Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?  (Přečteno 14674 krát)
cich1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.12.2013, 10:38 »

 a prosím o radu.
Bydlíme cca 14dní v novostavbě a hned od prvního dne se nám stávalo,že jednou za den vypadl hlavní jistič 3Bx25Av připojovacím pilíři.Po bádání a pátrání jsem zjistil,že to má na svědomí pravděpodobně čerpadlo ve sklepě,které čerpá vodu do tlakové nádrže.Zkoušel i jsme různě zatěžovat fáze(zapnutí všech světel a spotřebičů),při spínání čerpadla,jistič udržel v pořádku a z toho zase vypadne úplně náhodně(třeba ráno ,kdy jede jen světlo v koupelně).Další,čeho jsem si všiml,tak že po sepnutí čerpadla trošku pobliknou žárovky v domě.Jedinou opravu co nás s revizním technikem napadla byla výměna hlavního jističe za nový 3Bx25A.Týden paráda ,nový jistič držel,ale včera večer znovu výpadek.
Prosím o radu,zda by pomohl nějaký softstart,popř zda nemá někdo podobnou zkušenost....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.12.2013, 12:22 »

Nevíme o jaké čerpadlo jde, jaký má záběrový proud. Osobně bych to viděl na načaté vinutí čerpadla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 11.12.2013, 13:15 »

Onen revizák měřil impedanci? Jestli se jedná o novostavbu a problém je od začátku, přemýšlel bych nad reklamací celé instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 11.12.2013, 13:23 »

A měřil RT klešťákem proudy ve fázích ? Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.12.2013, 16:50 »

V novostavbe, vlhko, vonku už chladno,
podľa nepravideľnost i
tipujem vodu, skondenzovaná niekde v prívode k čerpadlu.
Zapáli oblúk, zhodí ističe pričom sa vyparí.
Poškodenie môže ale nemusí byť viditeľné,
videl som takto istič u ktorého bol skrat medzifázový
a vidieť bol až po rozobraní. Ale cítiť bol hneď -
typická elektrospáleni nka.
Môže byť ale aj v poškodenom kábli, oblúkom sa na istý čas vysuší,
mokrý motor ale väčšinou vyhodí raz a potom už stále.
Čím je čerpadlo spínané ? Skontrolovať spínač.
400V alebo 230 V, nové alebo staršie ?
Čo upchávka, tesní ?

A aké sú ostatné záťaže v dome ?
Vypadne aj iný istič ?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek_CB
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.12.2013, 17:18 »

Z vlastní zkušenosti nejdříve nechat proměřit izolační stav přívodního kabelu (od elektroměru k domovnímu rozvaděči). Také jsem zažil případ náhodného vypínaní hlavního jističe 32A. Po následném  měření přívodního kabelu zjištěn svod na jedné fazi na zem cca 18 Mohm. Po následném vyhleání závady odbornou fitmou a rozbourání  části schodu přichcen klabel 100 hřebíkem do základového pásu časem se izolace prodřela a bylo zaděláno na problém.  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 11.12.2013, 18:44 »

Z vlastní zkušenosti nejdříve nechat proměřit izolační stav přívodního kabelu (od elektroměru k domovnímu rozvaděči).

Vidím to také na poškozený přívodní kabel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 11.12.2013, 23:26 »

zjištěn svod na jedné fazi na zem cca 18 Mohm.
18 Mohm ve srovnání se sousedním 1000 Mohm může indikovat problém v relativně vzdálené budoucnosti. Vybavování jističe by mělo způsobovat něco v řádech 0,018 Mohm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
cich1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 12.12.2013, 07:17 »

revizní technik měřil impedanci,je v pořádku.Čerpad lo je staršího typu  třífázové,momentálně nevím,co je to přesně za typ.Sklep je mimo dům,v zahradě,cca 10m od domu.Jiné jističe v domovním rozvaděči nereagují,pouze ten hlavní v připojovacím pilíři u elektroměru.Ja kou s tím může mít souvislost to pobliknutí žárovek?Včera jsem to schválně večer pozoroval a při každém sepnutí čerpadla ty žárovky pobliknou.Je možné,že to čerpadlo má tak velký rozběhový proud,že ten hlavní jistič ho prostě sem tam neudrží?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #9 kdy: 12.12.2013, 15:15 »

Jestliže by impedance smyčky byla dostatečně nízká a čerpadlo by mělo dostatečně výkonný motor a těžký rozeběh, potom by mohl být rozběhový proud čerpadla tak velký, že by způsoboval vybavování hlavního jističe 3Bx25A, ale už by nemusel stačit na vybavení jističe např. 3Cx16A, kterým může být jištěn obvod onoho čerpadla.
To jsou, ale jen domněnky, takto na dálku nelze vyloučit závadu čerpadla ani jinou závadu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.12.2013, 16:48 »

Uvažujete nad softstartem, spekulujete nad rozběhovým proudem, ale o jaký motor se jedná neuvedete.
Pobliknutí žárovek při záběru motoru kolem 1kW je na slabší síti vcelku běžný jev.
RT jistě ví, že je zapotřebí změřit mimo impedance třeba i napětí a trochu schopnějším klešťákem změří i rozběhový proud motoru.
Pak může projít přívod k čerpadlu, případné krabice, změřit izolační stav... Možností jak hledat poruchu je mnoho a schopný RT je jistě zná.
Jinak 25A jistič char.B je trochu neštěstí. Mám s nimi špatné zkušenosti kvůli selektivitě s 16A/C při nízké impedanci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.12.2013, 18:38 »

...Jedinou opravu co nás s revizním technikem napadla byla výměna hlavního jističe za nový 3Bx25A.Týden paráda ,nový jistič držel,ale včera večer znovu výpadek...
Že máte možnosť meniť hlavný istič v pilieri keď vás to s RT napadne je zaiste fajn. Úsměv
Skúste do tretice niečo z overenej kvality ističov, možno sa unaví pomalšie a  vybavovací bod na charakteristik e dosiahne o rok   Mrknutí
No ale vybavovacia hranica 25/B je niekde okolo 100A do 3s a to vážne nevyzerá na zdravý obvod či motor ako už bolo niekoľkokrát vyššie naznačené. Pokiaľ by mal byť rozbehový prúd 8In a istič zdravý mal by ustáť tak silný motor, ktorý tam pravdepodobne ani nepotrebujete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 12.12.2013, 20:08 »

18 Mohm ve srovnání se sousedním 1000 Mohm může indikovat problém v relativně vzdálené budoucnosti. Vybavování jističe by mělo způsobovat něco v řádech 0,018 Mohm.
Ano, ale...
Pokud tam bude problém s vlhkem, ať již vysráženou vodou někde v krabici, nebo na nějakém místě s poškozením kabelu, při měření DC napětím se tam průtokem DC proudu cosi "změní",  při AC napájení se to může chovat trochu jinak...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
cich1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 05.01.2014, 13:35 »

 všem přítomným,

tak jsem přes svátky a dovolenou zkoumal problém s náhodným vybavováním hlavního jističe,jistič vypadl  za celou tu dobu dvakrát,jedná se o čerpdlo od PUMPA a.s. NM 40/20 CE. Procházel jsem spoje,kontakty a všechno se zdá suché.Díval jsem se na stránky výrobce tohoto čerpadla  a tam uvádějí,že tento motor 4kw má být napájen 400 až 69OV,moc tomu nerozumím,je možné že je to opravdu špatá volba čerpadla?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.01.2014, 14:19 »

Štítkový údaj o proudu motoru jsem našel 9,6A při U 400V. Rozběhový proud motoru může být řekněme 5-7x jmenovitý proud. takže, při shodě okolností (zapnuto více spotřebičů v domě, sepnutí v tom správném momentu sinusovky, atd) to B 25A/3 nemusí udržet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 05.01.2014, 17:48 »

Pane jo, domácí vodárna 4 kW- do jaké výšky a pro kolik domů to tlačí? To už je řádná pumpa.
Určitě zapíná ještě do nějakého protitlaku...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 22 dotazů.