Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?  (Přečteno 22425 krát)
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.11.2012, 06:05 »


Byl jsem řešit v instalaci nového RD již asi půl roku fungující následující problém:
- při spuštěných běžných spotřebičích v domácnosti plus sušička plus pětisetwatový halogen přes prodlužku v nově budovaném podkroví, došlo k zahoření jističe v rozvaděči R1 (pro přízemí) 3x 25 A char. B výr. Etimat na dvou fázích vedle sebe. Až když tekl plast, hlavní jistič v elektroměru zareagoval.

Instalace provedená čistě a zručně, dráty se navzájem nedotýkaly, byl to propoj mezi hlavním jističem rozvaděče R1 a chráničem. Hlavní jistič objektu je rovněž 3x25A char. B výrobce Moeller (prý neměl do R1 20A jistič tak dal ten, který doma měl) ale dráty mezi nimi jsou průřezu jen 4 mm.

Dále jsem zjistil, že instalace byla provedena kdysi přes provizorní nový rozvaděč ve sklepě, kde nyní jen došlo k přepojení nového přívodu na přívod hlavního jističe rozvaděče ve sklepě "napřímo" do R1. Opět vodiči (kabelem) průřezu 4mm. U vodiče PEN ve sklepě na svorkovnici jsem zjistil, že je povolený, šroubovákem jsem udělal tři otáčky. Jednalo se o kabel odvodu z tohoto rozvaděče do rozvaděče R1 kabelem CYKY 5x4. Modrý vodič tohoto kabelu nebyl použit jako PEN, ale zůstal připojen za chráničem. Přívod do rozvaděče R1 neměl tedy řádné uzemnění.

 Přívodní kabel od elektroměru ke sklepnímu původnímu rozvaděči CYKY 4x6mm.

Chránič nebyl průchozí v jedné ze tří fází, musel se opakovaně vypnout a zapnout, než začal fungovat.

Můžete mi, kolegové, přesně říct, k čemu tam vlastně po elektrické stránce došlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.11.2012, 22:06 »

Původní otázku "Vyhořelý hlavní jistič B-25 - hledám příčinu?" jsem opravil na něco logičtějšího. Takové nesmyslné chyby jen opožďují uveřejnění do doby, než se najde někdo, kdo pochopí příspěvek a je ochotný zmatenou otázku opravit. Kdyby tak tazatelé četli to, co se píše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #2 kdy: 06.11.2012, 22:45 »

Mám dojem, že taky každá rada je jistou formou profesní sebevraždy!

Jistič seriozního výrobce, správně namontovaný (rozumně dotažené svorky) by měl vypnout při nějaké mimořádnosti podstatně dřív, než dojde k jeho destrukci!
Na ten jistič je poze přívod, nebo je to nějaká "sběrnice",  kde přichozí vodiče pokračují na další jisitče?
Ten objekt je zkolaudovaný? Udělaný podle projektu, s provedenou revizí před uvedení elektroinstala ce do provozu?

Pokud jde o chránič, neprozradíte výrobce a typ? Podobně poškozený jistič - můžete upřesnit typ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.11.2012, 23:16 »

Jistič vyhoří tímto způsobem při přechodovém odporu na kontaktech, tuším souvislost s neprůchodným chráničem - nemohly být dlouho ve vlhku při dokončení stavby (nebo ve skladu)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 07.11.2012, 06:03 »

Já jsem měnil hlavní jistič na RD minulý týden....Byl 40/B/3 nějaké označení RI ? Byla už tma, tak jsem to podrobně neřešil....dal jsme tam ten samý ale od ABB....(odblombování a pod....)
Majitel měl doma topení na el. proud .....jeden modul (fáze) byl celý jako by ohořelý).....jinak na pohlde dvě fáze OK....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.11.2012, 06:24 »

Když někdo šetří tak, že si novostavbu zabezpečí namísto alespon slušné fabky visáčkem z tržnice nemůže se divit, měl jste někdy jistič obdobných kvalit rozebraný? pokud ne tak doporučuji, zjistíte, že se jedná o výrobek  předražený
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.11.2012, 21:09 »

POchopil jsem, že se jedná o rozestavěný objekt.
Pravděpodobně dlouhodobě a používá se  provizorně kde co.
Nevím co přesně se stalo, ale tipnul bych sí, že prvky rozvaděče byly někde ve vlhku, případně na mraze a kondenzovaná vlhkost udělala své.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.11.2012, 06:10 »

Původní otázku "Vyhořelý hlavní jistič B-25 - hledám příčinu?" jsem opravil na něco logičtějšího. Takové nesmyslné chyby jen opožďují uveřejnění do doby, než se najde někdo, kdo pochopí příspěvek a je ochotný zmatenou otázku opravit. Kdyby tak tazatelé četli to, co se píše.

Tazatelé pracují už tři měsíce dvanáct hodin denně a píší to před nebo po práci, rozespalí nebo unavení. Takže tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.11.2012, 06:18 »

POchopil jsem, že se jedná o rozestavěný objekt.
Pravděpodobně dlouhodobě a používá se  provizorně kde co.
Nevím co přesně se stalo, ale tipnul bych sí, že prvky rozvaděče byly někde ve vlhku, případně na mraze a kondenzovaná vlhkost udělala své.


Pokusím se shrnout Vaše dotazy na upřesnění:
- stavba nezkolaudována, revize ještě určitě neproběhla, majitel RD a projekt na elektriku? Sem ještě neviděl.  Škleb

Jistič s celou novou rozvaděčovou skříní je skutečně na otevřené chodbě, kde se teploty mění každý den. Svorky byly řádně dotaženy podle toho, jak jsem hledal první možnou příčinu a prohlídl jsem si je. Jistič má na přívodních svorkách přívod z HDS, na odvodu vstup do chrániče, oba typy ještě upřesním. Ten chránič nebyl na jedné fázi při hledání závady (ale jen chvílemi) průchozí.

Provizorně "kde co" se na objektu, co se týká elektriky kterou jsem kontroloval, nepoužívá.  Všechno tam majitel nové.

Milan Hudec: rozveďte prosím dál svoji odpověď s nekvalitou jističe. Děkuju. Rozebrat ho mohu, pořád ho mám schovaný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 08.11.2012, 07:09 »

Už jsem viděl i "značkový" jistič okopírovaný vietcongem, který byl v podstatě jen jako spínač, nějaká střeva mu prostě chyběla. Takovýto jistič při přetížení většinou dělal něco, co se dá přirovnat k oslavám nového roku. Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #10 kdy: 08.11.2012, 07:10 »

...
- stavba nezkolaudována, revize ještě určitě neproběhla, majitel RD a projekt na elektriku? Sem ještě neviděl.  Škleb
...
Nevím co je k smíchu na porušení zákonů!
S autem bez STK se nejezdí, ale s elektroinstala cí bez "podobného ověření" se někdo dokáže ještě chlubit...
A je otázkou "koho jak moc podplatit" aby vám udělal výchozí revizi na elektroinstala ci bez projektu.
Nebo bude RT zpětně zjišťovat jak je to zapojeno? To by se docela prodražilo...
Při revizi (při seriozním provedení, ne našvindlování od stolu) se dají najít jak některé montážní prohřešky, tak závady na komponentech vzniklé poškozením při přepravě nebo montáži, nevhodným skladováním nebo uložením v nevyhovujícím prostředí,...
Trochu zkušený RT změří parametry v rozvaděči na přívodu, pak na konci okruhu a někdy je jasno, že tam asi bude problém. Problém, který se buď dohledá včas, nebo skončí v lepším případě zahořením jaké popisujete. Hasiči by mohli vyprávět i o horších koncích. To, co uvádí v reportážích o požárech TV NOHA nebo PIPKA jako "závada  na elektroinstala ci" nebývá ani tak "závada" jako spíše "prasárna",  riskování s neověřenou, nezkontrolovan ou, nepřeměřenou instalací,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 08.11.2012, 10:58 »

Tazatelé pracují už tři měsíce dvanáct hodin denně a píší to před nebo po práci, rozespalí nebo unavení.
To je ale problém těch tazatelů, že z přepracování dělají chyby. Jak asi vypadají jejich pracovní výsledky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiri Dvorak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 08.11.2012, 17:57 »

Citace
POchopil jsem, že se jedná o rozestavěný objekt.
V těchto případech pozor na prach - oddeklovaný rozvaděč a vedle "kytarista" se sbíječkou.
Jemný prach se ze suti se bez problému dostane do vnitřního mechanizmu přístrojů a potom chránič nepřevádí fáze( a to i renovovaných výrobců),  jistič má na kontaktech přechoďák, jenž způsobí ztrátový výkon který ho bez problému „usmaží“ a td...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Sedláček
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 08.11.2012, 18:25 »

To: Jiri Dvorak

Jo jo to s tím prachem je pravda. Když jsem dělal na bytě rozvody, měl jsem tam 3 ks jističů jen tak na prasáka aby se dalo rekonstruovat. Po dodělávkách jsem je všechny vyhodil. Při natahování páčky bylo cítit jak to vevnitř dře...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

"Neb člověk tvor zvířatům nadřazený jest, tedy tělem a duší oplývá, zoufalství propadnouti může"
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 08.11.2012, 20:02 »

Nevím co je k smíchu na porušení zákonů!
S autem bez STK se nejezdí, ale s elektroinstala cí bez "podobného ověření" se někdo dokáže ještě chlubit...
A je otázkou "koho jak moc podplatit" aby vám udělal výchozí revizi na elektroinstala ci bez projektu.
Nebo bude RT zpětně zjišťovat jak je to zapojeno? To by se docela prodražilo...
Při revizi (při seriozním provedení, ne našvindlování od stolu) se dají najít jak některé montážní prohřešky, tak závady na komponentech vzniklé poškozením při přepravě nebo montáži, nevhodným skladováním nebo uložením v nevyhovujícím prostředí,...
Trochu zkušený RT změří parametry v rozvaděči na přívodu, pak na konci okruhu a někdy je jasno, že tam asi bude problém. Problém, který se buď dohledá včas, nebo skončí v lepším případě zahořením jaké popisujete. Hasiči by mohli vyprávět i o horších koncích. To, co uvádí v reportážích o požárech TV NOHA nebo PIPKA jako "závada  na elektroinstala ci" nebývá ani tak "závada" jako spíše "prasárna",  riskování s neověřenou, nezkontrolovan ou, nepřeměřenou instalací,...

Já jsem dvacet let dělal taky u firmy, kde jsme ohledávali právě ohořelé lidičky i domečky, autíčka i další věci.  Takže na Vaši první otázku: ano, tady je zákon k smíchu každému. Některým ale jen do určité doby, pak se rozbečí. Ale říci si dopředu nedá nikdo.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 08.11.2012, 20:07 »

To je ale problém těch tazatelů, že z přepracování dělají chyby. Jak asi vypadají jejich pracovní výsledky?

No přesně tak, jak jejich dotazy, ale jestliže tomu nechce zaměstnavatel rozumět, že jsme unavení a děláme pomalu a ještě chyby, zákoník práce mi neumožňuje odmítnout práci, když bezprostředně neohrožuje můj život nebo zdraví a musím udělat osm hodin týdně přesčasů (a čtyři hodiny jedu autem na pracoviště a zpět) a protože zaměstnavatel jaksi platí nic moc, musím makat ještě i doma, páč si za ten plat nemůžu zavolat řemeslníka nebo uklízečku atd atd. Asi žijete v trochu jiném světě, že vám musím vysvětlovat denní realitu českého řemeslníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 08.11.2012, 20:29 »

Problémovým místem u levných jističů bývá často lanko a jeho připojení ke kontaktům, je to jedna z výrobních operací, kde se dá něco ušetřit
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlastimil 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 10.11.2012, 16:31 »

Právě jsem se vrátil z hradu:
hlavní jistič: výrobce asi ETI, typ Etimat 10 B25 B, 10000/3, třímodulový, Icu= 15kA
Chránič: Eti,,  typ EFI-4, 40A, I delta n 30mA, Un stř. 400 V, 3000 A1, 22,5kA 2 . s

Prach nepřichází v úvahu, rozvaděč byl instalován do hotových omítek (předtím byla stavba napájena z nového rozvaděče umístěného ve sklepě) a celou dobu zakrytován, je to na chodbě, která je ovšem vystavena teplotě venkovního vzduchu a venkovní vlhkosti,  samozřejmě jen vzdušné. Rozložení zatížení na jednotlivé fáze je v pořádku a stejnoměrné. Vaše typy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak opravit bzučící jistič?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co se zvuky o vysoké frekvenci z elektroinstalace?
 Proč dokola hoří pojistka na jedné fázi?
 Pomoze odpor alebo kondenzator paralelne k cievke stykaca aby odpadol?
 Proč kterýkoliv spotřebič vyhazuje proudový chránič?
 Proč se po vypnutí prúdového chrániča sa objaví L na N?
 Jak je možné, že po odpojení bojleru je ve zbytku rozvodu fáze i na PEN?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
 Proč "bručí" stykač při vysokém tarifu?
 Ako odstrániť chrčanie ističa pri veľkom zaťažení?
 Proč se přehřívá jistič?
 Proč po vypnutí proudového chrániče naměřím na všech jističích 390-404V?
 Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?
 Proč nejde nahodit jistič?
 Jaký je problém, když při sepnutí cvaká něco ve skříni stále dokola?
 Proc termostat na plynovy kotel pouze přepíná programy a na tlačítka nereaguje?
 Proč domovník elektrikář odmítl opravit poruchu?
 Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?
 Co způsobuje a jak opravit praskání a jiskření v jističi, či pojistkách?
 Mohou být spálená trafa osvětlení způsobená špatně zapojeným jističem?
 Co způsobuje "drnčící" jistič v rozvaděči?
 Proč se u proudového chrániče upálil N vodič?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Proc 3f jistic huci a po par sekundach vypne?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?
 Kdo nese odpovednost za vzniklou škodu, pokud nebyla provedena revize?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Jaký může být původ zápachu z rozvaděče v RD?
 Proč modulární svodič přepět vydáva drnčivý zvuk?
 Proč někdy při vt stykač nepřeruší přívod elektřiny?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?
 Může elektrikář zasahovat do hodin?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.