Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?  (Přečteno 54683 krát)
Pavel Pavlik
« kdy: 22.06.2012, 11:13 »

Mám klasické teplovodní oběhové čerpadlo Aquacup umístěné v šachtě vedle bazénu, které ma za úkol přečerpavat přímo vodu z bazénu do sol. kolektorů umístěných na střeše ve výšce 2 metry. Jedná se mi o to, jak nejlépe zabezpečit čerpadlo proti probití na kostru a tím pádem vzniku nebezpečného napětí v bazénu. Starý praktik mi radí uzemnit čerpadlo a zapojit jej přes proudový chránič /fíčko/.. já se ovšem bojím reakční doby  druhá možnost je použití oddělovacího trafa 230V/230V- k této možnosti bych se přiklonil, zdá se mi podstatně bezpečnější..
Poradíte mi prosím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #1 kdy: 22.06.2012, 12:54 »

1. Především počítejte s tím, že litinové oběhové čerpadlo vám bude do vody uvolňovat železo.
2. Oddělovací trafo vás dík kapacitě mezi vinutími taky pěkně "kopne",  nehledě na to, že vyrobíte síť IT a ta má také pravidla jak zajistit bezpečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 22.06.2012, 14:10 »

Mám klasické teplovodní oběhové čerpadlo .....

Přesně jste vystihl podstatu problému. Teplovodní oběhové čerpadlo je zřejmě určeno na topení. Od toho se odvíjí vše ostatní.
Při sexu ženě asi také neříkáte "Karle, ukaž mi ten tvůj rozkošný chlupatý zadek",  byť je dírka jako dírka, že?  Mrknutí

Problém s materiálem čerpadla už nastínil kolega Rajmont. Bazénová voda navíc obsahuje chemické přísady, které působí na mnohé materiály korozivně. Z tohoto důvodu jsou také komponenty pro hydrualiku bazénových technologií z plastů, a to včetně čerpadel.

Další problém bych viděl v průtoku m3/hod čerpadlem. Pokud bude mít čerpadlo filtrace vyšší výkon i tlak, solár vám stejně nepojede.

Proč nepřipojíte solární kolektor přímo do vratného potrubí ke zpětné trysce za filtrem přes ochoz? Pak vám to tlačí čerpadlo filtrace a jedná se o bezproblémové tisíckrát odzkoušené zapojení.

Pozn. Předpokládám, že máte kolektory typu Baunesmysl na přímý průtok. Pokud máte vakuové pro teplonosné médium s celoročním použitím, je nutno do okruhu bazénové vody osadit výměník, ale to je už jiná kapitola.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #3 kdy: 23.06.2012, 13:32 »

Než takové čerpadlo, raději se koupu ve studené, navíc bych připoměl existenci veřejných koupališť, kde je o 700% veseleji než doma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.06.2012, 20:36 »

Než takové čerpadlo, raději se koupu ve studené, navíc bych připoměl existenci veřejných koupališť, kde je o 700% veseleji než doma.
... a zapoměl jste podotknout, že větší výskyt plavajících žen  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Pavlik
« Odpověď #5 kdy: 02.07.2012, 11:33 »

Tak vám děkuji za Vaše názory, sice jsem se z nich ničeho nedobral, ale to tak na fórech obyčejně bývá.
Zásadní a jediná otázka byla zda je pro bezpečnost čerpadlo klasicky uzemnit a jistit proudovým jističem a nebo použít oddělovací trafo a dodržet podmínky IT sítě, tak kdyby tu ještě měl někdo nějaký dobrý nápad, prosím sem s ním Úsměv
Jinak jsem teda koupil ještě jedno originál plastové bazénové filtrační čerpadlo, které tedy použiji na přečerpávání vody přes kolektory, ale opět mám stejný problém.
Výrobce důrazně upozorňuje na to, že v případě koupání v bazénu, nesmí být zapnuto čerpadlo! Takže jsem opět na začátku mého příspěvku... Jak zajistit ochranu?
Prosím o odpovědi typu -lepší je jiíthlad na koupaliště OPRAVDU nestojím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 02.07.2012, 11:47 »

Citace
Zásadní a jediná otázka byla zda je pro bezpečnost čerpadlo klasicky uzemnit a jistit proudovým jističem a nebo použít oddělovací trafo a dodržet podmínky IT sítě, tak kdyby tu ještě měl někdo nějaký dobrý nápad, prosím sem s ním Úsměv

Když si pořídíte trafo,hlídač izolace a související materiál.....
Za to si koupíte celý bazén i z čerpadlem -origoš ! Škleb Škleb  Nemusíte pak nic řešit ! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jozef BABJAK
« Odpověď #7 kdy: 02.07.2012, 11:52 »

Prosím o odpovědi typu -lepší je jiíthlad na koupaliště OPRAVDU nestojím.

Vy v prvom rade nestojíte o použitie výrobkov v súlade s ich určením, alebo naopak, o použitie vhodných výrobkov na daný účel. Potom sa nečudujte, že nedostávate očakávané odpovede. Na nekompetentnos ť ľudí na tomto fóre by som to rozhodne nezvaľoval. A ak si tu z vás tropili žarty, buďte rád - to len veľmi slušne a veľmi nepriamo vyjadrili svoj postoj k Vášmu bastleniu. Nabudúce budú priamejší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #8 kdy: 02.07.2012, 20:08 »

Tak vám děkuji za Vaše názory, sice jsem se z nich ničeho nedobral, ale to tak na fórech obyčejně bývá.
To nic, přispěvovatelé tohoto fóra vám chtějí jen zachránit život. Toho si nevšímejte ... blboune


Jinak jsem teda koupil ještě jedno originál plastové bazénové filtrační čerpadlo, které tedy použiji na přečerpávání vody přes kolektory, ale opět mám stejný problém.
Výrobce důrazně upozorňuje na to, že v případě koupání v bazénu, nesmí být zapnuto čerpadlo! Takže jsem opět na začátku mého příspěvku... Jak zajistit ochranu?

A proč jste si takové čerpadlo kupoval?
Bylo levné co ?
Mám v bazénu filtrační čerpadlo, běží stále a nic podobného v návodu není. Je fakt, že zadarmo nebylo. Před bazénovým rozvaděčem mám osazen proudový chránič dle normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 02.07.2012, 20:19 »

Před bazénovým rozvaděčem mám osazen proudový chránič dle normy.

Ještě bych dodal " a dle zdravého rozumu !!"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 02.07.2012, 20:35 »

Panove, a ted si predstavte, ze clovek jako pan Babjak si vas pozve na zapojeni elektriky k bazenu. A pak s vama komunikuje stylem "cerpadlo neres, Karel mi sehnal nejake od nich z kotelny, hlavne mi to zapoj tak aby to slo s kolektory".

Na nejaky navrh na tema proudovy chranic se dovite: "s takovyma ch.jovinama na mne nechod, to je k h..nu a pro sr.ce, proste mi to napoj do sklepa a nevymejslej chu..viny"... A 500 korun za termostat k solaru, aby cerpadlo alespon spinalo podle teploty dotycny resi stylem: "Ty k.k.te, ty mne chces okrast. Na h..no je mi nejaky blby termostat. Jsem snad d.bil? Dej mi tam 15m kabelu s vidlici, kdyz bude svitit slunce, tak si to zapojim do zasuvky"...

Kdyby to nebyl tchan, tak zdrham po prvni vete. Takhle jsem zdrhnul az na zaver a pak tchanovi k cerpadlu udelal kabel i s vidlici Franta z hospody. Ja jsem se jen dvakrat se ujistil, ze se v bazenu bude koupat pouze on a tchyne. Decka maji pro jistotu zakaz vstupu do konce leta...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #11 kdy: 02.07.2012, 20:42 »

Ještě bych dodal " a dle zdravého rozumu !"
Já dodám: doufám, že typu "A" Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #12 kdy: 03.07.2012, 07:20 »

Panove, a ted si predstavte, ze clovek jako pan Babjak si vas pozve na zapojeni elektriky k bazenu.

Tak teraz neviem, prečo som si to zlizol zasa ja, keď vami uvedený prístup nám tu podsúva práve opytujúci sa, p. Pavlik. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 03.07.2012, 08:25 »

Jak píše kolega Rajmont, bazénová čerpadla se kterými se setkávám nemají ten handicap, že nesmí filtrovat, pokud se v bazénu někdo koupe. Na veřejném koupališti, kdyby správce vypnul filtraci během otevírací doby, tak je z bazénu za tři hodiny tůňka. Na plaveckém bazénu základní školy, který je určen kapacitně pro cca 25 dětí jedou dvě čerpadla současně 24 hodin denně.

Zřejmě nakupujete někde u Béďara Trávíčka nebo v podobném domě nevalné pověsti a pak se nesmíte divit.

Jinak stále nechápu, proč řešíte to druhé čerpadlo a neprovedete standardní zapojení přes ochoz. Možná je někdy lepší se zamyslet a trošku popřemýšlet, než v diskuzi někoho osočovat, že vám neřekl to co jste chtěl slyšet. A pokud vám ani to malé nakopnutí nestačí, pak se raději do této činnosti nepouštějte.

Mimochodem jsem se vás ptal na typ soláru a doteď tu není odpověď.  To pak těžko někomu radit dopodrobna, když tazatel není ani schopen poskytnout úplné základní informace  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Karel Přistoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 03.07.2012, 08:49 »

Jak píše kolega Rajmont, bazénová čerpadla se kterými se setkávám nemají ten handicap, že nesmí filtrovat, pokud se v bazénu někdo koupe.

Naprosto souhlasím, kvalitní bazénová čerpadla toto omezení nemají. U levných kartušových filtrací se s tímto omezením často setkáváme. Smutek

Jinak stále nechápu, proč řešíte to druhé čerpadlo a neprovedete standardní zapojení přes ochoz.


Jednoduché, funkční a ještě ušetříte za čerpadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Dokud máš respekt z elektriky, jsi živej. Až ho přestaneš mít, budeš brzy mrtvej.
Pavel Pavlik
« Odpověď #15 kdy: 03.07.2012, 12:18 »

Jde o "solární kolektory" lépe řečeno o textilněplasto vé absorbéry zapojeny paralelně o celkové ploše 40m2. Jelikož celkový objem vody v kolektorech je cca 80litrů, potřebuji dle slunečního svitu zapnout oběhové čerpadlo na 4 minuty a pak počkat,až se voda znovu ohřeje.. cca 5-8minut. Z tohoto důvodu mi nevyhovuje zapojení klasického filtračního čerpadla, které má výkon 12000 litrů/h a příkon cca 1000W a to jednak k vůli mnohonásobnému dennímu spínání a také ke zmíněné spotřebě.
Dříve jsem tento problém řešil čerpadýlky na 12V -24V, ale bohužel po velmi krátké době se zničili a to jsem vyzkoušel cca 8 typů čerpadel...
Proto jsem se s dovolením obrátil na odborníky tohoto fóra o fundovanou radu..

U těchto 12V-24V čerpadel byl vždy problém s utěsněním hřídelky čerpadla-byla zde použita velmi tenká hřídel a zřejmě nekvalitní gufero. Pokud ovšem někdo má tip na opravdu odzkoušené 12-24 V čerpadlo s výkonem 20L/min při 0.3 Bar, budu velmi rád. S pozdravem Pavel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #16 kdy: 03.07.2012, 12:57 »

Ľutujem pán Babjak, ale teraz som ja nikoho neprovokoval, pravdepodobne ste akosi na rane, alebo na rade. On to pán Novák tak nemyslel, len si splietol meno, Nech si spletie meno pána Miroša a uvidí tú hubovú polievku. Teraz provokujem, aby sa vás zastal aj niekto iný nie len ja.Sú vobec tie soláry soláry alebo je to nejaký vetroň? S čerpadielkom 12-24 V mám dosť zlé skúsenosti, aj keď bolo potvora drahé a od odborníkov. Tak,že neradím, nič lepšie mi nikto nedoporučil, tak používam klasiku 230V s patričnými ochranami.Háda m to čerpadlo nemáte namontované priamo v bazéne? Ono by síce tiež mohlo trochu prihrievať vodu.Na blbú otázku môže byť aj odpoveď blbá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #17 kdy: 03.07.2012, 12:59 »

Jelikož celkový objem vody v kolektorech je cca 80litrů, potřebuji dle slunečního svitu zapnout oběhové čerpadlo na 4 minuty a pak počkat,až se voda znovu ohřeje.. cca 5-8minut.

Tak tu mi ušla pointa. Je úplne jedno, či budete hnať vodu cez kolektory kontinuálne a zohreje sa o 2 stupne, alebo dávkovo ju ohrievať o 20 stupňov. Dokonca by som povedal, že vďaka väčšiemu teplotnému rozdielu pri kontinuálnom obehu vody bude účinnosť kolektorov vyššia. Rýchlosť tepelnej výmeny je priamoúmerná teplotnému rozdielu, ak si správne pamätám siedmackú fyziku.

... a příkon cca 1000W a ... a také ke zmíněné spotřebě.

Presne preto sa vo všeobecnosti zapojenie kolektorov do filtračného okruhu neodporúča, napriek tomu, že niektorí praktici to tu prezentujú ako jediné správne riešenie. Je to použiteľné riešenie, ak sú splnené viaceré podmienky. Vo všeobecnosti sa ohrev rieši samostatným okruhom.

... a zřejmě nekvalitní gufero.

Ono sa vodné čerpadlá tesnia guferami? Hľadajte čerpadlo priamo na Vami zamýšľaný účel určené. Neveím, že by neboli v ponuke buď ako príslušenstvo bazénov alebo ako príslušenstvo kolektorov. Ničmenej, cena asi bude kdesi inde, ako očakávate, ale nie je lepšie raz zaplatiť za vhodné čerpadlo, ako 8x za nevhodné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Kde pořídit hladinný senzor pro čerpadlo ve vrtu?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak se má vlastně chránit před poškozením oběhového čerpadla?
 Jak spínat cirkulační čerpadlo TUV vstupem do koupelny?
 Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou?
 Je mozne snizit prikon u vodniho cerpadla?
 Jaký potřebuji jistič pro čerpadlo 400V/1,1kW?
 K čemu slouží svorky T1 a T2 u 3f čerpadla?
 Mohu teplovodní čerpalo zapojit tak, aby se točilo obráceně?
 Dá se zásuvka pro čerpadlo ovládat dálkově hladinovým spínačem?
 Jak řešit situaci, když čerpadlo vyhazuje FI?
 Ako správne zapojiť ponorné čerpadlo?
 Ako zapojit 3 fazove cerpadlo na 2 vypinace kazdy ovladany z ineho miesta?
 Co dělat když jsem u čerpadla ALKO TSE 250 s plov. spínačem přetrhl dráty?
 Jak izolovat spoj na kabelu ponorného čerpadla?
 Jak mám správně napojit čerpadlo tlakové kanalizace v jímce před domem?
 Může být vadný rozběhový kondenzátor nebo motor?
 Proč mi záložní zdroj pro čerpadlo út NZ UNI stále signalizuje přetížení ?
 Čím jistit/chránit jednofázové čerpadlo?
 Jakou zvolit ochranu vodní fontány s čerpadlem a osvětlením?
 Proč bzučí oběhové čerpadlo pokud jede ze záložního zdroje?
 Jaká je možná závada čerpadla, když nepravidelně vyhazuje jistič ?
 Jak zapojit přívodní kabel na čerpadlo 230V?
 Jak správně uzemnit tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?
 Lze zapojit dva tlakové spínače na jedno čerpadlo a jak ?
 Ochráni zabudovaná tepelná poistka čerpadlo pri zaseknutom ventile?
 Jak signalizovat chod čerpadla?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 BASTL: Proč se ponorné čerpadlo točí pomalu?
 Je povoleno napojení kabelu čerpadla umístěné v jímce?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?
 Proč ponorné zahradní čerpadlo vyhazuje nepravidelně jistič?
 Lze připojit frekvenční měnič k čerpadlu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Jak zapojit jednofázové ponorné čerpadlo Nautila Sigma?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.