Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Mohu dospět k impedanci poruchové smyčky výpočtem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu dospět k impedanci poruchové smyčky výpočtem?  (Přečteno 26359 krát)
cenda101_1
« kdy: 21.02.2011, 16:39 »

Měřil jsem Zsm na instalaci za jističem C/1A (je to dle projektu). Eurotest mi při měření vždy takto malý jistič vybavil. Mám Eurotest 61557. mohu dospět k impedanci poruchové smyčky tím, že si změřím impedanci smyčky před jističem, odpor ochranného vodiče, odpor fázového vodiče a přechodový odpor na jističi tím, že dané impedance sečtu? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.02.2011, 18:16 »

Ve výčtu jste vynechal ještě nějaké ty přechodové odpory na svorkách propojujících vodiče, a odpor samotného jističe (ten bude cca 1,2 ohm).

Impedance není totéž co odpor, takže přísně vzato součet všech těch hodnot není zcela korektní - bude tam nějaká induktivní složka, a navíc neznáme indukčnost cívky jističe.
Prakticky ale, vzhledem k velikosti odporu jističe, se sečtením oněch hodnot nedopustíte velké chyby.


P.S. Zkuste porovnat velikost odporu poruchové smyčky a velikost impedance poruchové smyčky, jestli to váš Eurotest umí změřit obojí. Z toho byste výpočtem dostal velikost induktivní složky a mohl pak sečíst odpory zvlášť, indukčnosti zvlášť a pak to znovu složit s pomocí pana Pythagora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 21.02.2011, 18:20 »

Měřil jsem Zsm na instalaci za jističem C/1A (je to dle projektu). Eurotest mi při měření vždy takto malý jistič vybavil. Mám Eurotest 61557. mohu dospět k impedanci poruchové smyčky tím, že si změřím impedanci smyčky před jističem, odpor ochranného vodiče, odpor fázového vodiče a přechodový odpor na jističi tím, že dané impedance sečtu?  

TO: canda 101_1

Máte v tom asi zmatek. Měřil jste opravdu impedanci a vybavil vám opravdu jistič? Šok
Dělám revize již pěkně dlouho, ale nic podobného se mi nikdy nepovedlo. nenene
Jediné co naměříte tak zvýšenou impedanci, což je způsobeno vnitřním odporem (impedancí)  jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.02.2011, 18:40 »

TO: canda 101_1

Máte v tom asi zmatek. Měřil jste opravdu impedanci a vybavil vám opravdu jistič? Šok
Dělám revize již pěkně dlouho, ale nic podobného se mi nikdy nepovedlo. nenene
Jediné co naměříte tak zvýšenou impedanci, což je způsobeno vnitřním odporem (impedancí)  jističe.
Mne tiež nie, avšak nepoužívam eurotest a za 1A ističom som ešte nemeral.
Môj prístroj však používa pri meraní impedancii merací prúd  25A počas 10ms. Myslite, že by v tomto mojom prípade istič 1A už nemohol vybaviť? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.02.2011, 18:53 »

Jste si jistý, že víte co a čím měříte? Jistič 1A/B může vybavit už při měřícím proudu 10A do 10ms. Náhradní metodu podle ČSN 33 2000-6 určité použít lze, ale ta je určená pro obvody vysokého odběru, kde je požadována extrémě nízká impedance. Překlenul bych jistič a jeho odpor (katalogový údaj) bych přičetl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 21.02.2011, 18:54 »

Překlenul bych jistič a jeho odpor (katalogový údaj) bych přičetl.
Nebo tak  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.02.2011, 19:08 »

Jistič je součástí skutečné poruchové smyčky. Nemá smysl měřit mimo něj. Změřte symyčku na jeho vstupu, nejlépe na místě uvažované poruchy, ve vypnutém stavu změřte ohmický odpor fázového vedení od jističe k místu poruchy, sečtěte odpor jističe dle katalogu a ověřený měřením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 21.02.2011, 19:15 »

Šlusdrát je nedílnou součástí mojí revizácký výbavy. Poskytuje rychlé a účinné řešení v mnoha situacích. Namátkou, proudový chránič ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 21.02.2011, 19:21 »

Mne tiež nie, avšak nepoužívam eurotest a za 1A ističom som ešte nemeral.
Môj prístroj však používa pri meraní impedancii merací prúd  25A počas 10ms. Myslite, že by v tomto mojom prípade istič 1A už nemohol vybaviť? 

TO: Pitoňok

Za svou 32letou praxi jsem vystřídal již pěknou řádku měřících přístrojů. První byl český PU130, pak již jen samé zahraniční,  převáženě ABB. U této značky jsem zůstal dodnes. Nyní používám Profitest II. Za ta léta jsem měřil mnohokrát impedancí za jističi a proudovými ochranami od 0,1A, ale nikdy žádný jistič ani ochrana nevybavila.
Vybavení jističů nebo tepelných ochran při měření impedance přístroji určenými k tomuto měření by bylo jaksi proti logice. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.02.2011, 21:23 »

Za svou 32letou praxi jsem vystřídal již pěknou řádku měřících přístrojů. První byl český PU130, pak již jen samé zahraniční, převáženě ABB. U této značky jsem zůstal dodnes. Nyní používám Profitest II. Za ta léta jsem měřil mnohokrát impedancí za jističi a proudovými ochranami od 0,1A, ale nikdy žádný jistič ani ochrana nevybavila.
Vybavení jističů nebo tepelných ochran při měření impedance přístroji určenými k tomuto měření by bylo jaksi proti logice. Úsměv
Všetko je to o tom, aký prístroj sa použije, v akom režime, a aký je merací prúd. Ak sa nemýlim tak aj Eurotest 61557, ktorý používa autor otázky cenda101_1 má merací prúd min. 20A.
Môžem sa opýtať aký merací prúd používa Profitest II pri meraní impedancii ochr. slučiek, a či tento prístroj vyhodnocuje aj reálnu aj imaginárnu zložku impedancie? V katalog. liste som to totiž nenašiel. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.02.2011, 23:12 »

Nyní používám Profitest II. Za ta léta jsem měřil mnohokrát impedancí za jističi a proudovými ochranami od 0,1A, ale nikdy žádný jistič ani ochrana nevybavila.
Vybavení jističů nebo tepelných ochran při měření impedance přístroji určenými k tomuto měření by bylo jaksi proti logice. Úsměv

Eurotest 61557 mám a mohu potvrdit že při měření smyčky za jističem s velmi malou proudovou hodnotou dojde mnohdy k jeho vybavení, dokonce i "zkoušečka" Zerotest 46 dokáže při měření smyčky vybavit menší jistič. Nikdy jsem ovšem nezkoumal jestli vybavit má, bral jsem to jako samozřejmost že např.1A jistič může vybavit když přes něj proženu 20A měřícího proudu i když jen na velmi krátkou dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 22.02.2011, 01:23 »

Vybavení jističů nebo tepelných ochran při měření impedance přístroji určenými k tomuto měření by bylo jaksi proti logice. Úsměv

A ono je v Profitestu uvedeno od jaké hodnoty a charakteristik y jištění lze impedanci smyčky měřit?
Neptám se s jakoukoli jízlivostí, ale čistě ze zvědavosti.
Taky jsem vyzkoušel za léta pár přístrojů, ale tuto informaci jsem ještě nikdy neviděl.  Nerozhodný

Ze zkušenosti s přístroji řady Eurotest/Instaltest mohu potvrdit, že jističe 1/B a pojistky 2A celkem spolehlivě reagují.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 22.02.2011, 07:20 »

V současné době používám měřící přístroj PU 191, měřící proud je podle údajů výrobce cca 3,4 A, přístroj celkem spolehlivě vybavuje jističe cca od 0,5A (i v char. C). Osobně takové jističe při revizích propojuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
cenda101_1
« Odpověď #13 kdy: 22.02.2011, 07:33 »

Děkuji všem za odpověď, ty jističe 1/C tam byly čtyři a vybavily při měření všechny. Zkoušel jsem taky Zerotest 46 N a to samé. Takže z toho co jsem tak pročítal tak šlusdrát + odpor jističe dle katalogu a ověřený měřením. Dnes to zkusím a porovnám to s tím co jsem spočítal, myslím, že se o moc mýlit nebudu. Dělám revize něco přes půl roku, takže se pořád učím.

V tom rozvaděči s těmi jističi není hlavní vypínač, je to mimo téma, ale souvisí to s mojí revizí.Je to objekt určený pro osoby poučené. Rozvaděč má na štítku 32A. dle ČSN 33 2130 ed.2 7.6.15 je to špatně. Pročítal jsem tady na fóru diskuze o hlavním vypínači a moc jste se zde neschodli. Já se přikláním k tomu, že to závada je tudíž není schopna bezpečného provozu.Co myslíte vy?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #14 kdy: 22.02.2011, 18:33 »

A ono je v Profitestu uvedeno od jaké hodnoty a charakteristik y jištění lze impedanci smyčky měřit?
Neptám se s jakoukoli jízlivostí, ale čistě ze zvědavosti.
Taky jsem vyzkoušel za léta pár přístrojů, ale tuto informaci jsem ještě nikdy neviděl.  Nerozhodný
Ze zkušenosti s přístroji řady Eurotest/Instaltest mohu potvrdit, že jističe 1/B a pojistky 2A celkem spolehlivě reagují.

TO: Novák

Výrobce uvádí v technických parametrech (bod 16 - viz přiložený návod k obsluze),  že je možné měřit impedanci do 9,99 ohmů, což naprosto vyhovuje i pro jistič 1A. Celý měřící proces je automatický. Ve své praxi jsem maximálně (za normálního provozu bez poruchy) naměřil impedanci max. 7-8 ohmů. Při vyšších hodnotách impedance se měření přeruší, z důvodu nebezpečného dotykového napětí.

Další veškeré technické informace a parametry Profitestu jsou v příloze. Úsměv

PS: Pokud dochází při měření jinými přístroji k poškození pojistek 1A a nebo vybavováním jističů 1A, je potom otázkou, zda je to správné a v souladu s platnými předpisy, a nebo, zda se jedná pouze o méně kvalitně SW ošetřený měřící přístroj, nebo dokonce "zmetek". Na to ať si každý odpoví sám. Kroutím očima

* navod_Profitest.pdf (876.15 KB - staženo 2342 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 22.02.2011, 18:50 »

Citace
Mohu dospět k impedanci poruchové smyčky výpočtem?
Ano můžete a norma to povoluje....
Pokud jste někde mimo město,není k dispozici provizorní přívod pro napojení......
Ale po připojení je nutné než se instalace zapne, všechno proměřit....
Stává se to, ale v malých % případů....... spíš výjimečně..!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 25.02.2011, 17:59 »

Další veškeré technické informace a parametry Profitestu jsou v příloze. Úsměv

PS: Pokud dochází při měření jinými přístroji k poškození pojistek 1A a nebo vybavováním jističů 1A, je potom otázkou, zda je to správné a v souladu s platnými předpisy, a nebo, zda se jedná pouze o méně kvalitně SW ošetřený měřící přístroj, nebo dokonce "zmetek". Na to ať si každý odpoví sám. Kroutím očima

Prístroj PROFITEST podľa priloženej dokumentácie pre meranie impedancie vypínacej slučky v závislosti od napätia, a frekvencie siete používa merací prúd od 0,83A do 4A po dobu max. 600ms. Je všeobecne známe, že impedancia siete a vypínacej slučky sa meria na princípe merania zmeny napätia v závislosti od zmeny prúdu. Z pohľadu presnosti merania je teda potrebné uviesť, že čím väčší je testovací prúd, tým  vyššiu presnosť merania je možné dosiahnuť. Aby sa minimalizoval vplyv bežných zmien napätia v sieti, je taktiež potrebné, aby meranie trvalo čo najkratší čas. Bežne sa používa čas merania iba 10ms. Aj z tohto pohľadu presnosť merania impedancii prístrojom PROFITEST nie je najlepšia. Podľa tabuľkových údajov výrobcu je pracovná chyba až +/-10% nameranej hodnoty +3dieliky. Myslím, že v prípade častých zmien napätí v sieti môže byť skutočná chyba ešte väčšia. Ibaže by prístroj robil pri jednom meraní niekoľko opakovaných meraní a vyhodnotil potom priemer z týchto hodnôt.   
Samotné vybavenie 1A ističa pri meraní impedančnej slučky niektorými typmi prístrojov by som teda nepovažoval za zásadný problém. A už vôbec by som tieto prístroje nenazýval zmätkami.     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 26.02.2011, 11:57 »

Impedanci vypínací smyčky za jističi malých hodnot měřit nelze, neboť měřicím proudem dojde k jejich vybavení, a to zřejmě každým měřidlem. Z hlediska času vypnutí ani není třeba takto "malé" jističe měřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.