Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký jistič a charakteristiku zvolit pro počítačový koutek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký jistič a charakteristiku zvolit pro počítačový koutek?  (Přečteno 27663 krát)
Roman-W
« kdy: 26.08.2012, 14:19 »


Na jaký proud by měl být dimenzovaný jistič pro počítačovou sestavu se zdrojem 650W +LCD a reproduktory? Jaká by měla být charakteristik a jističe když v počítači i LCD je spínaný zdroj, jedinný transformátor je v reproduktorech . (char. C ?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.08.2012, 14:45 »

V podstate je to velmi jednoduché
- zistím si parametre siete "pred" ističom (impedanciu siete)
- správne zvolím prierez vedenia ku zásuvke podla predpokladanej zataze, vzhladom na dlzku a ubytky
- na základe predoslych vypoctov sa dopracujem aj ku správnemu ističu
- zvazim nutnost pouzitia RCD, podla kvalifikacie obsluhy, prisposobim tomu znacenie zasuvky a zvazim xy dalsich veci
- na záver cele toto dielo zrevidujem/necham zrevidovat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 26.08.2012, 14:47 »

Proč char. "C"?
Má počítač motor, nebo velké trafo ?  Tady "C" nic nevyřešíte..
(používat jen "selský" rozum.......) Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.08.2012, 14:53 »

Spíše bych se zabýval charakteristik ou/typem PCH.
Obdobný případ jsem řešil 13C/1 jističem + 0,03mA PCH 16A, G, A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.08.2012, 14:57 »

Spíše bych se zabýval charakteristik ou/typem PCH.
Obdobný případ jsem řešil 13C/1 jističem + 0,03mA PCH 16A, G, A.
Pri vacsom pocte spinanych zdrojov moze byt pouzitie RCD problemom. Pre IT rozvody nie je ich pouzitie nutne (pokial nehrozi ze si do oznacenej zasuvky upratovacka vo firme strci vysavac)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.08.2012, 15:00 »

Pri vacsom pocte spinanych zdrojov moze byt pouzitie RCD problemom. Pre IT rozvody nie je ich pouzitie nutne (pokial nehrozi ze si do oznacenej zasuvky upratovacka vo firme strci vysavac)
To máš pravdu, odpovídal jsem na případ domácího PC koutku s případným výskytem zvídavých IT dětí, tam bych asi elektrikáře, který by mě nenainstaloval kvalitní PCH typu A hnal sviňským krokem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 26.08.2012, 15:02 »

To máš pravdu, odpovídal jsem na případ domácího PC koutku s případným výskytem zvídavých IT dětí, tam bych asi elektrikáře, který by mě nenainstaloval kvalitní PCH typu A hnal sviňským krokem.
Potom je na mieste otazka samostatneho privodu pre domaci PC kutik. Ci je alebo nie je vobec nutny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 26.08.2012, 15:04 »

Potíže s proudovým chráničem nastávají až u okruhů,  kde na jednom chrániči visí víc než 5 - 6 počítačů. Svodový proud jejich zdrojů celkem spolehlivě chránič vybaví.

U jednoho PC problém nenastává,  stačí mu standardní zásuvkový obvod (16A char. B),  pokud možno s proudovým chráničem. Použitím jističe s charakteristik ou C si zbytečně zpřísníte podmínky pro impedanci zásuvkového okruhu (pokud ovšem nepoužijete chránič).

Pokud se bojíte o data při výpadku proudového chrániče, zajistěte si jejich pravidelnou zálohu nějakým zálohovacím programem. Já používám Cobian Backup a data několikrát denně zálohuju na síťový NAS (i když už nějakou dobu používám notebook). Nebo použijte UPS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Roman-W
« Odpověď #8 kdy: 26.08.2012, 15:11 »

Proč char. "C"?
Má počítač motor, nebo velké trafo ?  Tady "C" nic nevyřešíte..
(používat jen "selský" rozum.......) Mrknutí

Došel jsem k tomu zde:
http://elektrika.cz/data/clanky/novch021113
C - se zařízeními, které způsobují proudové rázy

Pokud vím tak spínaný zdroj při zapnutí proudové rázy má, obzvlášt při studeném startu.
Ted mi někdo psal že doma zapojil počítač na jistič B 6A a neustále mu to padá při zapnutí.

Ohledně PCH tak je nadřazen pro celý byt 25A/0,03A a místnost kde je počítač má hlavní jistič 16A (zásuvkový okruh)

Já právě chtěl pro jistotu ještě extra jistič pouze pro počítač aby nezačal hořet zdroj a hlavní jistič stále držel zle
(el. kondenzátory v primární části zdroje je nejčastejší závada. Další je hned aktivní PFC např. poddimenzovaný mosfet)

V lepším případě se pouze nafoukne
http://www.flickr.com/photos/phatcontroller/3388393764/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #9 kdy: 26.08.2012, 15:15 »

Malý server, dva switche a pár "krabiček" (Wifi router, Voip adaptér ...) a musím to jistit "hřebíkem".
Char. "D". Cokoliv jiného při opětném "nahození" rozvodné sítě po poruše  vypadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.08.2012, 15:41 »

Malý server, dva switche a pár "krabiček" (Wifi router, Voip adaptér ...) a musím to jistit "hřebíkem".
Char. "D". Cokoliv jiného při opětném "nahození" rozvodné sítě po poruše  vypadlo.
Přitom stačí vložit cca10m úhledně stočené prodlužky Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 26.08.2012, 15:47 »

Ještě, když jsem měl pod stolem bednu, stávalo se mi občas totéž. Najednou nastartoval zdroj v PC, dva monitory, router, NAS a tiskárna. Vyřešil jsem to tak, že jsem je rozdělil na 2 pejsky s vypínačem. Takže nejdřív najelo PC s jedním monitorem a pak ostatní.

Dneska mám na stole noťas, takže problém se nekoná, protože staruje pouze jeden monitor a router. Tiskárnu a NAS nechávám spát.

Jistič charakteristik y D za chráničem je z hlediska bezpečnosti přijatelný. Jenom bacha na selektivitu. Jistič 16A/D reaguje na zkrat až při dvojnásobném proudu, než jistič 25A/B před elektroměrem. Takže je pak celkem jasné, který jistič při větší šlupce zareaguje dřív.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Roman-W
« Odpověď #12 kdy: 26.08.2012, 15:57 »

Myslím že bude nejlepší volba 10A ted ale otázka zda B nebo C

Jinak díky všem za reakce  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 26.08.2012, 16:41 »

Myslím že bude nejlepší volba 10A ted ale otázka zda B nebo C

Jinak díky všem za reakce  Mrknutí
Aky mate hlavny istic? C10 moze  byt problem z hladiska dodrzania impedancie a selektivity
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.08.2012, 16:56 »

To Hudzik: Myslim ze s tou selektivitou v bytech jsme to tu uz resili s tim ze je to oblast Sci-fi. Co se tyce imprdance, tak tazatel pise ze je okruh za chranicem, takze ho nejak moc zasadne nemusi trapit.

To tazatel: pokud trvate na samostatnem jisteni PC zasuvek pro jeden PC a jeden dva monitiory plus nejaky kravinky okolo, tak C 10A bude v pohode.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.08.2012, 17:04 »

To Hudzik: Myslim ze s tou selektivitou v bytech jsme to tu uz resili s tim ze je to oblast Sci-fi. Co se tyce imprdance, tak tazatel pise ze je okruh za chranicem, takze ho nejak moc zasadne nemusi trapit.

To tazatel: pokud trvate na samostatnem jisteni PC zasuvek pro jeden PC a jeden dva monitiory plus nejaky kravinky okolo, tak C 10A bude v pohode.
S poslední větou souhlasím, nicméně co se selektivity týče, tak pro malé jističe MCB v praxi platí:
1. přetížení, v činnosti tepelná spoušť - selektivitu lze dodržet
2. čistý zkrat - selektivitu dodržet nelze
3. krátkodobé přetížení v oblasti působnosti zkratové spouště - selektivitu lze dodržet, uznávám, že většinou metodou pokus/omyl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman-W
« Odpověď #16 kdy: 26.08.2012, 17:48 »

Aky mate hlavny istic? C10 moze  byt problem z hladiska dodrzania impedancie a selektivity

To už jsem psal:
Ohledně PCH tak je nadřazen pro celý byt 25A/0,03A a místnost kde je počítač má hlavní jistič 16A (zásuvkový okruh)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 26.08.2012, 17:57 »

To už jsem psal:
Ohledně PCH tak je nadřazen pro celý byt 25A/0,03A a místnost kde je počítač má hlavní jistič 16A (zásuvkový okruh)
ten C10 bude za B16 ak som to spravne pochopil?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi s velikostí jističe pro zásuvku zahrady?
 Jak a čím jistit osvětlení u akvária?
 Mohu jistit CYKY 3x1,5 jističem 13A?
 Jaký jistič zvolit na jaký okruh?
 Je možno zásuvkový obvod v kuchyni, kabelem CYKY 3x2,5 jistit 20A?
 Musi mit mycka svuj jistic ?
 Jaký jistič instalovat k zásuvce, aby nevypínal patrový?
 Předřazený jistič určím dle jmenovitého, maximálního nebo špičkového proudu?
 Jak jistit jednu 1f zásuvku a jednu 3f zásuvku?
 Lze jistit 3f zásuvku 400V třemi jednotlivými jističi?
 Mohu jistit zásuvkový obvod vedený vodičem Cu 3x1.5 jističem 16A?
 Mohou být zásuvky nataženy kabelem CYKY 3Cx1.5 a jišteny 16A jističem?
 Musím změnit jistič při změně spotřebiče?
 Nemá být sled ampéráže jističů směrem k zásuvkám sestupný?
 Je pro jištění 32A 3f správně použito zásuvek 63A 3f?
 Co kdybych jistil sporák 3x25A jističem?
 Lze jistit třífázový spotřebič jednofázovými jističi?
 Je pravda, že všechny zásuvky v bytě musí být taženy CYKY 3X2,5?
 Čím jistit darling v domovním rozvaděči?
 Jaký použít jistič pro zásuvkový okruh, když je hlavní jistič B10/3?
 Lze dát za hlavní jistič další jistič se stejným proudem?
 Jakou pojistku zvolit pod vypínač světla?
 Může být pračka/sušička odjištěna jen 10A?
 Ako istit zasuvkovu rozvodnicu s istenim na privode?
 Je správná instalace zásuvky 32A s jističem 20A?
 Čím jistit štípačku na dřevo 5,5kW?
 Lze jistit 1fázové zásuvky, světla 3fázovým jističem?
 Proč nemůže být dnes společný jistič pro světla a zásuvky?
 Hrozí nějaké nebezpečí při snížení hodnoty jističů?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Je možné připojeni 3f 16A zásuvky na jistič 25A/B?
 Musí mít každá zásuvka v kuchyni svůj jistič ?
 Mohu dočasně zvýšit jištění z 16A na 40A, než proběhne rekonstrukce?
 Mohu přidat do obvodu další zásuvku a předřadit jí jistič 2A?
 Lze jistit 1f a 3f zásuvku dohromady pouze jedním 3F jističem?
 Vařič s příkonem 1,5kW nemohu připojit na 6A jistič, že?
 Je nutný 13A jistič na elektrickou troubu Baumatic?
 Mohu připojit na jeden okruh více spotřebičů než udrží jistič?
 Jak nepřetížit zásuvky v kuchyňské lince do max. 6A bez předjištění?
 Jak nejlépe rozdělit jištění v kuchyni?
 Lze na zás. okruh 1,5 mm2 napojit 2,5 mm2?
 Mohu zapojit 1f zásuvku z kombinované 3f zásuvky?
 Čím jistit IT aby v případě poruchy nevybavily jističe sousedních obvodů?
 Jak se před rokem 1989 v panelácích navrhovalo jištění obvodů?
 Musí být pro zásuvku k pračce bezpodmínečně samostatný obvod?
 Kde najdu specifikaci dlouhodobého maximálního zatížení pro zásuvku 3x16A?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.