Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak ověřit v myčce správnou funkci relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ověřit v myčce správnou funkci relé?  (Přečteno 10975 krát)
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« kdy: 07.07.2013, 11:30 »

Rozbila se nám myčka (přestalo spínat topné těleso). Už se nám to jednou stalo a zjistil jsem, že problém je v programátoru, kde byl doslova odpálený spoj na desce, který vedl od relé k topnému tělesu.

Myčka v pohodě jela tak půl roku, ale dnes zase přestala nahřívat, a proto jsem se rozhodl, že vyměním celý to relé, ale neví někdo, jak ověrím, jestli to relé je opravdu rozbité?
Zaznamenáno
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 07.07.2013, 17:33 »

Odpovím si sám.

To relé jsem teda vyměnil a myčka už zase v pohodě jede. Akorát nechápu, že když jsem relé proměřoval ohmmetrem, tak se mě zdálo, že je funkční. Přiložil jsem ohmmetr k nožce relé na COM (prostřední nožka) a druhou elektrodu na nožku, která je od cívky. Na jedné nožce cívky ohmetr ukazoval odpor a na druhé neukazoval nic. Jinak nikde odpor nebyl.

Ale tak hlavně, že to zase jede. Je to teda divné, ale odpověd už asi nikdy nedostanu.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.07.2013, 18:34 »

Problém bych viděl v kontaktu relé, nikoli v jeho cívce
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.07.2013, 18:39 »

... Akorát nechápu, že když jsem relé proměřoval ohmmetrem, tak se mě zdálo, že je funkční. Přiložil jsem ohmmetr k nožce relé na COM (prostřední nožka) a druhou elektrodu na nožku, která je od cívky. Na jedné nožce cívky ohmetr ukazoval odpor a na druhé neukazoval nic. Jinak nikde odpor nebyl.

Ale tak hlavně, že to zase jede. Je to teda divné, ale odpověd už asi nikdy nedostanu.
Možná by bylo zajímavé, kdybyste měřil a provnával obě relé.

- cívka by měl amít odpor v desítkách, možná až stovkách Ohmů
- mezi cívkou a kontakty byste neměl naměřit žádný svod, žádné propojení
- vývod COM - pokud je relé s přepínacím kontaktem, měl by být spojen v jedním vývodem, pokud je jen spínací kontakt, není spojeno nikam.
- a když relé natáhne, vývod COM se spojí s dalším vývodem. Pokud nepřivedete na cívku napětí, ze kterého to relé sepne (natáhne),  není jak tento kontakt vyzkoušet.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.07.2013, 18:56 »

K ověření, že je relé "rozbité" vám nestačí pouze ohmmetr.
Musíte ještě také vědět, co to relé je, jak funguje a jaké poruchy v něm mohou nastat.
Potom by vám to určitě nebylo divné.
Funkčnost relé se zkouší pomocí připojení ovládacího napětí, někde v dílně, nebo přímo v zařízení za provozu, což je ale pro laiky činnost životu nebezpečná.

Pokud chcete odpověď a něco o tom víte, tak se do něj podívejte a budete mít klid.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.07.2013, 19:40 »

...Přiložil jsem ohmmetr k nožce relé na COM (prostřední nožka) a druhou elektrodu na nožku, která je od cívky. Na jedné nožce cívky ohmetr ukazoval odpor a na druhé neukazoval nic. Jinak nikde odpor nebyl.
Pokud je to skutečně tak, pak došlo ke zkratu mezi vinutím a kontakty přepínače. Při takto vzniklém oblouku se přepálilo vinutí cívky.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 08.07.2013, 12:25 »

Děkuji všem za odpovědi, ale nejspíš to je skutečne tak, jak říká Tomáš Fuk.

Možná by bylo zajímavé, kdybyste měřil a provnával obě relé.
- cívka by měla mít odpor v desítkách, možná až stovkách Ohmů

Cívka neměla žádný odpor a v tom bude asi ten problém, jak říkal Tomáš Fuk, že se přepálilo vinutí cívky.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 22 dotazů.