Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?  (Přečteno 31144 krát)
Pavel P.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.02.2012, 07:39 »

v novém RD máme centrální proudový chránič. Minulou sobotu poprvé nastala situace, kdy cce v 11h spadl proudový chránič, postupně jsem odpojil všechny spotřebiče a proudový chránič stejně padal např. při rozvícení světla či při sepnutí jističe na okruhu bez jakékoli zátěže. cca po dvou hodinách vše samo od sebe začalo fungovat. Včera tj.znovu v sobotu cca v 11h se situace opakovala s tím rozdílem, že problém přetrvává. Jaká může být příčina? Že se situace objevila 2x v sobotu cca ve stejný čas je náhoda,nebo by mohl být problém ovlivněn i dodavatelem elektřiny?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.02.2012, 08:51 »

Centrální chránič = velice nevhodné řešení. Již se tu o tomto problému napsalo tolik, že nemá cenu to nějak dál komentovat.
K vašemu problému: pokud se problém děje ve stejnou dobu a vy máte v rozvaděči stykač nebo relé obládané signálem z HDO, pak je problém jasný a každý zručný elektrikář vám problém na místě vyřeší.
Dávám důraz na zručný, protože osobně znám dost elektrikářů, kteří si při zapojování rozvaděče tento problém vůbec neuvědomují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #2 kdy: 12.02.2012, 09:36 »

Stáva sa dosť často že pokiaľ je v objekte použitý centrálny prúdový chránič tak stykač ovládania HDO je nesprávne zapojení.

A to tak že ovládacia fáza stykača je pripojená ešte pred prúdovým chráničom v sieťy TN-C ale ovládací "Neutrálni vodič" je pripojení až za chráničom v sieťy TN-S. Chránič potom vidí ovládaciu cievku stykača ako cestu chybného prúdu a vybavuje.
Samému sa mi to stalo  a dohlo to fungovalo kedže cievka malá malý odber tak chránič nereagoval až po čase sa to začalo prejavovať.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 12.02.2012, 09:52 »

Stáva sa dosť často že pokiaľ je v objekte použitý centrálny prúdový chránič tak stykač ovládania HDO je nesprávne zapojení.

A to tak že ovládacia fáza stykača je pripojená ešte pred prúdovým chráničom v sieťy TN-C ale ovládací "Neutrálni vodič" je pripojení až za chráničom v sieťy TN-S. Chránič potom vidí ovládaciu cievku stykača ako cestu chybného prúdu a vybavuje.
Samému sa mi to stalo  a dohlo to fungovalo kedže cievka malá malý odber tak chránič nereagoval až po čase sa to začalo prejavovať.  angel

No vždyť právě o tom jsem psal  Mrknutí Smích podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #4 kdy: 12.02.2012, 10:05 »

No vždyť právě o tom jsem psal  Mrknutí Smích podivej

Pardon neprečítal som si váš príspevok  angel



MODERÁTOR: Předešlé příspěvky je vždy potřeba pozorně číst. Jde o diskuse a ty se rozvíjí právě na základě předešlých reakcí. Pokud je nebudeme číst, ztrácí svůj smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.02.2012, 10:44 »

Hdo, dělá u centrálního chrániče občas problémy, pokud se zapojí blbě.

nejspíše máte HDO, zapojeno za chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 12.02.2012, 11:00 »

S tím HDO je to sice možná dobrý směr, ale ta závada by se opakovala několikrát za den a neustále.
V těchto mrazech se může jednat i o kondenzát v některé z krabic. Například u žaluzíí, se to dost často podceňuje. Většinou se k motorům připraví " husí krky",  ty se po montáži pohonů neutěsní a na problém je zaděláno. Nebo to múže být trubka z rozvaděče na půdu (nebo z kterékoliv krabice),  kde je příprava/rezerva na někdy. Pak to při určité teplotě venku může zlobit. Tedy hlavně pokud je použit centrální chránič.
Doporučuji pozvat si zkušeného RT, který má potřebné vybavení k nalezení možného místa závady.

Jinak tyto závady patří k těm nejhorším. Chránič padá a když přijede RT na hledání závady, vypadá vše OK a chránič drží. Všechny hodnoty jsou v normě a nic nenasvědčuje nějakému problému. Pak je to jen o hledání a zkušenostech. Často i o šťastné náhodě.  angel
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel P.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 12.02.2012, 11:06 »

takže by ten problém mohl způsobovat např. i kabel vyvedený na fasádu pro venkovní světlo, které zatím není osazené?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 12.02.2012, 11:09 »

Ten kondenzát bych asi viděl také jako možnou příčinu, včera jsem byl protahovat koaxy v dřevostavbě krky vedenými v a za izolací a vytahoval jsem je hodně mokré. Ta časová podobnost by mohla být způsobena sobotním topením už od rána, možná i příprava oběda a vhlkost z vaření?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 12.02.2012, 11:10 »

Ano
Stačí, když bude jeho konec namrzlý a budou vlhkostí nebo ledem spojené vodiče PE a N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 12.02.2012, 11:44 »

Když vezmeme v úvahu jistou časovou závislost, skoro bych měl strach, že tam nebude jeden problém, ale že se tak setkalo několik nepříznivých vlivů. Možná kombinace je chyba v zapojení blokování (signál z HDO) + nějaká vysrážená vlhkost, nebo zmíněná vlhkost v kombinaci se zhoršením izolačním stavem u nějakého blokovaného spotřebiče,...
A když se rozdílový proud blíží "vypínacímu" proudu chrániče, někdy dokáže chránič zareagovat i na nějakou špičku nebo zákmit při zapínání nebo vypínání spotřebiče, který je OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 12.02.2012, 11:46 »

Řešil jsem podobný případ. U RD padal chránič. Bylo to v zimě (mrzlo asi jako teď). Spadl vždy v určitý čas dopoledne.

Po dost dlouhém hledání jsem našel smotaný kabel pro budoucí dílnu venku pod  vrstvou sněhu (vypnutý jističem). V noci kabel zmrzl, takže se zvýšil odpor mezi PE a N. Dopoledne sluníčko rozpustilo led a proud mezi PE a N přesáhl ID chrániče. Vždy zhruba ve stejnou dobu dopoledne. Proud dost kolísal (podle zátěže ostatní instalace),  takže se to většinou podařilo nahodit a drželo to až do dalšího rána (malý proud mezi PE a N  rychle vysušil vlhkost). Stačilo zajistit konec kabelu před vlhkostí a bylo po problému.


Někdy je to dost detektivka. Když tam přijdete, tak je obvykle všechno OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Kovář12
*
Offline Offline



revizní technik - E1A


« Odpověď #12 kdy: 12.02.2012, 20:53 »

S tím HDO je to sice možná dobrý směr, ale ta závada by se opakovala několikrát za den a neustále.

Honzo rad bych ri dal za pravdu ale bohužel nemohu ... závadu jsem si vytvořil před lety sám doma a k výpadkům začlo docházet před nedávnem i u mě doma to byl oříšek to najít vypadek byl nahodilý a v nepravidelných časech, ale časem jsem zjistil že byl vždy době NT ale nikdy při sepnutí... dnes vím že jsem udělal chybu při zapojení HDO. Ona ta cívečka stykače nebere zas takový proud aby vybavila vždy chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.02.2012, 21:01 »

Já bych začal od začátku a nejprve nechal onen chránič změřit, někdy se stane, že se časem sníží jeho dolní mez nevypadávovost i, k tomu se přidá nějaká ta lednička se záběrem a chránič je dole.

U ledniček tento problém nejvíce nastává skutečně v sobotu, když hospodyňky vaří, neustále lezou do lednice a ta zapíná častěji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 12.02.2012, 21:11 »

Mimochodem, o nevhodnosti centrálního chrániče bych si dovolil polemizovat. Takový 300mA selektivní chránič bych doporučil nejenom pro dřevostavby.

S věkem u chráničů slábne magnetický obvod a stává se tak citlivější. Vzhledem k tomu, že první požadavek na instalaci FI pochází někdy z roku 96, nebude těch "unavených" chráničů tolik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 12.02.2012, 21:13 »

Mimochodem, o nevhodnosti centrálního chrániče bych si dovolil polemizovat. Takový 300mA selektivní chránič bych doporučil nejenom pro dřevostavby.

S věkem u chráničů slábne magnetický obvod a stává se tak citlivější. Vzhledem k tomu, že první požadavek na instalaci FI pochází někdy z roku 96, nebude těch "unavených" chráničů tolik.
Tipnul bych si, že tazatel má centrální 30mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 12.02.2012, 21:24 »

Tipnul bych si, že tazatel má centrální 30mA.
Taky bych si to typnul. Ale už jsem zaregistroval developera, který to tak realizuje. Nelze paušalizovat a vyjet na tazatele, že je centrální chránič chyba může způsobit nedorozumění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.02.2012, 11:49 »

Taky bych si to typnul. Ale už jsem zaregistroval developera, který to tak realizuje. Nelze paušalizovat a vyjet na tazatele, že je centrální chránič chyba může způsobit nedorozumění.
Právě proto tvrdím, že pokud mám investovat peníze do něčeho (bytu, automobilu a pod.) kde nejsem schopen postihnout nuance jednotlivých celků,  je nanejvýš vhodně si sebou vzít odborníka k posouzení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může chránič vypadnout i při vypnutém hlavním vypínači?
 Proč mi vybavuje proudový chránič?
 Proč vypadává centrální proudový chránič po natopení el. ohřívače vody?
 Proč mi vybavuje proudový chránič, po provizorním připojení rozestavěného domu?
 Proč mi proudový chránič vypíná?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Proč vybavuje PCH při větším odběru i z okruhů mimo tento PCH ?
 Je chyba v proudovém chrániči, či ve mně?
 Proč mi při natahování jističe vypadává proudový chránič?
 Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?
 Proč vypne fíčko při vypnutém jističi a styku N a PE?
 Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč vybavuje chránič při zapnutí vysavače?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Proč vybavuje proudový chránič, když je izolační odpor OK?
 Proč mi vypadává nový proudový chránič při zapojení vrtačky?
 Prečo vybavuje prúdový chranič, keď v obvode nieje nič zapojené?
 Prečo podla Vás neustále vyhadzuje prúdový chránič?
 Preco mi drtic odpadu vyhadzuje prudovy chranic ?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí elektrické trouby?
 Proč vypadává proudový chránič v noci jednou za 14 dní?
 Kdo by odstranil příčinu vybavování proudového chrániče u Domašova?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Jaký je důvod výpadku chrániče při připojení plynové hadice ke sporáku?
 Jak odhalit příčinu pravidelného padání proudového chrániče v určitou dobu?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proč světelný okruh vybavuje proudový chránič?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 K čemu je na chrániči červené tlačítko, když po stisku nejde chránič už zapnout?
 Proč vypíná proudový chránič po zapojení nového obvodu do rozvaděče?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Proč trouba vyhazuje po nahřátí proudový chránič?
 Proudový chránič začal divně vybavovat, co s tím?
 Je nějaká možnost zapojení akumulačních kamen do okruhu s chráničem?
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proč vypadává proudový chránič, když se zvýší příkon odběru?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč mi vybavuje chránič když chci zapojit obvod světel v koupelně?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč po rekonstrukci elektroinstalace pračka vypíná proudový chránič?
 Muže vyhazovat Multifunkční relé SMR-B/230 proudový chránič ?
 Co může způsobovat vybavování chrániče při připojení nového ponorného čerpadla?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Může prodlužka způsobovat shození jističe?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Proč chránič vypína i když není pod napětím?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Proc vybavi proudovy chranic pri zapojeni DRO?
 Proč po zapojení LED a spuštění spotřebiče s větším odběrem vybaví chránič?
 Jak nahodit starý jistič z roku 1972?
 Proč vypíná chránič obvod se spínacími hodinami v závislosti na jejich umístění?
 Je možné aby vypnutá sušička vyhazovala proudový chránič?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Proč trouba vyhazuje proudový chránič?
 Proč vypadává proudový chránič při zapojení trafa mimo proudový chránič?
 Proč vybavuje čtyřpólový chránič i bez spotřebičů?
 Proč dálkově ovladaná zasuvka SOLIGHT DY 08 vypíná proudový chránič?
 Proudový chránič vybaví při vypnutém jističi - je to normální?
 Proč elektrický gril shazuje proudový chránič?
 Proč po zapojení pohonu vrat vypadává proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.