Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak upravit elektrické rozvody před zateplením fasády?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak upravit elektrické rozvody před zateplením fasády?  (Přečteno 8326 krát)
Radek Pilař
« kdy: 11.09.2012, 17:32 »


Nejprve si dovolím kratší popis současné situace:
mám objekt připojený kabelem AYKY 4x16mm^2, nasvorkovaném na cca 10m vzdáleném sloupu na venkovní vedení distributora. U mě je ukotven ke štítu objektu a pod fasádou tažen do HDS cca 2.5m nad zemí. V HDS jsou nožovky 3x50A a od paty objektu přivedeno přizemnění CY 10mm^2, v úseku svorka zemniče - HDS bylo měněno před měsícem. Nicméně přizemnění by nemělo být v tomto místě vůbec nutné - další uzemněný bod je blíže než normou požadovaných 100m.
Z HPS je veden CYKY 4x16mm^2 k elektroměru - jištění 3x25A a od něj stejným průřezem do rozvaděče. Přípojka a vedení k rozvaděči je cca 10 let stará - rekonstruovalo se při výměně neizolovaného vedení za kabelové. Za rozvaděčem je bohužel část vedení ještě Al, rozvody zpravidla TN-C, průběžně se rekonstruuje.

A teď k problému: zateplujeme fasádu, takže by bylo ideální kdyby se do ní rozumnou dobu (doufám, že by bylo reálné i 20-30 let) nemuselo zasahovat. Na infolince ČEZu mi byli schopni pouze říct, že žádná rekonstrukce není na nejbližší dobu plánovaná. Má smysl provést nějaké úpravy pro snížení pravděpodobnos ti nutnosti zasahovat do fasády? Pokud ano, jaké? Napadlo mě od štítu k HDS natáhnout chráničku, ale nevím jestli by ji při případné rekonstrukci využili - připojovací podmínky úsek mezi vedením a HDS nijak neřeší.
Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 11.09.2012, 19:17 »

Sice jste napsal, že máte připojení kabelem AYKY, ale podle dalšího popisu máte závěsný kabel, takže se dá předpokládat v nějaké výrazně kratší době, než vy uvažujete, že bude chtít distributor provést kabelizaci sítě ve vaší obci, proto by bylo optimální přemístit skříň s nožovými pojistkami a elektroměr do oplocení, což bude výhoda i při vašem případném požadavku na změnu tarifu.
Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 11.09.2012, 19:53 »

Asi nejlepší možností je přemístění pojistkové skříně na sloup a přemístění měření na hranici pozemku. Dál pokračovat přípojkou kabelem v zemi do podružného rozvaděče.
Minimálně bych uvažoval o "vytažení" pojistkové skříně i elektroměrovéh o rozvaděče na úroveň budoucí fasády.
Chráničkou asi nic nezkazíte, ale určitě ji zasekejte do zdi a nedávejte jí do zateplení. A zrovna jí připravte i pod úroveň terénu pro kabelovou přípojku.

Koukám, že jsem pomalý  Mrknutí
Zaznamenáno
Radek Pilař
« Odpověď #3 kdy: 11.09.2012, 20:54 »

Omlouvám se za nepřesnost - jedná se samozřejmě o závěsný kabel.

O tom že by chtěl distributor převést vedení pod zem silně pochybuji: 2-3 roky před výměnou vedení za izolované se (pokud si dobře pamatuji) budovala nová přípojka pro nedaleký objekt - asi z kapacitních důvodů nebylo možné ji napojit na stávající rozvody takže byla tažena od trafostanice v zemi - vedení k ostatním objektům nikdo pod zem umisťovat nechtěl. V roce 2007 probíhala rozsáhlá rekonstrukce sousední silnice 1. třídy (případné vedení musí být pod ní) a ani tehdy se distributorovi do kabelizace nechtělo. A nemyslím si, že ŘSD povolí komukoliv do vozovky hrábnout ještě alespoň 5 let.

Ohledně přemístění - nedovedu si představit, jak by to mělo vypadat dokud je vedení vzduchem: ukotvení kabelu na štít a z něj volně visící k přípojkové skříni na hranici pozemku - nějakých 5m vodorovné vzdálenosti? Nebo umístit k hranici pozemku dočasný sloup a překotvit kabel na něj? Oboje mi přijde jako dost drastické řešení s více nevýhodami než výhodami.

Zarovnání HDS a elměru s novou fasádou je samozřejmost už jen z estetického hlediska.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.09.2012, 22:20 »

Nejprve si dovolím kratší popis současné situace:
mám objekt připojený kabelem AYKY 4x16mm^2, nasvorkovaném na cca 10m vzdáleném sloupu na venkovní vedení distributora. U mě je ukotven ke štítu objektu a pod fasádou tažen do HDS cca 2.5m nad zemí. V HDS jsou nožovky 3x50A a od paty objektu přivedeno přizemnění CY 10mm^2, v úseku svorka zemniče - HDS bylo měněno před měsícem. Nicméně přizemnění by nemělo být v tomto místě vůbec nutné - další uzemněný bod je blíže než normou požadovaných 100m.
Z HPS je veden CYKY 4x16mm^2 k elektroměru - jištění 3x25A a od něj stejným průřezem do rozvaděče. Přípojka a vedení k rozvaděči je cca 10 let stará - rekonstruovalo se při výměně neizolovaného vedení za kabelové. Za rozvaděčem je bohužel část vedení ještě Al, rozvody zpravidla TN-C, průběžně se rekonstruuje.

A teď k problému: zateplujeme fasádu, takže by bylo ideální kdyby se do ní rozumnou dobu (doufám, že by bylo reálné i 20-30 let) nemuselo zasahovat. Na infolince ČEZu mi byli schopni pouze říct, že žádná rekonstrukce není na nejbližší dobu plánovaná. Má smysl provést nějaké úpravy pro snížení pravděpodobnos ti nutnosti zasahovat do fasády? Pokud ano, jaké? Napadlo mě od štítu k HDS natáhnout chráničku, ale nevím jestli by ji při případné rekonstrukci využili - připojovací podmínky úsek mezi vedením a HDS nijak neřeší.

Myslím, že když se přípojka před pár lety rekoustruovala, tak dalších 20-30 let vydrží bez problémů.
 S tou přípravou na připojení ze zemně bych souhlasil jak píší kolegové. Není to tolik práce (v podstatě jen zasekat chráničku (kopoflex DN50) z ER nejkratší cestou do země. Nic jiného bych v tuhle chvíli asi neprováděl.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.09.2012, 07:01 »

Aby sa nezabudlo, jeden koniec by mal byť v zemi a ten druhy vychádzať v dome niekde blízko pri RD. Cez stenu by mal ísť pod nie ostrým uhlom, aby preťahovanie išlo ľahšie. Ale to je asi samozrejme Úsměv
Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 12.09.2012, 09:04 »

Z doplněných informací lze usoudit, že skutečně distributor nějakou dobu nic měnit nebude, odhadnout ji na 20 a více let bych si ale netroufl. Je ovšem třeba se také zamyslet, zda vy sám nebudete chtít v době výrazně kratší změnit tarif nebo hodnotu hlavního jističe před elměrem, protože pokud ten máte v domě, bude distributor chtít s největší pravděpodobnos tí jeho přemístění při jakékoliv změně v parametrech odběru.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.