Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vše může způsobovat vybavování chrániče?  (Přečteno 18304 krát)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« kdy: 20.12.2012, 20:39 »

Aby kolega Hudec nebyl osamocen, přidám podobné téma a abych nebyl ve sporu s kolegou Illkem nebudu hovořit o síti, ale o instalaci.
V paneláku jsem z určitých důvodů ponechal světelnou instalaci v TN-C a vše ostatní je v TN-S přes jeden chránič. Cca 2x do měsíce mi chránič vypadne a vždy současně s vypnutím světel. Tolik na úvod.
V minulosti jsem nahradil žárovky zářivkami DZS s klasickým předřadníkem a jejich vypnutí "rozhodilo" nastavení záznamníkového telefonu. Po paralelním připojení žárovky 25W rušení zmizelo. Časem jsem telefon zrušil a žárovka též odešla do věčných lovišť.
Je následující úvaha správná? Tlumivky po vypnutí svítidel vygenerují napěťovou špičku, která se souběhem vedení a po N dostane na filtrační kondenzátory u spínaných zdrojů připojené na PE a chrániči se to nelíbí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.12.2012, 22:00 »

Vypne se zářivka s tlumivkou v TN-C, se kterým je uloženo v souběhu vedení TN-S a tam dojde v čemsi k nabíjení kondenzátoru mezi L/N a PE?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 20.12.2012, 22:29 »

Jo, jo, tak nějak. Těmi zdroji jsem myslel TV, PC, DVD a pod.,  které jsou v TN-S. Tlumivky zářivek v TN-C tam při vypnutí cosi pošlou (přepětíčko, nějaká vyšší frekvence),  kterou kondenzátory ochotně propustí. Alespoň tak si to vysvětluji.
Zkusím dát zpět tu paralelní žárovku a pak uvidím. Hloupé je, že se to neprojevuje pravidelně, asi jak se strefíme při vypnutí do sinusovky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.12.2012, 22:55 »

Získal jsem zajímavou zkušenost.
Proudové chrániče by se měly zkoušet v jisté periodě.
Už se mi X-krát stalo, že jsem při revizi měřil chránič a vypadl výrazně rychleji nebo při menším proudu než je "běžný průměr u takového typu"(např. 17mA / 9ms)
Zajímavé je, že jsou to ale chrániče, u kterých je více než pravděpodobné, že dlouho zkoušené nebyly.
Při dalších měřeních se měřené parametry dostanou do "běžných mantinelů"
Vesměs je to na okruzích, kde převládají spínané zdroje, tedy poněkud "nesinusový" průběh proudu.
Nevím co se v chrániči děje, že se dostane do takového stavu.
Pokud se nejprve "vyhodí tlačítkem",  je měření "v běžném průměru".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.12.2012, 23:11 »

To je přece známá vlastnost chrániče, který dlouho nevypadl. Dochází ke zmagnetování činných čátí mechanizmů a jejich "lepení" . Z toho důvodu je předepsáno pravidelné zkoušení. Mám nemilé zkušenosti z revizí, kdy se chránič vybaví přístrojem a pak stále padá. Odhalí se tím takto skrytá závada. Většinou spojení N-PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.12.2012, 23:18 »

No vida, tady je mě to jasný, chce to chránič charakteristik y U
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.12.2012, 06:56 »

To je přece známá vlastnost chrániče, který dlouho nevypadl. Dochází ke zmagnetování činných čátí mechanizmů a jejich "lepení" ...
Ano. To je pravda.
Ale já jsem chtěl upozornit na přesně opačnou věc. Takže ještě jednou:
X- krát se mi stalo, že chránič, který napájí převážně nebo pouze zařízení se spínanými zdroji, při prvním měření reagoval "nápadně rychle" a až při dalších pokusech se proud a především časy dostaly do "běžně očekávaného průměru". Většinou to byly jednofázové (dvoupólové) chrániče Moeller.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 21.12.2012, 07:06 »

Má někdo více zkušenností s elektronickými chrániči??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.12.2012, 11:05 »

...Tlumivky po vypnutí svítidel vygenerují napěťovou špičku, která se souběhem vedení a po N dostane na filtrační kondenzátory u spínaných zdrojů připojené na PE a chrániči se to nelíbí?
Nejen souběhem vedení a po N, ale i po L.
O instalaci odrušovacího kondu, případně i červené krabičky jsi neuvažoval? EMC je EMC  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 21.12.2012, 17:23 »

... červené krabičky ...

Jen abych měl jasno - to je ta věc, kterou vyrábí ten němec se svými synky?  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 21.12.2012, 18:07 »

V rozvodnici mám přepěťovou ochranu od contactního bájného ptáka a v zásuvkách od ABB je od jiného výrobce, kterého mi robot nedovolí napsat. V mém případě mi nepomohly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.12.2012, 19:59 »

Rozumný účinek by to mělo mít u zdroje (tj. na tom zářivkovém okruhu, co nejblíž k místu kde dochází k přerušování obvodu - tedy překlenout vypínaný spotřebič). Navíc, to v rozvodnici bude nejspíš typ 2, tzn. vyšší úroveň napětí špiček.
Nekoukl ses biografem, co se tam děje?

...to je ta věc, kterou vyrábí ten němec se svými synky?
Jj, to jsem měl na müsli  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 21.12.2012, 20:11 »

Rozumný účinek by to mělo mít u zdroje (tj. na tom zářivkovém okruhu, co nejblíž k místu kde dochází k přerušování obvodu - tedy překlenout vypínaný spotřebič).
Jo, jo. Dnes připojena paralelní žárovka do svítidla, protože ráno opět výpadek. Ve svítidle jsou tlumivky dvě. Uvidíme!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 22.12.2012, 14:48 »

Petře co tak chránič G, pro pokus ti ho pújčím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #14 kdy: 22.12.2012, 14:56 »

Petře co tak chránič G, pro pokus ti ho pújčím?
Díky za nabídku, ale G je tam namontované.
Budu testovat tu paralelní žárovku, další opatření bude vyměnit DZS s tlumivkou zpátky na patici E27 a dát tam závitové úsporky. Když jsem se kdysi rozhodoval o náhradě klasických žárovek, tak kompakty ještě moc "neletěly".
Závitové úsporky (pokoj, pokoj, kuchyň) chránič nevypínají, jen ty DZS v předsíni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 22.12.2012, 17:38 »

Ano. To je pravda.
Ale já jsem chtěl upozornit na přesně opačnou věc. Takže ještě jednou:
X- krát se mi stalo, že chránič, který napájí převážně nebo pouze zařízení se spínanými zdroji, při prvním měření reagoval "nápadně rychle" a až při dalších pokusech se proud a především časy dostaly do "běžně očekávaného průměru". Většinou to byly jednofázové (dvoupólové) chrániče Moeller.

Toto chování mohu potvrdit značku chráničů ne, důvod však neznám a nikdy jsem neměl dostatek času to zkoumat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 22.12.2012, 17:41 »

...........
Nekoukl ses biografem, co se tam děje?
Jj, to jsem měl na müsli  Smích

To mě připomnělo že jsem někde četl, že používání cizích termitů je někdy pěkné rizoto.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.12.2012, 17:47 »

Toto chování mohu potvrdit značku chráničů ne, důvod však neznám a nikdy jsem neměl dostatek času to zkoumat.
A jednalo se o samotné chrániče, či kombíky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.