{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba , rekonstrukce
| | |-+  S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?  (Přečteno 10247 krát)
Martin Mrnuštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 04.01.2011, 17:19 »

Před Vánoci montovali kuchyňáři přítelkyni v bytě novou kuchyňskou linku. Při vrtání do zdi, pro uchycení horních skříněk, navrtali kabel, který jak se zjistilo po spadnutí jističe, byl od varné desky (čili 5x2,5).
Když sem se to po telefonu dozvěděl, naštvalo mě nejen to, jak může někdo v takové výšce a ještě v místě kuchyňské linky vést nějakou elektriku, že v místě u první skříňky co provrtli to vyřešili tak, že tam "dali kratší vrut", ale i tak pozdejš, že si to neověřili zkoušečkou.
Jsem sice "jenom" slaboproudař, ale silařina mi cizí není.

Tak jak sem si naplánoval, tak sem v obou místech provrtání vysekal díru a chtěl sem tento kabel přeštípnout, popustit níž nový propoj a spojit ho na obou stranách v krabičkách.
Co sem ale zjistil, tak tu nevedl jenom přívod k varné desce, ale jsou tu vedeny veškery přívody co v lince sou a nebyl vrtlý jenom tento, ale i dašlí dva kabely k zásuvkám. Všechny přívody k lince sou přivedeny z chodby nad a vedle dveří (asi ve výšce 205 cm) a v této výšce vodorovně pokračují a pak sou spouštěny k jednotlivým zásuvkám.

Protože sem to nechtěl řešit sám, a taky sem spíš chtěl, aby za opravu nesl zodpovědnost někdo jiný, začalo se to řešit se stavbyvedoucím . Jaký byl další postup ? ..samozřejmě odkázání na jinyho stavaře a ten nás odkázal na vedoucího elektrikářů od firmy, co tady elektriku dělali.
Tento vedoucí se tu dnes byl podívat. Už ani nevím, jestli mi odpověděl, proč to je vedeny v takové výšce, proč to třeba není u stropu nebo u podlahy a pak dál vedeny k zásuvkám.. ? Spíš poukazoval na to, že kdyby to bylo víc u stropu, že je tam vetší riziko narušení zdi apod., že když to udělají v prostředku že lidi budou nadávat že si tam nemohou dát poličky atd. a taky že proč si to kuchyňáři nezjistili nějakou tou zkoušečkou..

Beru v potaz, že si to zkoušečkou zjistit měli a pak až případně řešit jinou variantu uchycení (taky sem tomu kuchyňářovi už svoje řekl a ten se zase vymlouvá, že co tam má co elektrika dělat), ale nechápu taky to, proč v místě kuchňské linky, je elektrika vedena v této výšce, kde z logického hlediska jsou, v plus mínus, stejné výšce uchycovány horní skříňky.. ?

Proto vás prosím a budu vděčný za každý názor, komu tuto příčinu dávat za vinu a kdo by to měl řešit.
(I když, už sem si i říkal, že bude jednoduší to udělat sám a tak jak sem měl v plánu "původně jenom s tím jedným kabelem"..)Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline OfflineRevize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.01.2011, 18:12 »

Těžko radit. Neznáme zde jaké jste měl ujednány smluvní podmínky montáže kuchyňské linky. Pokud firma montující kuchyňskou linku neměla přímo ve smlouvě o dílo ustanovení, že si ověří, trasu el. vedení tak aby nedošlo k jeho poškození (proč by to také ve smlouvě měly mít) tak jsou mimo.
Jediné na co lze poukázat, tak na ČSN 33 2130 kde jsou stanoveny zóny pro ukládání vedení. Pokud bylo v projektu výslovně uvedeno, že vedení budou ukládány v zónách dle ČSN 33 2130, pak je na vině montážní firma, která nerespektovala projekt, Pokud to ale v projektu výslovně není uvedeno, pak si vás budou veškeré zúčastněné strany přehazovat jako horký brambor a nic s tím bohužel neuděláte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 04.01.2011, 18:38 »

Asi tak jak napsal kolega. Obávám se že nejjednodušší bude si to sám opravit a nějak moc to neřešit, protože se stejně ničeho nedovoláte.

pro tyto případy si většinou (tak 90%) na akci pořizuju fotodokumentac i. Hodně to může ulehčit život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik začátečník  :-)
Kdybych někdy psal bez diakritiky tak se omlouvám. Píšu z HUAWEI Ascend Y300 a diakritika se tam píše blbě :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 04.01.2011, 18:58 »

Ano, instalační zóny jsou věc jasná a elektromontážn í firma jistě na tom nese velký díl viny. Ale podle mne je větší díl viny na kuchyňářích. Jak mohou po poškození kabelů říci, že je to nezajímá a kabely tam nemají co dělat. To nějak nechápu. Slušná firma, pokud se jí něco podobného přihodí, zjedná nápravu a vše uvede do bezvadného stavu.

Bohužel to zřejmě nevyřešíte jinak, než tím, že si pozvete elektrikáře, který to po nich bude muset opravit. Protože slušných firem (kuchyňářských) je jako šafránu. V lepším případě na nich vymůžete nějakou slevu, která by vám pokryla část nákladů s tím spojených. Příště v případě kdy vypadne během vrtání jistič, požadujte opravu ihned, jinak zadržte část peněz na opravu jinou firmou. Vždyť tu škodu udělali oni.

PS: ještě máte v ruce pravděpodobně další trumf proti této firmě. Jestli montovali osvětlení, nebo nějaké el. spotřebiče, tak podle mých zkušeností je to provedeno špatně a někdy i nebezpečně. Pozval bych revizáka a nechal si napsat posudek k zapojení kuchyně. Pak pokud to vše, včetně navrtaných kabelů, opraví, tak jim nebudete dělat problémy u živnostenského úřadu a podobně. Jistě nemají oprávnění na práci na vyhrazených tech. zařízeních(elektrika). To sem ale zlej  Zlej

 Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 04.01.2011, 19:01 »

 To>Martin Mrnuštík
Vůbec bych neoperoval ČSN 33 2130, ale jednoznačně chyba je na montážnících kuchyňské linky.  Každá kuchyňská linka má jiné montážní uchycení, které je podle provedení skříněk  a ostatních prvků.  Zrovna tak není vždy stejná výška montáže odsavače nad sporákem ani montáž osvětlení pod kuchyňskou linkou. Jak pak by reagovala montážní firma v případě provrtání kabelu pro sporák ve výšce cca 170 cm.  Vedený svisle a provrtaný pro uchycení odsavače ?  Není podstatné zda se jedná o nový byt, nebo rekonstrukci.  Prostě to dělal dřevěnej elektrikář a to je ta chyba. Požadujte bezplatné odstranění závady. Nikoliv jenom opravu, ale výměnu vedení. Bude to boj, ale neprohrajete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #5 kdy: 04.01.2011, 19:10 »

Položil bych otázku jinak, ne tak jak je v ůvodu ( jak může někdo v takové výšce a ještě v místě kuchyňské linky vést nějakou elektriku ) ale jak někdo může v takové výšce vrtat do zdi? Ejhle, malá změna úhlu pohledu a věc hned vypadá jinak  Úsměv   

Samozřejmě, že pokud někdo vrtá do zdi, a obzvlášť u kuchyňské linky, musí počítat s tím, že tam bude elektrika, voda, odpad, plyn,...
Samozřejmě, že může použít vyhledávač vedení, ale ani ten není stoprocentní. Toto hold bývá osud montážníků.

Slušná firma je pro tyto škody pojištěna a pokud se stanou, automaticky zajistí opravu a uvedení do původního stavu. Je to jedno z měřítek. Je to vlastně takový osud montážníků, že se tyto věci čas od času stanou, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Stát se může, ale musí být sjednána náprava. Jak psal kolega Franěk, kuchyň neplaťte, nechte kabely opravit odbornou firmu a cenu odečtěte z platby za kuchyni.

Stalo se mi před cca 3 roky. Montoval jsem zákazníkovi EZS. Namontuji ústřednu na zeď, zkompletuji, naprogramuji, zákazníkovi jsem to předal, naučil ho to ovládat, vyzkoušel a odjel. Pán mi volá za dva dny, že vše funguje, ale když o patro výš pere, tak že mu z ústředny vytéká voda. Samozřejmě jsem ve zdi trefil odpad  Škleb Žádná věda, žádné nářky, samozřejmě je to nepříjemné, odpad jsem nechal opravit, a k zákazníkovi jezdím na servis dodnes. Je to jenom o postoji a o jednání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Martin Šedivý
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 04.01.2011, 20:02 »

Samozřejmě, že pokud někdo vrtá do zdi, a obzvlášť u kuchyňské linky, musí počítat s tím, že tam bude elektrika, voda, odpad, plyn,...
Samozřejmě, že může použít vyhledávač vedení, ale ani ten není stoprocentní. Toto holt bývá osud montážníků.

Je to tak. Dobří kuchyňáři většinou disponují velmi dobrými vyhledávači vedení nejen elektrického, ale i jiného vedení. S firmou z Tachova, se kterou jsem namontoval desítky, možná již stovku kuch. linek, zatím nenastalo jakékoliv navrtání vedení. Přestože jim nabízím dokumentaci, odbyjí mě slovy: my si to najdem sami. Vyhledavač H ilti. U jiných firem se setkávám s předpokladem, že tam nic nevede. Když ano, ti slušnější, alespoň většinou zavolají. Faktem je, že kabeláž většinou vedu v prostoru spodních skříněk, nebo mezi deskou a spodní hranou horních skříněk. Není to sice úplně košer, ale praxe potvrdila klady takto provedené instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
midob
« Odpověď #7 kdy: 04.01.2011, 20:55 »

Ten, kdo začne vrtat do zdi, bez toho aniž by se přesvědčil, že tam není vedení je pitomec.

Podobně jako to, že bývá fáze vlevo ještě neznamená, že někde nemůže být vpravo. Pokud se spoléhám na to, že je vlevo a dotknu se jsem zrovna tak pitomec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mrnuštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 05.01.2011, 00:06 »

Děkuju všem za vaše rady a připomínky.
Nakonec se do toho asi stejně pustím sám, protože by to nestálo za ty nervy. Už tak mě jich to stálo dost. A taky proto, jak někteří z vás radili, to nechat aby si to zajistili kuchyňáři, příp. nechat to opravit elekrikářem a pak o to snížit cenu kuchyně, tak už by to asi pozbývalo smyslu. ..ona drahá polovička, už v ten den, zbylou částku doplatila.     ??
Jenom sem už na to neměl nějak náladu a pokoušel se to ještě nějak řešit. Je to novostavba a po tym, co měla tento byt v květnu vytopený, díky prasklé dřezové baterii, je byt už zase tak nějak v "normálním stavu". Takže obývák s kk je vymalovaný, položená podlaha.., prostě už normálně plnil svůj účel a když se tady mělo ještě něco mlátit, tak aby si to taky dotiční po sobě uklidili, zabezpečili např. podlahu proti poškrábání, apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 05.01.2011, 00:16 »

Jako zákazník máte svoje práva a dodavatel svoje povinnosti. Náříká se na špatnou vymahatelnost práva je to pravda. Pokud budete mít právo na bezchybnou montáž a nevyužijete ji, pak můžeme v ČESKU  stále skučet a nic pro odstranění problémů nedělat.  zle
Vše je v lidech, ohleduplnosti a ODPOVĚDNOSTI ZA SVOJE KONÁNÍ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
midob
« Odpověď #10 kdy: 05.01.2011, 00:23 »

Jako bych toho kuchyňáře viděl. Tupě zírající blbec argumentující, že něco není normální a to, co dělá on je víc než normálnější.
Takové hovádko ať zaplatí fakturu elektrikáři, který to odborně opraví.
Ale protože je dodavatel kuchyně určitě tupé hovado, zaplatite to sám!
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 05.01.2011, 20:41 »

Jako zákazník máte svoje práva a dodavatel svoje povinnosti. Náříká se na špatnou vymahatelnost práva je to pravda. Pokud budete mít právo na bezchybnou montáž a nevyužijete ji, pak můžeme v ČESKU  stále skučet a nic pro odstranění problémů nedělat.  zle
Vše je v lidech, ohleduplnosti a ODPOVĚDNOSTI ZA SVOJE KONÁNÍ.

Souhlas. Dokud budeme nad tím zavírat oči a raději si to uděláme sami, než by jme se dohadovali s blblou firmou, tak těch firem nebude stále méně, ale naopak. Jsme sami proti sobě.  Pak si tady můžeme nadávat a ti z blbých firem se nám budou zatím smát. Čím dál méně mě baví dělat hloupé stádo a otloukánka. Asi to bude věkem.  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako opraviť preseknutý kábel v zemi?
 Co děla v případě porušení izolace kabelu mezi dvěma vypínači č.6?
 Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
 Je normální mít v paneláku 50 V na kabelu, který má být bez napětí?
 Existuje svorka, která by řešila přerušený kabel ve zdi?
 Ako sa da zistiť miesto prerušenia kábelu?
 Je oprava porušeného CYKY v zemi pomocí krabice Acidur a hmoty K2 postačující?
 Je možné, že je CYKY kabel poškozený, a proto fáze svítí všude?
 Jak opravit přerušenou pracovní nulu?
 Může být přerušený nulovací vodič příčinou všech nefunkčních svítidel?
 Co mi to podivně elektricky vrčí ve zdi ?
 Aký je váš názor na obhorený kabel na hlavnom ističi?
 Dá sa zistiť čiastkové poškodenie medeného signalizačného kábla?
 Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?
 Jak identifikovat příčinu výpadku elektřiny?
 Poradíte co s problémem napájení přístrojů ve zkušebně?
 Jak mám jako spotřebitel vyřešit skrytý zkrat vedení pod omítkou?
 Jaká může být příčina závady v elektroinstalaci bytu?
 Co způsobuje odchylky v něterých hliníkových obvodech?
 Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?
 Co dělat po zkratu vodičů pod omítkou když vše funguje jak má?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Je proříznutá izolace vodičů až na jádro důvodem k opravě?
 Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?
 Jak opravit zásuvku v domácích podmínkách?
 Rušení v elektrické síti?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Co je za nížším napětí při zátěži a blikáním světel?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
 Jak opravím pohasínání světel?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.