Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak zmenšit odběr při rozběhu třífázového motoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zmenšit odběr při rozběhu třífázového motoru?  (Přečteno 33847 krát)
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 02.09.2005, 15:59 »

Předpokládám, že se to tady již probíralo. Můj problém je v tom, že z motoru vede kabel 5x2,5 průchodkou a víc kabelů z něj nedostanu (další průchodky tam nejsou). Motor je ve vlhkém prostředí, takže musím s tím jedním kabelem vystačit. Myslím, že přepínání hvězda -> trojúhelník tedy není realizovatelné . Nemáte jiný nápad? Příkon 2,2 kVA, vinutí trvale do trjúhelníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 02.09.2005, 18:48 »

Ve vašem případě bude nejjednoudušší použít rozběh Y/D. Přívodní kabel bude nutné vyměnit za CYKY 7x 2,5. Pokud to tedy motor umožňuje. Podle toho, co jste napsat by to mělo jít - trojúhelník na 400V. Ovšem moc se mi to nezdá, motory do cca 4 kW se  obvykle zapojují do hvězdy. Na štítku motoru by mělo být napsáno Y/D 380/660V nebo podobně.  Pokud je tam Y/D 220/380V, potom se motor zapojuje do hvězdy a rozběh Y/D není možný.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #2 kdy: 02.09.2005, 21:16 »

Já bych to nechal do trojúhelníka i rozběhnout. Ten výkon zase není tak velký, mělo by to jít bez problému.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 02.09.2005, 21:55 »

To Raduz Baduz: Nezáleží na výkonu, ale na napětí cívek, jak píše pan Hasala. Je třeba vycházet ze štítkových údajů.

To Radovan Fišer: Proč chcete snížit odběr při rozběhu u tak "malého" motoru?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 02.09.2005, 22:51 »

Bylo by to sice za pořádnou "pálku",  je to ale bezkontaktní (výhodné pro časté spínání, páč se nikde nic neopaluje) a jmenuje se to softstart relé, viz: http://www.enika.cz/2004/e_index.php?kat=2422&volba=kategorie&z=6138&j=1 .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.09.2005, 13:19 »

To p.Fišer

Pro snížení záběrového proudu máte zřejmě důvod.Když vyloučíte elektroniku a rozběh pomocí frekvenčního měniče změnou kmitočtu(což měl zřejmě na mysli p Dosbaba),jinou možnost,než Y/D přep. nevidím.Tak co s tím?
Motor 3x380V D zapojení,2,2kW.Počet polů neznám.Jmenovi té proudy u těchto motorů v provedení 2p bývají něco přes 8A,záběrové proudy asi6-6,5x větší.
Při trvalém provozu(po rozběhu)vám bohatě vystačí CYKY 7x1,5B.Pokud vám ten kakel do vývodky vejde,je tu řešení.
Pokud ten kabel od vypínače nebude příliš dlouhý(úbytky napětí) a rozběh příliš těžký(doba trvání zvětšeného záběrového proudu a jeho průběh),nemusí být oteplení vodiče po dobu rozběhu kritické(jde o 2-3vteřiny)a ten cyky 7x1,5B může vyhovovat.Zvlá ště pokud by šlo o 4p stroj nebo pomalejší.Tam vycházejí poměry Ik/In menší.A budete jej spouštět Y/D!
A nakonec: Když seženete pro propojení mezi přepínačem a motorem kousek kablu nebo šňůry se silikonovou izolací,případné následky nadměrného zvýšení teploty jádra eliminujete a je po problému.
Chtělo by to propočítat.
Samozřejmě,pokud vám tam 7x1,5 vejde.
Jinak opravdu nevím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 03.09.2005, 15:55 »

Ten nápad pana Špoka s vícežilovým kabelem se mi velice zamlouvá a je to chytré řešení v nesnázích pana Fišera.

P.S. Má to ale jednu "chybičku" - nenapadlo to mě!?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 03.09.2005, 20:34 »

Softstart není frekvenční měnič!
Vyjde to o něco více oproti stykačové kombinaci Y/D,
Ale pokud se často spouští no?
Koukněte se na to jak napsal pan Dosbaba
Je to velice elegantní řešení s dalšími výhodami.

http://www.enika.cz/2004/e_index.php?kat=2422&volba=kategorie&z=6138&j=1

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Bartel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 04.09.2005, 11:58 »

Je tady jeden způsob,kterým se omezoval záběrový proud motorů např. u mlátiček na obilí. Jestli bude použitelný i u pana Fišera nevím. Tahem za řemeny se motor uvedl do pohybu a pak se zapnul. Pochopitelně správným směrem. A hlavně včas uskočit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.09.2005, 15:02 »

To p. Moravec

Na ten Softstart se určitě podívám.Mám trochu znalosti i z elektroniky,zajímá mne na jakém principu to pracuje.Díky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.09.2005, 15:33 »

To p. Fišer.
Ještě něco.Všiml jsem si,že uvádíte příkon motoru v kVA.Neměl tam být výkon kW?U motoru se udává většinou(i na štítcích)činný jmenovitý výkon na hřídeli.A k tomu se vztahují ostatní zákl. údaje o motoru.To je fázová a sdružená napětí,fáz.a sdružený proud,jm.otáčky(skluz-počet polů)a cos fí(účiník),účinnost.
Pokud někdo chce řešit nějaký problém s motorem,měl by dát tyto základní informace k dispozici,aby se předešlo omylům a nedorozuměním. V některých případech je to nutné,např.při návrhu optimálního řešení pro chod 3fáz. motoru na jednu fázi jako motor jednofázový.Be z některých ůdajů se těžko správně rozhoduje.Ony ty údaje jeden s druhým souvisí a říkají něco o chování motoru .

To platí samozřejmě všeobecně.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 04.09.2005, 19:27 »

Ten softstart funguje obdobně, jako jednoduchý stmívač, jenže na rozdíl od něho vzhledem k induktivní zátěži při průchodu nulou vypíná. (Tyristorové stmívače pro klasické žárovky při průchodu nulou spínají a regulují vypnutím sinusovky v určitém úhlu - proto ty tlumivky...) Dobu náběhu a doběhu softstartu, stejně jako její regulaci a indikační LED modulu řídí pravděpodobně malý mikrořadič. Nerozebíral jsem to, ale usuzuji tak z důvodu ekonomie výroby a miniaturizace :-). Ovládací obvod je tvořen optočlenem, potřebný ovládací proud je proto velmi malý a některé typy jsou uzpůsobeny přímo pro spojení s TTL logikou pro přímé připojení portu mikroprocesoru .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Melichar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.09.2005, 09:55 »

To p. Fišer.
Výkon motoru se udává v kW. Jmenovitý proud trojfázového asynchronního motoru dvoupólového je asi 4,.A. Poměrný záběrný proud je asi 7,.. Motory o takovém výkonu se spouští přímým připojením na rozvodnou síť. Proto se ptám:
- na důvod snížení záběrného proudu??
- jaké je na štítku motoru uvedené napětí??
- nejedná se o trojfázový asynchronní motor provozovaný na jednofázové síti??
- nejedná se o jednofázový motor??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 05.09.2005, 10:07 »

Všem děkuji za komentáře, na odkazy se podívám.
Pro upřesnění: Přepínání Y/D je snad teoreticky možné, v krabici u motoru je 6 vývodů. Ostatní parametry teď bohužel nemám k dispozici (dodám později).
Ten kabel 7x1,5 asi vyhoví. Délka kabelu ke stykači je asi 4 m.
Důvod, ptoč to chci vůbec provádět (u tak "malého" motoru) je takový, že ačkoliv je instalace i přípojka zcela nová (a vše čerstvě utaženo),  při spuštění motoru mžikově pohasíná světlo v domě (samozřejmě na všech fázích, snížení odhadem o 20V?,  neměřil jsem to). Rok výroby motoru je asi 1965, na štítku to chybí (domácí vodárna, spínání asi 15x denně, jistič 3x20A, B).
Kontrola: Když zapnu mžikově v každé fázi 4 kW (tepelný spotřebič),  tak je pokles napětí zanedbatelný (impedance z rozvaděče k TS asi 0,03 ohm).
-
Triakové spínání mě ale rozhodně láká, neboť ten náběh by mohl být úplně postupný (ještě lépe, než Y/D). Proto jsem ani parametry motoru tolik nezkoumal (s rozhodnutím, že tam těch 5x2,5 nechám). Motor je teď  slyšet při startu ze sklepa až do ložnice...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Melichar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.09.2005, 10:19 »

To p.Fišer.
K Vašemu upřesnění:
Použitím přepínače Y/D dojde ke snížení záběrného momentu na 1/3 a vzhledem k tomu, že motor máte spojen s čerpadlem, je možné, že se vám vůbec nerozběhne.
Při použití polovodičového regulátoru, je třeba nastavit spouštěcí rampu tak, aby se motor se zátěži rozběhl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kokeš jiří
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.09.2005, 16:11 »

zkusil bych frekvenční měniče Frecon, pouzivam, jsem spokojen. Na ten vykon motoru by slo snad naroubovat i menic 1/230 na 3x230  / u vodaren se takove motory davaly. Zatezovala by se sice jedna faze ale ostatni by neblikaly...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 05.09.2005, 16:35 »

Nevím, nevím s tou jednou fází. Mám jističe s elektrokotlem "nadoraz". Jsem rád, když mohu veškerou zátěž rozložit. Nejradši bych měl i třífázovou pračku :-)
Nad měničem zauvažuji. Děkuji za typy, RF.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #17 kdy: 05.09.2005, 16:45 »

To Fišer: Jak to tady tak čtu, tak se mi zdá nejlepší řešení pomocí softstartéru, jak navrhuje pan Dosbaba. Softstartér bývá podstatně levnější než měnič (řídí pouze výstupní napětí, nikoliv frekvenci a je tedy jednodušší). A ty malinké relé - softstartéry Enika, co tu jejich web dal právě pan Dosbaba mě zaujaly. Doposud jsem aplikoval softstartéry pouze na velké motory a ani jsme netušil, že se dělají i tak malinké.
Takže mé doporučení je buď softstartér nebo Y/D, fr. měnič má sloužit k regulaci, pouze na rozběh je ho škoda.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.