Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  U které organizace mohu reklamovat elektroinstalaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: U které organizace mohu reklamovat elektroinstalaci?  (Přečteno 43374 krát)
tatahub
« kdy: 13.11.2010, 14:40 »

Instalace je již po revizi s kladným závěrem,
zákazník na moji radu odmítá zaplatit pro nekvalitu odvedené práce
(v zásuvkách s šroubovými svorkami je provedeno smyčkování přerušením vodičů – osobně to považuji za neschopnost montéra a velký bezpečnostní problém, alespoň mě to tak bylo vtloukáno do hlavy skutečnými elektrikáři,
kteří ještě dokázali drát správně natvarovat,
navíc tento způsob není možno považovat za zcela odpovídající normám)
a požaduje výměnu instalace.

Na kterou organizaci se může se svým problémem obrátit?
Požadavek na celistvost vodičů byl uveden i v projektu, takže ani revizák to pořádně nezkontroloval a do revize uvedl „odpovídá projektu“.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 13.11.2010, 16:13 »

...v zásuvkách s šroubovými svorkami je provedeno smyčkování přerušením vodičů...navíc tento způsob není možno považovat za zcela odpovídající normám) ...

Můžete být konkrétní, se kterým článkem které normy je to v rozporu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 13.11.2010, 16:27 »

To je asi vtip, ne?  To jsem tedy v tom případě za dobu své praxe ca 30 let, nepotkal jedimého skutečného elektrikáře.
A v normě tento požadavek opravdu neumím najít.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 13.11.2010, 16:52 »

Citace
(v zásuvkách s šroubovými svorkami je provedeno smyčkování přerušením vodičů –

Běžná instalace cca 99% je tak provedeno..... .smyčkovat to jde, ale je to zdlouhavé, tím náročné na čas a i peníze!
Zásuvka má od toho dva šrouby na jedné svorce...a je tak její zapojení i testováno!
Pokud mají zásuvky jen jeden šroubek, tak dát WAGO ! tanecek
Z pohledu revizáka,všechno podle norem! podivej
Revizák dal kladné hodnocení právem!!

PS:Mám to tak v RD už 29 let,mám  hodně náročné spotřebiče /mám na mysli výkonově/ ,nic se neděje a spoje jsou pořád v "dobré" kondici.. Mrknutí  Měření to prokázalo!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vladimír Přibyl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.11.2010, 16:53 »

Citace
(v zásuvkách s šroubovými svorkami je provedeno smyčkování přerušením vodičů – osobně to považuji za neschopnost montéra a velký bezpečnostní problém, alespoň mě to tak bylo vtloukáno do hlavy skutečnými elektrikáři,
kteří ještě dokázali drát správně natvarovat,
navíc tento způsob není možno považovat za zcela odpovídající normám)
To slysim poprve. Me by zajimalo co je dotycny za osobu mam z nej velmi prapodivny pocit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.11.2010, 16:54 »

Pokud je zásuvka zapojena jako průběžná, její zapojení VŽDY VYŽADUJE přerušení vodiče. K tomuto je zásuvka konstrukčně určena. Ovšem vy asi máte představu, že někdo v krabičce kabel odpláští, na vodičích odřízne izolaci, na jádru vodiče udělá smyčku, tu vloží pod šroub a dotáhne. Je to tak?
Osobně bych chtěl poznat toho investora, který by byl ochoten toto zaplatit  Úsměv
Pokud je použita zásuvka, která výrobcem je určena k průběžnému zapojení, tak přerušení vodiče nemá vliv na spolehlivost ani na bezpečnost el. zařízení za předpokladu dodržení montážního postupu. Těžko s tímto požadavkem uspějete.

Mimochodem, smyčky pod šroubky se už neprovádí minimálně 30 let  Mrknutí Tak nevím, ve kterém skanzemu jste ty "skutečné" elektrikáře potkal  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
tatahub
« Odpověď #6 kdy: 13.11.2010, 17:19 »

Ve vztahu k ochranému vodiči 5-54 ed.2 NA 18.4 ,  ve vztahu k ostatním vodičům se dá najít obecné ustanovení v 2000-1 o řemeslné práci.
Osobně jsem názoru,že pokud zařízení ,  v tomto přípsdě zásuvka umožňuje takové zapojení bez přerušení,mělo by být použito,drát v celku je v každém případě lepší,něž sebelépe provedený spoj,samozřejmě tento způsob smyčkování je náročný na čas a ani motér,ani revizní technik neudělají velkou chybu,pokud použijí "přerušovaný" způsob.
V tomto konkrétním případu byl ovšem požadavek na nepřerušování uveden v projektové dokumentci a elektrikářská fa.tento budto přehlédla,či to tak nedělají.
Názory na to zda je nepřerušovaný způsob normou předepsaán či ne se jistě budou lišit,ale pokud použiji přirovnání.
Když si u řezníka objednám kvalitní klobásky,on vykalkuluje cenu,a pak mě dá standartní taky budu "řvát".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 13.11.2010, 17:32 »

NA 18.4 říká, že spojů má být co nejméně, nikoliv, že nesmí být vůbec. Svorka v zásuvce je ke spojování přerušeného vodiče uzpůsobena atestována, takže nevidím jediný důvod vodič nepřerušit. Navíc se tím ztěžuje případní výměna zásuvky.

Až budete chtít po instalační firmě, aby vytahala všechny kabely ze zdi a natáhla zásuvky znovu, zdělte nám její reakci (pokud vám po vynechání neslušných slov něco z ní zbyde).

Že by nějaký podobný požadavek někdo při smyslech dával do projektu, to jsem ještě nezažil. Možná je to nějaká novinka ze školení, na kterém jsem nebyl.

EDIT: K té řemeslné práci: to myslíte vážně? Tohle není řemeslná práce, ale šikana řemeslníka. Trvá to 5x tak dlouho a výsledek je nejistý. Stačí se o 0,5 cm seknout a máte plnou krabici zkrouceného vodiče nebo to nezapojíte vůbec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 13.11.2010, 18:00 »

Citace
Když si u řezníka objednám kvalitní klobásky,on vykalkuluje cenu,a pak mě dá standartní taky budu "řvát".

Takový přerušený propoj nemá s kvalitou instalace nic společného!Zásuvka má prohlášení o shodě...nevidí m problém...u soudu neobstojíte!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 13.11.2010, 18:24 »

 Ten soud by mě taky zajímal....,  pokud to bylo v PD uvedeno jako požadavek, jak se k tomu kdo postaví. V  každém případě je to nesmysl a zřejmě na to realizační firma měla upozornit při tvorbě nabídky, případně v průběhu realizace.  

 Pak by mě docela zajímalo, čí nápad to byl dát do projektu požadavek na nepřerušení vodiče v zásuvce. Projektant při smyslech to určitě nebyl. Pokud, to byl výplod projektanta, tak to teda potěš.... Co tím sledoval, platnost článku o 10 zásuvkách na jeden okruh to stejně nezruší.

 Dále by mě zajímalo, jestli existují zásuvky které mají dnes svorky pro kroucená očka na drátech (pro detailisty vodičích),  toto by zase mohl být argument  pro montážní firmu, že je to v rozporu s návodem výrobce pro montáž přístrojů. Domnívám, se, že třeba u jednoduché zásuvky to je přímo technicky nemožné provést (ABB tango)..

Takhle to na mě působí, že se jedná jen o vy**ranost investora, který neměl v úmyslu zaplatit za provedenou práci už od začátku....

Na druhou stranu, by toto bylo školení i pro naše montážníky, kteří TZ čtou až v moměntě, kdy neví a už se nemají koho jiného zeptat...

Osobně bych ale začal reklamací projektu....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 13.11.2010, 18:35 »

Já si myslím, že ten požadavek nepřerušeného vodiče se táhne z prastaré technické zprávy jako požadavek na vodič PEN, kolík-pravá zdířka.
Jako investor se selským rozumem musím dát přednost přerušenému kabelu s nenaříznutou žílou při použití zdrhovaček, než nějakému pižlání izolace s nebezpečím naříznutí u průběžného kabelu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.11.2010, 18:38 »

Instalace je již po revizi s kladným závěrem,
zákazník na moji radu odmítá zaplatit pro nekvalitu odvedené práce

Myslím že vás čeká pár trapných chvilek. Pokud nejde o nějakou speciální instalaci tak je práce i revize provedená dle platných předpisů a investor by mohl také skončit tím že bude platit penále kvůli tomu že bezdůvodně nezaplatil. Pokud dojde ke sporu u soudu, věřím že projektant požadavek na "celistvost vodičů" vysvětlí úplně jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bambus
« Odpověď #12 kdy: 13.11.2010, 18:48 »

Pánové ,když si zákazník poručí bazen s krokodýlem ,já to odsouhlasím že to udělám ,  tak tam prostě ten krokodýl musí být . Nemá to nic společného s tím jestli je to blbost nebo ne ,  o tom se má diskutovat před podpisem SOD .
Jestli si toho nevšimli v projektu tak mají smolíka a u soudu to projedou protože neodevzdali dílo v požadovaném provedení . Že to je blbost je zástupná diskuze .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 13.11.2010, 18:57 »

Což znamená, to co tvrdím, měli to řešit před započetím díla nebo při vypracování nabídky, v krajním případě při realizaci.....

Většinou, když tvořím nabídku, tak je cca stránka o tom jaká je nabídková cena, záruky, platební podmínky apod.... a další cca 1/2 strany o tom, co bych osobně řešil jinak, co se mě na PD nezdá, co bych doporučil přidat a pod....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Bambus
« Odpověď #14 kdy: 13.11.2010, 19:01 »

Jediným , ,katem" v tomto případě je stavební dozor .Jestli to převezme tak investor ostrouhá . ale jestli to dá do stavebního deníku jako závadu tak ani 156 kladných revizí nezmění nic na faktu že dílo není provedeno v požadovaném provedení .
toť můj názor . 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 13.11.2010, 19:17 »

Já si myslím že celistvost vodičů byla myšlena jako taková a ne v zásuvkách..to by muselo být i ve vypínačích...??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 13.11.2010, 19:36 »

Já si myslím že celistvost vodičů byla myšlena jako taková a ne v zásuvkách..to by muselo být i ve vypínačích...?

Také si myslím že to bylo něco takového. Dokud sem tatahub nepošle ofocen ten kus projektu který to požaduje tak jsem přesvědčen že je to jen nedorozumění. V normách takový požadavek oporu nemá a prakticky to není u některých typů přístrojů proveditelné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Přibyl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.11.2010, 20:13 »

No jsem zvedav co nam tatahub na to odpovi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Koho z vás zajímá sjednocování elektrikářů?
 Jaká může být kvalita revize, při které si revizní technik nevšimne závady?
 Je blikání světel při spínání motoru 5kW zapříčiněno špatným uzemněním?
 Jaká je kvalita a úroveň výrobků a výrobců elektromateriálu na našem trhu?
 Kam to naše řemeslo spěje, keď kvalita práce nieje na programe dňa?
 Lze za 190Kč/hod ještě pracovat jako živnostník?
 Jsme jako elektrotechnici schopni vyvést elektrotechniku z chaosu?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je to u nás s kvalitou bytové výstavby tak špatné?
 Kdo zodpovídá za provedení elektroinstalace?
 Už jste někdy nárokovali náklady spojené s vyřízením reklamace?
 Máte také ISO a platné certifikáty na vaše výrobky ?
 Jak může montážník-flákač zaškodit?
 Jaké máte zkušenosti při reklamacích u různých výrobců?
 Kdo nese zodpovědnost za chybu v nové elektroinstalaci ?
 Som náročný zákazník, alebo normy benevolentné, či dotyčný elektrikár prasa?
 Jste rádi, že je Made in Czechoslovakia zpět?
 Máte zavedenu mezioperační kontrolu řízení jakosti?
 Jakou zvolit ochranu při kolísání napětí v síti?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Víte, kdo odpovídá za stavbu a jak vypadá typicky česká geneze stavby?
 Nemáte u svých zakázek problém se žloutnutím plastů u různých přístrojů?
 Jaké máte pro a proti Aliexpressu?
 Aké máte skúsenosti s firmou Vybo Electric predávajúcou elektromotory?
 Jak má spotřebitel poznat, že si najal atrapu místo elektrikáře?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.