Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Chceme levnější normy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Chceme levnější normy?  (Přečteno 41618 krát)
Vladimir Valek Datum: 13.1.2002
« kdy: 03.07.2004, 19:48 »

Na téma norem :
 Jestliže jste revizní technici nebo projektanti, ale i elektrikáři,
 kteří
berete svoje řemeslo vážně, tak víte, že ceny za nákup norem se opět
"narovnaly". Jelikož předpokládám, že konferenci čtou i kolegové, kteří
z
jakéhokoli důvodu normy kupovat nemusí, uvádím dva příklady :
 - ČSN 33 2000-4-443 (12 stran A4) - 122,-Kč,
 - změna ČSN 33 2000-5-523 ( 8 stran A4) - 88,-Kč atd.
 A to je dle mého názoru více než nemravné. Typická ukázka, jak se
chová
monopol.
 Nestálo by za pokus podat v tomto ohledu žádost o prošetření tvorby cen
na
tzv. antimonopolní úřad ?
 Je mezi vámi někdo, kdo ví jak se taková záležitost provádá prakticky
?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Holas Datum: 14.1.2002
« Odpověď #1 kdy: 03.07.2004, 19:48 »

Vždy jsem si myslel, že má li vláda plná ústa pomoci malým firmám a
podnikatelům,
nejlepší pomoc je zajištění zveřejňování platných norem. Na internetu
a podobně. Tedy aspoň veřejných norem. Případně návrhů a překladů
 zatím
neharmonizovan ých norem. To je přece nejlepší příspěvek k obecné
vzdělanosti
a odbornosti v profesi. Není mi zcela jasné co tomu brání.
A konečně všechny monopoly u nás jsou státní a s podporou státu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Žižka Datum: 14.1.2002
« Odpověď #2 kdy: 03.07.2004, 19:49 »

Normy za peníze jsou prověrkou podnikatelské schpnosti a úspěšnosti. Kdo
 umí
podnikat, může si dovolit dát za výtisky norem nestydaté peníze
(některé
překlady norem nemají hlavu ani patu a ukazují spíše na odbornou a
překladatelsko u neschopnost). Bezdomovec nebo nezaměstnaný přece normy
nepotřebuje a zaměstnanci je (snad) ukáže úspěšný zaměstnavatel.
Co na tom, že zákon, norma a jiné zákonné předpisy platí pro všechny
bez
rozdílu. Není problémem autorů norem a zákonů, že na to, aby se se
zákony
seznámili memají nuzáci peníze (oni si na své příjdou).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šíp
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.11.2004, 17:24 »

Nejlepší na tom je, že když si chcete stáhnout normu v elektronické podobě ze serveru ČSNI, tak za ni zaplatite daleko více než za normu tiskovou. Je to asi daň za to, že pracovníci nemusí nic balit a dojít s tím na poštu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 24.11.2004, 20:53 »

Už jsem to tu někde uváděl - neznalost technických norem může vést k nenapravitelný m a definitivním následkům.
Naproti tomu znění zákonů a vyhlášek jsou ke stažení zdarma, ačkoliv omyly a chyby právníků lze, často úplně bez následků, napravit vždy. Alespoň od zrušení trestu smrti. To je diskriminace techniků.
Dal bych také přednost dostupným normám v elektronické podobě. Netrvám na tom, aby byly zcela zdarma. Ale zneužívat toho, že jsem povinen příslušné normy znát, abych mohl zodpovědně vykonávat svou profesi, přitom být povinen mít je v originále na základě zákona o autorských právech, je za současné ceny nestydatost. Zvlášť, patříte-li mezi ty, jimž neomylný zaměstnavatel milostivě dovolí projevit kvalifikaci jen, když už mu teče do bot a nechce se mu za tuto službu platit externí firmě (místo elektrikáře jako nadbytečné přece zrušil),  jinak jste děvečka pro všechno nebo třeba úředník, šéf oddělení, řidič (nebo to vše dohromady) a můžete elektrikařit po přesčasech. Normy vám budou možná proplaceny po opakovaném a stále kvalitnějším dokladování, že je nutné je ve firmě mít. Jinak si je plaťte ze svého. Co si budeme povídat o firmách, jejichž předmětem podnikání není elektrotechnik a, že?
Zkusím srovnat nesrovnatelné: prostě 11 Kč/1 stranu A4 je třikrát víc, než cena strany A4+ plnobarevné publikace na křídovém papíře z jednoho rovněž zasilatelského vydavatelství, ať už si myslím o informačních kvalitách takové knihy cokoli. A nevěřím, že by příprava takové publikace byla skutečně třikrát levnější, než překlad ISO nebo EN. Nebo plýtvání prostředky při přípravě, protože tu všeobecně vzdělávací knížku si nikdo koupi nemusí, ale ČSN mají své povinné odběratele?
Také nevím, jak z toho ven, ale za normální tento stav nepokládám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #5 kdy: 25.11.2004, 05:42 »

Takhle to dopadá, když je pouze jeden monopolní vydavatel norem. Co na to antimonopolní úřad ? Vždyť tohle je přece naprosto přesná ukázka - někdo vědomě zneužívá svého monopolního postavení, kopírování norem je porušování autorských práv, a pro seriózní práci RT normy potřebujete. Jsem ochoten za přístup k normám platit, ale tohle je opravdu příliš.
Pro mě osobně je dále absolutně nepochopitelné, proč je elektronická podoba podstatně dražší než tištěná. Podle mě by měly být všechny normy volně přístupné na internetu, stejně jako jsou zákony. Další věc je to, že normy jsou psané podobným jazykem jako zákony, to znamená že jsou pro normálního smrtelníka nesrozumitelné, výklad je nejednoznačný, obsahují odkazy na další normy, ve kterých jsou další odkazy na další normy... Každý, kdo někdy něco v normách hledal, mi dá jistě zapravdu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 25.11.2004, 10:53 »

Pre vašu úľavu na duši môžem konštatovať, že tie isté problémy sú aj na Slovensku. Dokonca je tu veľa noriem STN, kde je prvá strana slovensky a  ďaľšie v češtine tvrdo prevzaté ČSN. No keď nie sú ani v češtine, tak sa prevezme v angličtine. O starých ešte z ČSSR ani nehovorím, kde je stará norma len prepečiatkovan á že platí aj ako STN. Ceny v elektronickej podobe sú síce 1:1 s tlačenou podobou, ale tvorba cien zaspala dobu a vývoj. Myslím si preto, že vydávanie spoločných noriem pre ČR a SR by zlacnelo ich vydávanie. Prikláňam sa, že normy tak ako zákony, by mali byť pre prezeranie zdarma.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.11.2004, 12:04 »

Pane Slezan nejsem si naprosto jistý, je-li to pravda ale svého času byla na Slovensku diskuze okolo norem, snad prý s výsledkem, že normy citované např. ve vyhláškách nařízeních vlády a pod. se stávají závazným právním dokumentem a musí být k dispozici např. bezplatně na i-netu. Nemůžete se k tomu vyjádřit? Případně na koho se obrátit?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.11.2004, 12:36 »

Vyhlášky na Slovensku (nové asi od r.1998) je možné bezplatne prezerať, resp. aj stiahnuť na www.zbierka.sk. Tu však prevádzkuje súkromná spoločnosť a nie úrad, resp. ministerstvo. Niektoré vyhlášky a pod. majú k nazretiu, resp. stiahnutiu ministerstvá, nie však kompletne. Normy zdarma ani k nahladnutiu podľa mojích vedomostí nie sú. Normy sú na www.sutn.sk. Je to slov. normalizačný úrad, ale ten po zaregistrovaní pracuje ako elektronický obchod. Dá sa však tam overiť, či STN je platná tým, že neplatné jednoducho nezobrazí. U platných Zobrazí len názov,cenu atď. Neumožňní ani anotaciu normy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 26.11.2004, 20:04 »

Pánové pátral jsem po důvodu vysokých cen za normy.   ČSNI po novu zřejmě ČNI není žádná soukromá organizace a nikdo za prodané normy na Hawaii nejezdí. Ale je pravda, že tlak na snížení ceny na prodávaný výtisk neexistuje. Není motivace, není konkurence, tak proč? Problém tkví ve financování tvorby norem. Ten, kdo tvrdí, že převzít cizí normu je levné nebo zdarma, tak je mimo.

Před časem jsem na ČSNI na toto téma diskutoval. Pokud někdo z vás dokáže zajistit přes 60 miliónu na  zabezpečení tempa s okolním světem, pak ČSNI začne distribuci norem bezplatně.

Dovolím si tedy na závěr uvést podobenství. Učitelé, zdravotníci, dopravci, a další stávkují za vyšší ohodnocení. Elektrotechnic i by mohli také dát najevo nesouhlas s cenou norem a stávkovat za jiné financování. Ovšem neexistuje jednota, která by dokázala jako jeden muž lobovat v parlamentu nebo třeba organizovat stávku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 26.11.2004, 20:15 »

To Hasala:
Zmiňujete antimonopolní úřad? Chtěl byste vytvořit v jedné zemi třeba dvě verze normy? Že by byla 4-41 od Franty a 4-41 od Jirky? To by pak zřejmě opravdu vytvořilo konkurenční prostředí.

Situace je ovšem taková, že autor musí být jeden. Autorská práva má stát. Stát jsme my všichni. A stát chce dostat peníze na tvorbu norem zpět. Systém prodeje norem je naprosto katastrofální a obchodně se řadí dnes již do minulého tisíciletí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.11.2004, 12:22 »

Asi všetci sa zhodneme, že normy zdarma nemôžu byť. Ale za primeranú cenu, čo ani v  SR a ani v ČR s veľkou pravdepodobnos ťou nie je. Neprofesiálne sú aj stanovené ceny v elektronickej forme, ktoré by mali byť logicky nižšie ako tlačené, no monopol je monopol.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #12 kdy: 29.11.2004, 04:43 »

To Minařík :
Pravá norma je jen jedna :-) ,  vydavatelů může být více ...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 29.11.2004, 06:00 »

To Hasala:
to může, v řadě států EU to tak funguje. Jde o to, že čím více výtisků, tim levnější tisk. Aby tedy nedošlo k situaci, kdy po zakoupení práva k vydávání tomu vydavateli vyjde vyšší cena, než současná. Přesto si dovolím odhad, že nejméně polovina norem by snesla dva až tři vydavatele. Jen by se nesměli na ceně domluvit;)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 29.11.2004, 08:14 »

To: Hasala
No jo, jenže peníze stojí to vytvoření, nikoliv vytištění. To je ten problém. Tedy jde o financování tvorby, tedy překladu, odborného posouzení. Ten výtisk bych neviděl tak drahý. Teď mne napadá. Pokud se jedná o státní organizaci, měly by být známy náklady na pořízení normy převzetím, že? To by mne docela zajímalo. Navrhuji začít tam! :-)))

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jaroslav Hasala
« Odpověď #15 kdy: 29.11.2004, 14:01 »

Ať se na to dívám z které strany chci, zdají se mi koncové ceny norem přemrštěné a to je při monopolu minimálně podezdřelé.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Korbel
« Odpověď #16 kdy: 29.11.2004, 15:03 »

Ceny norem jsou opravdu nehorázné!! O tom snad není pochyb.I když jich většinu mám,chtěl jsem si doplnit svou sbírku o další výtisky.
V době počítačů a moderní techniky jsem nalezl web csni.cz,zaregistroval se a začal jsem vybírat část norem a vkládat je do košíku.Chtěl jsem je v elektronické podobě, tak jsem si byl vědom, že cena bude trochu větší/náklady na scanování apod/
Vybral jsem si jich 19 a při pohledu do nákupního koše a vyčíslení celkové ceny jsem omdlel.Asi si nejdříve vsadím sportku.Mirek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 29.11.2004, 18:17 »

Pánové můj oblíbený dotaz pro ty co vlastní a nebo mají k dispozici co nejvíce norem a co je znají:není těch norem zbytečně a schválně mnoho? Viz např.diskuse o zásuvkách v truhlárně.Stač ily by snad dvě věty,buď 4P nebo 5P a ne několik si odporujících  norem.
P.S.Do názvu diskuse bych dal vykřičník místo otazníku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co je to harmonizovaná norma?
 Kdo navrhne ministerstvu normy online?
 Budou normy konečně bezplatné ?
 Jak bobtnají právní předpisy. A v elektrotechnice ne?
 Budou ČSN zdarma ?
 Je cena noriem je primeraná?
 Jsou někde normy k dostání v anglické verzi?
 Prý Normy budou MOŽNÁ levnější?
 Kde sehnat normy v elektronické podobě?
 Co říkáte na plánované, nové ceny norem 2009?
 Už jste viděli ceny norem na rok 2009?
 Jsou normy s označením EN obecně závazné ?
 Existuje stale nejaka kooperacia medzi STN a CSN?
 Půjčil byste mi někdo na jeden víkend pár ČSN norem?
 Které normy budu potřebovat pro projektování instalací rd?
 Co kdyz se v obdobi mezi hotovym elektroprojektem a realiziaci zmeni norma?
 Ako správne používať normy pri spracovávaní revíznych správ?
 Proč mi nejde zaktualizovat databáze ČSN?
 Kde se dají koupit normy PNE?
 Dopouštím se uvedením textu v jiném dokumentu šíření normy?
 Co je nadřazenější, ČSN nebo EN?
 Je Microsoft nějaký skrytý sponzor ÚNMZ?
 Vítáte zveřejnění některých starších norem?
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Existuje institut pro udělení výjimky z ČSN?
 Jak jsou závazné PNE ?
 Jak reagovat na normy?
 Aktuální Věstník 2012-7
 Není načase začít předpisy zjednodušovat, než je stále množit?
 LPE: Sborník č. 53 – Základy legislativy a technických požadavků pro elektrotechniku 2012
 LPE: Sborník č. 54 - Ustanovení technických předpisů a legislativy pro revizní techniky elektrických zařízení 2012
 Novinka: Předplatné elektronických knih vydavatelství IN-EL
 LPE: Školení RT EZ se zaměřením na podstatná ustanovení technických předpisů a legislativy
 Jaké normy by měl mít doma řadový elektrikář?
 Zajímají vás podrobnosti o normotvorbě? Poslechněte si Vincenta Csirika!
 Máte zájem o PNE zdarma?
 Může se ČSN nazývat ČSN, když je psaná anglicky?
 Dle jakých předpisů možno provádět pravidelnou revizi el. zařízení z roku 1912?
 Re: Lze vést UTP kabely větrací šachtou?
 Kdo jsou lidé, kteří dnes tvoří normy?
 Normy vydané v roce 2013
 Zapojíme se do připomínkování norem na Facebooku?
 Co víte o PNE? Co vše řeší?
 ÚNMZ: Věstník číslo 2014/7
 Víte jaké jsou nové NEelektrotechnické normy?
 Návrhy technických norem a aktuálně z ÚNMZ ...
 Jak řešíte citace z ne-česky psaných norem?
 Podnikové normy energetiky #2
 Jak zjistit, která norma platila v roce výroby el. zařízení?
 Základní rozdíly mezi normami pro zdravotnictví ČSN 332140 a ČSN 332000-7-710
 Co říct těm, kteří si myslí, že norma je k ničemu?
 Nové dokumenty v oblasti přehled návrhů norem
 V kterých případech jsou ČSN v elektroinstalacích závazné?
 Ake zakladne normy ma vlastnit elektrikar?
 Je možné, že jsou normy někde zdarma, protože je platí výrobci materiálu?
 Jsme připraveni na praxi novely stavebního zákona?
 LPE: Michal Kříž o použití přístrojů v elektrických instalacích
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro srpen 2018
 Kde hledat normy pro elektrické instalace např. v Rumunsku a obecně v Evropě?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro leden 2019
 JSS: Kdo musí znát velice dobře dnes již neplatnou ČSN 34 1390?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro červen 2019
 JSS: Kdo, s kým při výkladu ČSN manipuluje?
 Za čím by Jan Hájek stál, pokud by nechtěl být v souladu s normou?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro září 2019
 Jak se dá srozumitelně vyložit ustanovení citované části ČSN?
 Budou mít elektrikáři přístup k normám také zdarma?
 Je jasné kdy a pro koho se stává technická norma závaznou?
 Které ČSN můžeme očekávat skutečně zdarma?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro únor 2022
 Jakou zvolit normu ČSN pro revizi starého domu?
 EATON: Přichystejte si svůj dotaz na Karla Dvořáčka!
 ČSN mají svůj on-line e-shop!
 #EH: Postup při tvoření československé normy
 Kdy jsou technické normy závazné a kdy nezávazné?
 #EH: Spolupráce jiných korporací na normalisaci (1930)
 Jaké byly před 100 roky skutečné přínosy normalizace?
 Jak rozumět normám? Jak je studovat?
 Jak jinak definovat technickou normu než sbírku know-how?
 Kdo chce být u vývoje prohledávání elektrotechnických dat pomocí umělé inteligence?
 Bylo by pro tebe zajímavé použít nástroj k analýze statisíců stránek portálu Elektrika?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.