Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak identifikovat L a PEN ze dvou hadrových vodičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak identifikovat L a PEN ze dvou hadrových vodičů?  (Přečteno 17321 krát)
Lenka Matoušková
« kdy: 28.08.2013, 16:01 »


Elektrikář mi na zakázku udělal z vývodu pro lampu tento "univerzální" vývod pro digestoř, popřípadě pro zásuvku. Já si s tím teď nevím rady, protože digestoře se dělají jen do zásuvky a v návodech na montáž zásuvky nacházím všude tři dráty a bez té plastové koncovky.

Proto prosím o identifikaci a případně radu, jak s tím naložit.


* DSC01479.JPG (522.65 KB, 2208x1244 - prohlédnuto 1374 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.08.2013, 18:13 »

Elektrikář ....

Proto prosím o identifikaci a případně radu, jak s tím naložit.
Co s tím?
Najít revisního technika, soudního znalce, dobrého právníka a postarat se, aby označení "ELEKTRIKÁŘ" nezneužíval packal, který usiluje o zdraví a život druhých!
Já bych neměl odvahu na takový přívod dát zásuvku i kdych zjistil co je PEN a co je L!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.08.2013, 20:49 »

Měla by jste přemýšlet o dvou změnách:
1. dotyčného kutila (pokud pominu stáří vodičů jako takových, tak lze práci s nimi odvést daleko lépe)
2. instalace jako takové (digestoř na rozdíl od ní jistě počká)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 28.08.2013, 22:24 »

Pro skutečného elektrikáře to není problém.
Neznám zadání práce, ale toto řešení přípravy připojovacího místa pro digestoř ve mně nevzbuzuje příliš důvěry ve schopnosti onoho řemeslníka.
Pokud už obnovujete vybavení domácnosti na instalaci, která už minimálně dvojnásobně překračuje svoji předpokládanou životnost, doporučuju vám minimálně kontrolu revizním technikem.
Doporučení k rekonstrukci je víc než na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 29.08.2013, 07:31 »

Na elektrikáře bych neházel žádnou špínu. Z dotazu se dá vytušit, že elektrikář neměl dost prostoru pro jiné řešení........ ....i když.......... ... je pravda, že mohl vývod zakončit instalační krabicí, na kterou se pak dá instalovat zásuvka.
Když si "paní" (v uvozovkách záměrně, neboť tu bylo dost případů, kdy se muž pod dojmem, že se zostudí, schovával za ženské jméno) chce sama zapojovat zásuvku a studuje schémata jejího zapojení, nebude z její strany zřejmě vše v pořádku.

Pánové, zde se ukrutně šetří a vy chcete předělávat celou elektroinstala ci?  Mrknutí Smích tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.08.2013, 08:35 »

Já nechci posuzovat toto dílo, ale pod vývodem vidím KO s víčkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.08.2013, 09:43 »

to J.Schwarz
Nechápu, proč chcete dotyčného elektrikáře, nebo "elektrikáře",  hned zavřít.
Nedávno jsem si v této diskuzi udělal takový malý průzkum. Odpovídajících (odpovědi velice často typu vše špatně,předělat),  kteří mají ve svých bytech instalace dle současných požadavků a bez ztráty kytičky,  zas tak moc není. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.08.2013, 10:10 »

Nevím, co na obrázku vidí ostatní a proč je elektrikář tak špatný. 
Já vidím na obrázku vývod ze staré instalace ukončený nástěnnou krabicí.
Napojování nového zařízení ze staré instalace samozřejmě není přiliš vhodné, ale asi to odpovídalo zadání.
U těchto starých instalací je obvykle černý vodič fáze (L) a šedý vodič je PEN.
Je to samozřejmě nutné ověřit, u těchto starých instalací bych na barvy moc nespoléhal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 29.08.2013, 13:04 »


Někdy v roce 1986 jsem bydlel v Brně na Veveří v domovnickém bytě, kde jsem se nesměl instalace dotknout! Bylo to přímo ve smlouvě, že nesmím nic z toho renovovat.
Stav: Rozvodná dřavěná deska, jištěný L i N, v k zásuvkám instalační trubky s tér papíru. Vodiče s hadrovou izolací a vyhřátou mědí cca 1mm2 a jako alternativa televizní (anténní) dboulinka. Celý dům připojen na jednu fázi.

Mohl jsem protestovat a pak bydlet na ulici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 29.08.2013, 14:03 »

Já vidím na obrázku vývod ze staré instalace ukončený nástěnnou krabicí.
Napojování nového zařízení ze staré instalace samozřejmě není přiliš vhodné, ale asi to odpovídalo zadání.

Vidím to úplně stejně.  na zdravi

Bylo nějaké zadání, s tím, že to musí stačit a nic se nebude předělávat, že nejsou peníze. Tak elektrikář udělal to nejrozumnější. Slepý vývod schoval do krabice.  Myslím si, že to tak bude na 98%.  Jedinou chybu vidím v tazatelce, protože se chce bez znalostí pouštět do takových věcí. K tomu si má přizvat elektrikáře.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 29.08.2013, 15:57 »

Vidím to úplně stejně.  na zdravi

Bylo nějaké zadání, s tím, že to musí stačit a nic se nebude předělávat, že nejsou peníze. Tak elektrikář udělal to nejrozumnější. Slepý vývod schoval do krabice.  Myslím si, že to tak bude na 98%.  Jedinou chybu vidím v tazatelce, protože se chce bez znalostí pouštět do takových věcí. K tomu si má přizvat elektrikáře.

Přesně tak  Úsměv Starých elektroinstala cí je v provozu stále ještě obrovské množství. A ne jen v domácnostech a na vesnicích! ale také v prostorech kde se shromažďuje větší počet lidí, třeba pohostinství, hotely, ubytovny  Kroutím očima Proti tomu co se děje tam, je výše vyfocená krabička božská nádhera  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 29.08.2013, 17:53 »

Nemůžeme všechny házet do jednoho koše...
Znám jednoho přednostu oddělení v nemocnici, který si doma sám dělal instalaci a zapojoval i FI tam kde mají být, malé chybičky tam byli, jinak vše jak od elektrikáře! tanecek
Ptal se předem co a jak má být podle normy ,konzultoval některé věci.....
Prý ho to baví....(peníze v tom nejsou, to vás ubezpečuji hned  Úsměv)


Samozdřejmě nemá co hrabat do elektriky, ale tady to bylo z 95% v pořádku ! Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 29.08.2013, 21:08 »

to J.Schwarz
Nechápu, proč chcete dotyčného elektrikáře, nebo "elektrikáře",  hned zavřít.
...
Když někdo nerespektuje to, co je napsáno v nějakém předpisu o provozu na silnici, mám systém jak ho potrestat.
Tady je porušeno několik zákonů, vyhlášek a norem a máme se tvářit, že to je "sice špatně, ale o nic vážného nejde"?

Trochu mi to připomíná stav jako kdyby do Škody Superb někdo chtěl dát brzdy ze Škody 100, bez posilovače, ABS,...
Taky se budeme tvářit, že to zase není takový problém, protože "dříve se to tak dělalo"?
----------
Jestli to dělal elektrikář "s padesátkou",  měl by o ni okamžitě přijít. Pokud to dělal "taky elektrikář bez padesátky",  měl by se zpovídat jak z neodbornosti, tak z nedovoleného podnikání!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 30.08.2013, 07:03 »

To Schwarz :

Pořád nějak nechápu vaše rozhořčení.
Na obrázku je vývod ze staré instalace, ukončený krabicí, na tom se snad shodneme.
Které přepisy tím byly porušeny ??

Z původní otázky zadání jsem vyrozuměl, že v tom místě má být instalována digestoř.
Můžeme debatovat o tom, že instalace je už podle použitých vodičů asi hodně stará a že by asi bylo nejvhodnější pouvažovat o celkové rekonstrukci.
Můžeme se bavit o tom, že pokud už se něco připojuje do takovýchto starých instalací, je jistě vhodnější přednostně používat spotřebiče tř. II.
Můžeme se bavit o tom, že celkem běžný způsob připojování digestoří je takový, že se původní vidlice od digestoře ucvakne a vývod se připojí "natvrdo",  z krabice.
Můžeme se bavit o tom, jestli je tohle řešení vhodné.

Ale přijde mi minimálně předčasné vynášet nějaké soudy o elektrikáři, bez znalosti dalších souvislostí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 30.08.2013, 08:00 »

to J.Schwarz
Můžete vyjmenovat které zákony, vyhlášky a normy dotyčný porušil, když se rozhodl nepoužívaný vývod ukončit svorkama a schovat do instalační krabice ?

Bylo by  snad lepší nesahat na brzdy do Superba a nechat trčet holé vodiče ze zdi k volnému šáhnutí ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 30.08.2013, 08:22 »

Když nic jiného, tak mohl vodiče nacpat do bužírek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #16 kdy: 30.08.2013, 08:52 »

Zcela jistě se tady zbytečně rozčilujete. Jak jsem již psal, mohl vývod ukončit instalační krabicí, aby šla osadit zásuvka, jinak není co řešit. Někteří kolegové se tu chovají, jako by byli papežštější než papež. Chce to občas přibrzdit a opět se stát normálním člověkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
IM
« Odpověď #17 kdy: 30.08.2013, 11:25 »

Bez znalosti celé zastaralé instalace zřejmě nelze vynášet žádné zásadní soudy. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.