Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Znáte přístroj k detekci chybového elektrického oblouku (AFDD)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Znáte přístroj k detekci chybového elektrického oblouku (AFDD)?  (Přečteno 27534 krát)
Pavel Tesař
*
Offline Offline



OSVČ-www.elektroprojektant.cz


« kdy: 07.05.2013, 13:35 »

Ve změně ČSN 33 2000-4-42 je :
421.7.3 V obydlích musí být automatické odpojení od zdroje zajišťované AFDD použito na začátku následujících koncových obvodů: v ložnicích, dětských pokojích a obvody uvnitř hořlavých konstrukčních materiálů.
Automatické odpojení pomocí AFDD se doporučuje také pro ochranu koncových obvodů pro:
– prostory s nebezpečím požáru v důsledku povahy zpracovávaných materiálů (např. ve stodolách, v obchodech s látkami, v papírnách),
– prostory s hořlavými konstrukčními materiály (např. v dřevěných budovách),
– konstrukce šířící požár,
– ohrožené prostory s nenahraditelný m bohatstvím.
Už jste někdo AFDD viděl ?  ?


Detekce poruchového oblouku AFDD

Zdroj: zde...




Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
Detekce poruchového oblouku AFDD
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.05.2013, 16:03 »

Ve změně ČSN 33 2000-4-42 je :
421.7.3 V obydlích musí být automatické odpojení od zdroje zajišťované AFDD použito na začátku následujících koncových obvodů: v ložnicích, dětských pokojích a obvody uvnitř hořlavých konstrukčních materiálů.
Automatické odpojení pomocí AFDD se doporučuje také pro ochranu koncových obvodů pro:
– prostory s nebezpečím požáru v důsledku povahy zpracovávaných materiálů (např. ve stodolách, v obchodech s látkami, v papírnách),
– prostory s hořlavými konstrukčními materiály (např. v dřevěných budovách),
– konstrukce šířící požár,
– ohrožené prostory s nenahraditelný m bohatstvím.
Už jste někdo AFDD viděl ?  ?

Pokud se nepletu tak to je podmínka každé instalace v USA, resp. dle NEC (National Electrical code). V síti 120/240V je jiskření povolených kontaktů noční můrou. Taková Nevada v letních měsících a s přihlédnutím na dřevostavby je jasným důvodem k obavám.
Omlouvám se ale nestinu to nalistovat i kdyz mám NEC prakticky metr od hlavy.  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #2 kdy: 07.05.2013, 17:03 »

Ve změně ČSN 33 2000-4-42 je :

Odkud to máte?
V "mojí" změně je pouze informace o souběžné platnosti norem Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.05.2013, 17:14 »

Neřešilo se toto tady někdy na přelomu roku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.05.2013, 18:56 »

Odkud to máte?
V "mojí" změně je pouze informace o souběžné platnosti norem Úsměv

Zatím jde o návrh změny IEC  60364-4-42:2010. ČR se bude k němu vyjadřovat v rámci TNK 22. Pokud vejde v platnost, pak teprve se bude řešit změna ČSN, protože tato IEC je do soustavy ČSN zavedena evropským harmonizačním dokumentem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 07.05.2013, 19:00 »

Ano, Ing.Kříž to dává do nové normy 33 2000-4-42.....
Má to i na stránkách INEL...i foto je tam...
Mělo by to zvýšit bezpečnost !
"Údajně" by to mělo projít přijímacím řízením ! Neřeknu

Je to asi pár dní staré....


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.05.2013, 19:03 »

Ano, Ing.Kříž to dává do nové normy 33 2000-4-42.....

Ing. Kříž to sám o sobě do nové ČSN nedává. Čtěte můj příspěvek výše.
Jen tak mimochodem, Ing. Kříž je zpracovatel ČSN 33 2000-4-42 i jiných norem, a on sám o své vůli tam nemůže dát co se mu zlíbí.

"Údajně" by to mělo projít přijímacím řízením ! Neřeknu

A to máte odkud?
Zatím se shromažďují stanoviska členů TNK 22 pod jejíž působnost toto spadá. Na jejich základě se ČR vyjádří k návrhu změny IEC, aby se na IEC nezasílal pouze souhlas.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 07.05.2013, 19:05 »

Ing. Kříž to sám o sobě do nové ČSN nedává. Čtěte můj příspěvek výše.
Jen tak mimochodem, Ing. Kříž je zpracovatel ČSN 33 2000-4-42 i jiných norem, a on sám o své vůli tam nemůže dát co se mu zlíbí.

Jasně musí to schválit komise, ale bude podepsaný pod normou !
Zatím jen on to vysvětluje odborné veřejnosti, nikdo jiný !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #8 kdy: 07.05.2013, 19:05 »

Zatím jde o návrh změny IEC  60364-4-42:2010. ČR se bude k němu vyjadřovat v rámci TNK 22. Pokud vejde v platnost, pak teprve se bude řešit změna ČSN, protože tato IEC je do soustavy ČSN zavedena evropským harmonizačním dokumentem.
Díky Jirko, o návrhu vím, příspěvkem jsem jen chtěl poukázat, že je to jak u blbých na dvorku, člověk ještě nemá málem přečtenou ed.2, která platí bezezbytku cca. za rok, a už je zas na cestě nová.
Tímto tempem vydávání normy přestanou číst téměř všichni, a ten kdo je číst bude, zas nebude použitelný pro praxi, jelikož se z něho stane normodebil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #9 kdy: 07.05.2013, 19:23 »

Díky Jirko, o návrhu vím, příspěvkem jsem jen chtěl poukázat, že je to jak u blbých na dvorku, člověk ještě nemá málem přečtenou ed.2, která platí bezezbytku cca. za rok, a už je zas na cestě nová.
Tímto tempem vydávání normy přestanou číst téměř všichni, a ten kdo je číst bude, zas nebude použitelný pro praxi, jelikož se z něho stane normodebil.

Rozumím. Osobně jsem tak trochu z tohoto konkrétního návrhu na rozpacích. Docela by mě zajímalo, jak budou reagovat výrobci oněch přístrojů v případě zavedení do norem v celé Evropě (zda budou mět podle čeho vyrábět zavedení předmětových EN).  Podotýkám, že nevím co je uvnitř, takže mé domněnky mohu být zcestné z neznalosti. Ale pokud je mi známo, tak přístroj snímá určité přechodové jevy projevující se deformací napětí a proudu a jejich VF složky. Takže elektronika.
Proto si kladu otázky:
Jak se bude takový přístroj chovat u velkých zátěží v průmyslu, kde dochází k různým přechodovým vlivům při spínání atd.? Jak lze takový přístroj ověřovat za provozu zda je ještě funkční (plno elektroniky)? Chybí mi trochu komplexnější přístup v zavádění do normalizace (jen prosté předepsání na určité instalace). Jsou vůbec již vydané například předmětové EN pro výrobu přístrojů AFDD? Zavání mi to trochu lobby schovávající se za bezpečnost.

Edit: 19:32

Opravuji si názor na výrobce. Úsměv
Siemens je již zřejmě připraven.
Viz. příloha.

* AFDD Video.pdf (20.17 KB - staženo 254 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 07.05.2013, 19:38 »

Zavání mi to trochu lobby schovávající se za bezpečnost.

Jak jsem psal. Amíci to používají již dávno a ví proč. Ovšem EU se může pyšnit tím, že pro splnění nějaké tabulkové kvóty si odškrtne další splněný chlíveček.
O přístroji nepochybuji. To je stará, ověřená a uznávaná věc. Tedy alespoň v místech, kam se to hodí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #11 kdy: 07.05.2013, 19:48 »

Jak jsem psal. Amíci to používají již dávno a ví proč. Ovšem EU se může pyšnit tím, že pro splnění nějaké tabulkové kvóty si odškrtne další splněný chlíveček.
O přístroji nepochybuji. To je stará, ověřená a uznávaná věc. Tedy alespoň v místech, kam se to hodí.

Můj názor může vycházet z neznalosti přístrojů a jejich funkce (žádný jsem neviděl a neměl tu čest mít s ním zkušenost).
Jestliže budou zavedeny, tak by se již nemusely používat protipožární proudové chrániče, protože přístroje AFDD registrují příčné poruchy jak mezi L a PE tak mezi L a N a navíc poruchy sériové.
Jde o to, aby jsme neměly nakonec instalace tak bezpečné že budou nepoužitelné. (Příměr z jedné místní továrny, kde mají stroje zabezpečené tak, že se na nich nedá dělat.) Mrknutí

Jestliže se k tomu budou vyjadřovat hasiči, určitě použijí data ze statistik, kde mohou být pod kolonkou požáry od elektroinstala ce zahrnuty i iniciace požárů od nesprávně používaných spotřebičů a takzvaných sabotáží, kde nepomůže žádný ochranný přístroj. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #12 kdy: 07.05.2013, 20:06 »

Pouze bych připoměl, že ale jak na potvoru málokdy zahoří  hořlavý podklad (dejme tomu dřevo),  ale typicky požár vznikne přes víčko krabice směrem k "pověšenému koberečku",  a mnohokrát zahoří od záclon či závěsů, které zakrývají jiskřící zásuvku s roztrojkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #13 kdy: 07.05.2013, 20:13 »

V odvětví průmyslu ve kterém se pohybuji se mnohdy používají pro spínání pohonů (i dosti značných výkonů) stykačové kombinace. A to i u nových strojů. Jak se bude takový přístroj chovat při spínání? Vyrábí se tyto přístroje pro výkony řádově 10 a 100 kW (samozřejmě se snímáním proudu přes MTP)?
Jestliže má někdo relevantní informace stran výše uvedených dotazů, sem s nimi. A to nemyslím ironicky, ale vážně. To by mě opravdu zajímalo a rád si rozšířím znalosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 07.05.2013, 20:31 »

AFDD se používá už desetiletí např. v USA....
Ale to asi bude jejich specifikum, protože mnoho domů je ze dřeva ....!
U nás bych to viděl tak u dřevodomků ! TAM to má své opodstatnění!!
Jinak u průmyslu asi ne!! Pokud to nebude dřevěná hala !! zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 07.05.2013, 22:33 »

Tak jsem zalovil v knihovně a zde je kousíček ...
Říkají tomu tedy AFCI (Arc Fault Circuit Interrupter).
Kromě známého fíčka toto AFCI najdete ve všech staveních, protože opravdu jiskření je zapálená sirka pod klacíkem v rozpálené Nevadě.

Zbytek někdo dohledejte. Já zase se musím zase ponořit do světa čísel... :-(

třeba
http://en.wikipedia.org/wiki/Arc-fault_circuit_interrupter
a
http://www.nfpa.org/assets/files/PDF/Electric/Arc-Fault_Circuit_Interrupters.pdf

What are Arc-fault Circuit Interrupters (AFCIs)?

The 2008 National Electrical Code® (NEC®)
requirement for AFCI protection considerably expands this fire prevention technology to the majority of circuits installed in new and renovated homes. The type of AFCI currently available commercially is a next-generation circuit breaker that not only provides the conventional safety
functions, but its advanced design also rapidly detects potentially dangerous arcs and disconnects power in the circuit before a fire can start. Fire safety officials endorse AFCIs as a significant step forward in electrical fire safety.


* arc_fault_circuit_interrupt.jpg (529.16 KB, 3264x2448 - prohlédnuto 358 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 07.05.2013, 23:16 »

Ten AFCI resp. AFDD bude určitě děsně odvázaný z komutátorového motoru. Co jsem se dočetl, tak je dost citlivý i na přechodové jevy při bouřce a na komunikace po silovém vedení.
Takže z prvního pohledu - do ložnice prima, ale rozhodně bych to nevnucoval paušálně na všechny obvody v bytě či rodinném domku. Do průmyslového prostředí to pak ani určeno není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #17 kdy: 08.05.2013, 01:28 »

Toto zařízení znám pod názvem "jiskrový chránič". Používá se hlavně v USA pro objekty typu RD nebo byt, obvykle je jeden centrální pro celý objekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.