Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Aká je minimálna vzdialenosť holých vodičov 6kV a 22kV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aká je minimálna vzdialenosť holých vodičov 6kV a 22kV?  (Přečteno 14559 krát)
Zdeno.Fusik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 31.03.2011, 16:12 »

Konkrétne sa jedná o priestor kompenzačných batérii. Kompenzačné batérie su umiestnené v interiéry, a môžeme uvažovať o základnom prostredí ( podľa starej STN 330300 ).
Poprípade bi mi pomohlo číslo normy ktorá rieši túto problematiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 31.03.2011, 16:55 »

Málo údajů.
Pevné či lanové vodiče?
Uvažuje se pracemi na jednom systému (třeba utahování držáků) a druhý systém je v provozu?
Nebo patří k jednomu zařízení (třeba trafo) a oba systémy lze vypnout současně?
Jsou ty systémy navzájem oddělené nějakým zákrytem?
V ČR pro toto platí ČSN 33 3210 tab.2
Nezapoměňte, že držáky zvětšují rozměr vodičů.

Pokud platí tučné předpoklady, tak nejmenší vzdálenost z hlediska doskoků je 270mm (pro 25kV a mezi systémy přípojnic)


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #2 kdy: 31.03.2011, 17:54 »

Já jen doplním, že od listopadu 2002 je vydaná norma ČSN 333201, kde je v tabulce na straně 146 uvedeno:
pro 6kV    60mm a 90mm ve vnitřních prostorách
pro 22kV  190mm a 210mm ve vnitřních prostorách
Tyto hodnoty platí do nadmořské výšky 1000m a nižší hodnoty platí pro neexponované sítě u kterých nehrozí vznik velkého impulsu atmosferického přepětí.
Já při kontrolách vzdáleností používám ukazováček a velký sešit. Ukazováček 10cm na 6kV, velký sešit na šířku 21cm pro vnitřní prostředí, a na výšku 29,7cm pro venkovní prostředí kde je minimální vzdálenost 290mm.
Ale pozor, pokud se jedná o výrobek, na kterém byly provedeny dielektrické typové zkoušky, mohou být vzdušné vzdálenosti menší (například kompaktní rozvaděče vn izolované vzduchem.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 31.03.2011, 18:23 »

Já jen doplním, že od listopadu 2002 je vydaná norma ČSN 333201, kde je v tabulce na straně 146 uvedeno:
pro 6kV    60mm a 90mm ve vnitřních prostorách
pro 22kV  190mm a 210mm ve vnitřních prostorách
To je pravda, mezi fázemi nebo vůči zemi. Já to pochopil možná špatně, že se jedná o vzdálenost mezi systémy. Takže tazatel si může vybrat mezi dvěmi odpověďmi.
Ale pozor! Ty vzdálenosti mezi fázemi jsou minimální pro doskok. Rozhodující je výpočet na dynamické namáháni zkratovými proudy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #4 kdy: 31.03.2011, 18:37 »

Samozřejmě máte pravdu pane Doležale, při působení dynamických sil při zkratu se vodiče mohou přiblížit na 50% doskokové vzdálenosti - viz čl. 4.4.3 normy 333201.
Protože se jedná o vnitřní kompenzaci, předpokládám, že bude připojena pasovinou nebo podobným způsobem, kde asi nedojde ke změně vzdáleností při zkratu.
Ale to už si musí vyjasnit tazatel. Já myslím, že mu naše názory budou stačit. Jinak vám přeji skleničku dobrého bílého. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 31.03.2011, 19:37 »

. . . předpokládám, že bude připojena pasovinou nebo podobným způsobem, kde asi nedojde ke změně vzdáleností při zkratu.
. . .  Jinak vám přeji skleničku dobrého bílého.  
To je pravda, že žádné výkmity tam nebudou, to by musela být totální destrukce, ale trvalou deformaci vyloučit nemůžeme.
Je třeba brát v úvahu výšku izolátoru i držáku, pevnost izolátoru i držáku, u pasů nepřekročit 2-násobek meze průtažnosti a pod. To vše musí být při daném dynamickém proudu m.j. v souladu i s fázovou roztečí pasů (nastojato či naplocho). Píši to pro tazatele, aby viděl, že to není jen tak a nelze rozteč navrhnout jen na doskok. Doskok je jen jedno z kriterií.
A jinak  na zdravi Bohužel smajlík jen pro pivo, ale bílé já rád.
V příbalu ilustrační, vymyšlené propojení


* dimpasu.jpg (242.33 KB, 1069x984 - prohlédnuto 951 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdeno.Fusik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.04.2011, 07:06 »

Ďakujem

A ešte otázočka na pána Petra Doležala, ten obrázok s tým výpočtom
to máte nejaký software alebo je to z excelu ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 04.04.2011, 08:34 »

Je to Excel a výpočet je dle ČSN 38 1754.
Ještě zajímavější jsou paralelní pasy, kde výpočet testuje i vložky (odbočení je považováno též za vložku). Ten list jsem zobrazil i s kontrolními veličinami.
Bohužel, nenašel jsem nikoho, kdo by mi prgm zoponoval či zkontroloval a proto ho nešířím a neposkytuji. Kdyby se přípojnice "přetrhly",  tak by někdo mohl přetrhnout mě.


* dimpas.jpg (629.47 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 918 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdeno.Fusik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.04.2011, 07:02 »

Aj tak ďakujem ... zohnal som si príslušné normy a podarilo sa mij problém vyriešiť .....
ešte že existuje takýto šikovný portál .... :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
papez.pavel@seznam.cz
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.01.2013, 18:41 »

Dobrý večer, pane Doležal je to už starší diskuze, ale mohu vás poprosit zda by jste mi neposkytnul váš odkazovaný excel soubor? Psal jste sice že ho neposkytujete, ale pokud by jste se odhodlal, rozhodně vás nebudu v případě nějakých problémů ani zmiňovat. Dík moc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Lze uložit elektrický kabel a vodovodní přípojku do jednoho výkopu?
 Je nějaká pevná vzdálenost mezi rozvaděčem a požárním hydrantem?
 Jak daleko může být domácí hlavní rozvaděč instalován od vodoměru?
 Jaká norma doporučuje vzdušné vzdálenosti?
 Existuje min. vzdálenost mezi svislým kabelem přípojky a zdí sousedního domu?
 K čemu vlastně slouží bezpečná vzdálenost u hromosvodů?
 Má nadmořská výška vliv na velikost ochranného úhlu hromosvodu?
 Jakým normám odporuje vedení 0,4KV dotýkající se železného sila?
 Jaká je nejmenší vzdálennost vedení nn od komunikace?
 V jaké nejmenší vzdálenosti může být venkovní (IP55)zásuvka od svodu hromosvodu?
 Jaká je povolená minimální vzdušná vzdálenost mezi fází a zemí u venkovních zařízení vn22 kV
 Znáte bezpečné vzdálenosti vedení?
 Jak daleko je bezpečné bydlet od vedení vvn?
 Ako uvažovať pri koeficiente km pri bleskozvodoch?
 Jak správně vypočítat dostatečnou vzdálenost jímací soustavy od hřebenu?
 Odstupová vzdialenosť medzi nn vedením a technologickým potrubím pre naftu?
 ARisk#6: Jsou vhodnější plastové nebo kovové přepážky v kabelových žlabech?
 Jaká je při 230V minimální vzdálenost krytu od živé části?
 Jaká jsou pravidla vedení kabelů vzduchem ?
 Rieši nejaká STN (ČSN) vzdialenosť zemného kábla od stĺpa?
 Jakou musím dodržet vzdálenost sloupu VO od venkovního neizolovaného vedení nn?
 Aká je doporučená minimálna vzdialenost PP rúry od uzemnenia bleskozvodu ?
 Jakým způsobem odměřit délku kabelu před odchodem ke klientovi?
 Je norma, která řeší vzdálenosti elektrického zařízení od expansní nádrže?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.