Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký ideální kabel k akumulačním kamnům?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký ideální kabel k akumulačním kamnům?  (Přečteno 26043 krát)
kamil popule
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.01.2013, 17:31 »


V rámci nového rozvaděče budu také zapojovat dvoje akumulační kamna - třífázová - každá mají 4kW.
Původně jsem uvažoval o dvou samostatných přívodech se samostatným jištěním - kabel cyky 5x2,5 a jištěno 16A,
ale v podstatě by mělo stačit jen 5x1,5 a jistič 10A.  
Kdyby se v budoucnu kamna třeba měnila, ať  není rozvod zbytečně poddimenzovaný .
Jaké máte zkušenosti z praxe?

Vzdálenost od rozvodu ke kamnům cca 12 a 15 m.
Dále by se to dalo řešit i jedním (příslušně silnějším - min 5x2,5 kabelem a připojit na něj oboje kamna.
Jaké řešení byste použili?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek_CB
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.01.2013, 17:49 »

Osobně bych použil určitě samostatné přívody CYKY J 5x 2,5 dále musíte zvážit jestli kamna nepotřebují přívod pro termostat a bezpečnostní smyčku havarijního termostatu ovládacího stykače, to postačí 2x1,5   Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.01.2013, 18:16 »

Dúfam, že CYKY neplánujete ukončiť v spotrebiči.
Pevne pripojený neprenosný spotrebič, samostatný vypínač nablízku, z vypínača (zdola zo steny)  predpokladám pohyblivý prívod v chráničke.
1,5-neriešte, pokiaľ neplánujete uloženie napr. Ko.po.  Mrknutí ,  potom je výmena keď sa usporia korunky na 2,5 hračkou  Úsměv
Máte návod od výrobcu (so zapojením nie obsluhou),  podmienky záruky, hoc aj z netu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 05.01.2013, 18:17 »

TO : kamil popule
Neuvedl jste, jaký typ AKU kamen, hodláte použít. V zásadě ale platí obecně:
1)   V případě že v objektu nikdy AKU kamna nebyli, je dobré si nechat provést výpočet tepelně technických ztrát objektu, protože tento údaj vám hovoří o tepelných ztrátách, a dle toho se pořizuje výkon tepelného zdroje.
2)   Dále je potřeba dojednat s dodavatelem elektrické energie blokování AKU spotřebičů, to znamená vyplnit žádost o zřízení AKU spotřebičů. Jak kvalitní sít v dané lokalitě je, určuje pouze dodavatel elektrické energie,(ČEZ, E.O.N.,  PRE). Ten nakonec určí jaký celkově instalovaný příkon AKU spotřebičů lze instalovat. Nejspíš se ale nevyhnete provést úpravu elektroměrovéh o rozvaděče, dle připojovacích podmínek dodavatele el. energie, (pokud tam byli AKU spotřebiče již namontovány, toto není potřeba).
3)   pokud mají AKU kamna příkon 4kW, stačí kabel CYKY 5 x 1,5mm2/pokud byste ale v budoucnu uvažoval o výměně AKU kamen za silnější, je lepší použít kabel CYKY 5 x 2,5mm2. Cenový rozdíl je cca 10kč.
4)   No a v neposlední řadě je třeba AKU kamna nějakým způsobem ovládat. Buďto prostorovým termostatem, nebo nějakou centrální jednotkou. Takže bych doporučoval k těm AKU kamnům dotáhnout ještě kabel CYKY 5 x 1,5mm2.
5)   Dále v případě použití prostorového termostatu, dotáhnout kabel ještě k tomu termostatu. Nejlépe CYKY 5 x 1,5.



Osobně bych použil určitě samostatné přívody CYKY J 5x 2,5 dále musíte zvážit jestli kamna nepotřebují přívod pro termostat a bezpečnostní smyčku havarijního termostatu ovládacího stykače, to postačí 2x1,5   Šok
To jako havarijním termostatem vypnu stykač?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 05.01.2013, 18:29 »

Pro tento příkon a vzdálenost jsou kabely CYKY 5Cx1,5mmm plně dostačující. Sice nevím jak budou uloženy, ale asi bych se nebál i případného navýšení příkonu aku kamen na 6kW.  Ještě si důkladně přečtěte návod výrobce. Ten velmi často doporučuje i nevhodnější průřezy kabelů. ke svým zařízením.
Ale je mi divné, že se dopředu počítá s tím, že by ta kamna neměla stačit. To nejsou spočítané tepelné ztráty jednotlivých místností? Vždyť se to pak může díky tomu všechno pěkně prodražit. No, to nebudu dál komentovat.

Navíc bych ke každým kamnům, táhl samostatný přívod i jej samostatně jistil. V případě poruchy na některých kamnech, pak nemusíte hledat kde je problém a navíc vám porucha jedněch kamen, neovlivní i ta druhá kamna.


O přívodech pro ventilátor se nezmiňuji. Na ty se dotaz nevtahoval.

Honza mě předběhl  Škleb


PS: jen mě mate ten nadpis - ideální kabel. Pro danou aplikaci je kabel CYKY 5cx1,5mmm dostačující, ale dalo by se říci, že ideálním kabelem bude 5Cx2,5mmm, nebo o větším průřezu. Tak si vyberte  podivej

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.01.2013, 18:37 »

Kolegové Janové, a co takhle 10mm z/ž (unikající proudy)dle 5-54, nic?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 05.01.2013, 18:47 »

Milane, a ty výš, že z AKU kamen uniká proud 10mA po vodiči PE?
Pokud mě paměť neklame, tak já jsem se s tímto ještě nesetkal.  ??
Co není může být že.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.01.2013, 18:57 »

Milane, a ty výš, že z AKU kamen uniká proud 10mA po vodiči PE?
Pokud mě paměť neklame, tak já jsem se s tímto ještě nesetkal.  ?
Co není může být že.

Asi z 40 Aku kamen, které jsem dělal, byl unikající proud většinou někde kolem do 5, ale u déle provozovaných se již pohyboval výše.
Alespoň pro mne jsou kamna typ. příklad spotřebiče, ke kterému bych desítku natáhl vždy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.01.2013, 19:36 »

Spotrebiče síce bežne nerobím, ale pokiaľ pamätám je to 3,5 + 1 na každý kW v PE.
Pokiaľ mám v 4kW spotrebiči napr.  9mA v PE a výrobca mi jasne neudáva viac než 10 mA ako normálny jav v prevádzke, posudzujem spotrebič ako nevyhovujúci.
Pri dnešných serióznych výrobcoch a materiáloch to nepredpokladám pri výrobku 4 kW.
10-kou sa samozrejme do budúcna nič nepokazí,  konkrétnej situácii (ak nastane) to ale veľmi nepomôže.

Predpokladám, že sa jedná o nové výrobky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 05.01.2013, 19:46 »


Pri dnešných serióznych výrobcoch a materiáloch.


Pane kolego, vy jste takový naivní, či takový srandista  tanecek

Já prostě vycházím z faktu, že akumulačky, pokud jsou provozovány v bytě, nikdy nikdo další revidovat nebude, bude se na nich sušit mokrý hadr adt.,  prostě takový spotřebič a bezpečnost provozu mít zajištěnou 1,5mm vodičem mě přijde takové zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 05.01.2013, 20:07 »

Jak alespoň přibližně vybrat kamna.


Jinak jsem zrovna v listopadu prováděl revizi na jedné MŠ a mimo jiné i měřil akumulační kamna. Po cca  6 letech provozu aku kamen, jsem naměřil hodnoty cca od 3,2-7mA. Měřena byla čtvera akumulační kamna. Shodou okolností také 4kW . Pravdou je také to, že nejnižší hodnotu jsem naměřil u kamen, kde jsem před tím vyměnil dvě tělesa za nová.
Napájení k akukamnům provedeno CYKY 5Cx2,5mmm.

Osobně k napájení akumuačních kamen, také používám kabel CYKY 5Cx2,5mmm a výše. CYKY 5Cx1,5mmm, používám pouze k ventilátorům


* výběr akukamen.PNG (267.64 KB, 1100x552 - prohlédnuto 1133 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.01.2013, 20:50 »

... pokud jsou provozovány v bytě...

To v príspevku p. Popule neuvádza, ťažko teda posúdiť či ide novostavbu RD, firmy, pred kolaudáciou alebo rozšírenie (jeden nový rozvádzač).
Vedieť výrobcu,typ a návod by tiež nebolo od veci, často sa tu spomína jeho váha.
7 mA je nejakých cca 33 kohm Riso teoreticky za prevádzky.
V studenom stave pred meraním to bude väčšinou inak.

No, naivný som niekedy dosť, hlavne keď si myslím, že je na niečo dobré ukazovať investorovi výpočet ekonomickej optimalizácie.  ??

Ako som napísal, 10-ka nič nepokazí, 1,5 podľa normy, 2,5 podľa zdravého rozumu  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 05.01.2013, 21:11 »

To jako havarijním termostatem vypnu stykač?

Ano, i takova kamna uz jsem instaloval, stejne jako kamna, kde byla pomerne inteligentni elektronika ridici nabijeni, ale zadny vykonovy prvek a bylo pocitano s tim, ze akumulacky si pres kabel vypnou silovy stykac v rozvadeci... Proto povazuju kabel 5x1,5 pro ventilator a rizeni a kabel 4(5)x2,5 pro telesa za idealni volbu.

P.S. za jistych definovatelnyc h okolnosti by plne postacoval kabel CYKY 5x1,5mm2. Ale stoji ten rozdil v cene (6 Kc na metr) pri instalaci za par dost  tisicovek za pripadne pristi problemy??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 05.01.2013, 21:51 »

Jestliže se někdo ptá na "ideální kabel",  asi by bylo dobré zdůraznit, že CYKY asi ideální být nemusí, akumulační kamna bych se snažil připojit tzv. poddajným přívodem, tedy napevno připojené, ale vedené ohebným kabelem (vodiče nemají tvrdé jádro, ale "slaněné" (licny).

S těmi proudy ochranným vodičem je to problém - u tepelných spotřebičů se někdy něco naměří a není způsob jak za reálného provozu zjistit, kdy se to dostalo na hranici 10mA a pak by byl i problém někoho přesvědčit, aby si nechal rozsekat zeď kolem rozvaděče, aby tu "desítku" bylo jak vytáhnout. Některé věci není špatné udělat "preventivně" 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 05.01.2013, 22:06 »

Jestliže se někdo ptá na "ideální kabel",  asi by bylo dobré zdůraznit, že CYKY asi ideální být nemusí, akumulační kamna bych se snažil připojit tzv. poddajným přívodem, tedy napevno připojené, ale vedené ohebným kabelem (vodiče nemají tvrdé jádro, ale "slaněné" (licny).


Podle mne CYKY 5x2,5 pevna intalace od rozvadece po vypinac (sporakova kombinace) a od vypinace kus v trubce a pak ke kamnum az na svorkovnici neco z H05S - kabel se silikonovou izolaci pro vysoke teploty...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #15 kdy: 05.01.2013, 22:07 »

Ano, i takova kamna uz jsem instaloval, stejne jako kamna, kde byla pomerne inteligentni elektronika ridici nabijeni, ale zadny vykonovy prvek a bylo pocitano s tim, ze akumulacky si pres kabel vypnou silovy stykac v rozvadeci... Proto povazuju kabel 5x1,5 pro ventilator a rizeni a kabel 4(5)x2,5 pro telesa za idealni volbu.

P.S. za jistych definovatelnyc h okolnosti by plne postacoval kabel CYKY 5x1,5mm2. Ale stoji ten rozdil v cene (6 Kc na metr) pri instalaci za par dost  tisicovek za pripadne pristi problemy??

To jako nebyl provozní a ani havarijní termostat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 05.01.2013, 23:05 »

Podle mne CYKY 5x2,5 pevna intalace od rozvadece po vypinac (sporakova kombinace) a od vypinace kus v trubce a pak ke kamnum az na svorkovnici neco z H05S - kabel se silikonovou izolaci pro vysoke teploty...
Palec vzhůru
Tak nějak bych si to také představoval
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 05.01.2013, 23:20 »

Bych jen připoměl, že 05 je na 300V, takže by revizí u mne takový přívod neprošel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.