Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak se staví elektriáři k vánoční výzdobě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se staví elektriáři k vánoční výzdobě?  (Přečteno 22836 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 30.11.2011, 06:50 »

A už tady je opět čas vánoční. Nechápu kde se pro něj vzaly přívlastky klidu a pohody. Většinou okolo sebe vidím samej stres v honbě za dárky pod stromeček a jako mnoho dalších elektrikářů si o klidu na konci roku, mohu nechat jenom zdát.

Možná právě proto mám spíš takové odlehčené téma. Jen tak pro zajímavost. Co kdyby jsme udělali takovou trochu "fotosoutěž" a zachytili co nejvíce prapodivných řešení osvětlení, jeho napojení na vánočních stromcích a klidně i jiných místech. Třeba sloupů VO. Nebo sem napsali co se vám v souvislosti s Vánocemi přihodilo zajímavého, nebo veselého.

Napadlo mě to v souvislosti s tím, že jsem zrovna o víkendu připravoval u nás v obci stromek a sousedé mi začali nosit různá světýlka. Asi je jasné, že naprostá většina z nich nebyla určena do venkovního prostředí a na mé námitky odpovídali, že jim to před barákem takto funguje už několik zim. Komentář k tomuto netřeba. Všichni víme o co jde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 30.11.2011, 07:49 »

Zrovna před chvilkou jsem si vyfotil výzdobu na střeše vyhlášeného radioamatéra v ČR. Několik světelných hadů omotaných kolem anténního stožáru hovoří za vše.
Na zahradě mu stojí obrovská prutová anténa, ta je kupodivu bez výzdoby.


* Hadi na anténě.jpg (367.7 KB, 3264x1832 - prohlédnuto 1221 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 30.11.2011, 07:51 »

Že jsou mezi lidmi nezodpovědní kutilové, to je celkem známé.
V uplynulých létech mě překvapilo jak "kutilsky" přistupují k vánoční světelné výzdobě některá města a obce.
Beru foťák, jdu dokumentovat.. . Fotky pošlu... Nevěřím, že bude letos vše OK a že by nebylo co fotit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 30.11.2011, 14:19 »

V Domažlicích nic mimořádného, stejná "prasárna" jako již několik let před tím (1. obrázek)

Jak se pozná, jestli jsou světla vhodná do venkovního prostředí? Je správné, aby si na ně (někdy i na jejich živé části) ve venkovním prostředí mohly sáhnout i děti? (možnost poškození, výška menší než 120cm nad zemí, 2. obrázek)

A jako rejpala mě napadá jak se vyhodnotí vlivy a rizika, jestli je třeba a kdy je třeba chránit elektroinstala ci na stromu před bleskem... (3. obrázek)


* IMG_3596.JPG (396.78 KB, 795x1344 - prohlédnuto 1093 krát.)

* IMG_3597.JPG (273.49 KB, 1024x768 - prohlédnuto 1035 krát.)

* IMG_3598.JPG (203.3 KB, 768x1024 - prohlédnuto 959 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdeněk Říha
« Odpověď #4 kdy: 30.11.2011, 23:22 »

Zrovna před chvilkou jsem si vyfotil výzdobu na střeše vyhlášeného radioamatéra v ČR. Několik světelných hadů omotaných kolem anténního stožáru hovoří za vše.
Na zahradě mu stojí obrovská prutová anténa, ta je kupodivu bez výzdoby.

Pane Horský, had kterého mám na střeše má krytí IP65 a anténní stožár mám, ve vlastním zájmu, uzemněný podle normy. Mít více peněz na hady a na elektriku, to víte že bych je i na ten vysoký stožár na dvoře dal.
Jinak  a dekuji za propagaci. Hezké vánoce

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.11.2011, 23:31 »

Pane Horský, had kterého mám na střeše má krytí IP65 a anténní stožár mám, ve vlastním zájmu, uzemněný podle normy. Mít více peněz na hady a na elektriku, to víte že bych je i na ten vysoký stožár na dvoře dal.
Jinak  a dekuji za propagaci. Hezké vánoce


Palec vzhůru jupí jupí jupí jupí
Pavle, tady se nic neutají. TAM TAMY jako v buši u lvice Elsy ... Kenya, Nairobi ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Zdeněk Říha
« Odpověď #6 kdy: 01.12.2011, 03:11 »

Palec vzhůru jupí jupí jupí jupí
Pavle, tady se nic neutají. TAM TAMY jako v buši u lvice Elsy ... Kenya, Nairobi ...
Asi se opravdu nic neutají. Na článek mne upozornil karád až z Lysé nad Labem. Já jsem, zřejmě ke své škodě, tyto stránky neznal. Ke své škodě píši záměrně, protože jsme tu našel opravdu mnoho zajímavého poučného. Zavítám častěji.
Mějte se fajn,   Zdeněk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 01.12.2011, 06:58 »

... anténní stožár mám, ve vlastním zájmu, uzemněný podle normy...
Pane kolego, jak máte udělanou ochranu před bleskem u té antény "nahoře" a jak u zmiňovaného vertikálu?

34 1390 již několik let neplatí a podle 62305 to je trochu jinak a v praxi si to moc představit neumím...

Jirka OK1NMJ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.12.2011, 07:42 »

Pane Horský, had kterého mám na střeše má krytí IP65 a anténní stožár mám, ve vlastním zájmu, uzemněný podle normy. Mít více peněz na hady a na elektriku, to víte že bych je i na ten vysoký stožár na dvoře dal.
Jinak  a dekuji za propagaci. Hezké vánoce



Já vás  sousede. Jsem potěšen, že jsem vám udělal reklamu a o slavném radioamatérovi ví okamžitě o dost více lidí.
Chyba je však to, že jste přesvědčený o tom, jak je váš výtvor na střeše bezpečný.
Krytí IP65 ani uzemnění antény vás nespasí před náhodným bleskem, který není výjimkou ani v zimních měsících. Tímto vám nepřeji nic zlého, jen jsem poukázal na to, že to není úplně v pořádku, jak si myslíte.
I vám přeji hezké Vánoce a při pohledu z balkonu se budu modlit, aby nepřišla žádná bouřka do doby, než sundáte výzdobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.12.2011, 14:48 »

I vám přeji hezké Vánoce a při pohledu z balkonu se budu modlit, aby nepřišla žádná bouřka do doby, než sundáte výzdobu.

No vida, teď už jen zavést modlení do souboru ČSN EN 62305 a bude o jednu starost méně.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 01.12.2011, 17:12 »

Od ledna by měla vyjít druhá edice a tam už určitě bude uvedeno.
A v analýze rizika budete počítat s hromničkou a počtem porkazatelně navštívených mší za rok.  Zlej Zlej > Škleb Smích tanecek Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.12.2011, 17:28 »

Od ledna by měla vyjít druhá edice a tam už určitě bude uvedeno.
A v analýze rizika budete počítat s hromničkou a počtem porkazatelně navštívených mší za rok.  Zlej Zlej > Škleb Smích tanecek Mrknutí

To zase bude vzorec. Počet věřících celosvětově, počet věřících v dané zemi či lokalitě, poměrné zastoupení věřících napříč uznanými náboženstvími, počet ateistů v domě, městě, státu, vládě, celosvětově, vyznání projektanta, šéfa realizační firmy a pracovníků kteří ho budou montovat. Já se z toho picnu.  Smích
Jo a RT při pravidelné revizi bude tyto údaje muset zkontrolovat jinak ho zavřou.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
SMILEK
« Odpověď #12 kdy: 01.12.2011, 18:11 »

Amatéři, hlavně "krativlnní" a "VHF sajbendisté" (dnes vynechám efemkáře s jejich malými proutky Mrknutí) měli vždycky trochu jiné zvyky, než jak to vidí normy. Když odmalička sledujete letní jiskry poskakující po pí článku, nějak vám to nepřijde. A jak byste dnes z hlediska norem hodnotili akci (už je to "pár" let, to jsem byl ještě OL),  kdy uprostřed Polního dne byly na kótě 1071mnm  tři stany (auta o několik km níže v údolí),  15m stožár s (tehdy ručně) natáčeným lesem F9FT na špici a koaxy do stanu k transceiverům. Přizemnění na železný kůl 30cm do kamenité země (vedle stanu malý benzínový generátor, žádný TN-C z údolí). Přihnala se bouřka a když byla 3km od nás, rozdělila se skupina na "modliče" a "cékviče". Ti první,  co nechtěli klíč do ruky (tehdy nebyly žádné paměťové elbugy) a povinně i dorost (za nějž měli staršinové odpovědnost),  se v pokleku před stany hlasitě modlili za odehnání bouřky (bylo nemyslitelné uprostřed PD přerušit "cékvení") a ti druzí,  vesměs staršinové,  jež dosud nebyli obdařeni kardiostimulátory, vytrvale vyťukávali "tátytáty tátátytá tátyty ty...". Tohle by ale možná stálo za samostatné vlákno, ne?  Mrknutí
Tedy, ehm, chtěl jsem říci, že bych je (jako "Elektriář",  skvělej nadpis Úsměv) i chápal ... Horáci, nemodli se, škoda času. Tihle mají s nebesy uzavřenu SLA tanecek.  73!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 01.12.2011, 19:48 »

Amatéři, hlavně "krativlnní" a "VHF sajbendisté" (dnes vynechám efemkáře s jejich malými proutky Mrknutí) měli vždycky trochu jiné zvyky, než jak to vidí normy. ...73!
Někdo řeší blesky zodpovědněji, někdo dává přednost funkci a riskuje...
Ale dovolil bych si připomenout, že již někdy v 50. létech nebo na přelomu 50. a 60. let vyšla kniha o anténách, ochraně před přepětím,... (byla to především vojenská technika) a již tam znali "anténu schovanou v ochranném prostoru hromosvodu...
(nějaký čas byla kniha ke stažení na www.c-a-v.com, ale teď ji tam nemůžu najít...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
SPetr
« Odpověď #14 kdy: 01.12.2011, 20:06 »

V příloze najdete odkaz,kde se Vámi uvedená kniha dá stáhnout,pokud je to tedy to co jste myslel.
Nevím jestli půjde odkaz tak jinak zde:wewewe.c-a-v.com/download.php?view.283

* kniha o anténách.doc (23.5 KB - staženo 334 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 01.12.2011, 21:11 »

Dnešní úlovek.

Toto je stromek před Hospodářskou komorou v Praze. Je vidět, že se k provedení výzdoby hodí opravdu vše. Od igeliťáku, přes lištu, až po odpadní rouru.


* IMAG2133.jpg (922.08 KB, 2592x1552 - prohlédnuto 854 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.12.2011, 23:44 »

Když odmalička sledujete letní jiskry poskakující po pí článku, nějak vám to nepřijde.
Letní jiskření nebylo nic v porovnání s tím, co se začalo dít při chumelenici...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 02.12.2011, 07:02 »

Letní jiskření nebylo nic v porovnání s tím, co se začalo dít při chumelenici...

Tak to mohu potvrdit. Takový světelný efekt "ani asiaté neprodávají",  co dokáže za sněžení tříprvková směrovka pro 14MHz, do které se pustí několik set Watů...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mit svetlo primo nad vanou?
 Jaké použít zářivky do vlhkého prostředí?
 Je možné umístit zářivku s krytím IP 20 nad dřez se sprchou ?
 Jakou zvolit koupelnovou skřínku (někdo tomu říká galerka) do koupelny?
 Je správný požadavek projektanta na stropní svítidla s IP23 pro kuchyň,...?
 Jakou máte zkušenost s LED žárovkami na 230V?
 Poradíte mi s osvětlením koupelny?
 Jaká je správná vzdálenost bodovek v podhledu od původního stropu?
 Existuje transformátor na víc bodových světel?
 Jaké svítidlo mám použít do garáže?
 Je vhodnější v koupelně osvětletlení 230V nebo raději zvolit 12V přes trafo?
 Lze předělat halogenovou lampu na halogenidovou?
 Poradíte mi jak vyřešit světlo v podkroví?
 Jak vybrat transformátor pro bodová svítidla 12 V ?
 Lze pridat k pohonu vrat i svetlo?
 Jaká svítidla použít na osvětlení prostoru dílny?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Kam je lepsie pripojit svetlo nad umyvadlom?
 Jak efektivně, lacině a zárověň i esteticky osvětlit rovné schodiště?
 Kde sehnat žárovku, které nebude vadit blikání?
 Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
 Jaký typ světla použít nad sprchový kout?
 Jaké LED osvětlení použít pro rampu v kuchyňské lince?
 V čem je kouzlo bodovek?
 Jaké máte poznatky s 21 LED halogenovými žárovkami na 230V?
 Jaký je rozdíl u svítidel s tlumivkou a předřadníkem?
 Jak připevnit venkovní světlo na zeď před zateplováním?
 Jaké namontovat světlo do plechové digestoře v paneláku?
 Existují bodovky pro zabudování do zdi ?
 Jak watově výkonné světlo zvolit do obývacího pokoje?
 Jaká jsou nejvhodnějí zářivková tělesa pro osvětlení tělocvičny?
 Je v prodeji zářivka, která se dá stáhnout jako lustr?
 Lze vůbec doporučit nějaké zářivkové svítidlo pro schodiště s automatem?
 Jaká svítidla byste navrhovali do hobby dílny 12x10m?
 Poradíte mi s připojením halogenových bodovek v šatních skříních?
 Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
 Jaké napětí mám zvolit pro osvětlení bytu - 12V nebo 230V?
 Ako realizovať osvetlenie vnútornej časti zahradného grilu?
 Mohu použít osvětlovací prvky pro film z cizí země?
 Jak silné trafo mám použít k napájení bodovek?
 Jsou vhodnější do koupelny bodová světla na 12 nebo na 240 voltů?
 Existuje stmívač, který zapíná do plného jasu?
 Jakou mám použít UV zářivku pro UV lampu do pece na gelové nehty?
 Lze použít na strop koupelny světla s krytím IP20?
 Poradíte mi s rozptylem světla v koupelně?
 Jaké zvolit osvětlení v podkroví pod reflexní folii?
 Jaké bodová světla použít do zatepleného sádrokartonu?
 Jaký typ osvětlení zvolit v novostavbě RD?
 Jaké bodovky mohou být v rampě u kuchyňské linky?
 Jaké svítidla (zmetky) lze zakoupit se značkou CE?
 Poradíte jakou rohovou bodovku pod kuchyňskou linku?
 Jak hodnotit LED osvětlení?
 Omezuje mne něco při pořízení LED osvětlení v domě?
 Daju sa kupit bodove svetla pod omietku?
 Jaký typ LED bodové žárovky použít na osvětlení obchodu?
 Jak správně rozmístit bodovky v sádrokartonovém stropě?
 Existuje svítidlo s PIR a nuceným svícením?
 Jaké osvětlení zvolit pro intenzivní osvětlení zahrady?
 Jak přidělat světlo do koupelny, když mu brání ocelový hák ve stropu?
 Jaký druh bodového osvětlení zvolit do obýváku?
 Jaké bodové svítidlo lze umístit na strop koupelny?
 Jaké LED svítidlo doporučíte k digestoři?
 Je otevřené kancelářské zářivkové svítidlo vhodné do kuchyně?
 Môže ísť LED pás ponad umývadlo v kuchyni?
 Jaké použit světelné zdroje ve vlhkých prostorách?
 Jaké označení hledat k určitému bodovemu osvětlení?
 Jaké krytí a provedení musí mít zásuvky a světla v paneláku ve sklepě?
 Jaký průřez vodičů zvoli k LED světlům 36W 12V aby nepohasínaly?
 Jak řešit osvětlení ve sklepě, kde kondenzuje voda na svítidlech a vypínači?
 Jaké může být typové označení stínidla krytu ze skla?
 Jaké zvolit osvětlení klenuté dílny?
 Kam u dřezu umístit světlo?
 Jaké napětí bodového svítidla je vhodné do sprchovacího koutu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.