Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  V jakých barvách byla provedena tato výstražná cedule?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: V jakých barvách byla provedena tato výstražná cedule?  (Přečteno 16225 krát)
Jiří Čechura
« kdy: 03.09.2011, 11:43 »

Při opravě nátěru vedení vysokého napětí montéři odstranili a zahodili tuto pěknou cedulku a nahradili ji moderní.
Je zřejmé, že je ještě předválečná, protože po umytí je na opačné straně patrný nahoře německý nápis přetřený barvou, pod ním ležatý blesk a dole po ním český nápis.
I podle upevňovacích děr je vidět, že za protektorátu byla úmyslně otočena.
Chtěl bych si jí zrekonstruovat, ale nevím v jakých barvých byla provedena.
Najde se mezi vámi nějaký pamětník který mi poradí?


* jest nebezpecno.JPG (140.16 KB, 360x640 - prohlédnuto 1327 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 03.09.2011, 17:58 »

Při opravě nátěru vedení vysokého napětí montéři odstranili a zahodili tuto pěknou cedulku a nahradili ji moderní.
Je zřejmé, že je ještě předválečná, protože po umytí je na opačné straně patrný nahoře německý nápis přetřený barvou, pod ním ležatý blesk a dole po ním český nápis.
I podle upevňovacích děr je vidět, že za protektorátu byla úmyslně otočena.
Chtěl bych si jí zrekonstruovat, ale nevím v jakých barvých byla provedena.
Najde se mezi vámi nějaký pamětník který mi poradí?
Tipnul bych si:
  • Text černý
  • Rám černý
  • Pozadí bílé
  • Blesk červený
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.09.2011, 11:12 »

Používala se také kombinace bílý podklad, modrý text a orámování červený blesk. Ale nevím jestli to byl případ vaší tabulky...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.09.2011, 18:15 »

V době, kdy cedule vznikla se moc barvy nepoužívaly. Pár podobných jsem viděl viset v elektrikářskýc h dílnách. Podklad bych tipnul na bílou (asi smalt),  vystouplé části černá.

Mimochodem, ale že se ta češtinářská perla "... drátů i na zem spadlých" držela douho. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Čechura
« Odpověď #4 kdy: 04.09.2011, 20:07 »

Když jsem tu cedulku čistil, tak u některých písmen (p, a, d, o) byly v jejich záhybech zbytky silně vyšisované a degradované barvy ,  snad kdysi bílé, ale ruku do ohně ani na spadlý drát bych za to nedal :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 05.09.2011, 09:34 »

podobnu tabulku mame v rozvodni vn.. sice asi mladsiu ale vyzorom velmi podobnu
text je cierny na bielom pozadi a blesk je cerveny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 05.09.2011, 11:23 »

Mimochodem, ale že se ta češtinářská perla "... drátů i na zem spadlých" držela douho. Úsměv

Čeština se vyvíjí, v některých chvílích rychleji, jindy a jinde zase pomaleji. Já jsem před nedávnem něco hledal v katalogu elektronek a polovodičů Tesly z roku 1968 a našel jsem tam také krásnou větičku u tabulky germaniových výkonových diod od 3 do 20A :

 Nevyrábí se! V nových přístrojích používejte křemíkových usměrňovačů!

V katalogu 1973 již je na stejném místě ...křemíkové usměrňovače!


Zpět k výstražné tabulce, tohle provedení bývalo na většině starých dřevěných sloupů 22kV ještě před 30 až 35 léty a pokud nebylo opravované ručně barvou na sloupu, tak bývaly většinou barvy jak píše kol. Hudzík, setkal jsem se i s verzí kdy blesk byl také černý, tam bych tipoval ještě větší stáří. U nových a přestavěných vedení bývaly tabulky již v 70. létech plastové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Čechura
« Odpověď #7 kdy: 05.09.2011, 19:24 »

Jo ještě bych dodal ,  byl to ocelový příhradový stožár a  pod touto cedulkou ( odlitek z hliníku) byla ještě malá cedulka s číslem stožáru ( taky odlévaná)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 06.09.2011, 06:03 »

To je dnes  velmi cenný kousek pro sběratele..... . Mrknutí
Krásná práce našich předků... Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jozef BABJAK
« Odpověď #9 kdy: 06.09.2011, 08:14 »

V slovenčine sa v súvislosti s rovnakou výstrahou používal aj iný krásny dvojzmysel: "Je nebezpečné dotýkať sa vedenia aj na zem spadnutého".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 06.09.2011, 09:04 »

 Mrknutí Tento dvojsmysl bohužel zmizel, protože dnes máme management. Toto slovo mě dost vytáčí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Michal Zamazal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.07.2017, 10:09 »

Na písmenu podobné tabulky jsem našel drobný zbytek černé barvy s bílým podkladem. Prý bývaly tyto tabulky i s modrým písmem, blesk červený. Výsledek po nátěru viz přiložená fotka.


* tabulka.jpg (107.6 KB, 525x700 - prohlédnuto 788 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 23.07.2017, 17:52 »

Na písmenu podobné tabulky jsem našel drobný zbytek černé barvy s bílým podkladem. Prý bývaly tyto tabulky i s modrým písmem, blesk červený. Výsledek po nátěru viz přiložená fotka.


 Palec vzhůru

Nejdříve bylo písmo černé barvy.
Později bylo už modré.
Letopočty by se daly dohledat ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.