou limitem z toho důvodu, aby se díky velkému ztrátovému výkonu vodič příliš nehřál a v horším případě neshořel (izolace, třeba). Proč se tedy pak vůbec o nějakých procentech hovoří? Info jsem o tom našel i zde - http://www.tzb-info.cz/6058-nove-pripravovana-csn-33-2000-1-ed-2-elektricke-instalace-nizkeho-napeti

ano, já vím, že nejjednodušší je natáhnout tam 230 V a transformovat to až na místě. Ale nemám třeba v v části toho vedení jak dodržet odstup od datového kabelu pro UTP. To je jedna z komplikací. Druhý primární důvod je, že raději pracuji s bezpečným napětím. Třetí, že z toho zdroje to potřebuji dostat nejméně do dvou míst (a ještě pravděpodobně asi ke dvěma zařízením přímo u zdroje) - takže se chci vyhnout vysokému počtu zdrojů.

ano, možná pro někoho jsou to zcela jasné věci a "je to marný...",  nejde mi fakt o nic jiného, než věci pochopit a dobrat se k výsledku.
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Radek Paos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 21.08.2014, 13:21 »

Pokud vás správně chápu, tak ano, je to tak jak píšete. Prostě zapomeňte na úbytky na pojistkách a spojích. (Pokud jsou tedy realizovány alespoň trochu normálně.)

asi jo, chápete. Předpokládám to normálně ve smyslu že daný spoj nebo pojistka Prostě úsek B) zvládne průchod požadovaného proudu (tj. je dimenzován pro daný proud)
Zaznamenáno

Od 15.9.2014 titul "Nejlepší bavič diskusí" Děkuji redakci za udělení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 21 dotazů.