Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Musí mít elektrické vedení z bytu do společných prostor revizi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí mít elektrické vedení z bytu do společných prostor revizi?  (Přečteno 21584 krát)
Rade
« kdy: 23.02.2011, 08:43 »

Když je z bytu protažena prodlužka do sklepa, je povinná revize? V bytě je klasická ABB zástrčka a 15m 3x1,5mm2 protaženo skrz zeď, vedeno v zacvakávací liště. Zapínání jen když potřebuji ve sklepě elektřinu. Sousedka začala řešit jestli mám na toto revizi. Musí být? Může mě donutit k demontáži?

Původní otázka: prodlužovák do vedlejší místnosti-revize?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.02.2011, 09:22 »

1) Sousedka je majitelka domu? Nebo je to jenom klasické sousedské hašteření?

2) Prodlužovák nemá v liště co dělat. Je dimenzován pro práci na vzduchu, v liště se může přehřát. Průřez 1,5mm2 nevyhovuje jištění 16A.

3) Pokud je sklep společným prostorem a vy na něj nemáte s majitelem nějakou dohodu o užívání, může vás majitel vyzvat k odstranění instalace.

4) Instalace ve společných prostorách podléhá lhůtám pravidelných revizí. V tom má sousedka pravdu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 23.02.2011, 09:31 »

Jak píše kol. Svejkovský....

obecně co je ve společných prostorách bytovky,paneláku,domu podléhá pravidelným revizím (povinným)
u bytu, tam je pravidelná revize doporučená Nerozhodný  ve stanovených lhůtách....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rade
« Odpověď #3 kdy: 23.02.2011, 09:45 »

1) Sousedka je majitelka domu? Nebo je to jenom klasické sousedské hašteření?
není majitelkou, je pouze majitelkou sousedního sklepa a kabel jí přes sklep nevede

2) Prodlužovák nemá v liště co dělat. Je dimenzován pro práci na vzduchu, v liště se může přehřát. Průřez 1,5mm2 nevyhovuje jištění 16A.
kabel prodloužení má být mechanicky chráněn, prodlužovačka může být 1,5mm2 do 50m, tady se jedná o 12m

3) Pokud je sklep společným prostorem a vy na něj nemáte s majitelem nějakou dohodu o užívání, může vás majitel vyzvat k odstranění instalace.
tohle problém není jedná se pouze o jednu osobu, které to vadí a přes její sklep to nejde.

4) Instalace ve společných prostorách podléhá lhůtám pravidelných revizí. V tom má sousedka pravdu.
Mohu se domluvit s nějakým RT aby mi to zrevidoval a udělla na tohle propojení kartu tak, jak máme na prodlužováky v práci.

šlo mi hlavně o to jestli, když takto přišla sousedka s tím že jí vadí kočárek na chodbě a my jej neodstranili a teď jí vadí tohle, tak jestli musím běžet a vše zlikvidovat.
není to ani trvale pod proudem, jen výjmečně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 23.02.2011, 10:04 »

. . . není to ani trvale pod proudem, jen výjmečně . . .
Toto není rozhodující a pod "proudem" není totéž co "pod napětím".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rade
« Odpověď #5 kdy: 23.02.2011, 10:08 »

. . . není to ani trvale pod proudem, jen výjmečně . . .

Toto není rozhodující

Ano rozumím, psal jsem to spíše proto, aby bylo zřejmé že se nejedná o pevný přívod zapojený do el instalace bytu, ale o příležitostné prodloužení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rade
« Odpověď #6 kdy: 23.02.2011, 10:35 »

chtěl jsem vědět co udělat pro to, aby mohlo vedení zůstat zachováno, jelikož nemám možnost jej jednoduše předělat. když jsem prozkoumal web tak jsem našel normu pro prodloužení a té to nijak neodporuje viz. obrázek. Od zkušených pak vědět, zda to chápu správně...

každopádně děkuji za vaše názory


* CSN340350ed2411.jpg (34.15 KB, 773x84 - prohlédnuto 632 krát.)

* CSN340350ed2530.jpg (203.23 KB, 773x520 - prohlédnuto 724 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.02.2011, 12:18 »

2) Prodlužovák nemá v liště co dělat. Je dimenzován pro práci na vzduchu, v liště se může přehřát. Průřez 1,5mm2 nevyhovuje jištění 16A.
kabel prodloužení má být mechanicky chráněn, prodlužovačka může být 1,5mm2 do 50m, tady se jedná o 12m

A to jste zjistil kde? Já to vidím jinak.
Prodlužovací kabel je možné považovat za pohyblivý přívod, který by měl být uložen volně, viditelně, aby byl kontrolovateln ý jeho stav.
To, že si lidi dělají z pohyblivých přívodů něco jako náhradu nebo doplněk pevné instalace, to asi nezměníme. Dokud je to v jejich domu, je to tak trochu jejich problém. Ale ve společných prostorách objektu, jehož nejste majitelem, je to špatně.

K tomu přehřívání - kabel CYKY uložený v liště nebo trubce se chladí hůře než uložený na vzduchu nebo v omítce, nevyhoví jištění 16A při průřezu vodičů 1,5mm2.
Kabel CYSY (H05VV-F nebo podobný na prodlužovačky a pohyblivé přívody) je z "trochu jiného PVC" a má povolenu nižší povrchovou teplotu, takže v liště je hodně špatně!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rade
« Odpověď #8 kdy: 23.02.2011, 12:37 »

No ale co tedy s tím mám dělat. Pokud je problém v tomto, tak by stačilo předřadit jistič 10A? Co se týče mech chránění, tak je to údajně běžné na stavbách atd. kde je v chráničkách i takovýto kabel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.02.2011, 12:45 »

V tomto případě si musíte nejdříve uvědomit jaký problém řešíte. Není problém v prodlužováku ale v sousedských vztazích. Pokud seženete RT který vám na tu šňůru udělá revizi tak je to jen dobře ale pokud ji vedete přes prostor který není váš a bez povolení vlastníka toho prostoru tak máte problém a revize vám nepomůže.
Vyřešte problém se sousedkou a problém s prodlužovákem zmizí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 23.02.2011, 19:33 »


Vyřešte problém se sousedkou a problém s prodlužovákem zmizí.

Asi rozumný přístup.
Když budete chtít "revizi",  je otázkou, jaký podklad (projektovou dokumentaci) předložíte. Rozumný revizák se nepohrne do revize, která by mu mohle přinést nějaký problém, prošetřování správnosti revize,...
Pak se může někdo ozvat s tvrzením, že je to úniková cesta a podobná instalace tam být nemůže...
Nebo někdo použije nějakou "drobnou protekci (korupci)" a poštve na vás hasiče, ti také nemají rádi nestandartní řešení, kdy si vypnou prostor a odjinud jim tam pořád jde nějaké napětí...

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.02.2011, 21:47 »

...poštve na vás hasiče, ti také nemají rádi nestandartní řešení, kdy si vypnou prostor a odjinud jim tam pořád jde nějaké napětí...
Zas tak moc nestandardní řešení to není (pokud neberu v úvahu zde diskutovaný způsob provedení),  viz ČSN 33 2130 ed.2, čl. 7.7.6:
Pro sklepy, půdy a garáže přidělené k bytům se navrhují další dodatečné obvody, které se přednostně napájejí z bytové rozvodnice příslušného bytu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
rade
« Odpověď #12 kdy: 23.02.2011, 22:46 »

Děkuji všem za reakce i když tedy nemám úplně jasno a chtěl by jsem věc dořešit, tedy mít 230V ve sklepě.
Konkrétní sousedce vůbec nevede vedení skrz její skle. (Těm přes jejichž sklep jsem to před pěti lety vedl s tím souhlasili a souhlasí i s případným předěláním na CYKY. jinak by to ani nešlo jelikož jsou místnosti zamčené). Sousedka mě udala, že spotřebovávám společnou el. v domě a když jsem jí řekl, že je to prodloužení z bytu, tak mi asi nevěřila. Společenství vlastníků mi řeklo tohle udání a tak jsem je přesvědčil, že je to skutečně dovedeno z bytu. Tím se to ale neuzavřelo a kvůli pojistce na dům chtějí revizi pro založení pro případ problémů. mám tedy pouze tyto možnosti:
1.pozvat revizi na to jak to je (CYSY 1,5mm2 se zástrčkou)
2.předělat v liště na CYKY 2,5mm2 (nevím zda by to mohlo jít v bytě přímo do nejbližšího zásuvkového  obvodu, nebo je nutné přivést až k rozvodnici)
3.zlikvidovat vedení a potupně odpochodovat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 24.02.2011, 00:55 »

Jestliže je sklep, případně sklepní kóje, samostaný, ohraničený prostor, pak se jedná o tzv. příslušenství bytu. Tím jsou dle obč.zák. myšleny :"vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány".

Citace
Vedlejší prostory jsou prostory, které leží mimo byt, avšak jsou určeny k tomu, aby byly s bytem užívány (např. sklep, dřevník, kolna apod.). Pro vedlejší místnost i vedlejší prostor pak platí, že má-li být příslušenstvím bytu, musí k tomu být také určen. Z uvedeného tedy vyplývá, že vedlejší místnosti a prostory mohou být příslušenstvím bytu jen jsou-li k tomu určeny.

V tom případě se nejedná o tzv. společnou část budovy a to znamená, že je sousedce, potažmo SVJ houby po tom, co tam máte a jestli na "to" máte revizi.
Jestliže by přívod pro vaši zásuvku vedl přes "společnou část budovy",  pak by toto vedení uvedl revizní technik ve Zprávě o revizi.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rade
« Odpověď #14 kdy: 24.02.2011, 10:06 »

V tom případě se nejedná o tzv. společnou část budovy a to znamená, že je sousedce, potažmo SVJ houby po tom, co tam máte a jestli na "to" máte revizi.
Jestliže by přívod pro vaši zásuvku vedl přes "společnou část budovy",  pak by toto vedení uvedl revizní technik ve Zprávě o revizi.
 
Průchod vedení je přes 3 zdi. Vedení nejde přes společné prostory (chodby),  pouze přes sklepy sousedů kteří s instalací souhlasili. Sousedce je po tom houby jen tak, že mě udala na výboru, že spotřebovávám společnou elektřinu. Výbor to se mnou včera prošetřil a dospěl k závěru, že tedy nekradu, ale že požadují revizi legálnosti přípojky kvůli založení pro případ pozdějších problémů. Např. kvůli pojistce atp.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.02.2011, 16:11 »

Prodlužka má být pro dočasný rozvod- toto splnujete, psal jste, že ji vytahujete ze zásuvky, když nejste ve sklepě.
1,5mm průřez je na vámi uváděné uložení při 16Ajištění málo.

Tudíž pokud se na vaši prodlužku budeme dívat coby na prodlužku, nikoli pevnou instalaci použijte průřez 2,5, lišty nebudou sloužit k uložení ve smyslu pevných rozvodů, nýbrž k doplňující mechanické ochraně prodlužovacího přívodu, od elektrikáře si na tuto nechte provést revizi at "uspokojíte" sousedku a máte elektriku ve sklepě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
rade
« Odpověď #16 kdy: 25.02.2011, 19:36 »

Předělám to na CYKY 2,5mm a pevnou instalaci. Do stávající lišty se mi CYKY s kulatým průřezem nevejde. Mohu použít plochou variantu jak se používá ve zdivu? Je to stejné jako CYKY.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #17 kdy: 25.02.2011, 21:55 »

Ale je tu ještě jeden problémek. Pokud lišta vede přes společné prostory, např. únikovou chodbu, schodiště, tak by jste měl mít i Požární zprávu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 U koho mam zadat zrevidovanie stolarenskej dielne?
 Jak často probíhá revize el. rozvodů (zásuvky, vypínače, světla) v kancelářích?
 Muzete prosim prekontrolovat mé zapojeni kombinovaneho jisteni s proudovym chranicem?
 Zhodnotíte mi prosím zapojení rozvodu elektřiny pro dvojdomek?
 Jak zkontrolovat elektroměr, jestli měří správně?
 Kámoš říká že máme blbě udělanou instalaci ale já myslím že je udělaná dobře.
 Potřebuji na stavební rozvaděč revizi?
 Je nutná revize při výměně jističů v bytě?
 Je nutná revize elektroinstalace v případě změny majitele domku?
 Může být v revizi chybějící popis vodičů jako závada?
 Pokud se přidá jedno světlo je potřeba revize?
 Kdo a jaké revize zajišťuje veterinární ordinaci? Vlastník nebo nájemce?
  Mám nárok jako pouhý nájemník být seznámena s revizní zprávou?
 Lze na základě použití kabelu CYKYLo bez lišty zpochybnit revizní zprávu?
 Je potřebná revize elektroinstalace po rekonstrukci bytového jádra?
 Platí revize podle ČSN i na Slovensku?
 Jaký je časový odstup mezi revizemi hromosvodů?
 Jaká je cena za provedení revizní zprávy k menšímu RD?
 Da sa spravit revizia ked je spravena nova elektroinstalacia bez projektu?
 Co dělat, když nemohu provést kompletníí revizi ve svém domě?
 Kdo odpovídá a hradí revize v bytech činžovního domu?
 Jak často se musejí provádět revize prodlužováků v kancelářích?
 Jak zjistím, že je někdo skutečně revizní technik?
 Může být vystavena revize při neúplné elektroinstalaci?
 Mám při koupi nového bytu nárok na revizní zprávu?
 Lze vyžadovat revizi "soukromych" rozvodu v spolecnych prostorech panelaku?
 Kdo má povinnost archivovat revizní zprávy?
 Jak si mohu ověřit, že revizní technik má platné osvědčení a oprávnění?
 Je chýbajúca skrutka na kryte dôvodom na nevydanie východiskovej revízie?
 Jak citlivě a správně postupovat v případě revize bastlu?
 Musí se opravdu revidovat rádia?
 Je normálne, že revizák klame a chce za to ešte aj zaplatiť?
 Je povinná revize (kontrola) elektrospotřebičů v domě?
 Potřebuji revizi na menší rekonstrukci bytového jádra?
 Nebude kontrola instalace provedené investorem náhodou také něco stát?
 Vzít si v případě staronových závad jiného revizního technika?
 Jak poznám opravdového revizního technika?
 Kdo je povinen provádět revize družstevního bytu, družstevník nebo družstvo?
 Co je impedance smyčky?
 Prošel rodinný dům revizí s kladným závěrem oprávněně?
 Je povinnost pravidelné revize el. instalací dočasně bez přívodu el. energie?
 Co je to revizní správa přípojky?
 Musí se ve sklepě na zařízení pro rozvod internetu provádět také revize?
 Co je provozovatel 1x za 12 měsíců z hlediska BOZP povinen?
 Potřebuji novou revizi na rekonstrukci elektroinstalace?
 Získám periodickou revizní zprávu na starší objekt?
 Jak se měří "ochrana před dotykem"?
 Musí být revize i na provizorní zapojení?
 Musí být periodické revize u RD kvůli požáru?
 Kolik revizí je potřeba,na dva rozvadece v domku jisteneho ze spol. jistice?
 Je možné provést revizi elektroinstalace kterou dělal sám majitel?
 Kdy by měl investor přizvat RT?
 Jak donutit nadřízeného k projektu a pak k revizi?
 Je revizni zprava s "nepresnosti" platna ?
 Je mozne vyhotovit kladnu reviziu, ked moj dom nema HOP?
 Co všechno revizni technik kontroluje při revizi panelového bytu?
 Projde rozvod ve vitrínách revizí?
 Mohu u zchátralého domu žádat o celkovou revizi?
 Je odpovědný za stav elektroinstalace majitel nebo nájemce?
 Projde revizí prodlužovací přívod s německou zásuvkou?
 Musí se v bytě kontrolovat stav (stáří) elektrickych rozvodů?
 Je pro instalaci rozvodu 24V pro LED v podhledu nutná revize?
 Odhalí revize závady pod omítkou?
 Je třeba revize při změně tarifu D25D na D45D?
 Kdo může posoudit platnost revizní zprávy?
 Musí být objednavatel revize bytu jeho majitelem?
 Je k něčemu revize, prováděná stejným elektřikářem, který prováděl instalaci?
 Jakými doklady se prokazuje revizní technik?
 Je možná dílčí revize elektroinstalace v otevřené garáži?
 Komu se má primárně věřit elektrikáři nebo reviznímu technikovi?
 Ma prodavajici rodinného domu povinnost mit revizni zpravu?
 Je možná revize elektroinstalace, ke které neexistuje žádná dokumentace?
 Kdo platí za revizi odběrného místa před připojením elektroměru v bytovém domě?
 Může dělat revize elektroinstalace každý elektrikář?
 Co MUSÍ obsahovat revizní zpráva o elektroinstalaci v RD?
 Lze vytvořit revizní zprávu nové elektroinstalace "na dálku"?
 Je k revizi domu nutné mít namontovaný hromosvod?
 Kdo zodpovídá za rozvody od ER do bytů?
 Je možné udělat revizi na elektroinstalaci bez hromosvodu?
 Je možne získat výchozi revizi na koupený byt?
 Jak postupovat při zjištění nedostatků ve výchozí revizní zprávě?
 Jde ověřit, zda je v pořádku elektřina ve vytopeném domě?
 Platí se nově zvlášť za revizní zprávu a za revizní štítek?
 Musí se při prodloužení kabelu provést znovu revize?
 Je možné úspěšně udělat revizi na dům, když ze zdi čouhají vodiče?
 Kdo a kdy dělá revizi osvětlení vestavných skříní?
 Jak mohla proběhnout revize starých jističů OK i přes to, že jsou přetěžované?
 Jsou nájemníci bytu povinni nechat si provést revizi elektrické instalace?
 Je nutna revize po instalaci tepelneho cerpadla bez zmeny jistice?
 Projde elektroinstalace revizí po odpojení nevyhovující části?
 Je nutné mít pro připojení v kempu revizi elektroinstalace karavanu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.