Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?  (Přečteno 14809 krát)
Radek Pichl
« kdy: 23.12.2010, 12:15 »

Mějme přívod plynu a vody do objektu, podle čeho se dimenzuje průřez vodiče pro pospojení? ČSN 33-2000-5-54 ed.2 říká dle 544 min. průřez 6mm2 z Cu. Co ale v případě, když zkratové proudy u zařízení, které je připojeno na potrubí vody a plynu budou větší - po-té přichází na řadu článek 543.1.2?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.12.2010, 12:51 »

To záleží na mnoha okolnostech.
Pro doplňující pospojování stačí průřez 4mm2 Cu. Tam se nepočítá se zkratovými proudy v nějakých rozvodech, na to je tam "základní" ochranný vodič.

Pokud by to bylo součástí hlavního pospojování, je to 6mm2 Cu.
Jestli zde počítat s tím, že se přeruší "základní" ochranný vodič a v případě poruchy poteče po tomto pospojování poruchový proud, to by musel projektant zdůvodnit nějaké zvýšené nebezpečí, protože to uvažujeme stav "druhé poruchy" (přerušený ochranný obvod + izolační závada).

Jsou případy, kdy se to tak posuzuje, třeba v případě, kdy by pospojováním mohly téci např. zpětné trakční proudy (elektrizovaná trať) už v případě 1. poruchy, dostaneme se na průřez 50 nebo 95 mm2
Ale v běžném prostoru určeném k bydlení přece nebudu dimenzovat ochranné vedení podle toho, co mi odchází z trafačky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radek Pichl
« Odpověď #2 kdy: 23.12.2010, 16:21 »

Pane Schwarz děkuji za Vaší odpověď. Omlouvám se za moje zmatené dotazy ale mé znalosti jsou oproti diskutujícím zde na serveru prozatím velmi omezené :-(.

Původně jsem si myslel, že vodiče pro hlavní pospojování (dnes vodiče ochranného pospojování) se dimenzují dle zkratových poruchových proudů, které mohou v daném místě vzniknout. A koukám, že jsem se šeredně zmýlil. Pro příklad: budu mít objekt, který má vlastní transformátor např. 1250kVA a v hlavním rozvaděči budu mít i jistič pro el. kotel o příkonu např. do 60kW. Vypočtený poruchový zkratový proud, tedy mezi L-PE bude cca 17kA. Kotel budu mít připojen na vodu, která bude provedena v mědi. Přívod pro el. kotel bude např. CYKY-J 5(C)x35. Podle charakteristik y jističe bude při zkratovém proudu cca 17kA jistič vypnut při čase kolem 0,01s. Takže průřez Cu vodiče dle 543.1.2 by mě vycházel na 11,88m2 tedy 16mm2 z Cu. Což je tedy jak již odpověděl pan Schwarz nesmysl, neboť norma říká 6mm2. Správně bych měl dopočítat i impedanci vodiče pospojování tu jsem prozatím v tomto příkladu zanedbal.

Můžete namítnou, že se takový kotel nevyrábí atp. ale je to skutečně jen příklad neověřoval jsem jaké přesně se el. kotle vyrábí či nevyrábí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.12.2010, 18:02 »

1. pokud se bude váš spoj uvažovat coby součást hl. pospojování, pak nejm.6
2. zpočítat možný zkratový proud, dle tohoto navýšit případně průřez
3. zamyslet se, zda uvažovaný vodič nebude v případě poruchy vodiče PEN tento zastupovat, poté se můžete s průřezem dostat ještě výš.


dříve byl uvažován průřez 25 coby největší z hlediska zkrat proudů, zastoupení vodiče PEN norma přímo neřešila, bylo ponecháno na úvaze projektanta a poté revizního technika.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Pichl
« Odpověď #4 kdy: 23.12.2010, 23:56 »

Po příspěvku pana Hudce se zkusím se zeptat na jiném příkladu. Mám budovu s vlastním transformátore m (např.1250kVA),  zkratové proudy v rozvaděčích poměrně vysoké a plynové potrubí bude spojeno pouze u plynového kotle s plynovým kotlem (nepočítám oběhové čerpadla, ventily, radiátory apod..).
Plynový kotel bude připojen kabelem CYKY 3Cx2,5 a poruchový proud na konci vedení u plynového kotle 350A. Je dostačující připojit plynové potrubí na hlavní pospojování vodičem o průřezu 6mm2 a jako doplňující pospojování průřez 4mm2(2,5mm2). V příkladu je uvažováno s tím, že přívody pro podružné rozvaděče jsou v soustavě TN-C a bod rozdělení je v rozvaděčích připojen na hlavní pospojování stejným průřezem jako je přívodní vodič do rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Pichl
« Odpověď #5 kdy: 26.12.2010, 20:31 »

Ještě proč, že se to ptám (pro odborníky na možná naprosto triviální dotaz). Setkal jsem se s instalaci u hlavního pospojování na plynovém potrubí v rodinném domku, kde v elektroměrovém rozvaděči nebylo více jak Ik3-6kA. Přesto hlavní pospojování bylo provedeno H07V-K o průřezu 16mm2. Oproti tomu kabelový žlab, kde jsou přívodní vodiče, které vedou přímo z TR a Ik3 je více jak 30kA je jako vodiče pro hlavní pospojování použit H07V-K o průřezu 6mm2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Pichl
« Odpověď #6 kdy: 09.01.2011, 09:16 »

V příloze schéma hlavních rozvodů, které bylo ke stažení na internetu. Je tam i ochranná přípojnice a jsou z ní provedeny vývody do podružných rozvaděčů, které jsou v soustavě TN-S (TN-C-S). Přizemnění bodu rozdělení je provedeno v RH, k čemu po-té znovu z ochranné přípojnice vodiče do podružných rozvaděčů a navíc u R1 a R2 průřezy větší než PE v přívodním vodiči. Dejme tomu, že jsou v R1 a R2 přepěťové ochrany, tak vodič o průřezu 16mm2 připojený na "CUB" (dle obrázku) i možná pochopím ale proč proboha CYA 35mm2 do RK?

Jakým průřezem pospojit topení, plyn, vodu se z projektu nedozvíme.


* schema.jpg (147 KB, 1561x879 - prohlédnuto 1514 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 09.01.2011, 16:42 »


...Jakým průřezem pospojit topení, plyn, vodu se z projektu nedozvíme.

TO: Pichl

To se dozvíte v ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, čl. 544.1. podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.028 sekund, 22 dotazů.