Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Co musí obsahovat existující hlavní rozvodnice, aby mi ČEZ připojil HDO?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co musí obsahovat existující hlavní rozvodnice, aby mi ČEZ připojil HDO?  (Přečteno 25406 krát)
jbb
« kdy: 11.08.2010, 09:03 »

Minule jste mi tu pomohli, tak se dovoluji zeptat na další...  Kroutím očima
Mám existující hlavní rozvodnici na stěně rodinného, tato obsahuje vlevo zaplombovanou část pro hlavní jistič a hodiny a vpravo moje jističe (které mi odjišťují podružné rozvaděče rozmístěné po objektu).
Vzhledem k ceně tarifů a vzhledem k tomu, že jsem v rámci postupující rekonstrukce postupně rozmístil po domku bojlery, podlahové elektrovytápěn í a chystám se i na elektrokotel, zažádal jsem si o dvoutarif D45d. Z hlavní rozvodnice mám už do jednotlivých podružných vytažené CYKY 3x1,5 a použiji k signalizaci modrou pro PV a přeznačenou žlutou pro TUV. Zatím mi tedy všechny tři signální CYKY končí v pravé části hlavní skříně. Vedle hl. jističe 3x 25A už mám i prázdný 6A.
Co ještě musím (po elektrické stránce) udělat, aby technik od Čezu připojil HDO? Pospojovat signální vodiče přes Wago či můstky? Dotáhnout to vlevo pod hodiny? Nějak jinak to označit a popsat? Vím, že budou chtít i revizi hl. rozvaděče, tu si zajistím, ale práci si chci (vzhledem k ceně) udělat sám, tak bych to měl rád vpořádku.


#106#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #1 kdy: 11.08.2010, 10:50 »

TO: jbb
V prvé řadě musíte počkat na vyjádření dodavatele el. Energie, zda vám povolí tarif D45d. Dále se musí provést úprava stávajícího elektroměrovéh o rozvaděče, pro montáž přijímače HDO. Schéma lze stáhnout ze stránek dodavatele. Pokud jste to nikdy nedělal, nedoporučuji vám tuto úpravu dělat, nehledě na to že zřejmě nejste elektrikář, neboť i mnohým kolegům dává tato úprava pořádně zabrat. Smutek
Nepíšete jak velký je elektroměrový rozvaděč, zda se tam vejde přijímač HDO?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
jbb
« Odpověď #2 kdy: 11.08.2010, 11:02 »

S ČeZem jsem v jednání, už jsem jim odeslal zpět návrh smlouvy...
Rozvaděč je velký dost, levá část má dvě posice na el.hodiny, osazené jsou samozřejmě jen jedny (už máme takové ty nové digitální, dvojtarifní).
Schéma mám stažené a snad ho i chápu, ten 6A jistič jsem vedle 3f25 domáčkl v době, kdy jsme měli rozplombováno kvůli vyměně kabelu nožovky<->hl. skříň. Jde mi o to, zda-li stačí prostrčit za hodiny ten (nějak označený?) signální kabel (tedy, mám si své tři signálky spojit? A raději můstky, nebo wagovkami?) či musím doplnit ještě nějakou kabeláž...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 11.08.2010, 11:34 »

TO: jbb
Nejdřív píšete, že schéma snad chápete, a vzápětí nevíte co s těma signálníma kabelama?  Nerozhodný
Potřebujete jeden světlomodrý vodič na boiler, a jeden světlomodrý vodič na přímotopnou sazbu. Tyto vodiče musejí být zavedeno do místa svorkovnice přijímače HDO.
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
jbb
« Odpověď #4 kdy: 11.08.2010, 12:38 »

Schéma chápu, ale jde mi o to, co natahuje ČEZ a co já... Že signální kabely pod HDO, dobře - mám vodiče nějak označit? stačí PV a TUV? A musím k budoucímu HDOčku tahat kabel přes ten 6A jistič? Nebo to si ČEZ při instalaci HDO udělá sám?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MilanKnop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


TT 00, E1/A


« Odpověď #5 kdy: 11.08.2010, 13:31 »

ČEZ kromě osazení elměru a HDO neudělá nic, všechno je na vás včetně revize. Ještě upozorňuju, že v případě změny sazby se jedná o rekonstrukci, a tak nastudujte nejnovější Připojovací podmínky pro osazení měřících zařízení v odběrných místech abyste nebyl nepříjemně překvapen až vám technik ČEZ Měření odmítne osadit HDO a napíše že odběrné místo neodpovídá připojovacím podmínkám.
Nejlepší by bylo nechat si to udělat od někoho kdo to umí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 11.08.2010, 14:04 »

TO:MilanKnop

Chci se zeptat co je to za označení "TT 00"? /odbočím od tématu/

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
MilanKnop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


TT 00, E1/A


« Odpověď #7 kdy: 11.08.2010, 14:56 »

Autorizovaný technik pro technologická zařízení staveb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 11.08.2010, 16:12 »

TO:MilanKnop

 poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
jbb
« Odpověď #9 kdy: 11.08.2010, 16:28 »

Nejlepší by bylo nechat si to udělat od někoho kdo to umí.
Ano, máte samozřejmě pravdu, nejlepší je svěřit se do rukou odborníků a to pokud možno úplně ve všem. K tomu mi ovšem chybí maličkost - tiskárna na peníze  Škleb Zrovna dnes jsme si v práci s kolegy říkali, že je smutné, že při své profesi o weekendu vylezu na střechu, protože je mi líto dvou tisícovek, za které by mi místní ožungři vyměnili pár tašek a přelaťovali pár prohnilých latí. Jen na svém RD jsem za těch pět let postupné rekonstrukce zatím koupil elektromateriá l cca za 50 tisíc. Kolik by si řekl elektrikář, kdyby tu ty kabely ukládal a jističe a vypínače šrouboval a nacvakával?
A to už vůbec nemluvím o skutečnosti, že odborníci, nejsou-li hlídáni, také vyvedou občas věci. Ať zůstaneme u elektriky:
- kamarád, VŠ elektro - perla č. 1. "na ten ovládák se vyser, kdo dneska potřebuje dvoutarif"... po dvou letech jsem radostně dosekával kabely... Perla č. 2. "to je dobrý, to to utáhne" - jaksi pozapomněl, že norma hovoří o 10 zásuvkách / jistič... Takže opět, sekal jsem sekal...
- známý, vyučený elektrikář - rozhodl se mi ukázat, jak správně zapojit zásuvku - modrý kabel chtěl vyštípnout, že přece "dva stačej"...
- firma na montování rolet, vyučený elektrikář - tak úspěšně zapojoval, až připojil fázi na nulák wagovkou na tvrdo a přepálil i nožovky na patě objektu...
Mám pokračovat?  Smích
A zpět k dotazu - musím si tedy natáhnout i CY od té 6A směrem k hodinám, když je to hned vedle?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #10 kdy: 11.08.2010, 20:50 »

Tak k tomu co tam máte budete potrebovat par veci
Istič B6/1 na ovládanie HDO - ten je váš .
Vodiče CY 1,5 modrý a čierný
Radovú svorku na DIN lištu do 4nmm2 (na prepojenie modrého vodiča s káblom CYKY 2Dx1,5 k ovládaniu stykača)
Malé navlikavacie štítky na káble.
Zapojte to presne podla schémy zapojenia 2 tarifu aj s označením vodičovm privolajte si revizného technika a ten vám povie čo a ako.
Potom si nezabudnite pred stykač na boiler fázu do neho istit ističom treba B2/1 alebo C2/1 .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 11.08.2010, 21:15 »

Běžte se podívat do nějakého velkoskladu s elektro materiálem a poproste je, ať vám ukaží nějaký rozvaděč pro ČEZ. Jsou už vyvázané, tak to okoukněte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Václav 3
« Odpověď #12 kdy: 12.08.2010, 01:05 »

to Milan Knop:

Velice se mi líbil váš výčet typických neznalostí kolegů, se kterými se setkávám dnes a denně a ještě je obvykle napravuji.

K Vašemu problému:

Vstupte na stránky distributora cezdistibuce.c z/cs/technicke informace a nalistujte si tam přesné schéma zapojení odběrného místa pro tarif D45d - schémata jsou aktuální, velice dobře zpracované i s barvami a pořadím vodičů a v textu najdete i požadované průřezy ovládacích a pomocných vodičů. Dále tam najdete i minimální rozměry rozvaděče nebo skříně pro elměrnou desku. Soudě podle Vašeho profilu, neměl byste mít problém zapojení připravit. Počítejte s tím, že většina techniků distributora jsou slečinky, které neudělají nic víc, než musí, t.j. osadí elměr a HDO na přesně připravené vývody, u HDO je třeba ještě označit u tohoto tarifu, který ovl. vodič je pro přímotop a který pro TUV.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 12.08.2010, 01:22 »

Omlouvám se pánům Knopovi a JBB, nějak se mi jejich příspěvky slily v jeden, asi vinou pozdní hodiny. Takže předpokládám, že si každý z nich vybere tu svoji část.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 15.08.2010, 03:26 »

Tiskárnu na peníze si musíte někde sehnat. Už jenom ten rozměr rozvaděče, že veliký je dost a je pro dva elektroměry vypovídá něco o tom, že o tom nemáte ani páru. Sám to dokupy nedáte. Ono totiž nejde jenom  o to místo v rozvaděči, ale jsou tam potřeba i další technická řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jbb
« Odpověď #15 kdy: 15.08.2010, 22:37 »

Tiskárnu na peníze si musíte někde sehnat. Už jenom ten rozměr rozvaděče, že veliký je dost a je pro dva elektroměry vypovídá něco o tom, že o tom nemáte ani páru. Sám to dokupy nedáte. Ono totiž nejde jenom  o to místo v rozvaděči, ale jsou tam potřeba i další technická řešení.
Pane Dunda, za takovouhle odpověď vážně děkuji. Hned běžím k nějakému elektroodborní kovi, pak budu pokračovat k pokrývači (do domu když teče, to je hrůza!),  pak k nějakému počítačovému odborníkovi (ten Tvůj server si strč do zadku, chce to něco kvalitnějšího než co jsi ubastlil!),  pak třeba i k pokojovému malíři (tady jsou vidět kocoury, to je hrůza!),  atd...
Ne, vážně. Myslím, že s pomocí Vašich kolegů, kteří jsou sdílnější a nemají potřebu univerzální odpovědi ("to nezvládneš"),  již mám dost informací. A vás prosím, abyste si takovéhle odpovědi snad raději nechával pro sebe. Nikomu tím nepomůžete, jen si pohoníte ego.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.089 sekund, 25 dotazů.