Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?  (Přečteno 44657 krát)
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 09.06.2011, 09:53 »

Obracím se na toto fórum s dotazem ohledně proudové ochrany, která vypíná osvětlení bazénu.
V bazénu je použito bazénové osvětlení 12V/100W.
V rozvaděči pro bazén je umístěno bazénové trafo (určeno pro bazény, dodáno s bazénem).
Celkem pravidelně dochází k tomu, že při rozsvícení bazénu vypne proudová ochrana (kombinovaný jistič 6A/proud.ochrana).
Pokud nechám světlo rozsvícené a nahodím ochranu, tak se to většinou chytne, ale někdy ne a stále to padá.
Pak jsou dny, kdy zapnu světlo a ono se bez potíží rozsvítí, ale to je tak 1x z 10 pokusů. Jistič/ochrana je umístěn uvnitř domu, rozvaděč (IP55) s trafem pro bazén je umístěn venku pod přístřeškem v altánu.
Tedy zcela mimo možnost deště atd.
Velice prosím o radu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 09.06.2011, 10:27 »

Dělalo to odjakživa?
Jaký má trafo 230/12V výkon?
Jakou charakteristik u má ten jistič a chránič?
Poznáte zda to vyply nadproudové spouště jističe či chránič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.06.2011, 10:29 »

...ještě bych měl možná doplnit, že mám v domě starý rozvod, tedy pouze 2 vodiče a N je spojen na kolík. Nevím zda to může mít nějakým způsobem vliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.06.2011, 10:32 »

parametry trafa doplním, musím se podívat na štítek. Jinak to dělalo od začátku. Nepoznám zda to vypnul jistič či chránič. Lze to nějak rozpoznat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 09.06.2011, 10:41 »

Pominu-li chránič na dvojvodičovou síť (nějaké zmatené),  tak se s přihlédnutím na nepravidelné padání jističe domnívám, že to dělá magnetizační proud trafa a záleží v jaký okamžik ho sepnete. Lze svítidla odepnout a trafo zapínat naprázdno?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 09.06.2011, 11:05 »

V rozvaděčích pro osvětlení bazénu se většinou používají toroidní transformátory . Tyto trafa mají díky své konstrukci dlouhou životnost a bezporuchový chod, na straně druhé ten "náběh" není ideální.
Na toroida je nutné použít předjištění s pomalou charakteristik ou, nebo použít omezovač nárazového proudu.
Oslovte elektrikáře, aby definoval příčinu výpadků a navrhl řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.06.2011, 12:27 »

...tak jsem zjistil parametry a provedl jsem i zkoušku zda dojde k vystavení ochrany i při odpojeném osvětlení.
Paramatery jističe/chrániče: Kanlux B16, JVL5, 6A...nic dalšího jsem na něm neobjevil.
Trafo: 230V/50H - 12V/300Va, TOR TvZa

Pokud odpojím na sec. straně trafa osvětlení, tak problém stále přetrvává. Ochrana je nahozená - zapnu vypínač a ochrana spadne. Pokud však vypínač nechám zapnutý a následně nahodím ochranu, tak je vše ok. Ovšem vypnu-li vypínač a opět zapnu, tak stejná situace a ochrana je dole.

Napadla mě jedna možnost, ale za tu tady budu asi pranýřován, jelikož to asi bude špatně z bezpečnostího hlediska. Co když nechám okruh jištěný pouze jističem a proudovou ochranu umístím až na výstup z trafa. Je mi jasné, že tam budu využívat pouze proudovou ochranu a nikoli jistič. Předpokládám však, že chránit musím předvším situaci, kdy by nastal problém s osvětlením, které je ve vodě. Zde by ochrana měla pracovat správně a svůj účel by tedy splnila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.06.2011, 12:48 »

Co je proudová ochrana?Věci kolem bazénu bych nechal v každém případě odborníkovi!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.06.2011, 12:59 »

...odborník to zapojil a v ten den to zrovna fungovalo, bazén se rozsvítil a tak mě nenapadlo, že s tím následně bude problém. Jelikož než se bazén definitivně usadil a napustil, tak se to nezkoušelo. Zapojili to technici od dodavatele bazénu. Když jsem se tam následně dotazoval, tak mi nebyli schopni fundovaně odpovědět a jelikož je to firma vzdálená přes 60km, tak nejprve hledám řešení přes dotazy zde. Samozřejmě pokud by to měl být zásadní problém, tak to nechám na odbornícíh, ale například možnost, že bude potřeba doplnit výše zmiňované předjištění není zase tak krkolomná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.06.2011, 13:05 »

Právě proto, že to jak píšete, dělal odborník od dodavatelské firmy, by asi bylo lépe použít reklamaci, než se do toho hrabat a pak vyslechnout, že záruka není, protože se v tom někdo šťoural.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 09.06.2011, 13:22 »

...plně s vámi souhlasím, kdyby to tak ovšem bylo :-(. Já mám pouze dodák a záruku na bazén, světlo i trafo. Ovšem montáž a zapojení ne. Oni oficielně dodali bazén a příslušenství. Samotné zapojení proběhlo tak, že při dodávce bazénu mi to jejich technik zapojil jaksi grátis, ale ne oficielně. Já to měl rozvedené a připravené, on to propojil, ale nikde o tom není řádek a smlouva jak jsem psal je pouze na výrobu bazénu a jeho dodání. Takže když bude špatné trafo, jsem schopen ho vyreklamovat, ale to nepředpokládám . Na práci pokud to bude potřeba, tak prostě musím objednat elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 09.06.2011, 13:38 »

Jak psal výše Radek Červený.

Celkem pravidelně dochází k tomu, že při rozsvícení bazénu vypne proudová ochrana (kombinovaný jistič 6A/proud.ochrana).

Zřejmě máte kombinovaný jističochránič 6A, to je samozřejmě málo. Je třeba osadit silnější jistič nejlépe s motorovou charakteristik ou "C".

Obvod s trafem pro světlo v bazénu nemusí být přes proudový chránič, stačí jistič. Když zavoláte alespoň středně znalého elektrikáře měl by všechno poznat a správně zapojit sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 09.06.2011, 13:41 »

...je to přesně tak, je to kombinovaný jistič- chránič 6A. Pokud tedy nemusí být v tomto případě proudový chránič, tak nechám nainstalovat silnější jistič a mělo by to být ok. Děkuji za odpověď
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 09.06.2011, 14:35 »

Paramatery jističe/chrániče: Kanlux B16, JVL5, 6A...
Podle Vámi zadaných údajů by to měl být jistič B16A, + FI 30mA. Ta 6 nevím nevím. Není to 6kA?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 09.06.2011, 14:45 »

Je to on?


* Kanlux_Kania_B16A_2_003.jpg (53.02 KB, 640x640 - prohlédnuto 1441 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 09.06.2011, 14:49 »

Jjj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 09.06.2011, 14:57 »

ano, to je přesně ono. Takže pak je to 16A? Což mění situaci? Předpokládám, že vypínání způsobuje proudový chránič, nikoli jistič. Pak by se nic nemělo zřějmě měnit na tom, že to způsobuje náběh trafa. Stále tedy platí, že lze kombinovaný jistič/chránič vyměnit za jistič a mělo by to být ok?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mafiak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 09.06.2011, 15:10 »

Keď už sa bavíme o vode...

http://korzar.sme.sk/c/5929471/trebisovcana-zabil-elektricky-prud.html  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může chránič vypadnout i při vypnutém hlavním vypínači?
 Proč mi vybavuje proudový chránič?
 Proč vypadává centrální proudový chránič po natopení el. ohřívače vody?
 Proč mi vybavuje proudový chránič, po provizorním připojení rozestavěného domu?
 Proč mi proudový chránič vypíná?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Proč vybavuje PCH při větším odběru i z okruhů mimo tento PCH ?
 Je chyba v proudovém chrániči, či ve mně?
 Proč mi při natahování jističe vypadává proudový chránič?
 Proč vypne fíčko při vypnutém jističi a styku N a PE?
 Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč vybavuje chránič při zapnutí vysavače?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Proč vybavuje proudový chránič, když je izolační odpor OK?
 Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?
 Proč mi vypadává nový proudový chránič při zapojení vrtačky?
 Prečo vybavuje prúdový chranič, keď v obvode nieje nič zapojené?
 Prečo podla Vás neustále vyhadzuje prúdový chránič?
 Preco mi drtic odpadu vyhadzuje prudovy chranic ?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí elektrické trouby?
 Proč vypadává proudový chránič v noci jednou za 14 dní?
 Kdo by odstranil příčinu vybavování proudového chrániče u Domašova?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Jaký je důvod výpadku chrániče při připojení plynové hadice ke sporáku?
 Jak odhalit příčinu pravidelného padání proudového chrániče v určitou dobu?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proč světelný okruh vybavuje proudový chránič?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 K čemu je na chrániči červené tlačítko, když po stisku nejde chránič už zapnout?
 Proč vypíná proudový chránič po zapojení nového obvodu do rozvaděče?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Proč trouba vyhazuje po nahřátí proudový chránič?
 Proudový chránič začal divně vybavovat, co s tím?
 Je nějaká možnost zapojení akumulačních kamen do okruhu s chráničem?
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proč vypadává proudový chránič, když se zvýší příkon odběru?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč mi vybavuje chránič když chci zapojit obvod světel v koupelně?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč po rekonstrukci elektroinstalace pračka vypíná proudový chránič?
 Muže vyhazovat Multifunkční relé SMR-B/230 proudový chránič ?
 Co může způsobovat vybavování chrániče při připojení nového ponorného čerpadla?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Může prodlužka způsobovat shození jističe?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Proč chránič vypína i když není pod napětím?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Proc vybavi proudovy chranic pri zapojeni DRO?
 Proč po zapojení LED a spuštění spotřebiče s větším odběrem vybaví chránič?
 Jak nahodit starý jistič z roku 1972?
 Proč vypíná chránič obvod se spínacími hodinami v závislosti na jejich umístění?
 Je možné aby vypnutá sušička vyhazovala proudový chránič?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Proč trouba vyhazuje proudový chránič?
 Proč vypadává proudový chránič při zapojení trafa mimo proudový chránič?
 Proč vybavuje čtyřpólový chránič i bez spotřebičů?
 Proč dálkově ovladaná zasuvka SOLIGHT DY 08 vypíná proudový chránič?
 Proudový chránič vybaví při vypnutém jističi - je to normální?
 Proč elektrický gril shazuje proudový chránič?
 Proč po zapojení pohonu vrat vypadává proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 22 dotazů.