Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kde hledat závadu, pokud nefunguje zásuvka umístěná za stykačem HDO?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde hledat závadu, pokud nefunguje zásuvka umístěná za stykačem HDO?  (Přečteno 24846 krát)
MadmanCZE
« kdy: 02.11.2011, 09:50 »

Celý byt je napájen po dobu 20hodin nízkým tarifem, v rozvodné skříni jsou dva stykače pro blokování bojleru a zásuvky pro přímotop ve vysokém tarifu.
Bojler normálně funguje, ale ta zásuvka nikoliv.
Na zásuvce není žádné napětí. Co jsem koukal do rozvodnice tak na výstupu stykače pro topení i pro bojler napětí je (měřeno fázovkou).
Zásuvku jsem měl rozebranou, nikde žádný drát neupadnul. Vše přišroubované a dotažené. Tady nenaměřím žádné napětí.
Kde hledat příčinu tohoto chování?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 02.11.2011, 12:15 »

Dělalo to odjakživa a nebo až v poslední době? Nevrtal jste někde hmoždinku? Pokud máte instalaci v Al, není v nějaké krabici po cestě upálená fáze?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
MadmanCZE
« Odpověď #2 kdy: 02.11.2011, 12:29 »

Dělá to od té doby co jsem se nastěhoval.
Je to pronajatý byt.
Zásuvka je kousek od rozvodnice,tipuju že mezitím žádná krabice nebude.
Nikde jsem nic nevrtal. Instalace vypadá že je v mědi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.11.2011, 13:36 »

Trochu "hloupý nápad"
podle stavebního zákona jako provozovatel musíte mít dokumentaci. Jistě jste ji dostal a tak by se z ní dalo vyčíst jak je zásuvka připojená a kam, jestli přímo nebo je blokovaná...

Jedna praktická maličkost - pro jistotu bych hodně rychle uvěřil, že v zásuvce opravdu "chybí fáze",  protože kdyby to bylo v síti TN-C a byl někde přerušený "ten druhý drát",  je to hodně nebezpečná věc!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 02.11.2011, 14:13 »

A ja bych si tipnul na vadny stykac. Ze tam namerite neco fazovkou, to muze byt klidne neco naindukovane atp. Jestli mate normalni zkousecku, nebo alespon multimetr zmerte hned za stykacem fazi proti N. pokud je to OK, tak bych zkusil prozvonit draty k zasuvce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
MadmanCZE
« Odpověď #5 kdy: 02.11.2011, 14:16 »

Byt mám pronajatý na dva roky na smlouvu. Ve smlouvě nic o dokumentaci nebylo.
Provozovatel asi nejsem, podle mě jsem nájemce.
Co je , ,hloupý nápad"? To že jsem se díval do rozvodnice na stykač?

Jak poznám že chybí fáze, nebo že je přerušený , ,ten druhý drát" myslíte N (modrý) ?
 Já mám sice elektroprůmysl ovku ,  ale slaboproud a tam jsme se domovními instalacemi nezabývali Úsměv




Multimetr tady mám ,  mám zkusit proměřit napětí mezi výstupem stykače a N svorkovnicí? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #6 kdy: 02.11.2011, 14:31 »

Poradím vám trochu jinak,
zkuste do zásuvky zapojit nějaký spotřebíč např. svítidlo.
V rozvaděči si vypněte jistič pro okruh této zásuvky, ať můžete měřit bez napětí, za stykačem na výstupu naměřte multimetrem ohmickou uzavřenou cestu zásuvkového obvodu (L proti N nebo PEN). Bude-li hodnota "nekonečno" je obvod přerušen. Nezbývá nic jiného, než hledat přerušenou cestu zásuvkového obvodu, např. jak psal kol. Doležal (hmožinka apod.).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 02.11.2011, 18:40 »


Co je , ,hloupý nápad"? ...

Multimetr tady mám ,  mám zkusit proměřit napětí mezi výstupem stykače a N svorkovnicí? Úsměv
Za hloupý nápad považuji "chtít dokumentaci"

Jestli máte multimetr, zkuste změřit napětí mezi kolíkem v zásuvce a nějakou uzemněnou částí, např. rozvodem topení, pokud tam napětí nebude, zkuste přepnout na Ohmy a změřte odpor. Tím ověříte, jestli náhodou není přerušený PEN (pokud je rozvod v TN-C). Pak můžete tato dve měření zopakovat mezi pravou dutinkou zásuvky a kolíkem.
Pokud by tam bylo něco přerušeno, raději nepokračujte sám a okruh vypněte.
Pokud bude "vodivé co vodivé být má",  můžeme pokračovat. Zkuste do zásuvky dát zapnutý spotřebič, pokud možno s odporovou charakteristik ou, v pohodě vyhoví zapnutá lampička s klasickou žárovkou.
Pak můžete zkoušečkou nebo multimetrem zkusit "přítomnost napětí" na stykači. Pokud napětí na stykači bude, buď je přívod udělaný jinak, nebo je vedení přerušené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MadmanCZE
« Odpověď #8 kdy: 02.11.2011, 19:58 »

Tak ještě jedno měření Úsměv
Do zásuvky sem píchnul voltmetr a v zásuvce je cca9-10V střídavých. Zkoušel jsem pro jistotu voltmetr a na jiné zásuvce ukazuje 229V, a třeba na zdroji notebooku stejnosměrné napětí 19,5V takže funguje správně.

To je asi špatně že tam je tohleto. Smutek

Ještě zkusím provést ta měření odporu na nuláku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #9 kdy: 02.11.2011, 20:00 »

Tak jsem změřil napětí mezi kolíky dvou zásuvek. Neměli by být na stejném okruhu (jističi).
Změřené napětí cca 0,8V střídávě.
A co teď?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 02.11.2011, 20:39 »

Pozvěte si opravdového elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #11 kdy: 02.11.2011, 20:43 »

Takže to shrnu  napětí mezi svorkami zásuvky cca 9-10V střídavých.
Napětí mezi dvěma kolíky cca 0,8V střídavých.
Napětí na stykači je, nezkoušel jsem to voltmetrem ale doutnavka svítí stejně jako v zásuvce takže by tam mělo být 230V.

Je toto nebezpečný stav, který vyžaduje zásah?
Kolik by orientačně mohla stát oprava ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
René Damek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 02.11.2011, 21:57 »

Někdy je lepší problém přehrát na někoho jiného, v tomto případě na majitele bytu. Já bych taky nebyl rád, kdyby se můj podnájemník vrtal v elektrice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 02.11.2011, 22:02 »

tu doutnavku vam rozsviti i twch 10V co jste nameril. Zmerte napeti v rozvadeci za stykacem ( v sepnutem stavu) pro tu zasuvku. Tzn jeden hrot na fazi a druhy hrot na svoekovnici N.

Napeti mezi koliky zasuvek 0,8V by klidne mohlo byt v poradku, nejaka insukce, chyba pristroje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
MadmanCZE
« Odpověď #14 kdy: 02.11.2011, 22:35 »

Já se právě v té elektrice vrtat nechtěl, s majitelem se pokusím nějak domluvit. Zatím říkal, že to opravovat nechce kvůli penězům.
Tak jsem jen přemýšlel jestli to nebude nějaká prkotina, kterou bych snadno odhalil.
Vypadá to na složitější problém, tak mi nezbyde nic jiného než to nechat být, nebo sehnat na vlastní náklady elektrikáře.
Já  nechtěl dělat žádné zásahy, nebo tak něco. Jediné o co jsem se, snažil bylo zjistit kde je vlastně zádrhel,  na to snad nemusím mít vyhlášku 50? Když to nebudu opravovat ani měnit zapojení.

Ale asi to holt nechám být.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #15 kdy: 02.11.2011, 22:36 »

Doutnavku že by rozsvítilo 10V?
Mě ji teda nerozsvítí :-) na zkoušečce píšou od 125 do 250V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 03.11.2011, 06:59 »

Doutnavku že by rozsvítilo 10V?
Mě ji teda nerozsvítí :-) na zkoušečce píšou od 125 do 250V

Mluvit v případě doutnavky o zkoušečce je trochu troufalé. Její svit toho v podstatě moc neříká. Mockrát se mi stalo, že svítila i tam, kde nic nebylo, jen trochu delší souběh dvou vedení, nebo naopak jsem si ani nevšiml velmi slabého svitu (hlavně v létě) a dostal jsem za to pěkný kopanec. Jediná správná cesta je dvoupólové měření.
A to že vám doutnavka svítí i když naměříte jen10V, už tady bylo mnohokrát objasněno.

Já se právě v té elektrice vrtat nechtěl, s majitelem se pokusím nějak domluvit. Zatím říkal, že to opravovat nechce kvůli penězům.
Tak jsem jen přemýšlel jestli to nebude nějaká prkotina, kterou bych snadno odhalil.
Vypadá to na složitější problém, tak mi nezbyde nic jiného než to nechat být, nebo sehnat na vlastní náklady elektrikáře.
Já  nechtěl dělat žádné zásahy, nebo tak něco. Jediné o co jsem se, snažil bylo zjistit kde je vlastně zádrhel,  na to snad nemusím mít vyhlášku 50? Když to nebudu opravovat ani měnit zapojení.

Je jedno jakou práci na elektrice provádíte. Vždy porušujete touto činností zákon. Jedinou vyjímkou jsou zaměstnanci s par. 3 a 4.

A já jako pronajímatel bych měl přímo ve smlouvě věty typu. Nájemník nesmí v žádném případě zasahovat do sítí (voda, plyn, elektrika a pod).
Nájemce totiž nese odpovědnost za stav těcho zařízení. Tím by jste ho snadno odpovědnosti zbavil, pokud by se prokázalo, že si tam provádí tyto činnosti sám, navíc v rozporu se zákonem. Naopak pozval RT, nebo elektrikáře, který by mu napsal něco o nevyhovujícím stavu, který by on tím pádem musel řešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 03.11.2011, 07:12 »

...
Kolik by orientačně mohla stát oprava ?
Každý si nějak vážíme svého času.
Za to dobu, kterou jste věnoval diskusi a experimentům, by se dalo vydělat tolik, že by to zaplatilo práci odborníka, který by to opravil.
Odborník "koukne" a je mu jasné co je možné a co ne. Zatím jsme nevyloučili závadu na "vedení",  tam je cena opravy závislá na rozsahu závady a způsobu odstranění.
Kdyby byl přerušený kabel ve zdi, dá se vyměnit nebo nějak spojit. Dokázal byste si to vysekat a pak zase zazdít? Ten "kousek kabelu" může být levnější než nějaké spojování...
Ale než se vezme do ruky "bourací a zednické nářadí",  je dobré mít jistotu, že je to vedením, že jsme něco nepřehlédli "na odchodu z rozvaděče"

Takže pokud nevíme příčinu, pokud je to poškození, neznáme rozsah, nedá se mluvit o ceně.
Kdybyste byl z Domažlicka, můžete se ozvat, myslím, že bych to zvládnul za rozumnou cenu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 21 dotazů.