{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je pro byt uvažovaná soudobost 0,6 dobrý odhad?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Je pro byt uvažovaná soudobost 0,6 dobrý odhad?  (Přečteno 4892 krát)
PertZo
Neverifikovaný uživatel @2
*

« kdy: 27.01.2014, 13:03 »

Do RB bytu který je ve větším objektu, je natažen kabel 5x6, jištění 25A.
Bohužel se letos a asi ani příští rok nestihne udělat kotelna, takže se v bytě bude muset topit přímotopy.
Celkový příkon spotřebičů včetně přímotopů je cca 25kW.
Když bych počítal soudobost 0,6, tak je to 22,5A.
Tak by to mělo vyjít.
Jen si nejsem jistý tou soudobostí - není 0,6 málo?

Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #1 kdy: 27.01.2014, 13:46 »

Pro topení uvažujte soudobost 1. Ostatní  těch 0,6, ale klidně to může být ještě o něco  méně. Teď bude záležet na tom kolik z toho je to topení.

Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak to že, spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jozef BABJAK
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #2 kdy: 27.01.2014, 13:48 »

Nie je mi jasné v akej ste pozícii voči predmetnej inštalácii, aký problém vlastne riešite a ako si predstavujete riešenie.

Jen si nejsem jistý tou soudobostí - není 0,6 málo?

Ak takto stojí otázka, tak áno, je to málo. Súdobosť 0,6 je odporúčaná hodnota pre skupinu štyroch bytov.

Ono  to ale v praxi  málokedy ide podľa tabuliek. V tomto prípade sa zjavne chystáte zapojiť do inštalácie výkonné spotrebiče, na ktoré nebola táto inštalácia projektovaná. Čo teda čakáte? Ja by som prinajmenšom čakal zníženie komfortu - domáca pani si bude musieť dávať pozor, kedy perie, pečie, či varí na el. sporáku. Pravdepodobne to nakoniec nebude nič hrozné, ale možno to bude úplne tragické - to ale s Vami dodaných informácií posúdiť nevieme. Projektant prítomný na mieste a dobre oboznámený so situáciou by to zhodnotil za pár minút. Tu kolegovia z Čiech vám ochotne ponúknu svoje služby, stačí, ak uvediete lokalitu.

Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #3 kdy: 27.01.2014, 14:04 »

Těch 0,6 normativních je na tuším už aplikováno na soudobé příkony celých bytů . Nemůžu to teď hledat.
Ale běžný byt v paneláku, hlavní jistič 25A: (můj)

Trouba 3kW
Pračka 3kW
Myčka 2,5kW
Mikrovlnka 1kW
Rychl. konv. 1kW
Sušička 1,5kW
Elektronika 1kW
Osvětlení 1kW
Zásuvkové spotřebiče 2kW (současně zapojené a používané 1700W vysavač)

Součtem: 14kW, 230V *25A = 5,7kW, ještě se vám zdá soudobost 0,6 málo?
Manželku nějak netrápí, že teoreticky pračka, sušička a trouba nemohou v tom bytě jet současně, prostě je v neděli dopoledne zapne a ony jedou. Za 5 let co tam bydlím, vypadl hlavní jistič před ER jednou a to když rupla žárovka...

Ale tady je problém to topení, které tu soudobost 1 prostě mít může, proto bude ještě zajímavé vědět, jak je zastoupeno ve struktuře instalovaného příkonu.

Tady vzhledem k tomu, že nic jiného nezbyde, tak bych to zkusil, buď to půjde nebo ne (je to pochopil, jsem prozatimní řešení). Když to nepůjd, tak řešit co dál. Přednostní relé - když jede trouba vypnout topení v kuchyni,... dočasné navýšení hodnoty hlavního jističe (pokud to snese rozvod), .......
Zaznamenáno

Jozef BABJAK
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #4 kdy: 27.01.2014, 14:23 »

Součtem: 14kW, 230V *25A = 5,7kW, ještě se vám zdá soudobost 0,6 málo?

Nie, nezdá, čo by som ja za beta = 0,6 dal.  Mrknutí

Sám bývam v byte, kde sa síce varí na plyne, ale je tam el. rúra, pračka, umývačka, mikrovlnka, konvica, výkonný vysavač, infra-ohrievač v kúpeľni, veľkorysé osvetlenie i nejaká tá elektronika, a pred elektromerom je IJV 16A. Manželka je síce osoba poučená čo sa týka súčasnej prevádzky výkonných spotrebičov, ale spravidla na ono poučenie zabudne. Za takmer 7 rokov, čo tam bývame, nebol hlavný istič preťažený ani raz. Preto som písal, že:

Pravdepodobne to nakoniec nebude nič hrozné, ...

Na druhej strane, opytujúci sa počíta súdobosť a chcel by svoj výsledok porovnať s niečím odporúčaným, zaužívaným alebo inak štandardizovan ým, preto som sa uvedené porovnanie pokúsil dať. Jedným dychom som ale dodal, že

Ono  to ale v praxi  málokedy ide podľa tabuliek.
Zaznamenáno
Milan Illek
*

« Odpověď #5 kdy: 27.01.2014, 21:13 »

... proto bude ještě zajímavé vědět, jak je zastoupeno ve struktuře instalovaného příkonu.
Pane kolego, zde bych si dovolil oponovat poznatkem od vyučujícího profesora ze školních lavic:
Instalovaný může být pouze výkon, nikoli příkon, ten je v "drátech".  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #6 kdy: 27.01.2014, 21:16 »

Jojo s tímto bojuju, u státnic jsem taky přesvědčoval zkoušejícího o ztrátách energie v kW......  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno

PertZo
Neverifikovaný uživatel @2
*

« Odpověď #7 kdy: 27.01.2014, 21:59 »

Uvedu trochu více informací. Byt je ted v rekonstrukci, takže rozvody lze udělat pro přímotopy. Problém je ten přívodní kabel 5x6, ten je instalován z dřívějška. Pokud nebude zbytí tak se vymění. Otázka na zdejší odborníky je, jestli je to potřeba?
Spotřebiče:
Pračka 2,3kW
Sporák 8kW
Mikrovlnka 1kW
Světla 1kW
Spotřebiče 1kW

El. průtokové ohřívače vody - 2kW + 4,4kW
El. přímotop celkem 5kW

Asi sporák nepojede na plno ale ostatní se může stát, že pojedou spolu.
Zaznamenáno
Ondřej Šebesta
Neverifikovaný uživatel @4

« Odpověď #8 kdy: 27.01.2014, 22:11 »

Když jsem dělal jen projekt do školy a dal jsem koeficient soudobosti 0.5, tak mi bylo řečeno, že pro normální byty mohl být klidně v rozmezí 0,3-0,4, ale jednalo se o byt bez vytápění el. proudem.
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*

« Odpověď #9 kdy: 27.01.2014, 22:28 »

Pokud máte jištění 1x25A tak je to jen 5,7kVA jak uváděli kolegové, ale možnot je přejít na 3x25A a pak máte celkový možný odebíraný zdánlivý výkon 3x230x25=17,25kVA.

Pokud budete mít 3x25A a spotřebiče, které trvale jedou správně rozděleny mezi fáze, tak, aby se nepotkali tak není problém.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.

Projektant a revizní technik E2B.
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #10 kdy: 27.01.2014, 22:44 »

Taky myslím, že to nebude problém. V nejhorším nainstalujete nějaké přednostní relé, které odstaví topení (jeho část) při chodu většího průtokáče. Pokud je 1fázový, tak se tomu stejně asi nevyhnete....
Zaznamenáno

Václav Třetí
*

« Odpověď #11 kdy: 28.01.2014, 11:12 »

Já osobně bych nahradil průtokové ohřívače vody boilerem a mělo by být po problému. Moje zkušenost s průtokovými ohřívači není příliš dobrá, jejich životnost velice závisí na kvalitě vody do nich vpouštěné a tu lze jen velmi těžko ovlivnit.
Pokud jsem to dobře pochopil, tak 2kW bude v kuchyni a 4,4 kW by měl být v koupelně.
2 kW provedení je vhodné tak na umytí rukou na záchodě, pro kuchyň to bude málo,  při mytí mastného nádobí a potřebě vyšší teploty vody bude třeba nastavit pouze slabý proud, jinak z toho poteče voda vlažná.
Stejně tak 4,4 kW pro koupelnu bývá málo, kdo je zvyklý se sprchovat teplou vodou, tak bývá třeba 6 až 8 kW, aby se dal nastavit rozumný proud vody. Hodně je to ovlivněno provedením sprchové hlavice.
Výhodou boileru je menší okamžitá spotřeba, ale nahřívá se delší dobu (125 až 160l mívá kolem 2 kW a tyto objemy vystačí pro 4 až 5 lidí v domácnosti) a voda je ohřátá na konstantní teplotu. Pokud je boiler připojen tak jak má být, t.j. přes stykač na akumulační sazbu a u přímotopů samostaně na vlastní stykač, tak se nahřívá většinou v noci 5 až 6 hodin a v poobědních hodinách 2 až 3 hod, což jsou z hlediska provozu ostatních spotřebičů výhodné doby. Ani plně vyčerpaný boiler se nenahřívá celou dobu chodu akumulační sazby, obvykle bývá nahřátý za 4 až 5 hod. Jediným nedostatkem boileru je potřeba místa na jeho montáž, což lze v dnešní době řešit ležatým provedením.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... , stejně tak vesnickej elektrikář
Ižák Ctibor
*

« Odpověď #12 kdy: 28.01.2014, 11:52 »

Píšete 5X6 prívod. Preto predpokladám, že máte 3-fázovú prípojku. Tá by to mala uniesť. Čo sa týka tých prietokových ohrievačov, tam by som ale uvažoval radšej o bojleri. S tými prietokáčmi nemám dobré skúsenosti.
Zaznamenáno
Miroslav Revús
*

« Odpověď #13 kdy: 28.01.2014, 14:50 »

Na firemnej chate máme riešený ohrev teplej vody pre kuchynku a sprchu prietokovým ohrievačom. Pre komfortné sprchovanie a súčasné používanie teplej vody v kuchynke sme tam museli dať prietokáč s príkonom 21kW.
A aj tak je občas cítiť zakolísanie teplej vody v sprche.
Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*

« Odpověď #14 kdy: 28.01.2014, 15:49 »

Ta pračka bude brát přes 2kW pouze při ohřevu vody.
Mikrovlnka pojede tak na plný pecky tak minutu.
Kilovata na osvětlení? Neujela vám desetiná čárka??
Nechal bych to tak jak to je, pouze v rozvodnici nechat místo pro přednostní relé, které shodí topení při provozu průtokáče (osobně bych dal zásobník)
Dle mého to pojede bez problémů i bez relé (kdysi jsem něco podobného provozoval, a nebyl problém)
Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.433 sekund, 22 dotazů.