Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak zapojit redukci 400V/4P na 400V/5P ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit redukci 400V/4P na 400V/5P ?  (Přečteno 88552 krát)
Zbyněk23
« kdy: 31.07.2013, 10:17 »


Prosím o radu při zapojení redukce (doufám že se to zde již neřešilo)

-ve zdi mám zásuvku 400V 32A 4P
-prodlužku mám 400V 32A 5P
-chci vytvořit krátkou redukci mezi zdí a prodlužkou

Jednotlivé fáze jsou jasné ale co zem a nulák?
Mám je spojit dohromady, nebo jen nulák či jen zem?
Fíčko mám, bude potom funkční?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #1 kdy: 31.07.2013, 10:25 »

Kde a jak máte zapojený ten proudový chránič, když máte zásuvku 400V 32A 4P ? Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 31.07.2013, 10:44 »

...
-ve zdi mám zásuvku 400V 32A 4P
...
Jednotlivé fáze jsou jasné ale co zem a nulák?
Mám je spojit dohromady, nebo jen nulák či jen zem?
Fíčko mám, bude potom funkční?

Pán je zřejmě srandista.
Pokud je to za chráničem (Fíčkem),  pak existují 2 řešení:
- nový kabel, 5-i žilový, novou zásuvku, zapojit jako TN-S, protože "čtyřžilové TN-C" za Fíčkem nejde použít
- pod dozorem "skutečného elektrikáře" z toho udělat TT, ale pořád je problém s tou čtyřpólovou zásuvkou, ta by se musela vyměnit!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
solimek
« Odpověď #3 kdy: 31.07.2013, 11:00 »

Myslím, že už se to tady před časem řešilo - pokud budeme uvažovat jako spotřebič motor bez potřeby použití vodiče N (bez ovlédacích obvodů zapojených mezi L a N),  na zásuvku přivedeme L1, L2, L3 a PE, není to nic proti bezpečnosti, ale je to přinejmenším nestandardní zapojení, které může přinášet uživateli problémy. Potom ale nevidím důvod na cokoliv se zde ptát. Je jasné, že na pětivodičové prodlužovačce musím zapojit zase především ochranný vodič PE a na N zapomenout na obou stranách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 31.07.2013, 11:30 »

Toto je poměrně častý problém u starších instalací.
Pokud je použitý čtyřžilový kabel, potom je zapojený na L1, L2, L3 a PE, vodič N v zásuvce není.

Bez výměny přívodního kabelu mezi zásuvkou a podružnou rozvodnicí se žádné seriózní řešení udělat nedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 31.07.2013, 12:06 »

Podobny problém se tu řešil, minulí a nebo předminulá týden (zda lze odebírat 1f ze 3f zásuvky, ale nebylo uvedeno kolik pólu zásuvka má) ted mě napadlo ještě jedno schůdné řešení (není úplně normově čisté, ale dalo by se uznat)

Na konec čtyř žilového kabelu umístit krabici s 4P proudovým chráničem a pod tuto krabici umístit 5P zásuvku a v rozvaděči tento kabel pouze odjistit. (Z/Z by nesplňoval průřez pro PEN, bod rozdělení by nebyl uzemněn, ale zásuvka by byla jištěna, chráněna a PE by zůstával trvale připojen) 

Realizaci by musel provést někdo kdo ví co dělá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.07.2013, 12:15 »

To Zabka: To bych spise videl na rozvodnicku misto te 4p zasuvky. A za ni napojil 5p zasuvku.

To Zbynek23: Redukci udelat je jednoduche. Ve 4p vidlici nebude zapojeny vodic N. A jak pise kol. Hasala nemusely by nektere spotrebice fungovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 31.07.2013, 13:00 »

Je jasné, že na pětivodičové prodlužovačce musím zapojit zase především ochranný vodič PE a na N zapomenout na obou stranách.

To Zbynek23: Redukci udelat je jednoduche. Ve 4p vidlici nebude zapojeny vodic N. A jak pise kol. Hasala nemusely by nektere spotrebice fungovat.

Tak tohle, prosím, určitě ne. Člověku to sice (elektricky) neublíží, ale je to likvidační pro některé spotřebiče.

Ta redukce je realizovatelná prakticky jen transformátore m (slyšel jsem, že je to běžná praxe zvukařů). Jinak vám nezbývá než vyměnit zásuvku a přemístit FI - nejlépe použít zásuvkovou skříňku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.07.2013, 13:05 »

Ano to je modelová situace, kde se šetřilo na nesprávném místě.
Bastl bude stát nakonec víc, než kdyby se to udělalo dobře hned na začátku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
solimek
« Odpověď #9 kdy: 31.07.2013, 13:27 »

Tak tohle, prosím, určitě ne. Člověku to sice (elektricky) neublíží, ale je to likvidační pro některé spotřebiče.

Máte samozřejmě pravdu, napsal jsem, že to bude přinášet potíže. Určitého "vylepšení" lze dosáhnout propojením N a PE v pětižilové prodlužovací šňůře (lépe v redukci ze 4P na 5P zásuvku) - spotřebiče, které vyžadují N, prostě vybaví proudový chránič, nic se nezničí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #10 kdy: 31.07.2013, 14:06 »

Ještě doplnění: toto řešení je z hlediska bezpečnosti samozřejmě na hraně nebo za hranou, ale ze zkušenosti vím, že kdo chce něco takového zbastlit, odradit se nenechá. Je proto dobré, aby věděl, do čeho jde. Jinak ale chránič v zásuvce nebo vlastně každý proudový chránič bez přizemněného bodu rozdělení přináší dost velké nebezpečí. Pokud dojde k "upadnutí" PENu před bodem rozdělení, chránič nefunguje a my na něj přitom spoléháme. Na neživé části spotřebiče můžeme mít plné fázové napětí a při dotyku - uzavření obvodu proti zemi - chránič nevybaví, pro něj je vše OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.08.2013, 07:12 »

To Zabka: To bych spise videl na rozvodnicku misto te 4p zasuvky. A za ni napojil 5p zasuvku.


Možná jsem to špatně napsal, ale přesně tak jsem to myslel, zásuvku 4P demontovat, osadit krabici (rozvodničku 4M) v krytí podle prostředí a na tuto krabici připojit zásuvku 230/400V 5P. Odhadoval bych to tak, že i se zásuvkou a rozvodničkou by cena materiálu byla tak 1500-1700kc. To je drahej špás, za to, že někdo šetřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.08.2013, 07:38 »

To Kotek, řekl bych, že by ve vámi popisovaném případu vybavit měl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #13 kdy: 01.08.2013, 08:44 »

Bohužel chránič nevybaví, nemá proč. Obvod se uzavírá z fáze L přes proudový chránič do spotřebiče, přes zapnutý spotřebič do N, zpět přes vinutí chrániče (součet proudů nulový) do uzlu PEN-PE-N (s odpojeným PEN),  zpět po PE k neživé části spotřebiče, přes lidské tělo do země. Proudovým chráničem poteče klidně několik ampérů proudu a ani to s ním nehne, co přitéká fází, vrací se přes N, bez nejmenšího rozdílu. Z toho plyne, že bod rozdělení by bylo nejlepší přizemňovat vždy a na zásuvkové chrániče raději zapomenout. Znal bych jedno řešení - měřit napětí mezi uzlem PEN-PE-N proti pomocnému uzemnění a při výskytu vyššího napětí obvod zablokovat. Ale to už jsme u kombinace proudového a napěťového chrániče. Pochopitelně toto vše nebude platit pro třífázový spotřebič se zcela symetrickou zátěží, kde vodičem N neteče žádný proud, ale nebezpečná situace je to stále. Jednoznačně popsaný případ platí vždy pro dvoupólové (jednofázové) chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 01.08.2013, 08:56 »

Šmarjá, když na vstupu chrániče přeruším PEN, tak se proud nemá kudy vracet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #15 kdy: 01.08.2013, 09:01 »

Nakreslete si to. A ještě jednou si přečtěte popis. Přívod PEN je odpojen, ale propojení PE a N před chráničem zůstalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 01.08.2013, 09:32 »

No já bych se také přikláněl k variantě, že proudový chránič vybaví, jak jste řekl nakreslil jsem to. V podstatě v okamžiku kdy proud prochází do země přes člověka neexistuje varianta, aby prošel zpět chráničem.

červená - porucha fáze na kostru s přerušeným PEN - proud teče do země obvod chrániče zjistí unikající proud a vybaví

zelená - stav bez poruchy 1f odchází na N přes bod spojeni se vrací na PE kostra pod napětím při dotyku člověka opět proud jde do země a FI vyhodnotí únik proud a vybaví.

Pokud máte na toto jiný názor nakreslete prosím poruchu při které je chránič nefunkční k ochraně člověka.


* FI s prerusenym PEN.pdf (13.82 KB - staženo 784 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Zbyněkk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 01.08.2013, 09:45 »

Omlouvám se. Zapomněl jsem napsat, že mám přenosnou rozvodnu s jističema a fíčkem.
Potřebuji připojovat zařízení na 230V (zesilovače,osvětlení,počítače apod. - motory atd nikdy).

Ve výsledku to vypadá: přípojka ve zdí 4P -> redukce na 5P -> prodlužka 5P -> rozvodna -> 230V

Když spojím PE a N v redukci, tak mi bude vyhazovat fíčko v rozvodně?

Mám ještě jednu obyčejnou rozvodnu bez jističů a fíčka.
Takže bych to viděl tak, že když budu mít někde 4P přívod, tak tam dám rozvodnu bez fíčka a v redukci budu mít spojen PE a N.

Co si o tom myslíte?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.093 sekund, 24 dotazů.