{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Podle čeho zvolit odlehčovací (přednostní) jednofázové relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Podle čeho zvolit odlehčovací (přednostní) jednofázové relé?  (Přečteno 5545 krát)
Andrey Gregor
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 19.10.2013, 13:00 »

Nemá někdo zkušenosti s odlehčovacími relé?

Jedná se o malý byt v zatepleném domě, který má jednofázový hl. jistič 25 A a jeho navýšení není možné. Topení přímotopem 2,5kW (20 hod.), ohřev vody bojlerem 1,8kW (8 hod.), osvětlení LED (max. 0,1kW), ostatní spotřebiče tvoří dohromady cca 3kW, ale prakticky je vyloučené, že by se zapínaly najednou.

Je potřeba přidat varnou desku 3kW a tím pádem by max. zátěž  výrazně přesáhla 25A, což by mohlo vyřešit odlehčovací relé, nejraději dvoustupňové. Čili při zapínání vařiče nebo jiného spotřebiče by se postupně vypínalo topení a následně při větší zátěži i bojler.

Po prozkoumání fóra, bohužel tato otázka konkrétního relé není vyřešená.
Odlehčovací relé od značky Schrack HJ 303 je dobré, ale v tomto konkrétním případě není vhodné, poněvadž je třífázové a není zrovna nejlevnější (více než 4.000 Kč).
Hlídací proudová relé od Elka jsou  cenově zajímavější, stojí 700 – 1300 Kč a jsou nastavitelná. Zkoumal jsem PRI-41(42), PRI-51(52) a PRI-32.
Nejlevnější varianta je od OEZ, řada RP-1 ze tří pevně nastavených variant o  rozsahu pracovního proudu (5-15, 10-28 a 26-63).
Moeller nabízí řadu přednostních relé Z-LAR také ze tří pevně nastavených variant pracovního proudu 16, 25 a 32 A, cena také cca 600 Kč.
Přímotop a bojler mají samostatné stykače, proto omezení výše spínaného proudu relé, třeba 1 A, není omezením.

Máte někdo nějaké dobré či špatné zkušenosti s provozem, servisem a montáží těchto odlehčovacích (přednostních) relé?
Zaznamenáno
Milan Hudec
*

« Odpověď #1 kdy: 20.10.2013, 20:00 »

Mimo Schracka jsem se setkal se jmenovaným a max spokojenost mám s OEZ,
Zaznamenáno
Andrey Gregor

« Odpověď #2 kdy: 23.10.2013, 12:42 »

Mimo Schracka jsem se setkal se jmenovaným a max spokojenost mám s OEZ,
Děkuji za příspěvek.

Teď dospělo k následujícímu schématu:
"Okruh" všech spotřebičů (za výjimkou PV) měří první relé, a při překročení 14 A vypíná přímotop (11 A).
"Okruh" všech spotřebičů (za výjimkou PV a TUV) měří druhé relé, a při překročení 17 A vypíná i bojler (8 A).
Pro přesné nastavení  jsou zvolené nastavitelná relé od Elka PRI-51 (do 16 A, cena 600 Kč) a PRI-52 (do 25 A, cena 1200 Kč).
Relé OEZ nebyla vybraná s důvodu velkého rozmezí vypínacího a spínacího parametru, třeba spínaní 5-15A, vypínáni =< 2 A. Což by znamenalo, že bojler znovu zapne pouze po vypnutí skoro všech spotřebičů a přímotop by vůbec opakovaně ne sepnul při zapnutém bojleru.

Zatím to je jen schéma, nejsem jistý, že bude funkční Nerozhodný
Neznám nikoho kdo by takové věci používal. Proto se obracím zde na fórum. Možná by konkrétní odpovědi mohly být užitečné i pro jiné.
Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2/A
*

Elektrikář. Hlavou i rukama.

« Odpověď #3 kdy: 23.10.2013, 21:47 »

Takové omezení spotřeby se musí "ladit" podle místních podmínek, zvyklostí, počtu uživatelů... takže ve výsledku je každý případ originál. Přes net to bohužel asi moc doladit nepůjde.
Zaznamenáno

Revize, instalace a opravy elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.elektroins talace-jablonec.cz
jindra@elektri.cz
Andrey Gregor

« Odpověď #4 kdy: 27.10.2013, 10:25 »

Máte pravdu, přes net jsem toho hodně nedozvěděl Úsměv.
Po zapojení schéma funguje. Trochu byl problém s naladěním PRI-52, protože skutečný bod ho přepínání neodpovídal označení na relé, ale PRI-51 byl přesný. Testoval jsem více než hodinu zátěží cca 30 A pomocí několika přímotopů, a hl. jistič 25 A držel to statečně  tanecek
Zaznamenáno
Roger
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #5 kdy: 09.05.2016, 06:58 »

http://www.elkoep.cz/produkty/elektronicke-pristroje/hlidaci-proudova-rele/hlidaci-proudove-rele-pri-52-13385/

Jak tomu mam rozumnet, ze to prepina, kdyz to ma ozsah o 25A? Potreboval byvh, aby odepinal az treba pri 30A... Je to mozne?
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #6 kdy: 09.05.2016, 18:03 »

Rozumějte jak uvádí popis
Citace
možné použít i ke snímání proudu až do 600 A z externího proudového transformátoru
Čili dokoupíte TR a nastavíte podle převodu.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.191 sekund, 23 dotazů.