Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč do série s ventilátorem zapojený odpor topí až na 70 stupňů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč do série s ventilátorem zapojený odpor topí až na 70 stupňů?  (Přečteno 10826 krát)
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« kdy: 25.07.2014, 14:44 »



Rozbil se mi na počítači ventilátor, a tak jsem se rozhodl, že místo něj pořídím nový, jenže ten nový ventilátor měl moc vysoké otáčky a moc hučel. Rozhodl jsem se, že mu předřadím odpor abych ty otáčky zredukoval. Mám doma starou TV kterou jsem rozebral a z ní vzal odpor jenže ten rezistor je dimenzován na menší výkon, a tak se strašně zahřívá (měřil jsem to a má kolem 60 - 70 stupňů Celsia).

Chtěl jsem se tedy zeptat jestli to něčemu vadí a mám ho vyměnit nebo ho tam nechat. Ten odpor mám v počítači už asi týden a zatím to jede v pohodě. Počítač jede třeba 10 hodin denně a nic to nedělá, ale přece jenom se raději zeptám. Jediné riziko mě přijde, že by mohl počítač shořet, ale to si myslím že není zase taková teplota aby se od toho odporu něco zapálilo.

Jinak když už jsem u toho proč nejsou horké i ty drátky od ventilátoru? Vždycky mě třeba vrtalo hlavou u varné konvice proč se nezahřívají ty kabely a jen topná spirála, když těmi dráty také prochází velký proud při malém odporu.
Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.07.2014, 15:23 »

Topící odpor v PC vám může vadit hlavně v tom smyslu,
že vám zvyšuje teplotu v bedně, což většina součástek nemá ráda
a po čase se může ozvat.

Drátky jsou studené proto, protože jsou z materiálu, kterým se
proudu dobře leze.
Jakmile ale proud doleze k té topné spirále, která je z odporového materiálu
ve které se elektronům leze špatně, začnou se tam různě tlačit
a mačkat. Přitom se námahou rozpálí tak, až dokáží (třeba v konvici)
ohřát vodu.

 Úsměv
Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.07.2014, 17:17 »

Tiež sa zvyšuje riziko, že sa ventilátor nerozbehne.
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.07.2014, 18:28 »

Ach jo. Když chcete ventilátoru snížit otáčky existuje několik naprosto jednoduchých a účinných řešení. Ventilátor nepřipojíte na 12 V ,  ale na větev 5 V. Ventilátor se v pohodě roztočí a má podstatně nižší otáčky. U PC naprosto běžně používaná finta. Kupte si regulační odpor, který se k PC ventilátorům prodává. Je dostatečně výkonově dimenzován, ale i tak bude trochu topit. Rozhodně méně, než ten z TV, který jste použil. Dalším řešením je sehnat si elektronický regulátor otáček. Dají se koupit různé. Pro profi tuning, ale dá se i zbastlit z pár elektronických součástek. Na internetu je plno schémátek regulátoru pro PC ventilátory.

Vaše řešení má jedno riziko. Ten váš odpůrek se po čase neustálého výkonového přetěžování bude zlobit. Jeho zloba bude růst až jednoho dne prostě začne stávkovat a přestane pracovat, neboť ho z toho trefí šlak a odporoučí se do nebe. To je ta lepší varianta. Také se může pěkně namíchnout a bude vzteky rozpálený. A to je ve spojení s nečištěným PC plným prachu docela reálná pozvánka pro hasičský záchranný sbor, nebo všechny složky IZS. Mrknutí
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.07.2014, 11:00 »

OK, dík za rady. Zkusím ho dat na těch 5 V. Jinak koupil jsem 2 rezistory o hodnotě 82 ohm a chci je dát paralelně. Prý jsou na 4 W tak  to by měli vydržet.
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.07.2014, 11:30 »

A na těch 82 ohmů jste přišel jak?  Šok

Nechci rýpat, ale soudě podle tohoto vlákna byto chtělo k profilu přihodit jiný obrázek. Jenom nevím, jestli Chaplina, nebo "nebezpečí výbuchu"  Smutek

A vůbec, zapamatujtesi čtyři vzorce, bez kterých v elektrice neuděláte vůbec nic (zjednodušeno pro stejnoměrný ustálený obvod): P=U*I, U=I*R, sum(I) = 0, sum(U)=0
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.07.2014, 12:07 »

OK, dík za rady. Zkusím ho dat na těch 5 V.

Nemusíte bastliť. Google vám nájde tiché ventilátory. Sú firmy, ktoré sa špecializujú na tiché a odhlučnené PC.

Môžete tiež preniesť PC do inej miestnosti a monitor s klávesnicou prepojiť cez extender po sieťovom FTP kábli na vzdialenosť pár desiatok metrov alebo dokonca po optike kam len chcete. Žiadny hluk, žiadne teplo. Napr. hľadajte "ATEN KVM Extender" (nie KVM switch!).
Zaznamenáno
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 26.07.2014, 13:02 »

A na těch 82 ohmů jste přišel jak?

Že bych to měl odzkoušené? Prostě mám tam teď 40 Ohm a jede mě to v pořádku, tak nevím v čem by měl být problém. Když jsem tam dal 1000 Ohm tak se ani neroztočil. 30 - 40 Ohm je akorát, pokud je nižší hodnota tak se točí pořád moc rychle.
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #8 kdy: 26.07.2014, 14:24 »

Nemusíte bastliť. Google vám nájde tiché ventilátory. Sú firmy, ktoré sa špecializujú na tiché a odhlučnené PC.

Myslím, že tazatel ale bastlit chce. Je jedno z jakých důvodů. Možná je hnán co nejlevnější cenou, možná pocitem "zrobil jsem si to sám". To nevíme. Primární chybou ale zřejmě je koupě hlučného ventilátoru, nebo má PC v nějaké skříni, která může vydávaný hluk způsobovat prouděním vzduchu, čili že je konstrukčně nevhodně řešena.

Pro tazatele:

Kdyby jste přece jen měl zájem o pozdější změnu otáček, zkuste vyhledat termín "Zalman Fan Mate 2". To je v podstatě proměnný odpor, kterým si nastavíte požadované otáčky a můžete je v budoucnu měnit.
Pokud máte základní desku s možností PWM regulace ventilátoru, rozhodně bych šel cestou koupě ventilátoru se čtyřpinovým konektorem pro PWM.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.07.2014, 21:53 »

No je tady jeden detail. Pokud 40ohmovým odporem srazíte napětí na polovinu, takten výkon, co potřebujete spálit, je 0.9W. Proč dáváte paralelně dva čtyřwattový?  Šok 2W odpor by měl mezi 40-45°C...

Nebo narvat dva stejný větráky do série, vhodně nacpat do bedny... Nebo maglevy, ty jsou o dost tišší. A když už starý řve, stačí promazat ložiska TF80kou...  Mrknutí
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 27.07.2014, 10:38 »

Dávám tam 2x paralelně, protože v obchodě neměli ten odpor který jsem požadoval na 2W s hodnotou 20-40 ohm, tak jsem to musel vyřešit paralelně.
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.07.2014, 12:23 »

Dávám tam 2x paralelně, protože v obchodě neměli ten odpor který jsem požadoval na 2W s hodnotou 20-40 ohm, tak jsem to musel vyřešit paralelně.

Jakto? Hodnoty odporů jsou normalizovaný. V řadě E24 by měli standardně mít 20, 22, 24, 27, 30, 33, 36 a 39 Ohmů. Vyšší hodnoty (do 60) jsou ještě 43, 47, 51 a 56.
Kdyby hodně spořili a skladem měli jenom řadu E6, tak 22, 33 a 47 ohmů budou mít na beton. To je absolutní základ  podivej.

Výkonově stačí cokoliv silnějšího, ale to neznamená drátovou povoru na 25W zalisovanou v hliníkovým bloku...
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 23 dotazů.