Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohu dočasně zvýšit jištění z 16A na 40A, než proběhne rekonstrukce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu dočasně zvýšit jištění z 16A na 40A, než proběhne rekonstrukce?  (Přečteno 12861 krát)
Dominik Mandík
« kdy: 31.07.2014, 20:19 »



Mám starý dům a v jednom patře proběhla rekonstrukce TN-C rozvodů na TN-C-S. Rekonstruované patro je vybaveno chrániči a je v souladu s předpisy.
Nicméně zbytek domu včetně rozvodu 400V je na jednom třífázovém jističi 40A!
Navíc je zbytek domu ještě s hliníkovými vodiči bez rozlišení okruhu pro světla a zásuvky. Jenže hlavní jistič je 3x25A.
Dnes jsem na to přišel, když se kvůli zkratu ve svítidle přerušily hliníkové vodiče (průřez 2,5) a vypnul až hlavní jistič.
Na tohle mám revizi, kde jsou všechny jistící prvky popsané a proměřené.
Chtěl jsem revizi nové instalace, tak jí mám, zbytek domu může klidně shořet.
Proto se ptám jestli problém provizorně vyřeší výměna 40A jištění za 16A jištění s tím, že prostě bude potřeba myslet na celkové zatížení okruhu - připojují se i 4kW motory, topení a ohřev vody přes plynový kotel.
Už jsem vystřídal dva elektrikáře, jeden svým dílem málem zabil druhého.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.07.2014, 20:49 »

Když jsem četl otázku tak mě to trochu zarailo. Je to totiž napsáno opačně než požadujete. Úsměv
Osobně bych spíše volil tři jednofázové jističe na jednotlivé fáze. Když nevíte co je s čím. Ani ta 3f zásuvka není samostatně? Že by se ta nějak separovala od ostatní instalace...
A než dávat 16A jističe, asi bych spíše volil 10A s charakteristik ou C. I když budu asi mnohými kolega kamenován, tak se mě to zdá lepší varianta než B 16A. Na trvalé zatížení bude 10A lepší (když jsou rozvody búh ví s čeho) a charakteristik a C zajistí, že při zapnutí např vysavače nespadne.
Asi to bude pořád nějaká otázka kompromisů. Ale pokud je vám celkem jedno, jestli ta instalace "shoří",  tak to asi bude nejjednodušší. Ovšem pořád se ta instalace bude provozovat s jistým rizikem, že.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Dominik Mandík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 31.07.2014, 21:11 »

Původně zněl nadpis jinak, ale moderátor to asi upravil a špatně mě pochopil. Jinak tím "shoří" jsem měl na mysli nezodpovědnost elektrikáře, který se nezajímal o zbytek domu. Bojím se, že jištění 10A je málo, protože současný 40A jistič slouží i jako hlavní vypínač, takže je to taková brána do domu. Jinak hliníkové rozvody musí sloužit, protože dům je celý obydlený, v domě je celkem instalováno cca 20kw, už takhle se to musí hlídat kvůli hlavnímu jištění, právě nevím co si mohu dovolit k tomu hliníku. Vím jen, že 230V rozvod je s průřezem 2,5. Rozvod je řešený tak, že celým pozemkem vedou třífázové kabely a podle potřeby je vytažena větev z jedné fáze, bez jištění. Na rekonstrukci zatím nemám, protože jen rozvod 400V čítá 400m kabelu a 10 zásuvek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Odlas
Věci jednoduché nebývají složité.
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 31.07.2014, 21:30 »

Teď jste to trochu upřesnil ale musím říci že z vašeho popisu to vidím na pěknou "divočinu". Určitě je to na zodpovědnou prohlídku. Pokud chcete jednoduché provizorní řešení nabízí se použít chrániče jak ochranu osob tak iproti požáru. Ale protože jste zmínil i nějaké motory byl bych opatrný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

vn+nn projekty, revize E1A
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 31.07.2014, 22:04 »

.... Pokud chcete jednoduché provizorní řešení nabízí se použít chrániče jak ochranu osob tak iproti požáru. Ale protože jste zmínil i nějaké motory byl bych opatrný.
Rád bych viděl, jak tam dáte v TN-C, které tam na 99% je, chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 31.07.2014, 22:17 »

Dôležité je hlavne správne odistiť jednotlivé okruhy, a to s ohľadom nielen na dimenziu vodičov, ale súbežne s tým aj na celkový stav vedenia a spojov na trase jednotlivých vývodov. O prípadnú navýšenú súdobosť sa postará 25-ka na začiatku, 40-ka je ako ste spomenul v podstate štatista vo forme hlavného vypínača.
Ak máte pochybnosti o možných následkoch z preťaženia, počítajte aj s tým, že 10-ka je v podstate 13A, 16-ka 22A a 25-ka 34A.
A to všetko počas dostatočne dlhého času na to, aby v niektorom, najskôr dobre skrytom mieste, stúpla teplota viac ako je žiadúce.
Ďalej je to už len o prioritách. Využitie 20kW súčasne by vo Vašom prípade prioritou byť nemalo. Pri trocha lepšom rozdelení 25-ka zvládne aj viac.

Rád bych viděl, jak tam dáte v TN-C, které tam na 99% je, chrániče.
p. Hasala to už videl.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.08.2014, 00:36 »

Rád bych viděl, jak tam dáte v TN-C, které tam na 99% je, chrániče.
Ano to jde, zásuvka s chráničem komplet ABB, cena je poněkud vyšší.  Mrknutí
Vyměnit tak 20 zásuvek se poněkud prodraží, nehledě na to, že krabičky mohou být mělké a nevejdou se dovnitř, pak jedině vrchní montáž.
Na světla bohužel nejde...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 01.08.2014, 07:32 »

... dům je celý obydlený, v domě je celkem instalováno cca 20kw...
...230V rozvod je s průřezem 2,5... 
...celým pozemkem vedou třífázové kabely a podle potřeby je vytažena větev z jedné fáze, bez jištění...
...rozvod 400V čítá 400m kabelu a 10 zásuvek....
Je to tedy dům nebo nějaká usedlost s více budovami, nějaký obrázek by nebyl? Když píšete po pozemku a 400m, to je 400m rozvodu někde v zemi, s odbočkami v zemi a to vše AL2,5tkou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.08.2014, 09:03 »

Ano to jde, zásuvka s chráničem komplet ABB, cena je poněkud vyšší.  Mrknutí
Vyměnit tak 20 zásuvek se poněkud prodraží, nehledě na to, že krabičky mohou být mělké a nevejdou se dovnitř, pak jedině vrchní montáž.
Na světla bohužel nejde...
Kolegové, diskutujeme přece o reálné situaci, ne o nějakých utopických vizích.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Odlas
Věci jednoduché nebývají složité.
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.08.2014, 09:33 »

Rád bych viděl, jak tam dáte v TN-C, které tam na 99% je, chrániče.
To máte pravdu. Na síť TN-C se chránič nehodí.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

vn+nn projekty, revize E1A
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 02.08.2014, 15:26 »

A jakou máte impedanci v instalaci!
Podle toho i volit jistič a jeho charakteristik u !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 02.08.2014, 22:15 »

1) Nicméně zbytek domu včetně rozvodu 400V je na jednom třífázovém jističi 40A!
Navíc je zbytek domu ještě s hliníkovými vodiči bez rozlišení okruhu pro světla a zásuvky.  Jenže hlavní jistič je 3x25A.
2) Na tohle mám revizi, kde jsou všechny jistící prvky popsané a proměřené.
Chtěl jsem revizi nové instalace, tak jí mám, zbytek domu může klidně shořet.
3) Už jsem vystřídal dva elektrikáře, jeden svým dílem málem zabil druhého.

1) Selektivita jištění? Jak můžete mít zbytek domu na 40A, když hlavní je na 25A?? Prostě první větší závada vybaví ten hlavní, což je 25A
2) Jak proměřené? To by mě zajímalo, jak RT měřil hodnoty vypínacích proudů (nejsou změřené okruhy? To je něco jiného, než proměření jističů)
3) Proč jste je vystřídal? První byl moc drahý, protože to chtěl dle platných norem a po rozdělané práci byl odejit, protože ten druhý řekl, že to jde za polovičku?

Výše je napsané, že jste tam měl kolegu Hasalu..... To vám nestačí??

Proč si nepozvete revizního technika, ne-li projektanta, aby vám udělal návrh na opravy??
To si vážně radši vezmete Pc a hledáte rady? Protože jsou tady otázky a Vy na ně neodpovídáte.. ... To miluji... Něco potřebuju, dám dotaz a odjedu si na víkend,s tim, že v pondělí v práci se podívám na nejlepší odpovědi...... ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 03.08.2014, 09:28 »

Pokud jsem to pochopil správně, tak tazatel má hlavní jistič u elměru 25A, pak má někde v objektu jistič, který je 40A, čímž plní pouze funkci hlavního vypínače. Za tím má jakési čtyřvodičové páteřní vedení a z něho jednofázové odbočky z Al 2,5mm2 bez odjištění. Prvotřídní konstrukce hodná Darwinovy ceny. Takhle koncipovaná elektroinstala ce způsobí brzy požár nebo úraz el. proudem, nikde není např. dáno, že neuhoří při přetížení či zkratu právě vodič PEN dříve než fázový a na všech nulovaných spotřebičích za místem poruchy bude fáze na kovových krytech spotřebičů.

Asi by se dalo najít řešení, které by umožnilo instalaci po nějakou kratší dobu - do celkové rekonstrukce - používat. Není to ovšem možné bez detailní prohlídky na místě a rozhodně to není práce pro laika či kutila, ale pro odborníka se zkušenostmi a nebude to zadarmo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Dominik Mandík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.08.2014, 20:46 »

Pane Kroutile, nevím proč se do mě obouváte. Kde píšu, že u mě byl pan Hasala? Vyhodit elektrikáře kvůli "drahotě"? Za instalaci prvním elektrikářem jsem dal 40 tisíc, přišel revizní technik s tím, že je instalace nevyhovující a není dle platných norem. Dále revizní technik povolal elektrikáře ze své firmy a ten dal instalaci rekonstruované ho bytu do pořádku (cena 10 tisíc),  ale zbytek domu ho vůbec nezajímal. Věřte, že na tomto nehodlám šetřit, není to hezká smrt. Možná vás překvapí, že někteří lidé pracují přes víkendy a dokonce i mimo oblasti pokryté mobilní sítí. Dotaz jsem vznesl, protože mě zajímá názor více lidí z oboru a nehodlám se spoléhat pouze na jednoho elektrikáře, kterého nemám možnost kontrolovat kvůli své neznalosti. Ostatním bych chtěl poděkovat za názor a pochopil jsem, že provizorní řešení neexistuje, takže budu první "volné" peníze investovat do elektroinstala ce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 03.08.2014, 21:21 »

provizorní řešení neexistuje

Vytesat do kamene a přidat pod logo elektronauta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi s velikostí jističe pro zásuvku zahrady?
 Jak a čím jistit osvětlení u akvária?
 Mohu jistit CYKY 3x1,5 jističem 13A?
 Jaký jistič zvolit na jaký okruh?
 Je možno zásuvkový obvod v kuchyni, kabelem CYKY 3x2,5 jistit 20A?
 Musi mit mycka svuj jistic ?
 Jaký jistič instalovat k zásuvce, aby nevypínal patrový?
 Předřazený jistič určím dle jmenovitého, maximálního nebo špičkového proudu?
 Jak jistit jednu 1f zásuvku a jednu 3f zásuvku?
 Lze jistit 3f zásuvku 400V třemi jednotlivými jističi?
 Mohu jistit zásuvkový obvod vedený vodičem Cu 3x1.5 jističem 16A?
 Mohou být zásuvky nataženy kabelem CYKY 3Cx1.5 a jišteny 16A jističem?
 Musím změnit jistič při změně spotřebiče?
 Nemá být sled ampéráže jističů směrem k zásuvkám sestupný?
 Je pro jištění 32A 3f správně použito zásuvek 63A 3f?
 Co kdybych jistil sporák 3x25A jističem?
 Lze jistit třífázový spotřebič jednofázovými jističi?
 Je pravda, že všechny zásuvky v bytě musí být taženy CYKY 3X2,5?
 Čím jistit darling v domovním rozvaděči?
 Jaký použít jistič pro zásuvkový okruh, když je hlavní jistič B10/3?
 Lze dát za hlavní jistič další jistič se stejným proudem?
 Jakou pojistku zvolit pod vypínač světla?
 Může být pračka/sušička odjištěna jen 10A?
 Ako istit zasuvkovu rozvodnicu s istenim na privode?
 Je správná instalace zásuvky 32A s jističem 20A?
 Jaký jistič a charakteristiku zvolit pro počítačový koutek?
 Čím jistit štípačku na dřevo 5,5kW?
 Lze jistit 1fázové zásuvky, světla 3fázovým jističem?
 Proč nemůže být dnes společný jistič pro světla a zásuvky?
 Hrozí nějaké nebezpečí při snížení hodnoty jističů?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Je možné připojeni 3f 16A zásuvky na jistič 25A/B?
 Musí mít každá zásuvka v kuchyni svůj jistič ?
 Mohu přidat do obvodu další zásuvku a předřadit jí jistič 2A?
 Lze jistit 1f a 3f zásuvku dohromady pouze jedním 3F jističem?
 Vařič s příkonem 1,5kW nemohu připojit na 6A jistič, že?
 Je nutný 13A jistič na elektrickou troubu Baumatic?
 Mohu připojit na jeden okruh více spotřebičů než udrží jistič?
 Jak nepřetížit zásuvky v kuchyňské lince do max. 6A bez předjištění?
 Jak nejlépe rozdělit jištění v kuchyni?
 Lze na zás. okruh 1,5 mm2 napojit 2,5 mm2?
 Mohu zapojit 1f zásuvku z kombinované 3f zásuvky?
 Čím jistit IT aby v případě poruchy nevybavily jističe sousedních obvodů?
 Jak se před rokem 1989 v panelácích navrhovalo jištění obvodů?
 Musí být pro zásuvku k pračce bezpodmínečně samostatný obvod?
 Kde najdu specifikaci dlouhodobého maximálního zatížení pro zásuvku 3x16A?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.