{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Obvodový zemnič
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Obvodový zemnič  (Přečteno 6258 krát)
Miroslav Nyč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.04.2005, 05:28 »

Pokud se použije k zhotovení strojeného základového zemniče budovy pásek FeZn 30x4, je nutno tento uložit po celém obvodu budovy tak, aby byl uzavřen tzv. obvodový kruh, nebo stačí položit pásek v délce 25 m (předpoklad, že zemní odpor bude vyhovující ) s tím, že je uložen např.  pouze ve dvou přilehlých stranách základů, takže kruh není uzavřen?
Pozn.: Uzemnění má sloužit jako společné pro el. zařízení i hromosvod.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.04.2005, 08:02 »

Domnívám se,že pokud chceme hovořit o obvodovém zemniči který má sloužit jako společné pro el.zařízení i hromosvod,měl by tento být po celém obvodu objektu.
Tak jak uvádíte se dá považovat za jednopaprskový zemnič který je vhodný pouze pro uzemnění hromosvodů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #2 kdy: 06.04.2005, 17:40 »

V tomto případě se obvykle provádí obvodové vedení, kolem celého objektu. U jednoho svodu pro hromosvod (15 ohm) by při obvyklých podmínkách zřejmě stačilo 25 m pásky FeZn 4x 30, u přizemnění PEN vodiče (5 ohm) bych si tím nebyl jistý. Obvodovým vedením určitě nic nezkazíte a navíc budete mít jistotu, že i při přerušení pásky na jednom místě bude uzemnění funkční.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Nyč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.04.2005, 18:48 »

Trochu bych upřesnil můj dotaz:
Změnou Z2 ČSN 33 2000-4-41 byl zrušen čl. 413.1.3.9, kde byla řešena tolik diskutovaná tzv. zóna hlavního pospojování.
Původním dotazem jsem očekával vaší reakci na zdůvodnění základového zemniče po celém obvodu stavby právě s ohledem na tuto pomyslnou zónu hlavního pospojování. Jak se nyní vyjádříte k této otázce?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tibor Hanko
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.04.2005, 21:10 »

Podľa mňa, základový uzemňovač sa nerobil len z dôvodu zóny hlavného pospájania, ale je to aj ekonomicky výhodný "trvale konštantný" uzemňovač, ktorý má životnosť zhruba takú ako celá stavba. A hodnota zemného prechodového odporu nikdy nie je dostatočne nízka. Jedna vec je požiadavka noriem z hľadiska bezpečnosti (15 - 5 - 2 ohmy) a druhá (a myslím, že podstatnejšia) funkčná. Pri súčasnej citlivej elektronike je aj 1 ohm veľa. Skúste si prerátať úbytky napätia na rôznych impedanciách a hneď vám bude jasné prečo sú plné fóra problémov s brumením nf techniky (PC, TV, audio). Preto odporúčam, ak je to možné "zakopať do zeme a využiť čo tam už je, čo najviac vecí" (samozrejme nie som za to aby zem vyšla toľko čo celá zvyšná inštalácia - proste všetko triezvo).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projekty, revízie, termovízia
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 06.04.2005, 21:47 »

Myslím si, že provedení základového zemniče nemá nic společného a ani nijak neovlivňuje zónu hl. pospojování.
Základový zemnič se používá pro svou trvanlivost a celkem neměnné hodnoty zemního odporu. Zda se provede uzemnění s využitím základu nebo ne, záleží na projektantovi. Nevyužít této možnosti považuji za nerozumnost. Jediný problém je, že při zakládání staveb nemusí být v dané době pro montáž odborní pracovníci. Ti nastupují mnohem později, a tak vše záleží na stavbyvedoucím, jestli uhlídá provedení základového zemniče podle požadavku ČSN.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 22 dotazů.