Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mám se stát odborným zástupcem ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám se stát odborným zástupcem ?  (Přečteno 12857 krát)
Petr Moravec
*
Offline Offline




« kdy: 23.11.2005, 17:01 »

Rád bych bez velkého pátrání v zákonících využil zkušeností některých z vás, kteří například odbornými zástupci jste.
– Čeho se vyvarovat?
– Jaké povinnosti z toho plynou?
Moc by mi to pomohlo při rozhodování,ještě jsem to nepodepsal :-).
***
Známý zakládá s.r.o a jeden z předmětů podnikání chce i
Montáž, opravy a revize vyhr. el. zař. Sám nesplňuje požadavky k této činnosti tak požádal mě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.11.2005, 18:54 »



Když můžete být odborný zástupce tak určitě máte potřebnou
kvalifikaci a znalosti z oboru a v tomto případě jde o to jestli váš známí je
rozumný člověk a bude poslouchat vaše odborné připomínky i případně když mu
řeknete, že takto to nesmí být zhotoveno, jelikož jako odborný zástupce budete
za průšvihy z neodborně provedených prací částečně zodpovědný i vy, v případě
vašich pochybností o charakteru, profesní kvalitě (omrkněte některé jeho práce) atd.
vašeho známého bych do toho nešel.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 23.11.2005, 20:17 »

Dodatek: A nechte si to patřičně zaplatit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Šikula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.11.2005, 14:29 »

Dobře, ale co když v té firmě už dělám jako např. obchodního zástupce, mohu ,pokud mám dané oprávnění, dělat i tohoto odborného zástupce? Musím já mít na tuto činnost ŽL? Popř. mohu dělat dále obch. zástupce a jako odborný zástupce pracovat na ŽL? Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 24.11.2005, 18:26 »

Jenom bych upřesnil, že se nejedná o odborného zástupce, ale o odpovědného zástupce podle §11 živnostenského zákona.

Toto přesné označení trochu napovídá o tom, co všechno máte na triku a jaké sankce vám hrozí v případě nedodržení "živnostenského zákona". Vše ze točí kolem právní odpovědnosti vedení živnosti. Budete muset podepsat pověření touto funkcí.

 

Co se týče odbornosti, tak tato odpovědnost je stejná, jako máte nyní pro svou firmu (živnost). Profesní odpovědnost má vždy konkrétní řemeslník.

P.S. Byl jsem odpovědným zástupcem jedné malé firmy a z mé počáteční neznalosti a naivity zadarmo (1993-4),  ale také dvou velkých firem, to bylo ovšem v hlavním pracovním poměru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 24.11.2005, 21:39 »

P. Beláňi děkuji.
Lehce jste mi otevřel oči a koukám jak puk.
Tak takhle, jak si to představoval, do toho nejdu.
Ještě jednou díky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Bartel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 25.11.2005, 17:31 »

Odpovědný zástupce nastupuje v okamžiku, kdy dotyčný nemá předepsané vzdělání, nebo praxi. Pokud nebudete mít přímý kontakt s firmou a možnost ovlivnit jak stránku řemeslnou, odbornou a další součinnostní s dodavatelsko odběratelskými vztahy, tak to řádně zvažte. Je to jako ručitel velkých úvěrů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šikula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.03.2006, 08:15 »

To p. Beláň: Také já se chci zeptat na aktuální otázku. Pracuji ve firmě zabývající se návrhem, výrobou a montáží svítidel. Předpokládejme, že už mám paragraf 8, vyhl. 50. Prozatím nám dělá odborného zástupce externista. Mohu ho dělat i já jako zaměstnanec firmy bez živnostenského oprávnění? Pakliže ano, "jak byste si nechal zaplatit, resp. kolik navíc?" Kolik by mohl takový odb. zástupce brát, resp. kolik může brát náš současný (ten to má ovšem jako vedlejšák vedlejšáku) - cca např. 5000 Kč/měs?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.03.2006, 20:16 »

To: Šikula
Trochu jste vybočil ze směru.
Pokud bude mít firma pracovníka - zaměstnance s odpovídající kvalifikaci, nebude potřebovat odpovědného zástupce. Firma svoji činnost zastřeší Vaší kvalifikací. Takže budete mít více starostí za stejný plat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.03.2006, 16:31 »

Mám se stát odpovědným zástupcem živnosti pro činnost na elektrickém zařízení provozované ve smyslu § 11 Živnostenského zákona ?
Pokud se mohu prokázat doklady způsobilosti odpovědného zástupce u ŽÚ, který opravdu nic jiného nepožaduje po subjektu, kterému ŽL vydá, pak je to otázka, zdá pracovník, nebo pracovníci, kterým dělám OZ, mají vůbec odbornou způsobilost a potřebnou kvalifikaci podle výhlašky 50/78 Sb.Pokud je spolněno alespoň toto minimum, pak je vhodné uzavřit pracovně právní vztah ve smyslu ZP, kde je nutno písemně stanovit veškeré podmínky. Kde je vhodné  stanovit odbornou způsobilost pracovníka s § 7, případně pokud je to skupina s §8. Dále také stanovit všechny pravidla výstupní kontroly a provádění revizí.Odměna je většinou relativní záležitost, protože může to být při malém rozsahu jednorázová záležitost a dále vám to bude generovat výhozí revize, anebo je nutná "větší angažovanost" při dozoru prováděných prací i zvyšování kvalifikace pracovníků i managmentu, procentní částkou z fakturované částky za akci.Vše je nutno dát do Smlouvy o dílo a dobré je podívat se na § 269 odst.2 a § 642, 652 obchodního zákoníka č. 513/1991 Sb. případně jeho doplňky.
Poznámka :
je paradoxní, že ŽÚ vydá ŽL fyzické i pravnické osobě i když o elektrotechnic e jen slyšeli. Pak bych osobně do toho nešel.
Jednou jsem to porušil a rok to bylo perfektní, protože mi tato firma generovala pravidelné revize u svých zákazníků, ale pak začala fušovat i do elektriky a zastupování jsem přes ŽÚ zrušil.
S pozdravem Bocek Jan

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Roman A. Masaryk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.03.2006, 02:06 »

Jedinou kolizí by bylo členství v představenstvu, resp. statutárním orgánu společnosti - jinak právně nebrání být odpovědným zástupcem a zároveň provádět ve firmě jinou činnost. ŽL musí mít pouze firma, které jej dostane na základě oprávnění ITI, které získá díky Vašemu min. §8 za cca 2.750,- Kc (2.000 oprávnění, 750 za započatou hodinu ověřování dokladů).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šikula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.03.2006, 08:39 »

Dobrá chápu, nebo spíše nechápu. Bude švarcsystém, když jsem u firmy zaměstnán jako konstruktér a na ŽL ji budu dělat odp. zástupce?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman A. Masaryk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.03.2006, 01:55 »

Tam se můžeme pouze domnívat, že to švarc nebude.
Nicméně si myslím, že není třeba volit tak složitou metodu a jít do toho přes ŽL. Pokud jste tam zaměstnaný, tím snadnější - může se to zakomponovat do tohoto pracovněprávní ho vztahu nebo lze zvolit ještě nějaký jiný "vedlejší" pracovněprávní vztah, v zásadě lze i dohodu o provedení práce.
Pro samotné vydání oprávnění ITI nutného k vydání ŽL není třeba existenci pracovněprávní ho vztahu prokazovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 18.04.2006, 21:08 »

Tak, a jsme zpátky při tématu.
Pane Fuksa,to jste snad nemyslel vážně.Skutečně si myslíte,žě když ve firmě je zaměstnanec,který splňuje předpoklady pro činnost zodpovědného zástupce,že tím automaticky  "zastřešuje"jak vy říkáte,činnost firmy?
1.   Mít stanoveného odpovědného zástupce je  povinností ve stanovených případech především u právnické osoby.To vyplývá ze živnost.zákona .Ten ale o nějakém zastřešování nic neříká.
Důvod je jasný.S.r.o. do kriminálu nedostanete,ale jejího odpovědného zástupce ano.
2.   Zaměstnavatel nemůže přimět svého zaměstnance k tomu,aby plnil funkci OZ jen proto,že onen zaměstnanec shodou okolností splňuje pro funkci předpoklady.Pr oti jeho vůli.Vždy musí jít o smluvní vztah, pracovně právní vztah.Aby šlo o pracovně právní vztah vyžaduje i ITI ,aspoň to na svých stránkách proklamuje( viz www.iti.cz).Pokud se nedomluvíte,hold má zaměstnavatel smůlu,musí si hledat někoho jiného.Tedy žádné nějaké automatické        
 "zastřešování".
Zde platí zase zákoník práce.Zaměstna vatel vás může pověřovat úkoly ,které jsou v souladu s vaší prac.smlouvou. Činnost OZ je setsakra něco jiného, než činnost dejme tomu servisního technika nebo
ůdžbáře.A také by měla být tato činnost přiměřeně zaplacena.
Vím o čem mluvím.Znám případ, kdy se  zaměstnavatel snaží zatlačit svého zaměstnance do oné role "zastřešovače"nad rámec prac.smlouvy.S amozřejmě,bez jakýchkoliv nároků, pravomocí atd.S představou,že jej prostě pověří.Názor jeho zaměstnance jej vůbec nezajímá.
Takový "zastřešovatel",nemá podle vedení firmy mít na starosti nic,než působit jako  hromosvod pro případné kontroly IP,ITI a pod.,aby věčně neotravovali.J ednu takovou kontrolu má firma totíž za sebou a dopadla neslavně.
To ostatní přece zvládnou sami,jako předtím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.04.2006, 21:54 »

Ještě jedna připomínka.Dom nívám se že by bylo nepřípustné provádět činnost odpovědného zástupce jako službu,dodavatelským způsobem,tedy na ŽL,bez ohledu na to,zda ŽL zrovna vlastníte .Pokud neplní funkci OZ přímo některý zčlenů stat.orgánu nebo majitel firmy u fyz.osoby,fyzická osoba ,která plní funkci OZ by měla být v prac.právním poměru dle ZP.
Pak se na ni vztahují i ustanovení ZP o výpovědní lhůtě,odpovědnosti za škodu a pod.
Pokud tedy by jste byli u firmy zaměstnáni ještě v jiné funkci,považoval bych za optimální užavření další samostatné smlouvy,nejspíš jako smlovy o pracovní činnosti.
Požadavek ŽZ je ,aby se OS přímo účastnila podnikání,činnosti Firmy.Těžko si představit,že by tak činila dodavatelským způsobem na ŽL.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 18.04.2006, 23:05 »

Panové prominou! "šefče! drž se svého kopyta!" Kam bys taky utíkal? Mnoho zodpovědnosti a ten pro koho budete dělat si bude myslet, že vás hojně přeplácí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Kupec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 18.06.2007, 14:26 »

,  také dělám ručitele, zdarma a když tak čtu rizika spojená s tímto, pak si říkám, že bych to měl asi změnit. Nemáte představu, zda li se lze z ručení vyvázat, zrušit ho, případně jakou finanční odměnu by si ručitel měl říci?
Ďěkuji T.K.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 21 dotazů.