Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak zapojit elektrotermické hlavice a spuštění kotle nebo čerpadla?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit elektrotermické hlavice a spuštění kotle nebo čerpadla?  (Přečteno 23041 krát)
Josef Homolka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 17.08.2012, 18:02 »

Potřebuji v každé místnosti pokojový termostat, který bude ovládat elektrotermick é hlavice na rozdělovači a spouštět čerpadlo nebo Kotel na plyn.
Systém bude mýt dva zdroje tepla.
První bude 800L zásobník nahřívaná kotlem na dřevoplyn, z něj bude čerpat vodu oběhové čerpadlo.
Pokud v zásobníku dojde teplá voda měl by termostat  vypnout čerpadlo na zásobníku a sepnout plynový kotel.
Pokusil jsem se to nakreslit a zároveň i zkusil svoje zapojení, ale dopadlo to špatně.
Poprvé to odnesl kotel a podruhé se otevřeli všechny elektrotermick á hlavice.
Teď jsem přidal 4 relé.
Prosím podívejte se někdo na to zapojení a navrhněte jak to zapojit aby to fungovalo.
Nejsem z oboru ale zatím jsem nenašel elektrikáře který by to chtěl řešit.

Součásti:
•   Klasický pokojový programovateln ý termostat. Spíná přes relé
•   elektrotermické hlavice ovládá ventil na rozdělovači podlahového topení bez proudu zavřené, 230V, 4W.
•   relé jsou 4x s 5 kontakty 10A a 1x s 8 kontakty 8A na 230V
•   oběhové čerpadlo 3 rychlosti 25W až 60W
•   plynový kotel má svůj zdroj napětí 220V při sepnutí spínače spustí svoje čerpadlo a zapálí hořák.
•   Termostat asi použiju klasický nastavitelný bimetalový s kapilárou jako je na bojleru.



* kotelna el.1.jpg (140.63 KB, 1014x619 - prohlédnuto 10687 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.08.2012, 21:38 »

A dokážete ten návrh systému i (patřičně) zaplatit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 17.08.2012, 21:40 »

Systém bude mýt dva zdroje tepla.

Jak? To mě zajímá, potřeboval bych něco, co by mě mylo auto každej večer   Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.08.2012, 21:55 »

Odkud jste? Pokud jste z Brna a okoli do 100 km,tak se ozvete. Vami pozadovane systemy vcetne prepinani zdroju tepla navrhuji a montuji a samozrejme jsou i funkcni realizace.
Sice to napohled vypada jako trivialni zalezitost,ale v techto systemech jsou uskali,ktere se musi vyresit. Jinak to budete porad predelavat a stejne to nebude ono.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr M
« Odpověď #4 kdy: 17.08.2012, 22:17 »

Pane Homolka, já se nedivím, že od toho všichni dávají ruce pryč. Tohle zapojení je cesta do pekla a to nejenom z pohledu elektriky, ale i z pohledu topenářskýho. Osobně bych si hned představil, jak by mě zákazník pomluvil u známých, že to nedokážu zapojit a při tom chce prasárnu, která nemá šanci fungovat. Taky bych hned vycouval.

Plynový kotel přímo na podlahovku je  zhovadilost zle.  vám nikdo neřekl, že do podlahovky nesmí jít víc než 35°C?? Pokud tam nebude kondenzační nízkoteplotní kotel, máte zaděláno na problém  podivej. A jsou tam i další drobnosti.

Tak, jak je to navrženo, regulace nebude fungovat, podlahovka je specifická kategorie. Jak řešíte, že bude víc hřát 20 minut po zastavení, než když je ventil otevřený? A jak snese termostat, že po zahájení topení se nic neděje a teplota padá? Hloupý termostat bude spínat náhodně, chytrý regulátor, který řídí topení pomocí PWM a několika málo cykly za hodinu to rozhodí tak, že bude lítat o pět stupňů...  Mrknutí

Vřele bych vám doporučil zimu trávit v knihovně, aby jste neumrzl doma a nastudovat si fyziku, HVAC systémy a minimálně základy regulace a automatizace. Protože jak je to teď vám to svéprávný člověk nezapojí a Vy osobně nemáte šanci to na této úrovni znalostí rozchodit. Je to smutné, ale je to tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.08.2012, 22:29 »

Čekal bych, že kotel má ekvitermu v sobě, zrovna tak jako že trojcestný ventil na výstupu z akumulačky má ekvitermu. Potom podle mě ztrácí smysl zavírání jednotlivých větví jinak než při požadavku úplné odstávky a spíše si pohrát s hydraulickým vyvážením.

I když bych ten systém asi řešil jinak.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Josef Homolka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.08.2012, 01:37 »

Pane Petr M  podle normy se podlaha nesmí ohřát 32-35°C teplota vody do podlahy se uvádí kolem 45°C.   Většina kotlů si teplotu hlídá nastavitelným termostatem. Jinak bych nesouhlasil  že kondenzační kotle se hodí na podlahové topení. U podlahového topení je malí rozdíl mezi topnou a zpětnou vodou a účinek předehřevu vracečky od komínu je minimální. Proto se hodí asi stejně jako klasický jen je jednou tak dražší.  No to je asi věc názoru.  nesmíte všechno věřit prodejcům.  S regulací máte trochu pravdu, ale nebojte mám termostaty s čidlem do podlahy.
pane Lukáš Rotrekl s tím zavíráním vás poslechnu. Co se týče vyvážení tak to promyslím a odzkouším.
co se týče placení tak za rozumnou cenu bych to koupil hotové, ale taky bych uvítal kdybych si to dokázal postavit sám. Úsměv  Jestli víte jak na to byl bych vděčný kdyby jste se podělil Úsměv    všem moc děkuji za zájem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.08.2012, 10:54 »

Před studiem regulace topení doporučuji nastudovat českou gramatiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.08.2012, 12:11 »

...Jinak bych nesouhlasil  že kondenzační kotle se hodí na podlahové topení. U podlahového topení je malí rozdíl mezi topnou a zpětnou vodou a účinek předehřevu vracečky od komínu je minimální. Proto se hodí asi stejně jako klasický jen je jednou tak dražší...
Nejde jen o to vyšší využití spalného tepla (třeba vám snížení spotřeby o 10% přijde málo). Jde i o to, že při teplotách výměníku obvyklých při podlahovém topení se vám bude ten výměník v kotli rosit, což při kyselosti spalin znamená udělat ho z nerezu, jinak dlouho nevydrží.
U kondenzačních kotlů je to zohledněno, u nekondenzačníc h pak jen u těch opravdu drahých.

...U podlahového topení je malí rozdíl mezi topnou a zpětnou vodou...
Malý teplotní rozdíl mezi topnou a zpětnou vodou znamená při daném topném výkonu vysoký průtok topné vody. Jste si jist, že vám to samotné čerpadlo v kotli utáhne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Josef Homolka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.08.2012, 14:11 »

Za gramatiku se omlouvám. Co se týče toho kondenzačního kotle nastudoval jsem nějaké články a máte pravdu je nejspíš vhodnější pro podlahové vytápění. V mém případě, ale kotel doma mám a už pár let slouží. Pokud se my podaří spustit navrhovaný systém bude jako rezervní a potřebné teplo bude z větší části ze dřeva. Proto také po něm nechci, aby nahříval nádrž  jak to v podobných zapojení bývá. To vede k zamyšlení, jestli kvůli pár hodinám ročně mám investovat do dražšího kotle a jaká by byla návratnost. Děkuji za názor.  Jen bych poprosil, jestli by nešlo se v tomto tématu věnovat elektrickému zapojení těch elektrotermick ých hlavic spíš než hydraulice. Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 18.08.2012, 14:37 »

Jenze ona ta hydrualika uzce souvisi u regulace i s tou elektrikou. Nebrante se radam zkusenych kolegu,napr. Pana Fuka.
Ale mam pocit,ze nechcete slyset. Jdete si svoji cestou a mate klapky na ocich. Odmitate bezplatne cenne rady a pritom chcete bastlit. To neskonci dobre,viz muj predesly prispevek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.08.2012, 15:09 »

...Jen bych poprosil, jestli by nešlo se v tomto tématu věnovat elektrickému zapojení těch elektrotermick ých hlavic spíš než hydraulice. Děkuji
Jak píše kol. Červený, ono to ale úzce souvisí.
Být na Vašem místě, když chcete využít klasický plynový kotel pro podlahové topení, volil bych natápění akumulační nádrže oběma kotli a jako jednu regulační úlohu bych řešil jejich přepínání a regulaci. Každý kotel chce svoje optimální provozní podmínky.
Jako druhou regulační úlohu bych pak řešil topení domu z akumulační nádrže, což je úloha tisíckrát vyřešená.
Tím dosáhnete nejen optimálních provozních podmínek kotlů, ale také zjednodušení regulační úlohy.

P.S. a když už se topí klasickým plynovým kotlem do podlahovky, tak se to dělá tak, že se pomocí čerpadla a trojcestného servoventilu honí voda v podlahovce dokola a přimíchává se horká z kotle podle potřebné teploty. A jsme zase zpátky u té hydrauliky, kterou bude třeba regulovat...
Mimochodem, ty ON/OFF termostaty, co jste nakoupil, bych nejspíš zahodil.

Ale dělejte jak chcete, je to váš systém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Josef Homolka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.08.2012, 16:59 »

To zapojení co má Dakon na webu jsem si už mnohokrát prohlížel. ale přijde my zbytečné natápět Plynovým kotlem 800l nádrž.  Jinak jestli vám to nejde do hlavy zkuste na to pohlížet jako na dva samostatný systémy a zjistíte, že ty zapojení jsou běžné. Jsou sice propojené, ale ovlivňovat se nebudou. To že chci do každého pokoje termostat je proto, že jsem nechal v ložnici Veliký radiátor(aby mohl fungovat na nižší teplotu). A podlahovka se s radiátorem společně regulovat nedá.
Prosím zkuste být při odpovědích konkrétní toto je diskuze a psát něco jako tak to fungovat nebude a přitom nenapsat důvod proč si to myslíte jen zbytečné. Je my líto, že si myslíte, že mám klapky na očích. Já si rád poslechnu cizí názor. Jen je spousta lidí kteří nechtějí přemýšlet a tak jen opakují to co už znají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 18.08.2012, 17:20 »

Já si rád poslechnu cizí názor.
Jedním uchem dovnitř, druhým zase ven, že? Škoda promarněného času.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 20.08.2012, 17:29 »

To zapojení co má Dakon na webu jsem si už mnohokrát prohlížel. ale přijde my zbytečné natápět Plynovým kotlem 800l nádrž.  Jinak jestli vám to nejde do hlavy zkuste na to pohlížet jako na dva samostatný systémy a zjistíte, že ty zapojení jsou běžné. Jsou sice propojené, ale ovlivňovat se nebudou. To že chci do každého pokoje termostat je proto, že jsem nechal v ložnici Veliký radiátor(aby mohl fungovat na nižší teplotu). A podlahovka se s radiátorem společně regulovat nedá.
Prosím zkuste být při odpovědích konkrétní toto je diskuze a psát něco jako tak to fungovat nebude a přitom nenapsat důvod proč si to myslíte jen zbytečné. Je my líto, že si myslíte, že mám klapky na očích. Já si rád poslechnu cizí názor. Jen je spousta lidí kteří nechtějí přemýšlet a tak jen opakují to co už znají.
Já, jako první věc bych vzal klacek a šel bych zmlátit učitelku, co vás měla na češtinu. Jako druhou bych se snažil pochopit, že vaše studium článků o kondenzačních kotlích se minulo účinkem a nemohu tedy jít dále a  v rychlokurzu pochopit složitější věci regulace topných systémů a za třetí bych od nikoho neočekával, že vám tady někdo zdarma navrhne řešení a ještě to bude před vámi objahovat a přesvědčovat vás o správnosti jeho řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 20.08.2012, 19:34 »

a za třetí bych od nikoho neočekával, že vám tady někdo zdarma navrhne řešení a ještě to bude před vámi objahovat a přesvědčovat vás o správnosti jeho řešení.

Však to vlákno už také pár dní stojí na mrtvém bodě. Na první pohled je zřejmé, že možnosti DEMOverze byly vyčerpány a nastal čas přejít na plnou verzi se vší parádou, co s tím souvisí  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 22.08.2012, 22:35 »

Jak říká jeden kolega projektant topenář: systém musí být nejprve 100% funkční po hydraulické stránce a fungovat i bez MaR u, pak lze dobře navrženými MaR regulátory (ekvitermní a třeba i IRC zónový) nějakou pětku ušetřit a zvýšit komfort. Mě se pro začátek hlavně vůbec nezdá to hydraulické schéma.
P.S. podlahovka se spolu s jedním velkým radiátorem dá regulovat samozřejmě a podlahovka s radiátory se za určitých podmínek dá regulovat i v ostatních případech. Zima se blíží, obávám se, že tohle do října nastudovat a realizovat svépomocí nestíháte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #17 kdy: 23.08.2012, 08:00 »

Nejsem topenář, na to mám jednoho velice dobrého kamaráda, ale pár regulací systémů ÚT jsem už řešil a jak to vidím na obrázku v úvodním příspěvku namalované, tak tam bude problém s tím, že se to bude nejspíše "sekat" díky velkým rozdílům teplot a nepřetlačí to ani silné čerpadlo. Takže určitě začít tou hydraulikou. Proč tak strašně nechcete použít plynový kotel přes nádrž?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Musí být el. topná rohož zapojena přes samostatný jistič ?
 Podle čeho mám vybrat topné těleso?
 Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory?
 Co je příčinou výpadku přímotopů?
 Jakou životnost mají elektrické přímotopy?
 Jak výkonný přímotop zvolit do dětského pokoje?
 Jak si poradit s hlučným elektroventilem plynového kotle?
 Jaky zvolit kabel pro propojeni plynoveho kotle a regulatoru?
 Co doporučíte koupit za elektrický žebřík do koupelny?
 Co je lepší volba přímotop nebo elektrokotel?
 Víte někdo něco o Gewotherm - infračervené podložce?
 Jak správně umístit topný žebřík v bytové koupelně?
 Existují kombinované sušiče ručníků (řebříky) pro zónu 2 v koupelnách?
 Jaké mohu použít topné těleso do koupelny?
 Jak elegantně pospojit otopný žebřík v koupelně, připojený na plastové potrubí ?
 Nesel by do okruhu bezdratoveho spinace vřadit zpožďovač startu topeni?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 Kde koupit topné spirály (do konvic, kamen...)?
 Môže byť plynový kotol napájaný z UPS?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Kde sehnat tento typ kabinkového teplometu?
 Je možné nějak snížit výkon přímotopu 1kW?
 Jaké z možných vytápění si máme vybrat?
 Jak snížit příkon ohřivače 3kW, abych ho připojil na předřazený jistič 10A?
 Jak použít elektrokotel jako záložní zdroj kotle na uhlí?
 Je topení na principu kavitace opravdu výhodné?
 Jaká je účinnost a rozdíl mezi přímotopy, konvektory, sálavým, keram panelem?
 Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ?
 Jakým zdrojem bezpečně topit v garáži?
 Jaký zvolit nejvhodnější průtokový ohřívač?
 Čím vytopit 1 místost, používanou 2x do týdne?
 Je možné takto zapojit elektrokotel?
 V čem může být problém pokud HDO nespíná pravidelně jen v určitou dobu?
 Je možné tieto panely montovať do sádrokartónu?
 Jaký byste mi doporučili elektrokotel?
 Jaký samostatný elektrický zdroj tepla s termostatem pořídit do jejího pokoje?
 Ako mám zapojiť termostat Salus T105RF ku kotlu Protherm Panther condens 25kko ?
 Jak poznám, že mám bojler správně zapojený na HDO (že nejede i na vt)?
 Jak ovládat centrální vytápění panelového domu v jednom bytě?
 Jak se ovládá Protherm Ray6 pomocí HDO?
 Proč elektrokotel Ray Protherm nefunguje jindy, nez v nizke sazbe?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 22 dotazů.