Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?  (Přečteno 67133 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 03.04.2014, 09:02 »

Aktivní hromosvody se provádí na nižší technické úrovni!
    David Černoch, správce vysílačů jednoho mobilního operátora hovoří o nedostatcích při ochraně před bleskem a přepětí podle francouzské normy NF C 17-102 pro aktivní hromosvody. Zásadním problémem je chronické nedodržování bezpečných vzdáleností svodů, resp. absolutní ingorace vnitřních rozvodů a souvisejících technologií. A zásadním proto, že v případě opačném by zhotovitel postupoval dle principu ČSN EN 62 305, a pak už by instalovaný aktivní hromosvod pozbyl ekonomického efektu pro který jej investoři pořizují.
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.04.2014, 10:26 »

Naposledy jsem to řešil blbě přesně podle projektu....
Původně namyšlený blbě hromosvod a blbě svodiče..
Napadl jsem oboje, nacenil hromosvod tak jak si myslím, že by měl být správně.
Následek byl samozřejmě nárůst ceny.. Skončilo to aktivákem (někdo ho tam prostě udělal). Protože se v problematice "neorientuju",  chtěl jsem po TDI informace, jak přistoupit k instalaci bleskosvodičů. . Bylo mě řešeno, že vše mám v projektu, takže jsem si dal hodně záležet na tom, aby vše bylo podle projektu.... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 03.04.2014, 10:37 »

Pokud má montážník detailní projekt, nic mu nebrání v tom, podle projektu postupovat. I kdyby to bylo blbě. Žádnou odpovědnost nenese.

Pokud revizní technik najde pochybení, padá to na hlavu projektanta.

Samozřejmě, že je vhodné investora upozornit, že něco není v pořádku. Pokud na řešení trvá, klidně montuju (a pak samozřejmě nereviduju  Mrknutí )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.04.2014, 10:53 »

Zrovna mam takovy projekt na stole.

Pristavba haly, pozadavek na aktiv, na coz jsem jim rekl, at si na jeho projekci najdou nekoho jineho. Nasli. Jimac na hale 30 m od jejiho okraje, dva svody k uzemneni.

Kdyz jsem argumentoval CSN EN 62305-3 ed. 2 Zmena Z1 z cervence 2013, ktera i pro aktivy pozaduje provedeni svodu dle Tabulky 4 CSN EN 62305-3 ed. 2 tak mi bylo receno, ze to tak neni a ze si clanek NA.4 spatne vykladam.

V projektu aktivu je uvedena dostatecna vzdalenost s=0,8 m. To se mi nejak nezdalo, tak jsem si sehnal original normy NF C 17-102:2011 a jal se dostatecnou vzdalenost spocitat podle ni. V miste jimace cca 2,8 m. Projektant aktivu mi na toto sdelil uzasnou vec, ze ma zkusebni svorky na strese (?),  a tudiz ze nemusi pocitat hodnotu l az od uzemneni. A ze dostatecnou vzdalenost neni vlastne potreba pocitat. Na dotaz zda tusi o rozdilu mezi zkusebni svorkou a vyrovnanim potencialu uz nemel nejak silu reagovat ...

Do meho projektu na zbytek elektroinstala ci jsem proto uvedl vypocty dostatecne vzdalenosti dle NF C 17-102 s tim, ze v pripade uderu blesku do jimace jsou ohrozeny vsechny kovove instalace a rozvody v hale pod strechou, ktere budou blize ke svodu, nez je vypoctena dostatecna vzdalenost. A taky to, ze jelikoz navrh vnejsi ochrany pred bleskem nerespektuje pozadavky CSN EN 62305-3 ed. 2 Zmena Z1 na minimalni pocet svodu, tak ze neprebiram odpovednost za jakekoli skody, vznikle jejim chybnym navrhem.

Jinak je pomerne poucne se zacist do NF C 17-102 nebo STN 34 1398. V obou je napriklad uvedeno, ze pokud nevychazi dostatecna vzdalenost, tak je nutne provest vodive propojeni mezi svodem a vnitrnimi instalacemi! Neboli zavleceni bleskoveho proudu do objeku ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.04.2014, 11:00 »

Aktivní hromosvod je výrobek, investor může po jeho koupi požadovat zkoušku funkčnosti, přičemž funkce výrobku nesmí ovlivňovat další zařízení bez dodatečných montáží dalších ochranných zařízení, takže jakékoli debaty o ochraně vnitřních instalací jsou nějaké divné, když si koupíme žehličku, tak nás zajímá jestli hřeje a necháme si ji předvést, a neuvažujem o tom, že má její šnůra natolik špatnou izolaci, že budem zároveň kupovat klubko izolačky a doma motat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 03.04.2014, 11:33 »

Jinak je pomerne poucne se zacist do NF C 17-102 nebo STN 34 1398. V obou je napriklad uvedeno, ze pokud nevychazi dostatecna vzdalenost, tak je nutne provest vodive propojeni mezi svodem a vnitrnimi instalacemi! Neboli zavleceni bleskoveho proudu do objeku ...

Když to uděláte, tak se jim ten aktivák asi docela prodraží, kolik to bude bleskosvodičů?
I když to spíš asi dopadne: Pán co nám to naprojektoval ví co dělá, už jich udělal spoustu, tak nám tu nevymýšlejte kraviny....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 03.04.2014, 11:39 »

Staci jej pozadat o vysvetleni prvniho obrazku v obou normach. Ty obrazky jsou v NF C 17-102 i STN 34 1398 stejne a jsou na nich odkazy c 14 a 18, ukazujici asi 5-6 takovychto propoju ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 03.04.2014, 11:43 »

Citace
V miste jimace cca 2,8 m.

Něco podobného jsem počítal na Základní škole (vyměnili klasický za aktivní hromosvod)
svod jen jeden a kolem třídy plně dětí!!   (Asi kdybych měl děti školou povinné, zakázal bych jim do školy chodit!! Zlej )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.04.2014, 11:47 »

Tak ještě jednou, kupuji si žehličku, chci ji od prodavače vyzkoušet, on cekne, nemáme v prodejně tolik proudu, přesto si ji koupím, na odchodu prodavač špitne "jo a zeptejte se nějakýho revizáka co udělat s tou šnůrou, když ji nebudete mít dost daleko od těla dostanete ránu, přes to spokojeně odcházím s pocitem dobré koupě, vždyť nežehlím tak často.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Wolfgang Marks II
*
Offline Offline



lepší je, udělat aspoň něco, než se na to vykašlat


« Odpověď #9 kdy: 03.04.2014, 12:10 »

,  řešení je možné a řešit je to nutné.
Řeším to tak, jako by tam hromosvod nebyl. Tento stav může reálně nastat.
To znamená všechny svorky/spoje/šrouby/nýty/sváry vodiče musí být schopny vést plný bleskový proud, což vyžaduje atest odolnosti podle ČSN 50164 H, Vodiče musí mít dostatečný průřez, takže pro ekvipotenciáln í pospojování použijte např. drát AlMgSI0,5 d=8 mm (menší průřezy radši ne). Do instalace namontujte svodiče třídy 1
 Hodně zdaru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S úctou Wolfgang Marks
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 03.04.2014, 12:37 »

,  řešení je možné a řešit je to nutné.
Řeším to tak, jako by tam hromosvod nebyl.
Ne, špatně, on tam je, a pokud plní svojí funkci dle proklamací výrobce, stahuje blesky z mnohem větší plochy, tudíž riziko je daleko větší a Vaše opatření nemusí stačit.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 03.04.2014, 17:20 »

Ne, špatně, on tam je, a pokud plní svojí funkci dle proklamací výrobce, stahuje blesky z mnohem větší plochy, tudíž riziko je daleko větší a Vaše opatření nemusí stačit.
 
Palec vzhůru
Pokud by fungovalo tak, jak se výrobci a prodejci snaží tvrdit, dalo by se to postavit i takto.
Teď už jen čekám, kdo vymyslí tu správnou (a patentovanou) tlumivku, která ten bleskový výboj tak přibrzdí, že jej bude možné využít pro nabíjení baterky!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 03.04.2014, 18:14 »

Citace
Pokud by fungovalo tak, jak se výrobci a prodejci snaží tvrdit, dalo by se to postavit i takto.

Zeptám se obráceně?? Zjistil někdo (laboratorně) že to nefunguje??
Evropa je jen jedna.....a část to používá jako schopné provozu, část je proti !
Myslíte si že jsou lidé v části Evropy hloupí a ve druhé polovině chytří ?

Jen mě to zajímá!! Jedno soustátí jménem Evropa a v každé polovině jiní vzdělaní lidé??
To si myslím že ne!! Smutek
Nebo to někomu nehraje do karet, a druhému ANO??

(Jsem jinak proti aktiváku-možná že je to  i osvětou ?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 03.04.2014, 19:01 »

Nejde o to, zda aktivák funguje nebo ne. Jde o to, že norma redukuje počet svodů. Jeden svod je hazard se životem. A jestli aktivák funguje, je to hazard o to větší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 03.04.2014, 19:03 »

Jde o to, že norma redukuje počet svodů.
Dovolím si nesouhlasit, viz ČSN EN 62305-3 ed. 2, Změna Z1, článek NA.3
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 03.04.2014, 19:08 »

Kdyby fungoval, tak se jím vybavené budovy začnou naklánět na stranu jeho uzemnění vlivem změn v podloží při tak velké frekvenci odvedené energie ze širého okolí.
Co se týká legislativy, jste zkušený člověk a jistě tušíte, že .............. ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 03.04.2014, 19:16 »

 Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb
Kolego ,  tušit znamená neznat a tápat!! Nerozhodný     tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 03.04.2014, 19:21 »

Vaše kleště jsem sice neviděl, nicméně aproximuji, že nějaké máte tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.