Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Víte jaké hrozí nebezpečí u jednožilových kabelů přichycených SONAPkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Víte jaké hrozí nebezpečí u jednožilových kabelů přichycených SONAPkou?  (Přečteno 20764 krát)
Jaroslav Borovec
*
Offline Offline




« kdy: 23.04.2012, 10:57 »


Víte jaké hrozí nebezpečí u jednožilových kabelů přichycených SONAPkou?

Petr Létal ze SOLID Team Olomouc do redakce napsal ...

... na Elektrice.cz jsem viděl reklamu na příchytky kabelů SONAP.
Níže uvádí docela hooodně nesprávné použití, kdy je touto příchytkou
Přichycen jednožilový vodič. Příchytka SONAP = závit nakrátko = po čase zkrat.
Napájení bylo z transformátoru 2,5MVA.
Používám tento snímek na školení jako odstrašující případ před „katastrofou“.
Jen tak pro info.
Peťa.

Co vy na to? Jak používáte SONAPKy vy?


* 12_sonapka_jako_prstynek.jpg (35.96 KB, 468x356 - prohlédnuto 3238 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.04.2012, 11:45 »

Nojo, krásně svítí ve tmě  Úsměv.   Cca 800A trvale. A hned pod nima rozpuštěné vývodky na krytu rozvaděče... Škoda, že jsem nemohl fotit  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.04.2012, 12:02 »

Víte jaké hrozí nebezpečí u jednožilových kabelů přichycených SONAPkou?
Co vy na to? Jak používáte SONAPKy vy?
Myslím, že se to nebezpečí značně zveličuje. Ano, je to sice závit nakrátko, ale paralerně s magnetickými siločárami, takže míra naindukované energie bude pramalá. Jediné, co by tomu teoreticky vadit mohlo je ztráta v magnetickém okruhu, anžti svorka tvoří též magnetický okruh.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #3 kdy: 23.04.2012, 12:25 »

Známá skutečnost, avšak nebezpečí je dáno uzavřeným feromagnetický m obvodem kolem kabelu a ztrátami vířivými proudy v něm. Řešilo se vložením Al plechu tak, aby byl feromagnetický obvod přerušen.
Osobně jsem několikrát vyzkoušel oteplení u SONAP na jednožil. kabelu s proudem 360 A. Nebylo partrné. U větších proudů je nebezpečí zahřívání reálné. Vyzkoušet jsem neměl možnost.
Rovněž vývodky je třeba používat např. mosazné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.04.2012, 21:07 »

Příchytky SONAP se vyrábí i v provedení Al. Používali jsme je právě na jednožilové vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #5 kdy: 23.04.2012, 22:16 »

Příchytky SONAP se vyrábí i v provedení Al. Používali jsme je právě na jednožilové vodiče.
V případu, který jsem popsal, jsem si materiál vyzkoušel magnetem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #6 kdy: 24.04.2012, 20:37 »

V případu, který jsem popsal, jsem si materiál vyzkoušel magnetem.
"Dotažená" sonapka na "plocháč" tvoří kolem vodiče 1 závit, což teoreticky znamená, že se v ní indukuje stejný proud, co protéká vodičem. Nicméně přechodové odpory v místě styku sonapky a "plocháče" jsou tak velké, že výsledný proud je mnohem nižší.
Také vzdálenost "závitu" od vlastní žíly vedoucí proud je dík dvojité izolaci poměrně velká a tudíž je vazba "transformátoru" mizerná.
Feromagnetické materiály se zahřívají kromě průchodu proudu ještě vířivými proudy a  hysterezními ztrátami (ztrátami v železe). I kmitočet 50Hz dokáže železo pěkně "rozparádit". Proto ty nemagnetické materiály, tam jedna - poměrně silně zastoupená složka ohřevu odpadá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 24.04.2012, 20:58 »

Kdo si vzpomene na trojžilové dřevěné příchytky na jednožilové kabely AXEKCY?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.04.2012, 10:02 »

Kdo si vzpomene na trojžilové dřevěné příchytky na jednožilové kabely AXEKCY?
Nemusím zacházet daleko do paměti... Když jsou použity ve stanici, při výměně kabelů se většinou zachovávají, jejich plastová modernizace má jiné rozteče pro uchycení ke konstrukci, takže pokud je dřevo v pořádku, není důvod je předělávat... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #9 kdy: 25.04.2012, 10:16 »

"Dotažená" sonapka na "plocháč" tvoří kolem vodiče 1 závit, což teoreticky znamená, že se v ní indukuje stejný proud, co protéká vodičem. Nicméně přechodové odpory v místě styku sonapky a "plocháče" jsou tak velké, že výsledný proud je mnohem nižší.
Tak o téhle teorii bych si dovolil pochybovat... Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 25.04.2012, 17:38 »

Tak o téhle teorii bych si dovolil pochybovat... Kroutím očima
Úplně s Vámi souhlasím.
Problém není v "závitu nakrátko",  ale v magnetizačních ztrátách ferromagnetick é objímky.
Ostatně to není moc dávno, co tu kdosi chtěl měřit proud vodičem tak, že namotal nějaké ty závity kolem "měřeného" vodiče a doufal, že se něco naindukuje. Naindukovalo se kulové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
raj
« Odpověď #11 kdy: 25.04.2012, 19:25 »

Úplně s vámi souhlasím.
Problém není v "závitu nakrátko",  ale v magnetizačních ztrátách ferromagnetick é objímky.
Ostatně to není moc dávno, co tu kdosi chtěl měřit proud vodičem tak, že namotal nějaké ty závity kolem "měřeného" vodiče a doufal, že se něco naindukuje. Naindukovalo se kulové.
zed Jsem to hlava skopová ... Jasně že se naidukuje kulový.
Neustále sice na vodiče navlékám nějaká proudová trafa, ale nedocvaklo mi, že mají toroidní jádra a na nich teprve vinutí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 25.04.2012, 23:36 »

zed Jsem to hlava skopová ...

Jak dopadla možnost testu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 26.04.2012, 20:59 »

Jsem to hlava skopová ... Jasně že se naidukuje kulový.
...
Tím, že nejsou rozměry "nulové" a nejsou všechny části stejně vzdálené, alespoň něco se tam naindukovat musí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #14 kdy: 27.04.2012, 10:38 »

Problém bude pouze s vířivými proudy v masivním materiálu svorky, jádro proudového měřícího transformátoru je také navlečeno na silový vodič, přesto se nijak nadměrně nezahřívá. Je vyrobeno z trafoplechů vzájemně od sebe izolovaných, čímž jsou vířivé proudy potlačeny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #15 kdy: 27.04.2012, 11:14 »

Problém bude pouze s vířivými proudy v masivním materiálu svorky, jádro proudového měřícího transformátoru je také navlečeno na silový vodič, přesto se nijak nadměrně nezahřívá. Je vyrobeno z trafoplechů vzájemně od sebe izolovaných, čímž jsou vířivé proudy potlačeny.
Pracuje trvale v chodu nakrátko, pokud rozpojíte sekundár, shoří, bez ohledu na plechy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #16 kdy: 27.04.2012, 11:45 »

Pracuje trvale v chodu nakrátko, pokud rozpojíte sekundár, shoří, bez ohledu na plechy.

To samozřejmě ano, což je dáno tím, že je se spotřebičem napájeným daným vodičem vlastně v serii, takže jeho odlehčením na něm vznikne daleko vyšší napětí, než za provozu s uzavřeným sekundárem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.