Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké mohou být následky odpojeného N vodiče u sporáku s troubou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké mohou být následky odpojeného N vodiče u sporáku s troubou?  (Přečteno 29815 krát)
Pedro63
« kdy: 25.12.2010, 23:05 »

Chtěl bych vás požádat o potvrzení mých závěrů o důvodu poškození sporáku Electrolux  EKV5600.  
Mám el. vzdělání, dokonce platnou 50, ale živím se elektronikou a max s čím pracuji je 24V.
Zdroj z 220V je pro mne blackbox, který v případě poruchy vyměňuji celý a připojení je běžným počítačovým kabelem, takže nějaké to povědomí o fázích mám, ale chybí mi ta vaše praxe...

Po koupi nového bytu a zde už byl nový sporák Electrolux EKV5600, ale fungoval pouze několik dní a postupně docházelo k jeho dalším a dalším destrukcím...
v tomto pořadí:
1) druhý den vybuchla a na střepy se rozletěla žárovka osvětlující se troubu (pojistky šly až na chodbě)
2) po upečení asi 10ks pizzy se propálila horní topná spirála - rána a pojistky až na chodbě..  Díra ve spirále viditelná..
3) přestala fungovat přední polovina varných plotýnek a spodní spirála
4) propálila se grilovací spirála - díra  taktéž viditelná....

Při prvních závadách jsem jen sakroval na šmejdskou výrobu, ale s dalšími závadami jsem pojal podezření že přece němůže postupně vyhořet celý sporák jen tak a zda není špatně zapojen..  
pokud mne znalosti neklamou, lze patřičně "vhodným" zapojením dosáhnout mnohem většího napětí a to by vysvětlovalo proč všechno shořelo krátce po zapnutí,
popř po několika použití...  
Podíval jsem se na připojení...
Nad sporákem je vypínač ...
v něm smotán končí  modrý nulák a nepokračuje ke sporáku!  
Pokračuje pouze PE a přes vypínač tři fáze ...    
Ke sporáku tak vedou pouze 4 dráty a jsou zapojeny podle obrázku jako třetí způsob tj 3-fázové 3/230V    
Je jisté, že tam má vést 5 drátů a být zapojeny jako typ druhý - červeně orámovaný.. 3f + nulák   3N/400V

Je moje domněnka o tom, že se tímto mohlo dostávat na topná tělesa mnohem větší napětí správná?
Budu to samozřejmě reklamovat, ale chci mít jistotu než se do toho pustím a nevařit z vody...


* Nový obrázek.JPG (36.02 KB, 829x246 - prohlédnuto 4783 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
greco
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 26.12.2010, 01:03 »

Podle zapojení u obrázku 3 by se neměl sporák ani zapnout.....(pokud platí, že tam nemáte pracovní nulovací vodič....) a pojistky to podle mě vyhazuje střetem se zemí, kdy se vám při zapnutí sporáku dostává fáze na kostru...... Pokud ano, tak jste měl doposud hodně velké zdravotní štěstí a ten kdo to zapojoval je blázen....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 26.12.2010, 01:32 »

Osobně si myslím, že třetí zapojení je určeno pro 3f. rozvod se sdruženým napětím 230V. Takže z toho by plynulo chyba v zapojení a poškození vyšším napětím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 26.12.2010, 08:37 »

Nový byt musí být v soustavě TN-C-S ...ano zapojení č.2
Jak píší kolegové.....M áte to špatně zapojené.....a no reklamovat u toho kdo to zapojoval!! Zlej
Cca jednou tak velké napětí na tělesech....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #4 kdy: 26.12.2010, 08:40 »

Souhlasím s kolegy. Pokud je skutečně sporák připojen dle obrázku 3 jak píšete, pak jste měl opravdu veliké štěstí, že ještě neležíte ve špitále. Poškození sporáku bude opravdu s největší pravděpodobnos tí způsobeno tím, že na částech určených na 230V se vlivem špatného připojení dostává 400V.
Zřejmě se jedná o klasické zapojení elektrotruhlář em při montáži kuchiňské linky. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 26.12.2010, 08:43 »

S reklamací sporáku asi neuspějete, mnoho poškození přepětím. S reklamací připojení možná ano, ale chce to důkaz proti montážníkovi. Jinak k zapojením:
1. když je v bytě jednofázový rozvod
2. když je v bytě třífázový rozvod 400/230 (L1.L2.L3,N)
3. když je v bytě třífázový rozvod sdružených 230 (L1.L2.L3),  v ČR neznám, nepoužitelné.
4. když je v bytě třífázový rozvod 400/230 (L1.L2.L3,N),  přičemž na sporák jen 2 fáze a N. Zbývající fázi lze využít na jiný 1f spotřebič o větším výkonu.

ed.8:45  byl jsem pomalejší, rychlejší dostanou bod
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Bambus
« Odpověď #6 kdy: 26.12.2010, 09:44 »

Ten obrázek zapojení jste kreslil sám nebo jste ho z něčeho zkopíroval ?
Obr. 3 a jeho L3 na svorce 5 je docela drsné zapojení jen pro odvážné .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 26.12.2010, 10:14 »

Ten obrázek zapojení jste kreslil sám nebo jste ho z něčeho zkopíroval ?
Obr. 3 a jeho L3 na svorce 5 je docela drsné zapojení jen pro odvážné .

Opravdu. Zapojení do trojúhelníka je jenom pro velmi odvážné.  Mrknutí


* odvazne_zapojeni.jpg (141.57 KB, 600x442 - prohlédnuto 1844 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 26.12.2010, 10:20 »

To Bambus: Není to odvážné, když mezi L1 a L2 (i L2-L3, L1-L3) je sdruženě pouhých 230V (což je pod schematem napsáno). Že to montážník přehlédl a zapojil to tak do běžné sítě (sdruženě 400V) je jiná věc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #9 kdy: 26.12.2010, 10:29 »

Jednoznačně reklamujte práci elektrikáře, co vám to připojoval, případně u člověka (nebo realitky),  od něhož máte koupený byt a žádejte nápravu, nejlépe nový sporák. Chyba elektrikáře, dá-li se tak vůbec nazvat. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Bambus
« Odpověď #10 kdy: 26.12.2010, 12:00 »

Tak já tu svorku 5 vidím jako PE .Připojovat fázi na PE mi přijde odvážné .
Možná vidím špatně .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 26.12.2010, 12:06 »

PE bude 6.připojovací místo. 5 svorek slouží pro kombinaci připojení pracovních vodičů. Chtělo by to fotku připojovacích míst na vlastním sporáku
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Bambus
« Odpověď #12 kdy: 26.12.2010, 12:10 »

Jeli PE 6. místo které není ve schématu očíslováno  pak  beru zpět .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 26.12.2010, 12:13 »

Tak já tu svorku 5 vidím jako PE .Připojovat fázi na PE mi přijde odvážné .
Možná vidím špatně .
To tak jenom vypadá. PE je zvláštní svorka. Z mého obrázku v 10:14 je myslím vnitřní zapojení jasné (PE není zakreslen).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Bambus
« Odpověď #14 kdy: 26.12.2010, 12:19 »

To tak jenom vypadá. PE je zvláštní svorka. Z mého obrázku v 10:14 je myslím vnitřní zapojení jasné (PE není zakreslen).

Ano máte pravdu ,  unáhlil jsem se . I mistr elektrozámeční k se někdy utne ne ?  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 26.12.2010, 12:24 »

No, v tomto případě se spíš utnul mistr elektrokamnář.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 26.12.2010, 12:33 »

druhý den vybuchla a na střepy se rozletěla žárovka osvětlující se troubu (pojistky šly až na chodbě)

Pán Minařík večer napíše rozprávku o elektrickom drakovi, ktorý chrlil oheň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #17 kdy: 26.12.2010, 13:11 »

Splést se v zapojení může každý, ale každý normální elektrikář, když zapojí světlo, tak ho vyzkouší jestli svítí......... .,  v tomto případě to nezapojoval normální elektrikář, jinak by na chybu musel přijít sám, právě proto je tu institut revize jako poslední inštance, který měl problém odhalit před předáním bytu, zdá se že při předání bytu tazateli toho bylo porušeno více.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.