Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaké zapojení chrániče preferujete?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké zapojení chrániče preferujete?  (Přečteno 13635 krát)
Jiří Šatara
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.02.2013, 11:36 »

Soustava TN-C-S. Část okruhů TN-C, nově přidané TN-S, hlavní svorkovnice PEN - z ní odbočena svorkovnice N pro nové okruhy, PE vodiče na svorkovnici PEN. U pár nových okruhů použity kombinované chrániče s jističem. Setkal jsem se s těmito způsoby zapojení:
1. Vstup L + na vstupní N chrániče přivedeno PEN a z toho vstupu odbočeno PE ke spotřebiči+ výstup N a L ke spotřebiči.
2. Vstup L + na vstupní N přivedeno PEN (N z nulové svorkovnice),  ale PE od spotřebiče není odbočeno ze vstupu N na chrániči, ale je připojeno na svorkovnici PEN.
Jaký typ zapojení je lepší a spolehlivější?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 19.02.2013, 15:55 »

Já se snažím preferovat možnost 2.

Když budu "rejpal a puntíčkář",  ČSN 33 2000-5-54, ed. 2 (i ed.3) požadují PEN 10mm2 Cu a norma nezná "vyjímku na krátký kousek PEN"...

Navíc u provedení podle bodu 1 by bylo vhodné označit u těch dvou "zelenožlutých" na jedné N svorce chrániče modrým proužkem který je příchozí PEN, aby byl poznat od odchozího PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Šatara
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.02.2013, 17:02 »

Označení příchozího PEN modrým proužkem jsem považoval jako jistotu. Zajímal mě hlavně váš názor z praxe, bez těch norem.
Druhý postup je podle mě lepší,protože v případě přerušení přívodní nuly do chrániče ho zastoupí PE, který jde přímo na svorkovnici, což by u případu 1 byl již problém. Přesto jsem ale od většiny lidí se kterými jsem mluvil slyšel první postup a docela jsem se divil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.02.2013, 19:14 »

Rozhodně jsem pro bod 2. Krom toho, že jak psal kol. Schwarz, byl by to vlastně vodič PEN a ten by měl mít průřez 10mm2, tak je na ochranném vodiči o spoj navíc, což taky není +.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.02.2013, 19:22 »

Není třeba nijak spekulovat, pokud vím, tak na chrániči (či v jeho dokumentaci) je uvedeno N, takže připojení PEN je chybou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Janský Petr
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.02.2013, 23:46 »

Samozřejmě podle bodu č.2 Přivádím na chránič N z PEN svorkovnice v barvě modré takže půřez 10mm2 není nutný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.02.2013, 07:26 »

Pri starších kovových rozvádzačoch po rekonštrukcii s prívodom TNC radšej vidím doplnenie svorkovníc PE a N, Správne zapojenia sa potom ponúka samo.
Pri plastových rozvádzačoch do bytov výrobca dodáva svorkovnice označené PE a N, takže s prívodom TNC v podstate ani nepočíta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.02.2013, 09:51 »

Riešenie 1 mi príde ako "pomôcka",  aby odchádzajúci vodič mohol mať všetky vodiče pripojené plus-mínus na tom istom mieste, v tomto prípade na kombe, a nebolo potrebné jeho jednotlivé vodiče ťahať z rozličných miest v rozvádzači - všetci vieme, aká kuca-paca tam potom vznikne a dohľadanie spolu patriacich vodičov je úloha pre popolušku, najmä pri absencii rozumného označovania. Ukončením vývodov na radových svorkách táto domnelá dilema úplne zmizne. Škoda, že ukončenie na radových svorkách je v súčasnosti stále unikum,  pokiaľ sa bavíme o domových a bytových rozvodniciach. A ako vidno v mnou nedávno založenom vlákne (http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,25337.0.html),  výrobcovia nám v tomto nijako nepomáhajú.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 21.02.2013, 14:40 »

Šmarjá PE vodič patří na lištu PE či PEN i z toho důvodu aby neživé části zařízení která jsou napájena z různých obvodů byla na co nejbližším potenciálu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 21.02.2013, 15:39 »

Šmarjá PE vodič patří na lištu PE či PEN i z toho důvodu aby neživé části zařízení která jsou napájena z různých obvodů byla na co nejbližším potenciálu
Nevíš kde jsem četl, že:"...pokud se použije proudový chránič v síti TN-C, přívodní svorka N na chrániči může být posledním bodem, kde múže být vodič PEN..."?
Poněkud hloupá formulace, ale mám dojem, že to dokonce má uveden v katalogu některý z výrobců chráničů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Janský Petr
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.02.2013, 16:57 »

Nevíš kde jsem četl, že:"...pokud se použije proudový chránič v síti TN-C
Podle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, čl.411.4.5 v sítích TN-C nesmí být používán proudový chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.02.2013, 17:22 »

Nevíš kde jsem četl, že:"...pokud se použije proudový chránič v síti TN-C
Podle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, čl.411.4.5 v sítích TN-C nesmí být používán proudový chránič.
Samozřejmě.
Tam to bylo myšleno tak, že "před chráničem" to může být v TN-C, za chráničem už musí být vodič PEN rozdělen na N a PE a je to tedy síť TN-S (TN-C-S) a posledním místem, kde ještě je N a PE spojen jako PEN je přívod na chránič na svorku N
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 22.02.2013, 09:09 »

Náš RT preferuje u více chráničů (3 a více) případně více PEN vodičů samostatnou PEN svorkovnici a z ní rozvedenou svorkovnici N a PE, u menšího počtu chráničů mu dostačuje svorkovnice PEN a z ní jednotlivé vývody N k chráničům a samostatná PE svorkovnice. Je to přehlednější a lépe se dohledávají chyby.    
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.