{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je nutno u zapojení sušičky použít chránič ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Je nutno u zapojení sušičky použít chránič ?  (Přečteno 6763 krát)
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 13.07.2011, 11:35 »


Jedná se o zapojení sušičky, 3f - 18 kW v umývacím prostoru v zóně 3. /viz. obr./
Stávající instalace je provedena jako TNC a je provedeno doplňkové pospojování.
Před zapojením sušičky bude nutno natáhnout nový přívod /CYKY-J 5x6/ a u sušičky bude provedeno místní doplňkové pospojování.
Ale jak je to s  použítím chrániče ?
Jeho použití v zóně 3 se týká snad pouze zásuvek čl. 701.53. /ČSN 33 2000-7-701/.
Pokud bude ale provedeno pevné připojení přes nástěnný vypínač, tak se dostávám k čl. 701.55 -ostatní upevněná zařízení používající el. proud a tam je chránič požadován pouze pro zónu 1 a 2.



* zap.sušičky.jpg (150.79 KB, 1791x1218 - prohlédnuto 337 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 13.07.2011, 20:57 »

TO: Janda

Norma ČSN 33 2000-7-701 již neplatí od 2009/09. Dnes se instalace v místnostech se sprchou nebo vanou řídí ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 z roku  2007.
V této normě se již neuvažuje zóna 3, ale celá místnost s vanou nebo sprchou se považuje za "koupelnu".
Nová norma předepisuje proudový chránič na všechny obvody vedené do místnosti s vanou nebo sprchou, tj. včetně osvětlení - viz příloha.


* 33 2000-7-701 ed2_701.415 chrániče 30mA..jpg (156.95 KB, 1340x648 - prohlédnuto 313 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.07.2011, 22:50 »

p. Beláň děkuji za upozornění.
Ještě bych se chtěl zeptat. Ten daný prostor je braný něco jako umývací prostor/prádelna. Je tam sice vana, ale ta slouží spíše pro hrubé praní oděvů než ke koupání.
Sprcha v místnosti není.
Je tedy potřeba aplikovat ještě nějakou jinou normu ?





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 14.07.2011, 22:33 »

...Ten daný prostor je braný něco jako umývací prostor/prádelna. Je tam sice vana, ale ta slouží spíše pro hrubé praní oděvů než ke koupání.
Sprcha v místnosti není.
Je tedy potřeba aplikovat ještě nějakou jinou normu ?

TO: Janda

Základní předpokladem je jasně definovat užívání místnosti a to se provádí v rámci projektu. Termín "spíše", "něco jako" a podobné definice norma nezná a nelze je používat. nenene
Buď se jedná o prádelnu, pro kterou je nutné stanovit základní charakteristik y (určit vnější vlivy) a na základě stanovení VV se navrhuje instalace dle příslušných norem, nebo se jedná o "koupelnu" a tam platí norma pro zvláštní jednoúčelová zařízení, tj. ČSN 33 2000-7-701 ed. 2.

V příloze máte rozsah platnosti ČSN 33 2000-7-701 ed. 2

PS: Logická úvaha je, že se uvažuje s občasným praním prádla v koupelnách, ale neuvažuje se, že by se v prádelnách běžně koupali lidé. Úsměv


* 33 2000-7-701 ed2 701.1 rozsah platnosti.jpg (134.69 KB, 1332x648 - prohlédnuto 207 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 15.07.2011, 14:24 »

Tak je to takto:
Místnost se používá jako prádelna, je to sice prostor s vanou, ale není to koupelna.
Protokol o určení VV hovoří o prostoru normálním.
Jak tedy s doplňkovou ochranou chráničem ?





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #5 kdy: 15.07.2011, 17:37 »

Já bych to bral tak, že
1. 30mA RCD je teď povinný na všechno mimo okruhů, kde hrozí škoda (kotel, mrazák,...)
2. Je tam kombinace voda - elektrika a jsou tam mokrý ruce, minimálně při ruční předpírce nebo překládání do pračky / sušičky. To samo o sobě by byl důvod pro RCD, kdyby neplatil bod 1.
3. Maximální škoda, která hrozí při vypadnutí elektriky v tomhle případě je praní v ruce nebo sušení na sluníčku. Proti riziku úrazu neobstojí.

Neřešil bych to a šel bych cestou samostatnýho 3f 30mA RCD pro onu místnost a za ním jističe pro pračku, sušičku,... U těchto spotřebičů je přece jenom vyšší riziko, že vypadnou a je blbost si sestřelit celý dům. Jestliže má někdo na takový stroje za desetitisíce a ještě vybavil samostatnou místnost (dlažba, obklady, vana, baterie,...), ten zhruba litr navíc by nemusel být pro investora až taková položka, aby kvůli tomu musel prodat ledvinu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #6 kdy: 15.07.2011, 17:44 »

Ja milujem tieto nekonečné otázky, či je alebo je niekde povinný prúdový chránič!

Bez ohľadu na to, či by sa podľa projektu, určenia vplyvov, druhu prostredia a normy dalo z jeho použitia vykľučkovať, ja by som jeho použitie silno odporúčal, už len podľa zdravého rozumu: používajú sa tam elektrospotreb iče, je tam vlhko, pravdepodobne porozlievaná voda, s kde-čím sa manipuluje mokrými rukami.

Alebo sa jedná vo vašom prípade o revíziu, ktorú máte urobiť, a neviete zaujať stanovisko, alebo ste "postihnutí" revíziou, kde RT požaduje použitie chrániča, a vy sa z toho snažíte vykľučkovať? Takže aký je kontext Vašej otázky? Aké sú vaše argumenty proti prúdovému chrániču?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.07.2011, 17:45 »

Pouze bych připoměl, že norma "na koupelny" se správně jmenuje "prostory s vanou...", takže pokud tazatel uvádí, že prostor vanu obsahuje (předpokládám, že se jadná o typ koupací vany, nikoli o nějakou specialitu) chránič být zkrátka musí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #8 kdy: 15.07.2011, 17:52 »

... 30mA RCD je teď povinný na všechno mimo okruhů, kde hrozí škoda (kotel, mrazák,...)

Keď už o hovoríme o tejto "výnimke": ako často sa stretávate s tým, že vybavením RCD vznikla škoda? O ako závažné škody sa jedná?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 15.07.2011, 18:01 »

Keď už o hovoríme o tejto "výnimke": ako často sa stretávate s tým, že vybavením RCD vznikla škoda? O ako závažné škody sa jedná?
Mrazáky, škody nejen na mase, ale také zničená podlaha kolem a pod.
Zde bych jako nejnižšší bezpečnostní masový standard viděl chránič typu G.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 15.07.2011, 18:08 »

Nechapem tieto debaty o vhodnosti/nevhodnosti chranica. Cena chranica je neporovnatelna s cenou zdravia a zivota.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.07.2011, 18:10 »

J Takže aký je kontext Vašej otázky? Aké sú vaše argumenty proti prúdovému chrániču?

Já proti chrániči vůbec nic nemám. Já ho tam velmi rád nainstaluji.
Kontext otázky souvisí s následnou výchozí revizí, která se bude muset provést.
Dále otázka souvisí s tím, že na to není  žádný projekt, jedná se "pouze" o zapojení sušičky do stávajících 20 let starých prostor. A v neposlední řadě mě zajímá, jak je to správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.07.2011, 18:13 »

A v neposlední řadě mě zajímá, jak je to správně.

No správně je to bez lamentování podle projektu ale to jen tak pro zajímavost.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musia byť aj nasledné rozvadzače opatrené prúdovým chráničom?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Je na mieste ekonomicka vyhoda centralneho chranica?
 Lze dát chránič stejné jmenovité hodnoty jako hlavní jistič?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Doporučuje nějaká norma doplnění proudových chráničů v elektrických instalací ?
 Je nutné použít proudový chránič v ovládací technologii?
 Proudové chrániče pro zajištění ochrany automatickým odpojením
 Pro které okruhy instalovat proudový chránič?
 Je nutná instalace RCD za oddělovací trafo?
 Jak reagovat na požadavek neosazení proudového chrániče?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Už vás proudový chránič zachránil?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je nutné FI s Idn=30mA, na SV okruhy, v prostorách shromažďovacích?
 Musí být použit chránič pro rekuperační jednotku, jestliže je v koupelně?
 Používáte chrániče v průmyslových kuchyních?
 Jak aplikovat proudový chránič na elektrocentrále?
 Opravdu se blíží konec centrálních proudových chráničů 30mA?
 Může být v elektroměrném rozvaděči proudový chránič?
 Má někdo tip jak vyřešit zásuvku s proudovým chráničem pro čerpadlo?
 Je nutné v drevodome k 30mA FI použít ještě 100/300mA?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jaký zvolit proudový chránič pro moderní audio techniku?
 Jaký typ zásuvek lze použít pro hudební produkce?
 Musí být pro svět. obvod použit proud. chránič v lékařský prostorách skupiny 1?
 Lze vysvětlit absenci proudových chráničů zásuvkových obvodů výrobní haly?
 Může být ve výrobně zásuvka 32A bez proudového chrániče?
 Jak je spolehlivý levný chránič do zásuvky?
 Za jakých podmínek mohou být v objektu autoservisu zásuvky mimo chránič?
 Jaké parametry musí mít proudový chránič pro jednofázové zásuvkové obvody?
 Je nutné použít proudový chránič G ke 3f sřídači?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Aky mate nazor, keby sa napr na kupelnu pouzil chranic s 10mA?
 Musí být zásuvka pro připojení RACKu v počítačové učebně přes proudový chránič ?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Jakou hodnotu RCD na kombinovanou zásuvku 400V/5/32A+230V/16A?
 Jak u čerpadla kanalizace prosadit použití proudového chrániče?
 Kam instalujete proudový chránič v dřevostavbě?
 Je pro zásuvku v rozvaděči určenou pro zařízení třídy II nutný proudový chránič?
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Jak se v budoucnosti zachováme, když test proudového chrániče zničí zařízení?
 Je nutné použít proudový chránič pro sekční garážová vrata?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.104 sekund, 22 dotazů.