Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je vhodný proudový chránič pro zásuvku kotle?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je vhodný proudový chránič pro zásuvku kotle?  (Přečteno 37367 krát)
Maresdrtyb
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 15.07.2013, 10:20 »

Je vhodné či dokonce nutné osadit okruh zásuvky pro plynový kotel proudovým chráničem? Obávám se, že pokud mi vypadne chránič v době mé nepřítomnosti a kotel přestane topit, může dojít ke škodám vlivem mrazu. Na druhou stranu je v kotli voda a vedou z něj vodivé trubky do celého domu, takže z hlediska bezpečnosti by tam zase marný nebyl. A jak by tomu bylo u oběhového čerpadla kotle na uhlí vs. proudový chránič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 15.07.2013, 16:17 »

Co píšou v návodu u kotle? Co si tak vybavuji, tak každej (BAXI, Junkers, Vailant.... chtěl něco jinýho jednou chránič ano, podruhý ne. Zkuste kontaktovat toho kdo bude kotel připojovat a rozjíždět. On by měl sdělit nějako požadavky.

 Pokud se bojíte, že chránič vypadne, když nebudete doma, tak můžete použít chráničojistič pouze pro kotel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 15.07.2013, 18:29 »

Zkuste kontaktovat toho kdo bude kotel připojovat a rozjíždět. On by měl sdělit nějako požadavky.
 
.
Loni mi připojovali nový plynový kotel (BAXI). Jediným požadavkem zapojovatele a rozjížděče kotle bylo, aby byla fáze vlevo, jinak prý to nepojede. Mám z toho pocit, že kdybych se ho na toto zeptal, stejně mi neodpoví.
Jinak elektroinstala ce je po úplné rekonstrukci a po dohodě s revizním technikem má kotel samostaný okruh mimo RCD 0,03 A. Stejně mám v elektroměrovém rozvaděči RCD 0,3 A pro celou budovu.
MS
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.07.2013, 21:06 »

Já osobně to projektuji, tak že používám jističochránič a to pouze pro zásuvku kotle, takovýto vývod sice vyjde na 1000-1200kc, ale je 100% jisté, že to vyletí jen při problému v kotli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 15.07.2013, 22:45 »

Jediným požadavkem zapojovatele a rozjížděče kotle bylo, aby byla fáze vlevo, jinak prý to nepojede.
Věděl, co říká.  Mrknutí
Mám z toho pocit, že kdybych se ho na toto zeptal, stejně mi neodpoví.
Proč?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 15.07.2013, 23:39 »

To Michal Šenkýř:
Stejně mám v elektroměrovém rozvaděči RCD 0,3 A pro celou budovu.
Jenom jeden na celý dům?  zed
Na ostatní obvody ne?  zle
To je poněkud velice málo....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 15.07.2013, 23:42 »

Je vhodné či dokonce nutné osadit okruh zásuvky pro plynový kotel proudovým chráničem? Obávám se, že pokud mi vypadne chránič v době mé nepřítomnosti a kotel přestane topit, může dojít ke škodám vlivem mrazu. Na druhou stranu je v kotli voda a vedou z něj vodivé trubky do celého domu, takže z hlediska bezpečnosti by tam zase marný nebyl. A jak by tomu bylo u oběhového čerpadla kotle na uhlí vs. proudový chránič?
Běžný RCD nemusí vypnout jen působením závady a pokud jde o třeba o chalupu, kde je třeba v zimě temperovat, škody mohou být značné. Zhoršení bezpečnosti kotle nebude nijak dramatické, tak jako tak tam bude ochranné pospojování. Je to prostě na zvážení. Například stále častěji vidím kotle třeba v koupelnách bytových domů, tam je to jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.07.2013, 00:26 »

Pro objekty které často bývají v zimě prázdné a mráz by mohl napáchat vážné škody je dobré uvažovat o nějakém "dálkovém" hlídání teploty v objektu (třeba GSM modul, kterým potom můžete třeba i na dálku topení před příjezdem aktivovat...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 16.07.2013, 06:14 »

Chránič bych dal pouze podle VV v místě instalace...
Servisáci kotlů tomu moc nerozumějí.... .Tam bych pomoc nehledal....Žá dný výrobce to nemá přikázáno namontovat !

Nebál bych se chrániče, já ho mám už 15 let a v pohodě ještě nevypadnul ! Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 16.07.2013, 06:55 »

Proč?
Protože jsem mu říkal, že to je okruh mimo chránič a on jen krčil rameny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 16.07.2013, 07:04 »

Jenom jeden na celý dům?  zed
Na ostatní obvody ne?  zle
To je poněkud velice málo....
Ještě jednou opakuji, jedná se chránič 0,3A před elektroměrem a ten je skutečně jen jeden.
V hlavní domovním a v podružných jsou samozřejmě 0,03 A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.07.2013, 08:46 »

Odbočím od tématu. Jak se dostal 0,3A chránič před elektroměr? To je ještě nějaká památka na TT síť?

A k tématu: Osobně navrhuji chránič pro plynový kotel v případě že je v koupelně nebo prádelně, nebo tam kde je nutný kvůli VV. Pokud není nutný tak jen jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 16.07.2013, 08:53 »

To Michal Šenkýř:
Ono mít chránič před eletroměrem a tvrdit, že zásuvka na kotel není přes chránič je odvážné tvrzení. Měla by být právě přes tento chránič 0,3A.
Nebo je to nakonec jinak?
A o více chráničích na i jiných obvodech z vaší strany nebyla zmínka...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 16.07.2013, 08:58 »

Odbočím od tématu. Jak se dostal 0,3A chránič před elektroměr? To je ještě nějaká památka na TT síť?
Před asi 8 léty proběhla rekonstrukce vedení nn v ulici. Komplet šlo vše do země a na tomto domě proběhla i výměna elektroměrovéh o rozvaděče. Takto jsem to loni koupil. Rozvodná síť je TN-C (odpověď EoNu na můj dotaz). Podle připojovacích podmínek toto EoN povoluje. Rozhodl jsem se to tak nechat.
MS
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 16.07.2013, 09:04 »

To Zdenek Hejčl:
Asi jsem to nešťastně napsal. Samozřejmě, že kompletní dům je pod 0,3, tedy včetně kotle. Ale okruh na kotel je zapojen mimo chrániče 0,03, které mám v domovním rozvaděči.
MS
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 16.07.2013, 12:27 »

300mA chránič na na hlavním přívodu do domu mě přijde jako vcelku dobré řešení! Do dřevostaveb se to tak aplikuje bežně! A pokud máte takový elektroměrový rozvaděč kam ho lze umístít, tak proč ne, je to jen o tom, že dál se musí pokračovat minimálně 5X10 kabelem! Požadavky na plynový kotel příspůsobuji výrobci, a umístění! Pokud je v koupelně bez chrániče bych to nedal!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #16 kdy: 16.07.2013, 21:54 »

Na kotel většinou dám extra chráničojistič . Ono se to tak moc neprodraží.
Ještě se mi nestalo, aby plynaři remcali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 17.07.2013, 08:56 »

... je to jen o tom, že dál se musí pokračovat minimálně 5X10 kabelem! ...

A proč?
Pokud to budu mít za chráničem, nebudu tam už mít PEN, budu to mít rozdělené na N a PE a tam se průřez určuje podle odběru, i ve složitějších podmínkách by pro běžný "domek" mělo stačit 5x 6mm2
----------------
Koupelna je vyjímka, tam je chránič správné řešení, jinde bych byl pro samostatný přívod, zásuvku bez chrániče. A "přidal" bych si ke kabelu pro zásuvku CYA4 (zž) a pospojoval bych si kotel (pokud by měl vhodnou svorku)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.