Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je vhodná stavba RD poblíž vvn 110kV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je vhodná stavba RD poblíž vvn 110kV?  (Přečteno 32381 krát)
Petr Hanek ml.
« kdy: 05.03.2011, 21:26 »

Plánuji stavbu rodinného domu 24m od krajního vodiče 110 kV vedení.
Pročetl jsem mnoho diskuzí, ale buď se v nich řeší vyšší nebo nižší napětí.
Může v této vzdálenosti od vedení dojít k nějakým nepříjemnostem při trvalém pobytu?
Jen uvedu, že celý život žiji od tohoto vedení cca 100m a dalších 200m od trafo stanice,
která dodává elektřinu pro 10tis. město a nikdy jsem já, ani moje rodina,
žádné problémy nespozoroval.
Lze nějakým způsobem změřit nebo určit magnetické a elektrické záření?
Ještě uvedu, že rozvod je řešen šesti dráty zavěšeným na sloupech zrcadlově proti sobě
(nejsou úplně lineárně pod sebou).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
akademik.richard
« Odpověď #1 kdy: 06.03.2011, 11:42 »

Ochranné pásmo u 110 kV je 12 m od krajního vodiče. Takže stavět dle zákona můžete. Ale Vy se ptáte spíše na zdravotní aspekt. Tady můžete být naprosto klidný, vám a Vaší rodině nehrozí žádné zdravotní riziko. Neřešil bych elektromagneti cké pole vedení 110 kV vzdálené 24 m v době, kdy celou naší domácnost okupují různé vysokofrekvenč ní zářiče a přikládáme si další zářič (mobilní telefon) přímo k uchu, abychom si jen tak pokecali. Vedení vysokého napětí máme běžně uložené v chodníku, vedou nám do domů, kde jsou trafostanice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.03.2011, 14:59 »

Keby pobyt v blízkosti vvn zariadení mal nejaký významný vplyv na zdravie ľudí, tak by všetci zamestnanci na rozvodniach energetiky mali chorobu z povolania. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Petr Hanek ml.
« Odpověď #3 kdy: 06.03.2011, 15:36 »

Děkuji za reakce. O této problematice sháním intenzivně informace minimálně 14dní ,  ale bohužel neustále tápu. Našel jsem vyjádření krajské hygienické stanice, kde je uveden řez magnet.polem okolo vodičů. Z tohoto článku vyplývá, že stavba bude daleko pod povoleným limitem z hlediska magnet. záření, viz http://www.hbenesov.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.aspx?id_org=4235&id_dokumenty=1336&n=vliv-vedeni-vvn-na-zdravi
Dále jsem ale našel diskuze pánů, kteří se zabývají měřením elektromag. smogu a ty uvádějí hodnoty daleko daleko vyšší, cca 2000 mT pod vedením (diametrálně se liší od státní referenční laboratoře) 4000 v/m ( myslím, že je to elektrické záření?) Bohužel jsem nenašel, jaké hodnoty by měly u vedení být, ani jaký mají útlum.
Takže jsem z toho trošku Miluška Voborníková  zle
Pod tímto vedením se zde pasou koně a nepozoruji na nich žádnou nervozitu  Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 06.03.2011, 15:49 »

No vida, dle tabulky se pod vedením lépe hojí zlomeniny.  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.03.2011, 19:26 »

Takže jsem z toho trošku Miluška Voborníková  zle
Pod tímto vedením se zde pasou koně a nepozoruji na nich žádnou nervozitu  Vyplazuji jazyk
Miluška Voborníková jste z toho zcela přirozeně - když ani nevíte, jaký je rozdíl mezi miliTesla a mikroTesla, tak se v tom vyznat nemůžete.
Takže si můžete vybrat - buďto věřit hygienickým normám a měřením národní referenční laboratoře, anebo nějakým pánům v jakési diskusi.

V prvním případě se klidně smiřte s tím strašidlem za barákem a stavějte. Ti koně taky něco signalizují.

V druhém případě na stavbu zde zapomeňte, a postavte si chaloupku na samotě u lesa bez elektrické přípojky a daleko od všech sítí. Největší zdravotní komplikace vám totiž způsobí dlouhodobý strach z neviditelného záření,  a nejmenovaní lovci duchů (pardon, měřiči elektromagneti ckého smogu) vás v tom rádi informačně podpoří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
petr hanek ml
« Odpověď #6 kdy: 06.03.2011, 20:26 »

Je tak trochu překlep. mili a mikro je trošku rozdíl Smích. A princip mag. indukce mi byl nastíněn ve škole asi i to že indukce souvisí s proudem, který přes vodič teče takže v noci by to mohlo být ještě lepší, ale co mi nenastínily je ta druhá složka záření a docela bych jí rád pochopil a ještě lépe kdybych věděl kolik toho 110 kV vedení vyzařuje.
Jinak u toho to vedení bydlím celý život akorát o 70 m dále hráli jsme pod ním fotbal atd. jenže mě zajímá to záření a když už o tom čtu co se dá.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.03.2011, 20:31 »

Je tak trochu překlep. mili a mikro je trošku rozdíl Smích. A princip mag. indukce mi byl nastíněn ve škole asi i to že indukce souvisí s proudem, který přes vodič teče takže v noci by to mohlo být ještě lepší, ale co mi nenastínily je ta druhá složka záření a docela bych jí rád pochopil a ještě lépe kdybych věděl kolik toho 110 kV vedení vyzařuje.
Jinak u toho to vedení bydlím celý život akorát o 70 m dále hráli jsme pod ním fotbal atd. jenže mě zajímá to záření a když už o tom čtu co se dá.





Pokud na zamýšleném místě stavby usne pes, je vše v pořádku co se všelijakých záření týká, na takovém místě pak můžete spát v klidu i vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.03.2011, 21:11 »

J
Jinak u toho to vedení bydlím celý život akorát o 70 m dále hráli jsme pod ním fotbal atd. jenže mě zajímá to záření a když už o tom čtu co se dá.

Ak ste doteraz nezomrel na ožiarenie z elektrických vedení, tak sa staroby dožijete bez problémov. Ak máte strach pred žiarením, začnite sa zaujímať o vplyv ionizujúceho žiarenia zo zeme, z vesmíru a zo zdravotníckych rentgenov. Budete nemilo prekvapený. Stačí sa opýtať hygienikov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.03.2011, 21:13 »

Jen taková perlička k záření. Co znám techniky, co dělají servis a údržbu stanic mobilních operatérů, tak všichni mají jenom holky. Pokud mají kluka, tak je vždy počat v předešlém zaměstnání  Škleb
I já jsem takto pořídil  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.03.2011, 21:20 »

Jen taková perlička k záření. Co znám techniky, co dělají servis a údržbu stanic mobilních operatérů, tak všichni mají jenom holky. Pokud mají kluka, tak je vždy počat v předešlém zaměstnání  Škleb
I já jsem takto pořídil  angel

Doufám, že těch techniků znáte víc, nikoli pouze dva, pak by to byla jedna z nejpřevratnějš ích informací, kterých se mě v posledních letech dostalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 06.03.2011, 21:29 »

Podobný mýtus jsem slyšel o vojenském vysílači na Strahově. Jenom se mluvilo o chlapcích. I když je fakt, ze mám taky dceru.

Kdysi jsem měl nějakou práci na rozvodně v Hradci u Kadaně. Stačilo si večer umýt hlavu a projít pod vedením 400kV. Vlasy vstávaly a nebylo to hrůzou. Lidi tam normálně pracují a o problému jsem neslyšel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 06.03.2011, 21:42 »

Pokud na zamýšleném místě stavby usne pes, je vše v pořádku co se všelijakých záření týká, na takovém místě pak můžete spát v klidu i vy.
Pokud se na to podíváme z tohoto úhlu pohledu, existují další teorie:
- na rozdíl od psa pokud si místo oblíbí kočka, není to dobré místo pro spaní člověka
- necháme na místě alespoň několik měsíců pást dobytek, zabijeme a prozkoumáme vnitřní orgány. Jakékoliv změny mohou znamenat, že to místo není vhodné pro život lidí
- kde se daří rostlině "tchynin jazyk",  to není příliš dobré místo pro spaní.

Protože jsem spíše "materialista",  nejsem moc deptán údaji o něčem, co si nemohu změřit, co si nemohu prohlédnout, na co si nemohu sahnout ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #13 kdy: 06.03.2011, 21:47 »

Doufám, že těch techniků znáte víc, nikoli pouze dva, pak by to byla jedna z nejpřevratnějš ích informací, kterých se mě v posledních letech dostalo.
cca 8 co maj děti. Doufám, že je to náhoda. Děti taky pořizovány po třicítce, ne v plné síle ve 20
Ale i tak díky za holky  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.03.2011, 22:11 »

Tchynin jazyk je jedovatá agave. Proto v ložnici nemá být. Přemýšlím, kde vzala svoje české označení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 06.03.2011, 22:19 »

Jen taková perlička k záření. Co znám techniky, co dělají servis a údržbu stanic mobilních operatérů, tak všichni mají jenom holky.

Vysoké percento dcér majú aj manipulanti vn/VVN rozvodní. Ale zatiaľ súvislosť medzi elektrinou a dcérami nikto vedecky neskúmal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 07.03.2011, 07:44 »

Na téma pohlaví dětí u elektrikářů byla na elektrice kdysi anketa. Nemohu, resp.nevím jak se na ni dostat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jozef Babjak
« Odpověď #17 kdy: 07.03.2011, 08:45 »

... Co znám techniky, co dělají servis a údržbu stanic mobilních operatérů, tak všichni mají jenom holky. ...
To asi nesúvisí s údržbou BTS; pozorujem túto dievčenskú epidémiu medzi svojimi rovesníkmi (30+) už niekoľko rokov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.