Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak rozdělit instalaci bytu na jednotlivé obvody s uvažováním soudobosti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak rozdělit instalaci bytu na jednotlivé obvody s uvažováním soudobosti?  (Přečteno 27275 krát)
Jirka Špaček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.11.2010, 17:56 »

Dělám rekonstrukci bytu 2+1 a rozvaděč mi vyšel velikosti 18, Není to na malý byt nějako hodně?
Nejsem si moc jistý nadimenzováním .,  jestli je potřeba řešit sousobost spotřebičů. El. výbava bytu:
trouba 3,6kW - 16A
ind. deska - 3x16A
mikrovlnka (1,2kW) + lednice (150W) + zásuvka prac. plochy - 16A
myčka (1,8kW topné těleso) + zásuvka kávovaru (1,5kW) + zásuvka prac. plochy - 16A
zásuvky koupelna + ložnice - 16A
zásuvky obývák + chodba - 16A
světla kuchyň + koupelna - 10A
světla obývák + ložnice - 10A
otopný žebřík - 6A 2pól
+ 4 pozice chráníč 3x25A

Jde mi o to, aby byly okruhy vhodně rozděleny, ale jestli jich není mnoho.

Původní otázka: Vhodně dimenzované okruhy bytu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 05.11.2010, 19:17 »

Zkuste toto.

* vykon_bilance_d.xls (78.5 KB - staženo 1588 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #2 kdy: 05.11.2010, 19:41 »

Jde hlavně o to,jestli máte dostačující průřez a počet žil přívodního kabelu a také odpovídající hlavní jistič před elektroměrem.
Ve vašem případě je nutností,mít hlavní jistič min 3x20A.

Co se týká počtu modulů v rozvodnici,tak nevidím žádný problém v použití rozvodnice s 18 moduli. Vždy si nechte nějaké místo v rozvaděči pro připojení dalších jističů,stykačů apod.

Dejte si hlavně pozor na správné rozfázování jističů,aby nedocházelo ke zbytečnému vypadávání hlavního jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #3 kdy: 06.11.2010, 04:21 »

Rozvaděč použijte štítkový a tak velký, aby zbylo min. 25% prostoru jako rezerva pro budoucí rozvoj  elektroinstala ce. Nesmyslná miniaturizace vede jen k potížím. Na zásuvky u prac. stolu použijte alespoň ještě jeden samostatný jistič, není nic vzláštního, že kuchařka ohřívá v MW troubě, frituje hranolky a potřebuje si ohřát trochu vody v konvici. Také přívod pro aut. pračku by měl být samostatný.





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.11.2010, 09:01 »

Rozvaděč použijte štítkový a tak velký, aby zbylo min. 25% prostoru jako rezerva pro budoucí rozvoj  elektroinstala ce. Nesmyslná miniaturizace vede jen k potížím.

Přesně tak ...
Když jsem navrhoval rozvaděče u nás doma, byl jsem za blázna, že tak velké. Dnes to vypadá na vysekání a výměnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 06.11.2010, 09:10 »

Mirku, být tebou, postavil bych si vedle domu malou rozvodnu, tak 5x4 metry. Jak Tě znám, nebyl by za chvíli pro tebe problém ji naplnit.  Mrknutí Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 06.11.2010, 19:54 »

Aktuální zakázka - jeden RD

Dva rozvaděče 160x60cm
a ten třetí 140x80cm.                   angel angel angel angel angel angel angel

Snad se do toho vejdu.  angel angel angel angel angel angel angel angel angel  domácí  neustále přidává další požadavky. Možná dojde ještě na další rozvaděč.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 06.11.2010, 20:21 »

Budem se hecovat kdo víc?  Škleb

RD - 3x pole v2200 x šířka 600, + 3x nástavec na SLP do stropu tj cca 60cm...,  když viděl investor množství kabelů, který leze ze stropu a z podlahy, tak ho málem švihlo, ale zatím platí bez problémů  tanecek

No a mě málem švihlo taky, protože z těch rozměrů začínám mít strach, aby se to tam vešlo... Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 07.11.2010, 14:00 »

Podle mých zkušeností je ta skříňka 18Mod. malá - začnu tím, že bych tam použil i hlavní vypínač z bezpečnostních důvodů, koupelna - použít samostatný obvod pro pračku, zásuvku pro hol. strojek, fen - již by šlo spojit s tou ložnicí. Obývací pokoj - určitě samostatný obvod. Kuchyňská linka - určitě alespoň 2 obvody vzhledem ke spotřebičům tam používaných - nemusí se použít společně, ale když ano, tak jistič vypadne, pro myčku určitě samostatný obvod. Indukční deska - je společně i s troubou? Pokud ne, tak počítat ještě další obvod pro troubu. Bude někde zásuvka pro PC? Raději ji provést jako samostatný obvod. Chrániče - není dobré a ani praktické dát vše na jeden chránič. Pro lednici obvykle používám samostatný jistič s chráničem. A co ochrana před přepětím? A dále rezerva těch asi 25%,  jak zde již bylo uvedeno. Nepočítal jsem to, ale těch 36 mod. rozvodnice je tak akorát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.11.2010, 20:05 »

 No co mám já zkušenosti tak, byt kde je topení a vaření na plynu stačí 24 mod. V případě vaření na elektrice a osazování více chráničů (není to úplně od věci) tak bych taky šel do 36mod. Nicméně z praktických zkušeností stačí těchj 24modulů. Ale to záleží na každém konkrténím případě.
 v tom vašem výčtu bych šel do toho 24modulového (pakliže to máte dostatečně promyšlené a nebudete nic přidávat.
 Jinak jak píší kolegové přepěťovky jsou fajn věc, ale pokud nebude stupeň 1 někde v hlavním domovním rozvaděči tak stupeň 2 v bytovém rozvaděči toho sám o sobě moc nezachrání.
 Naopak nesouhlasím s tím že pro PC je nutný samostatný okruh. Dnes je naprosto běžný notebook, s tiskárnou max. nějaký router, modem a na to vám bohatě stačí 2 dvojzásuvky. Pokud ovšem jste člověk který se prací na PC živí (práce s grafikou videem atp. tak vám nebudou stačit ani 4 dvojzásuvky  Mrknutí )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
laik 100
« Odpověď #10 kdy: 09.11.2010, 07:21 »

Teď jsem poněkud zmaten. Už několikrát jsem se tady dočetl, že do rozvaděče - výrobku se zkouškou, prohlášením o shodě, ... - bez vybourání a zaslání do zkušebny nesmím přidat (nebo ubrat, ...) pomalu ani šroubeček. Pokud je to pravda, jak se tedy v čase může rozvaděč furt víc a víc zaplňovat? Nebo je chyba někde mezi mojí židlí a klávesnicí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
K. Panský
« Odpověď #11 kdy: 10.11.2010, 13:25 »

Koukám, jak se tu vyrábí bytové rozvodnice "co dům žádá" Smích. Měl jsem dojem, že bytová rozvodnice je také rozvaděč, měl by ho tedy vyrábět také výrobce rozvaděčů a udělat na něm kusovou výstupní zkoušku, dodat potřebnou dokumentaci, vylepit štítek atd. No je fakt, že dost revizních techniků se spokojí s málem. Přitom počet prvků např. ovlivňuje oteplení, tím pádem celkové možné proudové zatížení (jednotlivé prvky by to sice zvládly,ale při soudobém zatížení by už mohlo "být horko"). No nevím,sobě domů bych se nebál, ale právní důsledky při maléru u zákazníka bych neriskoval. Něco jiného je pouhá výměna stávajícího jističe za novější stejných parametrů,tedy kus za kus. Je to ale jen můj názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 10.11.2010, 13:58 »

Koukám, jak se tu vyrábí bytové rozvodnice "co dům žádá" Smích. Měl jsem dojem, že bytová rozvodnice je také rozvaděč, měl by ho tedy vyrábět také výrobce rozvaděčů a udělat na něm kusovou výstupní zkoušku, dodat potřebnou dokumentaci, vylepit štítek atd.

A Kdo říká že ten rozvaděč nebude tohle všechno splňovat. Každý rozvaděč je "co zákazník žádá" jen se při jeho návrhu a výrobě musí dodržet určitá pravidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 10.11.2010, 14:41 »

By mě opravdu zajímalo, kdo z vás machrů bijících se do prsou dodává zákazníkovi (bytové a domovní elektroinstala ce) rozvaděč se všemi potřebnými doklady.
Jsem docela detailista, ale toto prostě vypouštím a vůbec se za to nestydím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #14 kdy: 10.11.2010, 18:03 »

By mě opravdu zajímalo, kdo z vás machrů bijících se do prsou dodává zákazníkovi (bytové a domovní elektroinstala ce) rozvaděč se všemi potřebnými doklady.
Jsem docela detailista, ale toto prostě vypouštím a vůbec se za to nestydím.

 Palec vzhůru  Naprostý souhlas. Konečně někdo kdo se to nebojí říct.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 10.11.2010, 18:20 »

Palec vzhůru  Naprostý souhlas. Konečně někdo kdo se to nebojí říct.

Teď ještě aby se vyjádřil nějaký zástupce velké firmy jak se dělají doklady které jsou potřeba k označení CE.  Škleb

A od zítřka se s kouzlením přestaneme skrývat protože jsme přistihli vědce jak zaříkává bombu aby se povedla. (Komu tato věta nic neříká ať ji prosím ignoruje nebo si to najde v literatuře).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 10.11.2010, 20:41 »

By mě opravdu zajímalo, kdo z vás machrů bijících se do prsou dodává zákazníkovi (bytové a domovní elektroinstala ce) rozvaděč se všemi potřebnými doklady.
Jsem docela detailista, ale toto prostě vypouštím a vůbec se za to nestydím.

No snažím se, aby byl aspoň štítek, když jsem v dobrém rozmaru a mám čas tak i komplet dokladace.... ale kdy to bylo naposledy si možná ani nevzpomenu...
A pak taky na truc, když si zákazním moc vymýšli ******ny, tak mu nakopíeuju i komplet zkušební protokoly, ve třech vyhotoveních, nedělám ještě nějaký papíry, tak aby svazek měl apoň 2cm  a nutím ukládat na třech různých místech kdyby se s tím na jednom z nich něco stalo, aby byly kopie... Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #17 kdy: 10.11.2010, 21:34 »

By mě opravdu zajímalo, kdo z vás machrů bijících se do prsou dodává zákazníkovi (bytové a domovní elektroinstala ce) rozvaděč se všemi potřebnými doklady.
Jsem docela detailista, ale toto prostě vypouštím a vůbec se za to nestydím.

Plha se hlásí.
 Úsměv
Já VŠ na rozvaděč dodávám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak doporučit připojení jednotlivých fází pro jednofázové spotřebiče a zásuvkové obvody?
 Poradíte mi jakou stanovit soudobost u bytové jednotky v BD?
 Jak vypočítat soudobost skupiny?
 Jaký je správný způsob uvedení jmen.proudu na výrobním štítku elektroměrového rozváděče?
 Bude stačit CYKY 4x25 na 87A?
 Jaké používáte součinitele náročnosti nebo soudobosti?
 Podle čeho počítáte příkon objektu dle PRE, nebo dle ČSN 33 2130?
 Jaké je max. možné zatížení kabelové přípojky?
 Potvrdíte mi stávající velikost jističe?
 Bude stačit na elektrifikovanou domacnost istic 3x25A?
 Jaký rozdíl je mezi příkonem Pi a soudobým příkonem Ps?
 Ako určiť činiteľ súdobosti?
 Jak se stanoví soudobost pro oteplení rozvaděče?
 Je pro byt uvažovaná soudobost 0,6 dobrý odhad?
 Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?
 Aky koeficient sudobosti, pouzivate pri rodinnom dome?
 Počítají se náběhové proudy do jistící schopnosti jističe před elektroměrem?
 Jaký zvolit průřez vodičů pokud je soudobost pouze 0,3?
 Lze provozovat více spotřebičů než zvládne hlavní jistič?
 Mozem pouzit pre stanovenie koeficienta sucasnosti B pre 3 RD normu 33 2130?
 Třídíme byty podle stupně elektrizace
 Pracujete s koeficientem přerušovaného chodu/zatížení kabelu?
 Jaká je soudobost odběru spotřebičů v bytě?
 Jak zapojit při určité soudobosti více 3f spotřebičů do limitovaného příkonu?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.