Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Proč se přehřívá předřadník zářivky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se přehřívá předřadník zářivky?  (Přečteno 20592 krát)
Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 17.01.2012, 14:56 »

Otázka zní jasně a jednoduše: "Proč se přehřívá předřadník zářivky?" A asi by na ni byla i jednoduchá odpověď: "Protože je to čínský šmejd." Ale rád bych došel i k nějakému hodnotnějšímu technickému vysvětlení.

Jde o jednotrubicové 30W svítidlo, čili atypická "třičtvrteční" lineární zářivka pro kuchyňskou linku, obsahuje z výroby nějakou základní zářivku a elektronický předřadník ("noname") v malé bílé krabičce pod zářivkou. Základní chybou těchto svítidel je, že nemají žádnou odrazovou plochu, takže dobré 2/3 svitu jdou kamsi do pryč, proto jsem právě musel koupit 30W variantu. Nicméně 3.5 roku mi to sloužilo a pak najednou odešlo. Vrtá mi hlavou, co se s tím stalo a tak s tím jdu sem za vámi.

Trubice krátce před tím, než světlo nadobro zhaslo, různě pulzovala - tj. svítila, ale neustále měnila jas či sílu svitu. Pak posledních pár sekund života to blikalo jak stroboskop - tj. rychlé přechody z úplné tmy do maximálního svitu rychlostí věřím že asi 50 Hz dle sítě.

Člověk by normálně vyměnil trubici, ale připadalo mi to podezřelé, tak jsem trubici zkusil připojit do jiného 36W svítidla a ona tam svítila, ale podivně jí zase pulzoval ten jas. Radši jsem to moc dál netestoval, abych si tou trubicí neodpálil i druhý předřadník. (Jestli je to vůbec reálné - že stará špatná trubice způsobí smrt předřadníku.) Po rozdělání předřadníku jsem uviděl spleť součástek a mezi nimi tři doslova vybouchlé rezistory a dva asi spálené tranzistory, na které byly navlečené silikonové chrániče, které se úplně seškvařily do černa. Vykládám si to tak, že smrt nastala tak, že se zřejmě přehřál a umřel tranzistor na jedné ze dvou větví, tím ta větev odumřela a bohužel na té opačné zdravé větvi je diak, kterým se trubice startuje a tak se to chvíli pokoušelo opakovaně startovat, až shořely ty rezistory.

Ten tranzistor vedle diaku zůstal možná nakonec zdravý, protože ho zachránil ten výbuch rezistorů, ale vyměnil jsem to všechno (3 rezistory + 2 tranzistory + 2 silikonové návleky) a předřadník opět jede. Dokonce opět se stejnou trubicí. Bohužel trubice se chová nějak nestabilně - chvíli svítí čistě, pak jí začně lehce pulzovat svit já a to radši vypnu, než to zase uvnitř bouchne - nemám právě zkušenost se zářivkami, abych mohl říct, jestli je to chyba trubice, nebo toho předřadníku. Nicméně při použití jiné menší 18W trubice vše šlape jak hodinky a tranzistory zůstávají studené. Při použití té dotyčné pořád stejné 30W trubice (jinou prostě nemám) se jeden z tranzistorů strašně hřeje a už po pár minutách začína natavovat ten silikonový návlek. (Což jsem sledoval, než jsem to zavřel zpět do toho krytu - teď už to zase visí v kuchyni a co se děje uvnitř, netuším...)

Jestli s tímto máte někdo zkušenost, prosím o vyjádření. Jestli zkušenost nemáte, pak je asi komentář zbytečný, neboť jak jsem psal už v úvodu "levný čínský šmejd se má vyhodit". Ale vrtá mi hlavou "jak a proč" se věci dějí... Fakt, že na 18W trubici je to studené a jede to čistě a stabilně mi dává tušit, že buď ta větší trubice je vadná, nebo ten předřadník je nešťastně poddimenzovaný, nebo obojí. Ale taky má za sebou 3.5 roku dobré služby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.01.2012, 19:58 »

Na podobné otázky odpovídají pozdě v noci na televizi Prima.  Mrknutí

Existuje nějaký zásadní důvod proč tu vadnou zářivku nevyhodíte, nekoupíte novou a nezkusíte to s ní?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 17.01.2012, 21:40 »

Mezi relativně poruchové součástky nejen v předřadnících, ale obecně ve zdrojích, jsou elektrolytické kondenzátory.
1) kondenzátor ztrácí kapacitu, tím se zhoršuje filtrace, zpětně to ovlivní regulaci výkonu a tím i regulaci (stabilizaci) výstupního napětí, má to i dlaší vlivy...
2) zvyšuje se tzv. ESR, tedy ekvivalentní sériový odpor kondenzátorů. Pokud je to kondenzátor v budicích obvodech výkonového tranzistoru, vliv je jasný. Tranzistor "zná" dva stavy - sepnuto a rozepnuto. Rychlostí spínání a poměrem sepnuto/rozepnuto se mění výkon. Pokud je tranzistor sepnutý, je na něm minimální napětí a součin U*I je minimální. Pokud je tranzistor rozepnutý, je na něm napětí, ale neprochází jím proud. Ale stačí horší kondenzátor v budicím obvodu, tranzistor se neotevírá úplně, při procházajícím proudu je na něm větší úbytek napětí, regulačníobvod y to nějak "srovnají",  ale výkonová ztráta přehřeje tranzistor...

Není problém to najít, vyměnit, opravit,... Z hlediska ekologie je jistě lepší likvidovat "pár drobností" a ne celý výrobek.
Z hlediska dnešní ekonomiky není přijatelné "patlat" se s výrobkem, který má cenu srovnatelnou s "cenou hodiny práce",  když výsledek je nejistý!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #3 kdy: 18.01.2012, 02:36 »

Na vstupu sítě do všech těchto předřadníků bývá Graetzův můstek, obvykle tvořený 4 ks diod 1N4007 nebo jejich ekvivalenty a elektrolytický kondenzátor kapacity řádově desítek mikroF (na 350 až 400V) na filtraci. Zkuste zkontrolovat, zda všechny diody jsou v pořádku a zda má tento kondenzátor dostatečnou kapacitu a zda ji také udrží po zahřátí předřadníku (viz kol. Schwarz, výše). Nízká kapacita a špatné ESR tohoto kondenzátoru může způsobit, že se do napájení měniče "protlačí" zvlnění 50 Hz ze sítě a to způsobuje Vámi zmiňované vlnění až pulsování světla trubice. Může být také vadná ona 30W trubice, pokud ji tam máte 3,5 roku je to dost pravděpodobné. Možná se bude blbě shánět, ony tyhle nenormové verze bývají záležitost mnohdy jednoho výrobce, sice se sežene třeba stejná hodnota W, ale je jinak dlouhá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hrádek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.01.2012, 06:54 »

Hodně často odchází svitkový kondenzátor který má několik nano a zpravidla 1 - 2 kV a je zapojen v sérii mezi žhavícími vlákny zářivky.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin1548
« Odpověď #5 kdy: 18.01.2012, 10:26 »

Otázka zní jasně a jednoduše: "Proč se přehřívá předřadník zářivky?" A asi by na ni byla i jednoduchá odpověď: "Protože je to čínský šmejd." Ale rád bych došel i k nějakému hodnotnějšímu technickému vysvětlení.

Čínští soudruzi s oblibou používají samooscilační předřadník, který kmitá podle kondice součástek. Jelikož jsou součástky poddimenzovány, tak se časem kazí a s tím se mění funkce předřadníku. V počáteční fázi hniloby to svítí "tak nějak špatně",  v konečné fázi se oscilace zastaví a dojde ke zničení předřadníku a k odpálení vlákna v trubici.

Pokud se zakoupí svítidlo s čínským předřadníkem je vhodné předřadník hned po koupi hodit ze skály, ponechat si jenom svítidlo a nechat si elektrikářem osadit předřadník kvalitní. Kvalitní předřadník se specializovaný m budícím obvodem se prakticky nekazí a vydrží dlouho.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 18.01.2012, 17:19 »

Třeba na klasickém předřadníku pro zářivku je dovolená teplota 120 C...je to i na něm napsáno!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 18.01.2012, 21:08 »

Třeba na klasickém předřadníku pro zářivku je dovolená teplota 120 C...je to i na něm napsáno!
To je ale problém, když obyčejné el. kondenzátory snesou 80 a "trochu lepší" 105 "Celsiusů"...
Kde mohli udělat souudruzi chybu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #8 kdy: 19.01.2012, 05:49 »

To je ale problém, když obyčejné el. kondenzátory snesou 80 a "trochu lepší" 105 "Celsiusů"...
Kde mohli udělat souudruzi chybu?

V nabídce některých výrobců elektrolytický ch kondenzátorů existují i typy na 125 st C, jsou samozřejmě drahé, takže těžko dostupné. Ovšem já si dovolím konstatovat, že je nesmysl, aby se elektronický předřadník, který by měl mít již z principu své funkce daleko menší ztráty, takhle přehříval. Vysoká teplota těchto předřadníků je dána záměrně poddimenzovano u konstrukcí, protože se to přece musí po záruce co nejdříve rozbít...

Třeba na klasickém předřadníku pro zářivku je dovolená teplota 120 C...je to i na něm napsáno!

To by měla být maximální teplota, kterou tlumivka vydrží uvnitř vinutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.01.2012, 17:24 »

Vysoká teplota těchto předřadníků je dána záměrně poddimenzovano u konstrukcí, protože se to přece musí po záruce co nejdříve rozbít...

Lidově řečeno "kurvítko"  Smích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.01.2012, 21:28 »

Díky za zajímavé tipy. Diod je v předřadníku víc jak deset a jsou v pořádku. Stejně tak rezistory jsou v pořádku (kromě těch na konci u tlumivky, které bez vyndání nejdou změřit, protože se "zkratují" přes tu tlumivku, ale vypadají zdravě. S kondenzátory je to horší, je jich tam taky asi deset a kapacitometr nemám. Elektrolytické jsou dva, vypouklé nejsou a úplně mrtvé snad taky ne, protože při prozvonění kraťoučce pípnou. Nicméně vyměnit by se mohly, bude ale štěstí, jestli seženu stejně velké - je to tam na milimetr přesně nacpáno do té minikrabičky.

Ostatně zde na netu jsem našel obrázek podobného předřadníku - tento je na 24W trubici, ale zapojení je prakticky stejné. Akorát mně na začátku (na obrázcích vlevo) nechybí ta dvojitá tlumivka, za to tam místo pojistky mám jen 4R7 rezistor (R zřejmě odpovídá chybějící pomalé 200mA pojistce) a na konci mám místo tří malých jednu větší tlumivku.

No a zářivka se mi zatím chová pořád stejně. Zapne a svítí pár minut pěkně. A pak začne pulzovat. Ale to nejsou 50 Hz, to je viditelně pomalejší.


* reverz10.jpg (80.31 KB, 980x514 - prohlédnuto 4389 krát.)

* reverz10a.jpg (79.47 KB, 980x320 - prohlédnuto 2672 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 22.01.2012, 10:20 »

Netočí se vám náhodou v  trubici světlo jako spirála? S tím jsem se setkal několikrát a vždy pomohlo buď trubici otočit nebo vyměnit za jinou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 22.01.2012, 17:32 »

Netočí se vám náhodou v  trubici světlo jako spirála? S tím jsem se setkal několikrát a vždy pomohlo buď trubici otočit nebo vyměnit za jinou.

Někdy se to stává....ale nikdy jsem s tím nic nedělal, po nějaké době cca minuty se vše napravilo...
a to jich bylo ! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 23.01.2012, 16:33 »

Takže pokračování příběhu a snad možná to zatím bude už poslední kapitola:

1. Nechal jsem si z Osramu poslat jednu 30W trubici T8. Byla nekřesťansky drahá, to je asi ta daň za atyp. Ale jsem rád, že jsem vůbec nějakou sehnal. Rozměrově tam pasuje místo té čínské přesně. A svítí daleko víc (holt nové koště dobře mete...)

2. Předřadník obsahuje 11 kondenzátorů, designér se docela vyřádil. Ten co je přímo mezi svorkami trubice, asi vadný nebude, když trubice dokázala nějakou dobu svítit. Taky žádný ze dvou elektrolytů není vypouklý, nicméně dal jsem na tip jednoho z řečníků výše a jeden z těch dvou vyměnil. Bohužel ten nový má větší rozměr než původní, takže víc než ten jeden tam ani nedokážu narvat. A světe div se - zářivka teď svítí klidně, ten tranzistor se najednou už nepřehřívá. Dotykem prstem je lehce teplý, dokážu udržet prst donekonečna, tipuju že nemá ani těch lidských 37 stupňů. (Chytám na to samozřejmě přes silikon - šáhnout si prstem přímo na 600voltový DC obvod bych si netroufl. Mrknutí ) Díky i za tu poznámku, že zářivka má mít slušnou účinnost, takže logicky předřadník nesmí hřát, jinak by to nemělo smysl. Čili proto ty výkonové tranzistory asi ani nepotřebují chladiče - kdyby hřály, bylo by to celé proti smyslu používání zářivek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 23.01.2012, 22:19 »

Za nekresťansky drahú trubicu a čas strávený laborovaním ste mohol mať nové svietidlo.
Jediné čo ste získal, sú vedomosti o funkcii elektronického predradníku. Tie sú možno cennejšie ako súčet všetkých investícií.
Ale ak ste tie vedomosti už mal a iba sa ich snažil použiť na opravu svietidla, tak to boli podľa mňa zbytočne vynaložené peniaze a čas.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat předřadníky zářivkové trubice?
 Jaký zvolit zapalovač do svietidla verejného osvetlenia?
 Zná někdo firmu která vyrábí ten tento předřadník?
 Dá se opravit elektronické trafo, které jsem přetížil?
 Jak zapojit elektronický předřadník pro stmíváním tlačítkem a fázovým napětím?
 Může se připojit na elektronický předřadník 2x39W pouze jedna zářivková trubice?
 Jaký je rozdíl u svítidel s tlumivkou a předřadníkem?
 Jak zapojit el.předřadník OSRAM 2x18W a 1x18W?
 Zuholnatené indukčné predradníky, čia je to chyba?
 Jaký byste mi doporučili typ elektronických předřadníků k zářivkám?
 Proč nové zářivkové trubice 36W nefungují s elektronickým předřadníkem?
 Co říkáte na vychytané vlastnosti předřadníku EBP?
 Můžeme použít HID 250W na předřadníku 400W?
 Jak modifikovat předřadník LED žárovky ?
 Lze u elektronického předřadníku 2x54w vyměnit zářivky za slabší?
 Jsou zaměnitelné zářivkové předřadníky a trubice T12 a T8?
 DNA komponenty do svítidel
 Jaký použít elektronický předřadník a trubice T8 33cm (10W) ?
 Setkali jste se s častou poruchou předřadníků?
 Môžem pripojiť predradník Philips 1xTL5 28W k 15W žiarivke?
 Jak provádět kontrolu správné funkce elektronického předřadníku?
 Jaký předřadník zvolit pro UV zářivku?
  Jak diagnostikovat popřípadě opravit elektronického předřadníku zářivky?
 Jaký předřadník zvolit pro paralelní zapojení dvou 54W zářivek?
 Může zářivka poškodit předřadník?
 Je možné použít elektronický předřadník 36W k zářivce 15W?
 Proč nejde vyměnit elektronický předřadník OSRAM za ten stejný HELVAR?
 VYRTYCH: Prachotěsné svítidlo POINTER-I-LED
 Kde dělám chybu při zapojení elektronického předřadníku?
 Jak zapojit LED svitidlo philips s předřadnikem a stmivačem DALI od ABB?
 Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem?
  lze nahradit klasickou tlumivku el. předřadníkem u 15 let starých svítidel ?
 Lze LED zářivku na 30-80V AC připojit v tělese na předřadník na U OUT 250V?
 Lze předřadník QT 1x55/230 nahradit QTP optimal 1X54-58?
 Lze s elektronickým předřadníkem používat trubice nižšího příkonu?
 První ovladač navržený podle standardu D4i
 DNA představuje MINI LED předřadníky HELVAR
 Jak zapojit předřadník Helvar EL2x58ngn jen s jednou trubicí?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 22 dotazů.