{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak zapínat současně se světlem ventilátor, aby se všechny prvky vešly do KU97?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak zapínat současně se světlem ventilátor, aby se všechny prvky vešly do KU97?  (Přečteno 5266 krát)
Petr S.
« kdy: 08.11.2013, 23:13 »

Mám "centrální" ventilaci (jeden motor) ve sprše a na WC.
Měl jsem to zapojené tak že se motor rozjede při rožnutí ve sprchovém koutě, teď je ale požadavek aby ventilace fungovala i při rožnutí na WC.
Nechce se mi kreslit stávající stav, ale pokud to bude potřeba tak to nakreslím.

Současná situace je taková, že od vypínače na WC mám volný jen jeden vodič, tak že jsem schopen poslat po něm fázi když se rožne na WC.
K vypínači na sprchový kout mi vedou 3 rezervní vodiče,ale zase není místo na další vypínač (již je krabice osazena vypínačem 5B) všechny vodiče se sbíhají v KU 97.

Jaké prvky (relé atd.) doporučujete připojit pro ovládání ventilátoru,pokud možno aby se vešly do KU97?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*

« Odpověď #1 kdy: 09.11.2013, 12:01 »

Aby se světla neovlivňovala a přitom aby při zapnutí jednoho nebo druhého běžela ventilace, by se dalo udělat pomocí 2 relé. Otázkou je prostor. Protože nejsem zastáncem toho, co občas otiskne "Praktická elektronika", že se do elektroinstala ce vecpe nějaké "pidirelátko z Thaiwanu".

Pokud je to na jednom přívodu, také by se dal vyhodnotit odběr a spínat ventilaci na základě "proudu odebíraného jedním nebo druhým světlem". Ovšem ty proudy tam budou velmi malé a na malé proudy už to spínání nemusí být jednoduché nastavit, aby to fungovalo spolehlivě.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #2 kdy: 09.11.2013, 12:32 »

Na WC osadit vypínač v řazení 2, do KU97 pak dostat jedno relé pro instalaci do krabice pro ovládání z té  5B. Znám Elko VS116B, alepo rozkuchání bych mu až tolik nevěřil, je to sice s ovládacím napětím na 230V, ale uvnitř je relé na 24V DC a nějaký "zdroj" co to z těch 230V vyrobí. Ale určitě bude i jiný výrobce.
Myslím, že do KU97 by jste k tomu v případě požadavku mohl dostat i nějaké relé časové, pokud by bylo třeba.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak to že, spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Hlavatý.
*

« Odpověď #3 kdy: 09.11.2013, 15:02 »

Osvětlení WC i koupelny napájet z jednoho okruhu.

Vypínače osvětlení na WC i v koupelně osadit řazení 2. První z kontaktů vždy bude spínat svítidlo, druhý z kontaktů přivede napětí na společné doběhové relé.

Do krabice pod jeden z vypínačů (asi v koupelně?) osadit doběhové relé (buďto ELKO EP SMR-T nebo něco od Elektrodesignu).

Musí být samozřejmě kabelový propoj mezi oběma vypínači (neboli propoj mezi vstupem doběhového relé a oběma vypínači).
Zaznamenáno

Projekce elektro silnoproud vn a nn, s primárním zaměřením na elektroinstala ce v průmyslu, trafostanice, technologické a zdravotnické instalace. ePLAN Electric P8 + BIM
Více info viz www.EEProjekt. cz
www.JanHlavaty .cz
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #4 kdy: 09.11.2013, 21:37 »

Kolego, nečetl jste asi  podrobně zadání..... ale měl jsem rozepsanou stejnou odpověď, jen sem si pak ještě jednou dotaz přečetl a přepracoval odpověď... Úsměv
Zaznamenáno

Petr_rosi
Neverifikovaný uživatel @4

« Odpověď #5 kdy: 10.11.2013, 15:14 »

Osvětlení WC i koupelny napájet z jednoho okruhu.

Vypínače osvětlení na WC i v koupelně osadit řazení 2. První z kontaktů vždy bude spínat svítidlo, druhý z kontaktů přivede napětí na společné doběhové relé.

Do krabice pod jeden z vypínačů (asi v koupelně?) osadit doběhové relé (buďto reklama EP SMR-T nebo něco od Elektrodesignu).

Musí být samozřejmě kabelový propoj mezi oběma vypínači (neboli propoj mezi vstupem doběhového relé a oběma vypínači).

Děkuji za odpověď, potřeboval jsem v podstatě vědět označení toho relé.Jen malý dotaz:proč všichni uvádíte vypínač č.2? Používám značku Unica Color a ta má na každém vstupu a výstupu možnost připojit dva dráty, tak že není třeba pouřívat vyp. č.2.
A jinak to relé taky nemusím cpát pod vypínač ale mohu ho nacpat to té krabice 97.

Děkuji a omlouvám se že byl dotaz vznesen pod jiným už. jménem. Nebyl jsem na PC, ve kterém mám uloženy reg. údaje .
Zaznamenáno
Petr_rosi

« Odpověď #6 kdy: 10.11.2013, 15:41 »

Nějak mi to stále teoreticky nevychází že se nebudou rožínat současně obě světla. Je možnost poprosit o jednoduché schéma zapojení?

Děkuji
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*

« Odpověď #7 kdy: 10.11.2013, 17:08 »

...Jen malý dotaz:proč všichni uvádíte vypínač č.2? Používám značku Unica Color a ta má na každém vstupu a výstupu možnost připojit dva dráty, tak že není třeba používat vyp. č.2.
....
Zkuste si porovnat vypínač s řazením 1 a 2
Ono jde o to, že není možné spojit vývody za vypínači "1", protože by pak při sepnutí kteréhokoliv vypínače svítila obě světla. Takže je třeba využít pro sepnutí relé pomocí kontaktů vypínače, které "nezapínají žárovku".
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr_rosi

« Odpověď #8 kdy: 10.11.2013, 17:28 »

Zkuste si porovnat vypínač s řazením 1 a 2

no nejsem dobrý teoretik a nechci s s Vámi přít, ale rozdíl mezi vypínači znám ale nechápu jaký je rozdíl mezi tím když na vyp. č2 přivedu na vstup stejnou fázi (a je jedno jestli dvěma vodiči a nebo to "proklemuji" a nebo pokud použiji vyp. č.1 a tu fázi na výstupu rozhodím?Nechci se s Vámi přít, jsem rád za pomoc ale v tomto případě nevidím rozdíl mezi použitím vyp. č1 a č.2. Nicméně chápu co by mělo být výsledkem.Obáv ám se že opravdu budu muset poprosit o "malé" schéma zapojení.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #9 kdy: 10.11.2013, 18:16 »

Protože pokud použijete vypínač 1 a fázi za ním rozdělíte na žárovku třeba WC a relé a dtto provedete u vypínače koupelny, budou se vám fáze scházet v uzlu relé + žárovka WC + žárovka koupelna.
Pokud použijete vypínač 2, budete jeho polovinou směrovat fázi jen k relé a druhou jen k žárovce.
Představte si to jako řazení 5. Když dám na strojek jednu klapku, rozsvítím celý lustr, ač bych chtěl svítil na poloviny.
Zaznamenáno
Petr_rosi

« Odpověď #10 kdy: 10.11.2013, 18:34 »

Protože pokud použijete vypínač 1 a fázi za ním rozdělíte na žárovku třeba WC a relé a dtto provedete u vypínače koupelny, budou se vám fáze scházet v uzlu relé + žárovka WC + žárovka koupelna.
Pokud použijete vypínač 2, budete jeho polovinou směrovat fázi jen k relé a druhou jen k žárovce.
Představte si to jako řazení 5. Když dám na strojek jednu klapku, rozsvítím celý lustr, ač bych chtěl svítil na poloviny.

děkuji za reakci,
ale vyp.č.2 má taky jen jednu klapku a při zapnutí přeci taky "sepne" oba obvody.

Je mi jasné že tento problém musím řešit nějakým aktivním prvkem. Logicky mne napadá nějaké "relé" které má dva "oddělené" ovládací vstupy.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #11 kdy: 10.11.2013, 18:44 »

Ten lustrák byl pro názornost.
Namalujte si obrázek dvou dvojpólových vypínačů, dvou žárovek, jednoho ventilátoru a jednoho relé.
Pokud zapojíte jeden pól vypínače na cívku  relé a druhý na žárovku, bude svítit jen k vypínači přiřazená žárovka a bude sepnuto relé. Stejně tak u druhého vypínače.
Při rozdělení za vypínačem na žárovku a relé současně, vám budou svítit obě žárovky při sepnutí kteréhokoli vypínače a poběží ventilátor spínaný přes relé.
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*

« Odpověď #12 kdy: 10.11.2013, 18:53 »

Člověče, vemte papír a nakreslete si to. Jediné relé (nevím, jestli tomu říkáte aktivní prvek) bude relé které bude zdvojovat kontakt 5B v koupelně.
Zaznamenáno

Petr_rosi

« Odpověď #13 kdy: 10.11.2013, 20:28 »

Ten lustrák byl pro názornost.
Namalujte si obrázek dvou dvojpólových vypínačů, dvou žárovek, jednoho ventilátoru a jednoho relé.
Pokud zapojíte jeden pól vypínače na cívku  relé a druhý na žárovku, bude svítit jen k vypínači přiřazená žárovka a bude sepnuto relé. .

Děkuji, již jsem to pochopil.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Mohu připojit elektrický sporák na světelný okruh?
 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Lze vytáhnout kabel pro osvětlení kuchyňské linky ze zásuvkového obvodu?
 Je správné připojit ventilátor na světelný okruh?
 jak zapojit světelný okruh?
 Jak automaticky vypnout světlo po opuštění pokoje?
 Je správné zapojení svítidla s přívodem z rozvaděče přímo na světlo?
 Je potrebne v autodielni projektovat RCD na svetelne okruhy?
 Môžem pripojiť svetlá na zásuvkový obvod?
 Je toto zapojení svítidla I. třídy do sítě TN-C správné?
 Jak zapojit dva zdroje na LED osvětlení do TN-C bez chrániče a bez zásuvky?
 Proč nemůže být dnes společný jistič pro světla a zásuvky?
 Lze využít 1 přívod k více svítídlům?
 Neodporuje něčemu světlo připojené do zásuvky ?
 Budou svítit žárovky 12V plným výkonem v zapojení do série na zdroj 24V?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Jakým typem vodiče rekonstruovat rozvod starého lustru?
 Jak zapojit 2 lustry v místnosti do série?
 Lze využít kabel mezi schodišťovými vypínači k dalšímu rozvodu světel. okruhu?
 Jak připojit starý kovový lustr s pouze 1 vodičem?
 Ako zapojiť ovládanie svietidiel pohybovým spínačom cez relé (stykač)?
 Lze v ČR realizovat Jeden okruh pro světla i zásuvky?
 Světelné obvody stručně
 Proč mají žárovky zapojeny do série spojenu patici s objímkou jakýmsi práškem?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.207 sekund, 22 dotazů.