Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?  (Přečteno 60601 krát)
Ján Grosshappel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.06.2013, 06:59 »

Fotovoltaickú elektráreň chráni (alebo by aspoň mal) aktívny bleskozvod.
Po údere blesku (neviem kam presne udrel, ale asi do bleskozvodu) odišli hlavne elektronické zariadenia (kamery, alarm, komunikácia RS485 medzi meničmi..). Na oceľovom stĺpe, ktorý slúži aj ako zvod pre aktívny bleskozvod, sú namontované kamery, oceľový rozvádzač, v ktorom je umiestnený switch pre kamery a krabica, v ktorej sa spája pohybové čidlo pre alarm. Tento rozvádzač je namontovaný na nafarbenom držiaku a nebol pospojovaný s oceľovým stĺpom. Tak isto ani tienenie dátových káblov nie je nikde pripojené na sieť vyrovnania potenciálov.
Rozvádzač aj držiak som už pospojoval len neviem čo ďalej.
Môže to byť takto urobené? Nemusia byť pospojované aj kamery, ktoré su namontované na stĺpe?
Ako sa mohlo dostať prepätie do dátových káblov komunikácie RS485 medzi meničmi?

Pripájam foto krabice (rozbitej bleskom),  v ktorej bol spájaný alarm a foto ošlahnutého konektora RJ45 pre komunikáciu meničov.


 


* P1000189 (1024x768).jpg (475.47 KB, 1024x768 - prohlédnuto 772 krát.)

* P1000210 (1024x768).jpg (308.79 KB, 1024x768 - prohlédnuto 724 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.06.2013, 19:19 »

Vzhledem k tomu, že aktivní hromosvod je podvod a v ČR ani není legální, zažaloval bych jeho projektanta / prodejce a chtěl po nich náhradu škody a pak jim jejich produkt nacpal tam, kde záda ztrácí svoje dobrý jméno.

Blesk, pokud se neudělají poctivý jímače, poctivý svedení do země, poctivý svodiče přepětí a další opatření, tak při úderu do 2km od FVE máte zaručeně problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #2 kdy: 04.06.2013, 19:34 »

Tak. Obraťte se na dodavatele nebo montéra této pseudoochrany, potažmo projektanta.
On se tam ten "aktivák" (fuj to je slovo) asi nevyskytnul sám, že... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.06.2013, 19:34 »

Na oceľovom stĺpe, ktorý slúži aj ako zvod pre aktívny bleskozvod, ...

Bez ohledu na to, jestli je hromosvod aktivní, pasivní nebo plastová atrapa, pokud praštilo do něj, šlo to po tom sloupu do země. Čemu se ještě divíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.06.2013, 19:52 »

Po údere blesku (neviem kam presne udrel, ale asi do bleskozvodu) odišli hlavne elektronické zariadenia (kamery, alarm, komunikácia RS485 medzi meničmi..)
To ještě můžete mluvit o štěstí,  že to zasáhlo ten aktivák a ne pole panelů. Mohl jste taky přijít o měniče a většinu panelů. To co popisujete jsou prkotiny (což samozřejmě pachatele neomlouvá).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.06.2013, 20:02 »

To ještě můžete mluvit o štěstí, že to zasáhlo ten aktivák a ne pole panelů. Mohl jste taky přijít o měniče a většinu panelů. To co popisujete jsou prkotiny (což samozřejmě pachatele neomlouvá).
Tak nějak nechápu jak může člověk, který snad alespoň něco o blesku četl, naprojektovat na svod hromosvodu jakýkoliv EZ?
 A jak to, že ten aktivák neuchránil to zařízení? Že by nefungoval?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 04.06.2013, 20:11 »

Viděl bych to spíš naopak, vybudovala se FVE s kamerama a podobně. Pak pojišťovna podmínila pojistku hromosvodem a protože to bylo nejlevnější, tak se na vhodnej sloup šupl aktivák... No a pokud náhodou někdo zkoumal že na tom sloupu je nějaký zařízení, tak se od "aktiváků" dověděl, že to není potřeba.... Ta věc je asi vážně zázračná
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.06.2013, 20:15 »

Já bych to vzal obráceně - jestli  někdo vyprojektuje oddálený hromosvod a na ten sloup dá to zařízení, které je popsáno v dotaze - tak co může očekávat? Při úderu blesku do toho stožáru to zařízení odnese také. Stejně to je i o stožáru aktivního hromosvodu - ten stožár slouží ke svodu bleskového proudu. Takže ten, kdo tam nechal umístit kamery a vše ostatní, tak chtěl ušetřit na dalším nosném sloupu. Ale teprve při úderu blesku došlo ke zničení toho zařízení. Takže to není věc aktivního hromosvodu, ale nedomyšlenosti a šetření na nepravém místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 04.06.2013, 20:30 »

Tak nějak, tentokrát je v tom aktivák nevinně, ten "zafungoval" jak měl. (Samozřejmě zůstává otázkou, jestli proto že je aktivní nebo proto, že je nejvyšší a zafungovala by stejně ocelová trubka). Dále ale nebyly dodrženy dostatečné vzdálenosti nebo nasazeny bleskosvodiče. Což je další věc, která by se měla řešit v rámci projektu a realizace ochrany před bleskem a přepětím.
A teď dál.... Co bylo dřív? Kdo co zanedbal? Na co nemyslel? Zatím je brzo někoho soudit. Nehledě na to, že jestli se nepletu, tak na slovensku je norma na aktivní hromosvody platná....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 04.06.2013, 20:42 »


Také bych do toho ny chvíli nepletl zmiňovanou aktivní hlavici a podíval se na to, co bylo provedeno dál jako ochrana. Aktivní hlavice podle výrobce zvětšuje "ochranné pásmo". OK, to je věčná polemika zda ano, či ne. Ovšem dál je to již snad taky hromosvod a ochrana před bleskem a přepětím, ne?

Pokud tedy aktivní hromosvod přitáhne nějaký "blesčíček",  tak ho něco musí dostat do země ať je ti již z jakéhokoliv jímače. A za stejných pravidel. Jenže francouzská norma neřeší vnitřní ochranu.

Oni ji tedy vůbec neuvažují asi ani ti, co aktivní hromosvody instalují. Dobrý chaos je prý nyní v této oblasti v AZ Toveru u nás v Brně. Už jdou o tom tamtamy z neskutečných míst, ale o tom byla jiná diskuse s jakýmsi psychicky narušeným přispěvatelem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.06.2013, 20:53 »

Asi jsem hajzl.
Když si představím, jak mě provozovatele FVE v"okrádají",  jak jsou "v balíku díky podivné legislativě",  tak ani moc není líto toho, když "ušetří na hromosvodu a příroda jim to spočítá"!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Online Online



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #11 kdy: 04.06.2013, 21:00 »

Najít poslední vyhovující revizi a projekt a optat se zda to zaplatí najednou, nebo chtějí splátkový kalendář. Pokud se nenajdou má smolíka majitel. Je to velmi prosté. Pokud mi zašlete podklady, jsem pro účely žaloby ochoten vypíchnout největší chyby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.06.2013, 22:22 »

Najít poslední vyhovující revizi a projekt a optat se zda to zaplatí najednou, nebo chtějí splátkový kalendář. Pokud se nenajdou má smolíka majitel. Je to velmi prosté. Pokud mi zašlete podklady, jsem pro účely žaloby ochoten vypíchnout největší chyby.

To jako, že by projektant a revizní technik platil za svůj výkon? Ale žijeme přece v Česku a u nás nikdo chyby nedělá a vše se zametá pod koberec. Takže má majitel smolíka.
 podivej tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.06.2013, 22:52 »

To jako, že by projektant a revizní technik platil za svůj výkon? Ale žijeme přece v Česku a u nás nikdo chyby nedělá a vše se zametá pod koberec. Takže má majitel smolíka.
 podivej tanecek tanecek

Nejen u nás se vše zametá pod koberec. Nesmíme zapomenout že "aktiváky" nejsou zrovna místní vynález a první aktivní hromosvody byly montovány z popudu cizích investorů a za asistence tuším tehdejšího IBP, možná se pletu, ale někde jsem měl schované jejich vyjádření a myslím, že to byl prvotně jen takový pokus, zda to bude fungovat a výjimka z pravidel.

Já osobně jsem přesvědčen, že z toho projektant i ten kdo napsal revizi (záměrně nepíšu revizní technik) vyjdou bez postihu. Investor zřejmě dostal na výběr a vybral místo ochrany před bleskem dodávku aktiváku. Pojišťovně to stačilo a tím i investorovi. Prostě dostal co chtěl a tak to má. Kdyby si objednal ochranu před bleskem dle platných norem, tak se teď může hádat. To platí u nás. Vzhledem k tomu, že je je příspěvek slovensky, může být aktivák i legální, takže by měl vzít normu, najít chyby a nechat to zaplatit realizační firmu.

No a osobní názor. Ten, kdo na louce postaví solární panely, naseká tam směs železa, panelů a kamer, si zaslouží blesk každý týden v pátek večer. Když vidím, jak se to staví na úrodném poli, čerti mě berou. Ne, majitelů solárních elektráren na poli, nebo louce, mě není líto. Zlej

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 04.06.2013, 23:08 »

Som z toho volajaký zmetěný: Původně jsem si myslel, že dotaz vznesla fyzická osoba, ale nyní nevylučuji možnost, že se táže společnost HTMAS s.r.o.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 04.06.2013, 23:32 »

Som z toho volajaký zmetěný: Původně jsem si myslel, že dotaz vznesla fyzická osoba, ale nyní nevylučuji možnost, že se táže společnost HTMAS s.r.o.

Akorát v tom případě té energii moc nerozumí Smích Ale vypadá to, že osoba dotazující se existuje a při vygooglení to není moc lichotivé  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 04.06.2013, 23:44 »

...
Já osobně jsem přesvědčen, že z toho projektant i ten kdo napsal revizi (záměrně nepíšu revizní technik) vyjdou bez postihu. ...

A co jiného?
Vždyť je to podle stavebního zákona, prováděcí vyhlášky a souboru norem ČSN EN 62305

Někdo vyhodnotil rizika. Nepředpokládá se, že by se běžně v prostoru FVE pohybovali lidi. A další a další předpoklady... Takže vyšlo nějaké minimalistické řešení ochrany, na které investor kývnul.

A ten "blesk byl určitě silnější, než se předpokládalo" a jak potrestat přírodu za "větší než očekávaný blesk"...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 05.06.2013, 00:04 »

Som z toho volajaký zmetěný: Původně jsem si myslel, že dotaz vznesla fyzická osoba, ale nyní nevylučuji možnost, že se táže společnost HTMAS s.r.o.
Spíš to na mě dělá dojem, že dotyčná společnost je majitelem té FVE, a dotazující se fyzická osoba je pachatelem toho paskvilu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...
 Víte jaký je názor EZU na aktivní jímače?
 #EH: Výzkumy na jímačích ESE (1/4)

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.