Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?  (Přečteno 33551 krát)
Michal Soucek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.12.2010, 13:55 »

Původní otázka tazatele: "Spotřebič z USA - úprava napětí - jak zapojit do české sítě?".

Do firmy jsme objednali profi gril do kuchyně z USA, to proto, že ho nikdo jiný nevyrábí. Nejedná se oklasický gril jak ho známe ze zahrady, ale to je jedno, píšu to jenom pro ilustraci.
Gril je primárně napájen plynem. Elektrika slouží k napájení ovládacích prvků, také napájí jeden menší motor (tipuji řádově pár desítek wattů) a hlavně napájí elektrickou desku na dopékání. Pojistka grilu je 10 A. Protože výrobce počítá i s využitím v Evropě, je gril určen pro 50 i 60 Hz, napětí mezi 208-240 V. Gril je jednofázový.

Problém zapojení: protože v USA je jednofázové napětí v zásuvce 104-120 V, a gril musí funguvat mezi 208-240V má kabel 4 vodiče. Z toho 2 jsou: nulový a ochranný, 2 jsou: fáze po 108-120 voltech zapojeny tak, aby vstupní napětí bylo 208-240V (do série? můj odhad).
Tuto informaci mám od prodejce.
Poradil mi, že tyto dva dráty se musí spojit do jednoho a zapojit do koncovky, nebo rozdělit napětí ze zásuvky do dvou vodičů po 120V. (samozřejmě ne doslova, je to teorie, on není elektrikář).

Chtěl bych poprosit někoho, nejlépe kdo má praktickou zkušenost o radu jak zapojit koncovku. Pokud bych nenašel spolehlivý postup, zkusím se obrátit na profesionálníh o elektrikáře, co jsem se zatím ptal, moc lidí s tím zkušenost nemá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 12.12.2010, 15:03 »

Hlavně vám měl prodejce dodat papírové schema zapojení pro Evropu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Michal Soucek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.12.2010, 15:32 »

schéma samozžejmě mám, případně ho sem mohu uploadovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 12.12.2010, 18:26 »

Tak na co čekáte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Michal Soucek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.12.2010, 19:23 »

je to z mobilu.


* 121220101701.jpg (596.84 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 1519 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 13.12.2010, 08:30 »

. . . Protože výrobce počítá i s využitím v Evropě . . . j
To je psané v návodu, nebo to máte ústně od dovozce či jste to sám vydedukoval z těch 240V/50Hz?
Mně se to schema moc nezdá. Jsou tam cívky relé apod. na 120V a na 240V je jen topení. V USA lehce realizovatelné
L1-120V-N-120V-L2, L1-240V-L2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 13.12.2010, 09:06 »

Hm, takže bych to viděl přes transformátor buď 2 × 120 V nebo 3 × 208 V + N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Michal Soucek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.12.2010, 10:06 »

Psal mi to prodejce, že napětí je buď 2x120 Voltů (v USA) nebo 1x240 Voltů (v Evropě). Co se týče transfromátoru, mám k dispozici jeden měnič napětí, vstupní napětí normálně 240 V a na výstupu jsou dvě zásuvky po 120 V. Celkový výkon měniče je 3,3 kVA. Dá se kabel rozdělit a zapojit do dvou zásuvek?

edit: je to tento model, má 2*16 A pojistku



* 3kvat.jpg (7.72 KB, 250x188 - prohlédnuto 557 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Prudky Lubos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.12.2010, 11:34 »

zdravim,
 podle mě je ta žlutá bedýnka ve Vašem případě k ničemu, pokud vám tvrdí dodavatel 240V, spojte N s L2 a  můžete vyzkoušet jestli se z grilu nezakouří Úsměv dřív něž ho zapálíte, co jsem se tak díval do schématu zdá že je všechno  na 240V ( některé věci jsou rozmazané ),  ale raději bych si to ověřil Úsměv,  stíhle si přeci musí alespoň trochu schopnej elektrikář na místě bez problému poradit

PS: jo a výrobce nebo dodavatel by vám měl dát jasnej popis jak to zapojit, že by něco mělo nebo je ?,  ať napíše přesně co a jak dělat, máte na gril  snad nějakou záruku
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #9 kdy: 13.12.2010, 11:46 »

To je nieco ako u nás v práci kde doviezly belgicke stroje ktoré boli konštruované na 3x230V ,motory sa riešily frekvenčnímy meničmi a ovladanie bud výmenou komponentov alebo prevodníkovým trafom 400/230V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 13.12.2010, 12:41 »

. . . co jsem se tak díval do schématu zdá že je všechno  na 240V . . .
Není, L2 vede jen na kontakty spínacího relé a odtud na topná tělesa. Tudíž vše ostatní na 120V.

. . . spojte N s L2 a  můžete vyzkoušet jestli se z grilu nezakouří
a co se připojí na "americké" N? Naše N? Pak ovšem mezi L1 a N bude 230V a pak se může něco poškodit. Mimochodem v Česku není 240V, anóbrž 230V

Vidím 3 možnosti:
1. dodavatel vám to přijde připojit a u toho bych chtěl být
2. dodavatel si to odveze a vrátí peníze, protože použitelnost v ČR si špatně vydedukoval
3. něco musíte dobastlit, abyste získal 120V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kalina Jiří
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.12.2010, 12:48 »

Souhlasím s panem Doležalem.  váš transformátor, pokud je jednofázový (v zásuvkách je stejná fáze, akorát má každá zásuvka svůj jistič) je vám k ničemu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.12.2010, 09:49 »

Souhlasím s panem Doležalem.  váš transformátor, pokud je jednofázový (v zásuvkách je stejná fáze, akorát má každá zásuvka svůj jistič) je vám k ničemu.

Dobvolím si nesouhlasit: pokud by byl transformátor dostatečně výkonný, pak L1 i L2 mohou být jedna jediná fáze - nikde se nevyužívá potenciálu mazi fázemi, pouze L1-N a L2-N.
N by měl tedy zůstat N, ale L1 a L2 lze spojit v jeden přívod. Samozřejmě to bude funkční jen na 120V !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 14.12.2010, 10:39 »

Přefocené schéma je špatně čitelné, ale pokud jsem se nespletl,  tak je top. těleso zapojeno mezi dvě fáze (220-240V),  ostatní komponenty mezi fázi a střední vodič (110-120V).  Dále mě udivuje, že tazatel píše o profi provedení grilu a v nadpisu schéma je psáno, že je pro domácnost (domestic).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 14.12.2010, 10:47 »

...Dále mě udivuje, že tazatel píše o profi provedení grilu a v nadpisu schéma je psáno, že je pro domácnost (domestic).
No, ono je tam napsáno Domestic U.S.A a to podle mne znamená provedení pro napájecí síť v USA - v protikladu k provedení International, které by p. Souček ve skutečnosti potřeboval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 14.12.2010, 10:56 »

Omlouvám se za předchozí příspěvek, španě jsem přečetl údaje u topných těles - je tam 208V, tedy mezi fázemi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Václav 3
« Odpověď #16 kdy: 14.12.2010, 11:16 »

No, ono je tam napsáno Domestic U.S.A a to podle mne znamená provedení pro napájecí síť v USA - v protikladu k provedení International, které by p. Souček ve skutečnosti potřeboval.

Máte pravdu, já jsem tuto poznámku psal až v době, kdy už jsem se na schéma nedíval a domestic jsem si pamatoval, spojení s USA mi už vypadlo z paměti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Soucek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 16.12.2010, 10:25 »

chlapi díky za odpovědi. Mám ještě jedno schéma international, koukněte na něj, nafotím to celé znovu, pokud se to zdá někomu rozmazané. Myslím si, že je to verze pro USA, protože je to v USA používané zboží (není nové). Další z čeho jsem to usoudil je USA koncovka a 4 žilový kabel (nejdřív jsem si myslel že je to 3F). Pokud by někoho napadlo co s tím, prosím poraďte. Můj laický názor je rozdělit kabel jdoucí z grilu do dvou kabelů (každá fáze 120 V do jednoho kabelu) a oba dva vodiče zapojit do zásuvek měniče napětí co jsem zde uploadoval. Ten má dostečný výkon, měl by gril utáhnout.Co vy na to?


* 161220101703.jpg (695.93 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 663 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Je vodič 2,5 dostačující pro hlavní jistič 25A?
 Kde se dá koupit kabel závěšák?
 Je omezena délka vedení k PR ?
 Jaký průměr vodiče použít na vzdálenost 30m?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Je možná náhrada věněčků v rozvodné krabici spojkami Wago?
 Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?
 Mám nový pozemek a chci udělat přípojku jaký je postup ?
 Prosím může mi někdo vysvětlit krok po kroku co zařídit abych dostal elektroměr?
 Mohu mít revizi domu i bez přípojky?
 Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?
 Ako napojit amatersky hlavny privod?
 Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen?
 Nebude třífazový rozvod v bytu mezi jednofázovými byty dělat problémy?
 Lze napojit el. rozvody 1. patra RD přes svorkovnici?
 Bude mi stačit pro připojení RD podat žádost o hlavní jistič 3X32A?
 Co všechno je třeba udělat, aby váš dům byl připojen k elektrické siti?
 Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..
 Je zapojení přívodu bez zapojeného N v pořádku?
 Jak vyřešit připojení domku na nářadí z elektroměrového rozvaděče?
 Musí elektroměrový rozvadeč připojit jen partner energetiky?
 Mohu si sám zhotovit přípojku k elektroměru, který je umístěn venku na RD?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Je mozne nahradit stare 380V (400V) cerpadlo, novym na 220V aj bez nulaku?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze připojit rozvaděč s vidlicí 400V/32A na centrálu se zásuvkou 400V/16A?
 Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.