Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?  (Přečteno 10736 krát)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« kdy: 04.06.2012, 21:05 »

  Takové téma na odlehčení.
  Dnes jsem dostal od sedmileté dcery zajímavou otázku. Proč při bouřce vypíná elektrika? Hmm sice jsem elektrikář a tak nějak (asi) chápu proč se tak děje. Ale jak to vysvětli sedmiletému dítěti. Tak jsem jí zkusil říct, že je někde na drátech vypínač, kterej když do něj udeří blesk, tak se vypne, aby blesk po drátech nedoputoval až k nám domů a nevyskočil nám ze zásuvky. Nespokojila se s tímto výkladem. Následovala otázka: "A proč se ta elektrika pořád zapíná a vypíná?" Odvětil jsem že je tam automatický vypínač. S tímto už se spokojila a usnula.
 
 Nevíte jak to vysvětlit dítěti, aby to pochopilo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 04.06.2012, 21:31 »

S tímto už se spokojila a usnula.
Palec vzhůru
To svědčí, že to bylo vysvětleno super. Další bude následovat, co to je "automatický" ?   Škleb

A když už jsme u těch vypnutí, dnes se EON vyřádil. Za noc a dnešek alespoň 10 vypnutí.  dabel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 04.06.2012, 21:38 »

Zkus pohádku o hloupém odpojovači (nebo chytrém, podle potřeby a vkusu),  který si hrál s blesky tak dlouho, až bylo nebohé město potmě. Pak musel chytrý a hodný elektrikář opravit odpojovač a ten dostal poučení, naučil se nezlobit, ale dělat svou práci zodpovědně a s hrdostí.
 angel angel angel

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.06.2012, 21:41 »

A když už jsme u těch vypnutí, dnes se EON vyřádil. Za noc a dnešek alespoň 10 vypnutí.  dabel

 Nevím jak na kraji Brna, ale u nás za kopcem to začalo až někdy před půlnocí. A než jsem šel spát tak to bylo dvakrát během  cca 10min. Pak půl hoďky nic a pak už nevím Úsměv Ale nepozoroval jsem nějaký extra blesky. Šlo to od nás víc na sever.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.06.2012, 22:42 »

... Šlo to od nás víc na sever.
"u nás na západě" byl tentorát klid, tak se ti skřítkové, co nosí tu elektriku v baťůžku, neměli čeho leknout, nezastavovali se, běhali pořád tam a zpátky a tak to u nás fungovalo bez výpadků...


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 04.06.2012, 22:54 »

Právě, že přes den, kdy se vypínalo, žádná bouřka nebyla. Furt jen nastavuji hodiny a na radiu frekvence. Mám s vypínáním špatné zkušenosti, po obnově napětí odešlo mi video VHS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.06.2012, 22:58 »

Právě, že přes den, kdy se vypínalo, žádná bouřka nebyla.

 Hmm měl bych nějak líp číst Úsměv To bude asi to na dcera ptala. Já nebyl doma, přijel jsem až cca o půl sedmé a to už byl klid.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 05.06.2012, 10:49 »

Dříve (před 20 a více roky) bývalo vypínání při bouřkách velmi,velmi časté.....
Poslední roky musím pochválit E ON je výpadek při bouřkách hodně výjimečný !!
Na prstech jedné ruky za celý rok !!
Asi si hodně poopravovali venkovní vedení ! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Karel Podešva
« Odpověď #8 kdy: 05.06.2012, 13:34 »

Tak to máte fajn, když se vás dcera ptá na "elektriku". To ten můj (desetiletý) indián se mě ptá na daleko "žhavější" věci. Asi vám nemusím říkat na jaké a jak se u toho kolikrát zapotím. :-)
Manželka je v klidu, tak vždy jen řekne: "Na to ti krásně odpoví tatínek, broučku."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 05.06.2012, 14:21 »

Znám důvěrně. Vnouček 8 let už ví, že až bude velký, tak se mu v pytlíčku budou dělat semínka a když je zasadí do bříška své manželky, tak se jí z vajíčka vylíhne dětátko. Jak se tam ale zasadí, na to se zatím neptal.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.06.2012, 15:19 »

Znám důvěrně. Vnouček 8 let už ví, že až bude velký, tak se mu v pytlíčku budou dělat semínka a když je zasadí do bříška své manželky, tak se jí z vajíčka vylíhne dětátko. Jak se tam ale zasadí, na to se zatím neptal.  Smích

Aby to neodkoukal od zahrádkářů: motykou Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Existuje pokuta za neobnoveni dodavek elektriny?
 Jak odstranit u elektrocentrály kolisani napěti?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Jak odstrannit podpětí při spuštění čerpadla, trouby a konvice?
 Co dělat při trvale zvyšeném napětí v siti nn?
 Jak elimnovat proudoudové nárazy při sepnutí čerpadla vodárny?
 Prečo je v zásuvke znížené napätie cca 200V?
 Co moze byt pricinou takeho rozptylu napatia?
 Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?
 Chcete mít informace o vypínání elektřiny vašeho bytu ?
 Co mi způsobuje vyšší napatie v instalaci RD?
 Jak se projeví 230V +10% na domácích spotřebičích ?
 Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?
 Může poškodit pokles napětí výpočetní techniku?
 Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?
 Ćo znamená "zodpovednosť za odchýlky" pri dodávke elektriny do domácnosti?
 Lze reklamovat u dodavatele energie plošný pokles napětí v síti nn?
 Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Co se děje s el. energií v síti, kdyz Dlouhé stráně nefungují?
 Proč nepravidelně kolísá jedna fáze?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Jak ochránit spotřebiče před poškozením nekvalitou veřejné elektrické sítě?
 Co může být příčinou tekoucích 8A ve vodiči PE?
 Jak merit kvalitu dodavane elektriny?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.